BURGERLIJKE STAXD DER GEUEEXTE Z1JPE. ADVERTENTIES. De Makelaar S. Th. BEEVS 30 oonschapen, 1 jagtwagen. Aan eenige mededeelingen nopens den onlangs in Japan uitgebroken binnenlandsohe oorlog worden de volgende bij zonderheden ontleend Den 1 9 Jannarij jl. werd de te Yeddo staande paleizen van den landsheer van Satzuma verbrand, waarbij hevige gevechten tusschen de keizerlijke troepen en de volgelingen van Satzuma voorvielen. Door overmagt gedwongen, namen laatstgenoemden de vlugt op eene te Yedde ter reede lig gende stoomboot, waar gedurende den strijd in de stad stoom was opgemaakt, doch zij werd onmiddelijk achtervolgd door de gouvernementssloomboot liagle. Hoezeer tusschen beide schepen een hevig vuur gewisseld werd, heeft de boot van Satzuma, hoe zwaar ook beschoten, niettemin de reis kunnen voortzetten, en is de Eagle naar Yeddo teruggekeerd. Niettegenstaande tot den 29 Januarij de rust ongestoord bleef, heerschtte evenwel te dezer plaatse een algemeene vrees voor oproer en werden door bet Japansche gouvernement verschillende voorzorgsmaatregelen genomen. Intnsschen heeft het bekend worden dier onlusten te Osaka aanleiding gegeven tot eene hernieuwde uitbarsting der vij andelijkheden te Kioto. Tot in den avond van den 27 Jan. bleef te Osaka alles rustig, toen men, ten gevolge eener ontmoeting tusscheu de troepen van den taikoen en die van Satzuma, in den omtrek van het tusschen Kioto en Osaka gelegen Eoesini, waar een allerhevigst gevecht voorviel, eens klaps genoemd dorp in vlammen zag opgaan. Oogenblikke- 1 ijk brak ook in Osaka de opstand uit. De keizerlijke troe pen trokken tegen de zich aldaar bevindende gebouwen van Sat zuma op, en in onderscheidene gedeelten van de stad werd van wederzijden met geweer- en kanonvuur een verwoede strijd gevoerd. De keizerlijke troepen behielden evenwel de overhand en weldra stegen de vlammen uit alle aan Satzuma behoorende gebouwen op. De Nederlandsehe vice-consul was genoodzaakt in zijne woning te blijven, die door eene wacht van gouvernements troepen omsingeld werd, en de gouverneur van Osaka zond alle vreemdelingen naar dat gebouw, teneinde aldus allen tegelijk te kunnen beschermen. Met deze verwoesting van het paleis van Satzuma zijn ook twee der daaraan belendende pakhuizen waar verschillende goederen van de Europeanen waren opgeslagen, een prooi der vlammen geworden zonder dat door hen aan redding gedacht kon worden. Omtrent het lot van Hiogo is nog niets met zekerheid te vermelden. Ook daar bevonden zich vele eigendommen van Satzuma, doch de plannen van de Japansche regering waren nog in duister gehuld. Dc strijdkrachten van den taikoen worden tegenwoordig vrij belangrijk geacht, en tot nu toe hebben zijne troepen overal de overwinning behaald. Hoewel, blijkens de tot deu 30 Januarij gaande berigten, de rust te Hiogo zelf nog niet is gestoord is het ter zee niettemin tot eene botsing gekomen tusschen de keizerlijke oorlogsbodems en de stoomschepen van Satzuma. Drie van deze laatsten waaronder één oorlogschip, lagen in die haven (Hiogo) en werden door drie keizerlijk steainers, de Kai-Yoo-mar, Yusigama en Dumbarton geblokkeerddoch in den nacht gelukte het den volgelingen van Satzuma met hunne drie booten aan de waakzaamheid der keizerlijken te ontsnappen. De Kai-Yoo-mar (in Nederland gebouwd), werd daarop uitgezonden om hen op te zoeken, met dien gevolge dat een der vlugtende steamers van Satzuma op strand werd gejaagd en een tweede verbrand. Men leest in Le Peupile Beige van Maandag 16 Maart, een nieuw bewijs der verdraagzaamheid van paus Pius IX. »ïe Mentana ontstond eene zekere agitatie,door de ter aarde bestelling der Garibaldiaansche vrijwilligers, gesneuveld in den voor de pauselijken zoo roemrijken slag, die aan dit stadje zijn naam ontleent. Op verlangen van Garibaldi, had de geestelijke van Men tana, een vrij groot aantal gesneuvelde Garibaldianen, in de kerk begraven, die de algemeene begraafplaats was. Na de nederlaag der Garibaldianen, wilde sommige lieden de vrij willigers opgraven, wier stoffelijk overschot huns inziens, de gewijde plaats ontheiligen zoude. Maar de Heilige Yader, bij tijds gewaarschuwd, beeft be volen dat de. rust der dooden niet gestoord zou worden. (Mais le Saint-Père, averti en temps utile, a donné des ordres pour que le repos des morts ne fut pas troublé.) De geruchten nopens den min gunstige» gezondheids toestand van den Paus zijn ongegrond gebleken. Z. H. heeft zich gister namiddag in een rijtuig op het Corso in het pu bliek vertoond en aan de menigte, die zich om zijn rijtuig verdrong, zijn zegen geschonken. De Czaar heeft aan Keizer Napoleon een buitenge woon grooten, opgezetten beer ten geschenke gezonden. Van 26 Maart 1 April 1868. - ONDERTROUWD: Willem Dalmeijcr, veehouder, en Marretje Daalder. GETROUWD Pieter Roeper, veehouder en Cornelisjc Saris. Jacob Bruin, schilder cn Aagje Roeper. GEBOREN: Geene. OVERLEDEN: Hiltje Smit, 34 jaren, gehuwd met Coeuraad Vinken. Pieterfje Mulder, 39 jaren, gehuwd met Pieter Kuiper. Aaltje Zoetelief, 21 jaren, dochter van Pieter Zoetelief en wijle Antje Kopjes. Zacharias Schoenmaker, 4-7 jaren, gehuwd met Martje Smit. Hendrik Gersscn, 37 jaren, gehuwd met Jetije Stoepker. Reijcr Pieter Keijser, 6 maanden, zoon van Johannes Si brand Keijser en Ncoltjc Boon. Klaasje Kees, J6 maanden, dochter van Grietje Smit en wijle Adriauus Kees. Ambtshalve ingeschreven 1. Van 16 31 Maart 1S6S. GETROUWD: J. Rootjes, weduwn. en M. van Twuijver, wed. ONDERTROUWD: K. Svveris, jongm. en E. Willems, jongd. - A. Cor- nelissen en M. Meijer. GEBOREN: Jacob, zoon van W. Heeman en N. Nomes. Simon, zoon van S. de Wit en E. Harp. Petrus Johannes, zoon van J. de Wit en A. Keet. Trijntje, dochter van P. Sint en G. Zwaij. Guurtje, dochter van P. Strooper en A. Sueekes. Pieter Jacob, zoon van C. W. Drooger en F. Meijer. Herman, zoon van J. Darphorn en E. van Eeten. Pieter, zoon van A. Zander en A. Meijer. Anna, dochter van H. Mone en M. Siewcvs. Jan, zoon van N. Cornelisssen en R. Otsen. Lena, dochter van M. Ommert en E. Kruisweg. Cornelis, zoon van A. Deugd en A. Madderom. Roelof, zoon van H. Blok en A. Deutekom. "Willem, zoon van W. Siewers en J. Schellinger. Neeltje, zoon van P. Mooyboer eu >1. Bakker. Alida, dochter van P. Huiberts en T. Dekker. Ida dochter van P. Stroomer en S. Valkering.Neeltje, dochter van J. Ott en A. Vroom Trijntje, dochter van C.Keijzer en T. Marees.Pieter, zoon van A. Hommert en M. van Nassau. Hendrikzoon van J. Kooy en L. Bregman. OVERLEDEN: E. de Jong, 27 jaren, echtgenoot van P. Veuger. Trijntje, 8 jaren, dochter van H. Zeeman en A. Smit. Anna Brouwers, 47 jaren, echtgeuoote van II. Mone. Antje, 11 maanden, dochter van D. Brommer eu M. Grin. Cornelis, 1^ jaar, zoon van P Roos en D. Daleubcrg. Jan, 10 dagen, zoon van J. Nieuvvenburg en T. Hoogland. Gecvtruida Jolianna, 7 maanden, dochter van P. Kroon eu M. A. lies sels. Sijtje, 24 weken, dochter van W. XVatertor en A. Deloer. Johannes Frauciscus Authonius Uelman, 24 jaren. Cornelis Kouwenberg, 53 jaren, echtgenoot van T. Grootes. Jacomijntje van Koppen, 75 jaren, weduwe van A. Witte. Cornelia, 7 jaren, dochter van XV. Boon en A. Schoen. Hendrik 5 maanden, zoon van A. Volder en G. J. Aalbers. Catharina, 1 maand, dochter van P. Tuin eu A. Wiering. Cornelis van Eeten, 80 jaren, echtgenoot van A. Ellenbroek. Dirk, 16 weken, zoon van P. Del veren en G. Smit. Levenloos aangegeven 1 ül ARKTBEIÏIGTE iv. PURMERENDE, 31 Maart 1S6S. Kleiue Kaas, hoogste prijs 1' 29.50. Redelijke voorraad, slepend duur verkocht. Aangevoerd 32 stapels Kleine Kaas, Boter van f 1.15 tot f 1.25 per nederlandsch pond. Gemiddeld f 1.20 per ned. pond. Aangevoerd 129 Rundereu. X'ette Koeijeu waren ruim ter markt, maar zelden zooveel bui tengewoon zwaar en vet veeook waren er eenige van Durham ras, die wel in vetheid, maar niet in zwaarte met onze Noordhollandsche konden concurreren. Melkkoeijen ook weder veel aangevoerd de prijs is dalende, de handel nog al redelijk vlug, maar het getal te groot. 13 Paarden. 65 Vette Kalveren. Prijs van 80 tot 100 et. per ned. pond. Handel willig. 176 Nuchtere Kalveren. Prijs van f 4 tot 10 per stuk. Handel vlug. 22 Xrette Varkens. De prijs was van 48 tot 57 ets. per ned. pond. Handel vlug. 50 Magere X7arkeus, vau 1'13 tot 19 en 176 Biggen van f4.50 tot 6.50. Handel matig vlug. 610 Schapen eu Lammeren. Vette Schapen wor- deu iets hooger bet aald. O verhouders gaan wat duurder maar slepende vau de hand. Kip-Eijcreu f 2.50, Eend-Eijereu f.2.70 per 100 stuks. Kievits- Eijeren 15 et. per stuk. X?erleden Diugsdag ziju ter waag gewogen 31 stapels Kaas, wegende 6211 Ned ponden. De hoogste markt was voor Kleine f28.75. Aange voerd 820 ned. ponden Boter. SCHAGEN, 2 April. 5 Paarden f 15 a. 40. 1 Vette Gelde Koe f450. 26 Kalfkoeijen f120 a 150. 60 Nuchtere Kalveren f3 a 4. 245 Magere Schapen f6 a 22. 7 Bokken eu Geiten 1'1 a 5. 16 Magere Varkens f 10 a 20. 22 Biggen f4.50 a 7. Konijnen 15 a 60 ets. Kippen 60 a 120 ets. Eenden 50 a 100 ets. Duiven 10 a 20 ets. Boter S5 et. per kop of fl.10 per.Ned. pond. Kaas 20 a 25 ets. per Ned. pond. Kip-Eijereu f 2.50, Eeud-Eijeren f 2.50 a 2.60 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 1 April. Mosterd per mud f 20.a 21.Karweij per 50 kilo f 23.—Maanzaad per 50 kilo f 19—Graauwe Erwten per mud f16.a 19.—Capucijnders 1' 14.a 16.Bruine Boonen f14.a 16.Witte Erwten f 13. XVijker Xralen f12.a 13. Zondag 5 April vertrekt van hier de West- Indische mail en Maandag 6 April de Oost- Indische landmail via Triest. zal, op Zaturdag 11 April 1868, «les voormiddags ten 10 ure, voor de Boerenhofstede vroeger bewoond door de Weduwe A. J. THOMASZ, aan de Grootsloot bij de Spoorbrug in de gemeente Zijpe, ten overstaan van den te Helder gevestigden Notaris B WEREND- LIJN SMIT, in liet openbaar verkoopen, om contant geld: («r-s. S stuks KALFKOEIJEN mMm 2 hokkeltngen, 3pI8L tmmm 2 paarden, 1 KAR op veeren Toorts: BOEREN- en BOUWGEREEDSCHAPPEN, eenig HUISRAAD en INBOEDEL en hetgeen verder zal worden aangeboden. Alles (wee uren vóór den verlcooplijd voor een ieder ie zien.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3