ftGEKMJKE Ml) BEK GEMEENTE HELDER. aanvang der algeurieene beraadslagingen over de begrooting, de verklaring afleggen, dat liet votum over het Tlide bool'd- stuk door hen als een beslissend votum voor het geheele kabinet zal worden beschouwd. Deze wijze van handelen zou inderdaad de meest passende en waardige zijn. Amh. Ct. Men meldt van Harlingen 26 Maart het volgende: Op hooger order is door ons gemeentebestuur onderzocht hoeveel paarden te Harlingen kunnen gestald worden. Men vraagt zich af, of de bedoeling van het onderzoek strekt om hier soms kavallerie te houden en wat (mogt zulk eene gissing overeenkomstig de waarheid zijn) zulk een maatregel heeft te beteekenen. Vervoer van paarden ten behoeve van het departement van oorlog naar Groningen zal toch hoogst waarschijnlijk niet over Harlingen plaats hebben, nu die vesting bijna geheel verbonden is aan Holland met spoorwegen. Van Arnhem schrijft men: Tot sluiting der winteroefeningen van de vereeniging Volksweerbaarheid alhier, werd Donderdag avond jl. in de schevmzaal der infanterie een generaal assaut gehouden. On derscheidene meesters, prévots en leerlingen gaven bewijzen van hunne bedrevenheid en vlugheid in het hanteren van degen, sabel of stok. De werkende leden der vereenigiug G. O. Baerends, J. H. Bouwman, F. Vrance, J. J. Rodeu- berg, R. J. v. Bimeren en G. Oukens, ontvingen, na het afleggen van voldoende proeven hunner bekwaamheid als prévots, de brevetten als zoodanig, onder eene gepaste toe spraak van het bestuur. 't Aantal personon, dat in 't begin der maand April e. k. uit het noorden des lands, inzonderheid Drenthe en Friesland naar Amerika vertrekt wordt op p. m. 600 be groot. In onderscheiding van vroegere transporten, bevinden zich onder de thans vertrekkenden vele handwerkslieden, vooral timmerlui en metselaarsterwijl het getal gegoede personen ditmaal niet gering mag heeten. Onder de geleiders bevinden zich eenigen die reeds 13 tot 16 jaren in 't nieuwe werrelddeel hebben doorgebragt. Dagelijks arriveren Pruisische kooplieden in de noordelijke gewesten, tot aankoop van onderscheiden soorten van vee, inzonderheid echter jarige pinken en vroegkalfde koeijen; waarvoor steeds goede prijzen worden bedongen. Ook uit Holland komen vele opkoopers, die zich meer tot weidevee bepalen; terwijl laatstgenoemden mede groote partijen vette en dragtige varkens voor hunne rekening nemen, vooreen en ander eveneens belangrijke prijzen bestedende, 't Weke- lijksch transport bedraagt tegenwoordig p. m. 200 a 300 pinken en koeijen, benevens ongeveer 400 vette, magere en drachtige varkens. De West-Indische mailberigten gewagen van zeer groote overstroomingen in Nieuw-Zeeland; schepen, huizen, bruggen enz, werden vernield eu de schade wordt op een half mil- lioen p. st. berekend. De Pairi-e kondigt een rapport aan dat de Fransche Minister van Binneul. Zaken weldra aan den Keizer zal uit brengen omtrent den algemeeneu geest der bevolking, gelijk deze zich bij de werkzaamheden der inschrijving voor de mobiele nationale garde heeft geopenbaard. Het Journal des Débat-s, over de Japansche zaken sprekende, vestigt er de aandacht op, dat eenige Fransche, eu dat wel officieuse bladen, reeds aanstalten maken om de regering tot interventie te prikkelen. Het moet velen gewis zonderling voorkomen, dat men zich de binnenlaudsche aan gelegenheden zou aantrekken van een volk, welks inwendige, organisatie tot voor korten tijd nog geheel onbekend was en ook nu nog niet met zekerheid en volledig bekend is. On langs heette het nog, dat de t.aikoen, die intieme vriend van Frankrijk, een rnagtig, onoverwinnelijk heerscher was; nu blijkt het, dat hij zwak is en overwonnen. Waarom zouden wij trachten hem weder op den troon te.brengeu? waarom zouden wij met groote kosten een even weinig geregtvaardigde als in den uitslag onwisse interventie ondernemen die een groot gedeelte der bevolking van Japan van ons zou vervreemden wier vriendschap wij in het belang van onzen handel noodig hebben? Men beloofde ons indertijd bloemregens en triomf bogen in Mexiko; wij weten wat wij daar gevonden hebben. Moge deze jammerlijke les ons voorzigtig makenen men gen wij ons niet in zaken, die ons niet aangaan. Of de Japanezen in den taikoen hun Cavour of hun Bismarck ge vonden hebben, dan wel liever onder hun daimios verdeeld blijven, kan ons ten eenemale onverschillig zijn. In de Brusselschecorrespondentie van het Dagbl. leest men Geheel Brussel is in rep en roer gebragt door de tijding van de ontvlugting van den heer Doulton lid van Engelsche Parlement en directeur der Senne-maatschappij en van de gevangenneming van den heer Smithingenieur der maat schappij. Deze heeren waren of zijn beschuldigd van zich met twee millioen te hebben laten omkoopen. Heden verneem ik dat de heer Smith weder op vrije voeten is gesteld, alsook de mede in hechtenis genomen ad- vokaat der maatschappij ook een Engelschman aan wien de regter van instructie verontschuldigingen heeft gemaakt. Te vens verneem ik dat de heer Doulton morgen hier terug komt en dat het tegen hem uitgevaardigde bevel tot in- hechtenis-neming is ingetrokken. Men zegt, dat hij volkomen gedekt is door hetgeen in de algemeene vergadering zijner aandeelhouders verhaudeld is. Deze laatste bijzonderheden zijn op dit oogenblik hier te Brussel nog niet bekend, zoodat er nog ontzaggelijk veel over deze zaak gepraat wordt. In dezen zomer zal een luchtvaart-tentoonstelling plaats hebben. De hertog van Sutherlaud heeft 100 p. st. uitge loofd voor een machine, welke noch vlieger noch ballon is, maar toch een man 120 voet hoog kan doen stijgen, terwijl de maatschappij van Shipwrecked Mariners 50 p. st. uitge loofd voor een werktuig dat de beste gemeenschap zou vor men tusscheu een gestrand schip en het land. De. Shipping Gazette verhaalt een van die romantische zeeavontureu die aantoonendat de werkelijkheid soms veel vreemder is dan de meest phantastische verdichting. Het schip Generaal Grant zeilde in Mei 1866 van Melbourne naar Londen met 83 personen passagiers en bemanning. Met een flaauwe koelte digt bij de Auckland-eilanden (vier graden bezuiden Nieuw-Zeeland) gekomen zijnde, werd het schip door een geweldigen stroom landwaarts getrokken en letterlijk tusschen de rotskloven gezogen. De masteu werden tegen het gewelf der rotsen verbrijzeld en de bezaanmast kreeg zulk een schokdat hij een gat maakte in den bodem van het schipdat onmiddelijk zonk. De groote boot met veertig menschen sloeg in de branding om en slechts 16 personen redden zich in de kleine booten en landden op het onbe woonde eiland. Van een stuurman die met drie matrozen, in een der booten Nieuw-Zeeland trachtte te bereikenwerd nooit meer iets gehoord, en gedurende anderhalf jaar leefden de schipbreukelingen op het eiland. Hun voedsel bestond voornamelijk uit zeehonden en mossels. Verleden maand November zag een schip, dat op de walvischvaugst uitging, hunne signalen en zij werden gered. De kleine kolonie van Robinsons was door ziekte zeer gedund, en bestond nog slechts uit negen mannen en eene vrouw. De laatste, de hof meesteres van het schip, was door haar man gered en had al de ontberingen moedig doorgestaan. Op de Russische spoorwegen worden thans op eene eigenaardige wijze diefstallen gepleegd. Vooral op den weg van Riazan naar Kozlowsk waar veel graan vervoerd wordt, brengt men die methode in praktijk. De dieven hebben een stok met een ijzeren haakaan dezen stok ma ken zij een stevig touw vast, aan welks uiteinde een klein anker, van de grootte en vorm der haken, waaraan de vleeschhouwers geslagte dieren hangen, vastgemaakt. Met dit werktuig gewapend vat de dief, natuurlijk des nachts, post aan den weg waar langs de trein passeert. Bij voor keur kiest hij de treinen, die tegen de helling opgaan, om dat die langzamer zich bewegen. Hij kiest dan een zak meel, werpt er zijn haak in en laat den stok los. Het duurt niet lang of het anker vat in de rails of in een an der voorwerp op den weg, het koord wordt gespannen en terstond daarop de zak van den wagen gewipt, waar hij dan later door den dief wordt gevonden. Het geheurt echter somtijds dat het anker breekt of niet val en aan het eerst volgende station wordt dan de aanslag ontdekt. Men weet niet wat meer te bewonderen is: het vernuft van den dief of zijne stoutmoedigheid om voor een zak meel zijn leven te wagen. Van 20 27 Maart 1868. ONDERTROUWD: II. J. van Tartwijk, matroos bij de marine, 31 jaren eu F. Ier Burg, 30 jaren. G. A. Pfister, stoker bij de marine, 26 jaren en J. J. Schade, 30 jaren. K. Bijl, vissckerman, 25 jaren eu S. C. Leliveld, 21 jaren. P. Jonker, zeeman, 29 jareu eu T. vau der Wolt, 20 jaren. GEHUWD: P. K. Groen en J. Scliraa. BEVALLEN: P. Elout geb. Lemoiue, Z. J. Korver geb. van Ogten, Z. A. Ran geb. Jager, Z. J. Kindermans geb. Timmerman, D. 0. van Meurs geb. Prent, Z T. de Carpentier geb. Noot, D. A. Vcenstra geb. Knip, Z. M. G. Stelleraau geb. de Laat, Z. E. de Vos geb. van Dijk, Z. J. M. Smink ;geb. Akkerman, Z. G. de Ruijter geb. Qualc, Z. H. A. Brandenburg geb. Visser, Z. E. Kaas geb. Klaassen, Z. C. J. Ambriola geb. Dieust, Z. A. A. Takes geb. Boots, Z. A. vau Leiden geb. van der Wal, D. OVERLEDEN: A. M. van Bredcrode, 16 maauden. II. C. J. Brutcl de la Rivière, 2 jaren. D. Iloogerduin, 73 jaren. A. Eibers, 6 maanden. N. Wessel, geb. Duit, 22 jaren. B, Verkey, 11 dagen. G. J. J. van Overeem, 1-1- maanden. J. A. Bruning, 3 jaren en 10 maanden. A. Asseubroek, 20 maanden. M. de Man geb. Struik. 74 jaren. J. J. Smit, 1 jaar. M. J. Runnenburg, 1 jaar en 11 maanden. J. Leusden, bijna 8 maanden. E. Krugcr, 2 jareu en 5 maanden. Levenloos aangegeven 1. M ARKTBE W I G T EN. ALKMAAR 28 Maart. Aangevoerd 8 Paarden f20 a 60. 19 Kocijeu f90 a 130. 101 Nuchtere Kalveren f3 a 8. 108 Scbapen f6 a 14. 125 Magere Varkens f10 a 16. 146 Biggen f 4 a 6, 2 Ezels f 16 a 30. Boter per kop f 72£ a 80 ets. HOORN 26 Maart. Kleine Kaas f 30.—, aangevoerd 12 stapels, wegende 22S3 NP. LONDEN, 30 Maart. Ter veemarkt waren aangevoerd: 3430 Runderen, 2540 Scbapen en Lam meren, 57 Kalveren, 310 Zwijnen. Prijzen: Beste Rundereu 5/Scbapen en Lamineren 5/6, Kalveren 6/Zwijnen 4/4. Vaste markt.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3