uELDERSGHE COURANT. M 722. Achtste Jaargang. 1868. Jlieuros- en ^AÖoertentie-öfnD. WOENSDAG 29 APRIL. <£>jfkfëeï gcbcelte. CORS DE RONDE en BERTHA ERN jQiet-officiM geöctfte. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3. maandenƒ1.30 Franco per post n 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 nor gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. worden in hun belang verzocht vóór 1 Mei a. s. op de Secretarie der i meente HELDER te verschijnen. POLITIEK OVERZIGT VAt\ DEM DAG. Brevitas memoriae amica. (Kortheid is eene vriendin van 't geheugen.) caïo. Wat doet een volk dat aan zijne dynastie gehecht is en welks koning gevaarlijke neigingen aan den dag legt, tegen over de vrijheden en regten zijner onderdanen? Zulk een volk vestigt vol vertrouwen, het oog op den kroonprins, die eenmaal zijnen koninklijken vader moet opvolgen. ALK MAAR'S TROTS. Tweede Kamerzitting van Vrijdag 21 April. De heer van der Linden spreekt. En nu die fraaije rede van den heer van Foreest, die wat vorm betreft, zoo aantrekkelijk was. Het is toch waar, dat die spreker een van die leden is, die overal vermomde volkssouvereiniteit ziet en overal verdediger is van de regten der kroon. En wat deed dat lid in 1862? Toen had hij tegen de cijfers der begrooting geen bezwaar, maar zou tegen alle hoofdstukken stemmen. Toen was dat niet een revolutionaire maatregel of daad van geweld, maar een constitutioneel middel, om het hoofd van den staat in te lichten. {Men kan toch niet verlangendat de koning alle redevoeringen leest.Dat was de grond, waarop de hr. van Foreest toen tegen stemde. Al gemeen gelach). Nu gaan wij een jaar of wat verder, en de heer van Foreest volgde wederom dezelfde gedragslijn. Hij stemt al weder tegen de begrooting als votum van wantrouwen tegen al de ministers. De tegenwoordige minister van Finantien deed als lid der Kamer hetzelfdede heer de Brauw evenzeermaar nu vindt de heer van Foreest, dat dit niet te pas komt; waarom heeft hij dit vroeger ook niet zoo gevonden. (Algemeen en langdurig gelach.) Een vertegenwoordiger om wien de Kamer tweemaal ach tereen in de prettigste stemming van de wereld verkeert en dan zijn er nog lieden, die beweren dat het kiesdistrict Alkmaar niet uiTStekend vertegenwoordigd is. Fatsoenlijke taal van den Minister van Binnen- landsche Zaken, de heer Heemskerk Az. He heer Godefroi. Spreker meent aan de waardigheid der Kamer verschuldigd te zijn, de woorden door den minister gebezigd, niet te her halen. Eene eere voor de conservatieven. Na de verklaring dat de heer Koorders neen nieuw man is met oude argumenten' heeft geen lid der Kamer zich verwaardigd, op al het gepraat van den heer Koorders te antwoorden, neen acht te slaan. Van daar's mans prikkelende redevoeringen tegenover de eminentste leden der constitutionele partij, vooral tegenover den grootsten staatsman van Neder land, Thorbecke. Het is duidelijk dat deze aardworm door den grooten Thorbecke totaal wordt geignoreerd en dat de liberalen hierin hunnen grooten voorganger navolgen. Maar niet slechts de liberalen, ook de conservatieven nemen geen notitie van zijn opgeschroefd parlementarisme. Dit is eene eere voor de conservatieven. Zeer verklaarbaar trouwens tegenover iemand, wien door den Rector-Magnificus der Utrechtsche hoogeschool in den jare 1856, het promoveren in de godgeleerdheid geweigerd werd, wegens gebrek aan zedelijk gedrag en meer bepaald, omdat op datzelfde oogenblik eene regtsvervolging tegen hem was ingesteld, wegens straatvechterij. De We ener Pres se zegtBij geen verstandig mensch lijdt het twijfel, dat de tegenwoordige gespannen toestand niet lang kan aanhouden. Deze spanning vindt haar oorsprong niet in de oogmerken der verschillende mogendheden, maar in haar omvattende toerustingen. Men zal welligt van de afdoening der Noord-Sleeswijksche aangelegenheid partij trekken om aan die pijnlijke spanning eens voor altijd een einde te maken. Dit ware ongetwijfeld het best en heilzaamst resultaat van het Sleeswijkseh geschil. Al nader en nader tot de mogend heden komt de vraag der volkeren: »Wilt gij ons geld voort durend doelloos in het water werpen, of zijt gij werkelijk besloten elkaar te lijf te gaan Het antwoord zal aarzelend beschaamd, maar toch ontkennend uitvallen. Het Fenianisme, sedert eenigen tijd in Engeland als onder werp der gesprekken door de voorstellen van Gladstone op den achtergrond geschoven, schijnt er op uit, door zijn hate lijke aanslagen op nieuw de aandacht te wekken. Nadat pas een poging der Fenians om Buckingham-paleis in brand te steken verijdeld was en uit Kanada was vernomen, dat de moordenaar van den minister Mc. Gee een Fenian is, is nu te Londen het berigt ontvangen, dat in Nieuw-Zuid-Wallis een Fenian een moordaanslag gepleegd heeft op den zoon der koningin, den hertog van Edinburg. De prins en een ander persoon zijn gewond, maar gelukkig niet gevaarlijk, en de dader is gevat. ITISUWSTIJDIITOB 1T. Helder, Nieawediep, Willemsoord, enz. 28 April 1868. Zondag middag omstreeks 3 ure is hier zeer plotseling overleden de HoogEdel Gestrenge heer majoor-plaatsehjk- kommandant W. Yske. De officieren van het Artillerie-Vrijkorps alhier maakten juist op dat oogenblik hunne eerste officiële opwachting bij ZHEg.na de benoeming van hunnen nieuwen majoor-kom- mandant, de heer mr. D. P. H. Aberson. Nadat deze eene toe spraak had gehouden, werd die door den heer Yske beantwoord. Midden in zijne rede, terwijl hij zijue ingenomenheid met het Vrijkorps betuigde, en de officieren eenige welwillende woorden toesprak, zag men plotseling een onrustbarende tiut op zijn gelaat en het oog akelig strak als op één punt ge vestigd. Spoedig begaf hem de spraak en ook de kracht hij zonk neder werd opgevangen door de omstanders en ter eeuwige ruste uedergelegd. De ter aarde bestelling zal Woensdag plaats hebben, doch op verlangen der familie op burgerlijke wijze, alleen het dragen van het lijk zal door onderofficieren geschieden. De kiezers-vereeniging Burgerpligt alhier, heeft gisteren avond vergadering gehouden in een der lokalen van het bierhuis de Brouwer, hoofdzakelijk tot het benoemen van kandidaten voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten, ter vervanging van de periodiek aftredende heeren mr. K. J. C. Stakman Bosse en S. Keijser Sz. Door sommige leden werd het gevoelen geopperd: dat, daar deze vereeniging immer in liberale geest werkzaam is, men ook voorat had te letten op de politieke rigting van de te stellen candidaten men had de overtuiging, dat de heer Keijser de partij van Burgerpligt was toegedaan, maar die zekerheid had men niet van der. heer Bosse. Andere leden noemde de handelwijze van vele gemeente naren zeer verkeerd en strikt genomen in strijd mpt""OTfflT* vrijzinnige staatsinstelling, om hunnen Burgemeester'aJjf.bTiilf.' van achting of uit beleefdheid aftevaardigen naaf de Bio-

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1