M 714. Achtste «Jaargang. 1868. Jtieums- en WOENSDAG •flDnerteiUte-fifni). 1 A geöedtr. BEKENDMAKING J5iet-ojftriëeï gcöeeïtc. Artillerie-Vrij korps. HELDERSCHE Verschijnt "WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden .ƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post- irectenren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advektenïihn van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. I L. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat het VOLJAARSKOHIER van den Hoofdelijlcen Omslag over 186S, het VOLJAARSKOHIER der Belasting op de Honden over 1868 en het SUPPETOIRKOHIER dierzelfde Belasting over 1867, door de Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland zijn goedgekeurd bij dispositie van den 25 Maart 11., No. 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 25 Maart 1868. L. VERIIEY, Secretaris. Ten burele van PORTEMONNAIE OLITI1 politie te Helder gedeponeerd eene Helder31 Maart 1868. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. Het artillerie-vrijkorps in deze gemeente heeft thans een jaar bestaan. Zaturdag avond jl. heeft de bij het reglement voorgeschreven algemeene ver gadering plaats gehad waarvan wij het volgende verslag geven. De vergadering wordt door den president, de heer mi'. Ch. Bosch Reitz, geopend, die den secretaris, den heer P. H. Polak, verzoekt de notulen dei- laatste algemeene vergadering voor te lezen. Niemand op die notulen eenige bedenkingen hebbende, wordt door den president het verslag uitgebragt van den tegenwoordigen staat van bet korps en van de kas, waaruit blijkt, dat het maximum der sterkte is geweest 256 leden, dat wegens het vertrek en bedauken om anderen redenen van 34 manschappen, het korps thans nog be staat uit 222 werkende leden, waarvan 55 contribuerend-werkend en 167 niet-eontribuerend-werkendoverigens zijn er nog 90 leden, die alleen con tributie betalen. De ontvangsten hebbeu bedragen f866.05, de uitgaven f 848.31; alzoo een batig slot van f 17.74. Hier wordt door den president de bemerking gemaakt, dat bij de oprigting vau alle zaken, het eerste jaar voor de finautien altijd zeer bezwarend is, •dat ook hier wel ter dege het geval is geweest, daar voor uniformen is uit gegeven (ter gemoetkoming van diegenen voor wie de uitgaven te bezwarend waren) dc som van f 591.82, terwijl aan oprigtingkosten is betaald f63.15, welke beide uitgaven over het tweede jaar niet terug komen, zoodat de tegen woordige staat der kas, met een voordeelig slot, wel zeer guustig genoemd mag worden. Voorts blijkt dat gedurende den zomer 56 exercitien hebben plaats gehad, waarvau 33 met het geweer op de werf en 23 met de kanonnen op de batte rij het Wierhoofd; dat nog 9000 patronen ter beschikkiug vau het korps zijn; dat het schijfschieten eu ook de exerciticu, bij gunstig weder spoedig zullen hervat worden; dat de theorie voor officieren, onder de leiding van den ln luitenant-adjudant der infanterie Ponse, eu die voor de ouderofficieren cn korporaals, onder de leiding van den ln luitenant-adjudant van het korps, de Meijer, wekelijks hebben plaats gehad. De president brengt voorts een woord van hulde aan het korps, voor de flinke houding op de onlangs plaats gehad hebbende parade, bij gelegeuheid van den verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning. Voorts deelt de president officieel mede, dat door Z. M. benoemd is tot majoor-kommandant van het korps de heer mr. D. P. H. Aberson, tot die be trekking door het bestuur voorgedragen; die functie, door den president ad interim waargenomen sedert het vertrek van deu heer jhr. Kraijenhoff, wordt nu definitief aan den nieuw benoemden majoor-kammandant overgedragen. Spreker deelt mede, dat het vaandel, op een nader te bepalen dag, van zijne woning naar die vau den heer Aberson zal worden overgebragt, met de gebruikelijke militaire eerbewijziug, hij vertrouwt dat aan die plegtigheid door de leden van het korps algemeen zal worden deelgenomen. Daarna brengt de president een woord van dank aan den militairen raad van advies en wel speciaal aan de heeren Paravicini di Capelli en Ponse, voor de vele goede diensten door die heeren aan het korps bewezen, inzon derheid voor hunne voorbeeldige ijver bij de theoritische en praktische oefe ningen Het korps is hun veel verschuldigd. Na nog een woord van dank aan de leden der juiy, rigt de president een hartelijk woord, een woord van opwekking tot de leden van het korps, aan het slot waarvan hij de volgende dichtregelen van Tollens laat hooien. Europa zag verbaasd het rijzend wonder wassen, Het ongekend kleinood, verscholen in moerassen Uit wier en dras geweld, dat onbevlekt en schoon Welhaast als keurgesteent, zou vonkelen aan haar kroon. Thans is aan de orde de stemming' over bestuurs-leden. Ingevolge art. 13 treden jaarlijks 3 leden af, doch zijn weder verkiesbaar. Volgens de be staande rooster treden thans af de heeren C. D. Zur Muhleu en J. H. de Meijer, beide uit de categorie A en de heer P. H. Polak, categorie C. De President deelt tevens mede, dat het bestuuslid de heer Aberson uit do categorie B (contribuerend niet werkend) is overgegaan in de categorie A (contribuerend werkend); zoodat daardoor ook eeno vacature bestaat voor be- stuurs lid uit de categorie B, waarin ook staande deze vergadering zal moe ten worden voorzien. Alvorens tot de stemming overtegaau doet de pre sident de mededeeling, dat de heer Zur Muhleu verzoekt niet weder iu aanmerkiug te komen. Bij de eerste stemming wordt ter vervanging van den lieer Zur Mulilen gekozen de heer mr. D. P. H. Aberson met 70 stemmen. De heeren de Meijer en Polak worden hij acclamatie herkozen en ter aanvulling van de categorie B in het bestuur, wordt gekozen de heer B. R. de Breuk met 68 stemmen. Thans aan de orde, ingevolge artikel 31 de verkiezing der jury worden bij acclamatie herkozen de heeren S. Jaring, J. Heeres en J. de Wit ter vervanging van den heer de Breuk die tot bestuurs lid is benoemd, wordt gekozen de heer W. J. Hidde Bok, met 41 stemmen. Ter voldoening aan een deel van art. 22, wordt overgegaan tot de be noeming vau eene commissie van 3 leden ter verifiëring van de rekening eii verantwoording van den Penningmeester, daartoe worden gekozen de heeren mr. S. P. J. Kros, J. J. A. Bedloo de Bronovo en C. Swaving. Op de vraag van den President of er van de leden zijn die het woord verlangen, doet de heer Bommel het voorstel, om artikel 20 van het regle ment te wijzigen, waarin voorkomt dat de president het oppertoezigt heeft op het actief van het vrijkorps, hij wilde het oppertoezigt hebben opgedragen aan den majoor-kommandant. De voorzitter verwijst deu voorsteller naar art. 30, alwaar bepaald wordt, dat voorstellen tot wijziging van het reglement minstens door 25 leden schriftelijk moeten worden ingeleverd. De lieer Kros stelt voor, om vau de in eene vorige vergadering gemaakte wijzigingen eu bijvoeging van het reglement een supplement to doen druk ken eu aan de leden rond te deelen. Daartoe wordt besloten. Vervolgens wordt door den penningmeester en luitn. kwartiermeester van het korps, de heer H. Jauzen Ez. eene toespraak gehouden, ongeveer in de volgende bewoordingen. „Door onzen geachten president opgeroepen, mijn pligt als penningmeester van het vrijkorps door het bestuur mij welwillend opgedragen, te vervul len, om in deze algemeene vergadering, diegeneu die door het niet betalen der contributie aau hunne verpligting niet voldaan hebben te herinneren nemens ik tevens de vrijheid om bij het intreden van het nieuwe dienstjaar eenige vaderlandslievende woorden U toe te roepen en terug te wijzen op mijne rede in onze eerste vergadering, tot U gesproken ouder de leuze „Eendragt maakt magten verzoek ik welwillend eenige oogenblikken uwe aandacht. Wauneer ik naga wat in het afgeloopen dienstjaar door het vrijkorps is verrigt, iu hoeverre het aau zijne roeping heeft voldaan, dan kan ik niet anders zeggen alsgaan wij zoo voort, onder ons wachtwoordEendragt maakt magt, dau zullen wij tooneu in de oogenblikken van gevaar, dat het vrijkorps aan zijne roeping om Heldersch kust te verdedigen tegen het in dringen van den vijand, voldoen wil en kan. Wij hadden in dit eerste jaar met vele moeijelijkheden te kampen, de betrekking die het bestuur werd opgedragen was zeer moeijelijk, uit grond zij zich op een terrein moest be geven waarvan niemand onzer de noodige kennis hadteregt mogt de president van het voorloepig comité, onze waarde vriend Jeekel bij ons op treden ons toeroepen mijne heeren, de taak die gij op u neemt is zwaar, gij zult met zeer groote moeijelijkheden te kampen hebben. De vaste wil en onze vaderlandsche leuze „Eendragt maakt magt," hebben het grootste gedeelte dier moeijelijkheden weten te boven komen de groote ambitie van onzen gewezen majoor-kommandant en president Jhr. Kvaijenhoifde lof felijke ondersteuning der leden van den militairen raad vau adviesde pvactische en theoretische oefeningen door de heeren Ponse, Paravicini en Geill geleid; de eerste lessen door de onder-officieren vau de verschillende wapenen aan de leden van het vrijkorps gegeven dat zijn feiten waarvoor wij bun allen zeer vevpligt zijn en wij die heeren onzen hartelijken dank betuigenIs het beste bewijs niet kameraden, en gij heeren die door geldelijke ondersteuning ons vrijkorps schraagt, is liet beste bewijs niet, dat reed3 bij het feest der reünie van die oude veteranen van het metalen kruis toen die onze gemeente bezochten, zij oud gedienden, zich met verwondering af vroegen hoe het mogelijk was in zulk een korten tijd dergelijke vorderingen te hebbeu kunnen maken, is het beste bewijs niet dat zij eenstemmig moesten verklaren, dat wij naast onze zuster vcreeuiging de Haagsehe scherpschuttershet beste korps in Nederland uitmaakten; terwijl zij naar hunne haarsteden terugkeerende, overal verhaalden wat zij gezien hadden, en die mare in hel «cheelc land, ja zelfs in de naaste om geving van Z. M. onzen geëebiedigden Koning verspreidt werd; en wij zelfs vau de verst afgelegen plaatsen in ons vaderland brieven ontvingen, om inlichtingen zoowel over onze statuten, kleediug als andersiuts, terwijl^ steeds daarbij vermeld werd, te hebben vernomen van de goede orde eu,;#£~;, rigting van ons korps, waardoor het tot een model korps in ons vaddHafls,..» werd gemaakt. Ja kameraden als nederlander, die zijn geboortegrond hooér acht, ben ik er trotscli op tot dat korps tc mogen behooren, eu J&1 ^cjS' wilv sh

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1