atteuras- en <EÖoertentie--6fQÖ. Wat nu? Achtste Jaargang. ZATURDAG iX A T I O \T ALE MI L I T IE. PIETER van den HOVEN, 4~. 1868. IDERSGHE .-ode ij Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post u „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advebtentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiênintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 2 MEI. <®jfidëeï gcbcdte. zoon van N1COLAAS en ELISABETH DALMAIJER loteling van de ge meente Geertruidenberg, wordt in zijn belang uitgeuoodigd zich zoo spoedig mogelijk ter Secretarie dezer gemeente te vervoegen. Jiirt-offïciëcï gcbcdte. Alea jacta est. {De teerling is geworpen.) cesar. Het groote politieke nieuws van den dag is de afstemming der begroot ing van Buitenlandsche zaken met 37 tegen 35 stemmen. Bij deze stemming waren afwezig de h.h. Reinders, Lenting en van Lidt de Jeude. Bij eene voltallige Kamer zoude alzoo de uitslag geweest zijn 39 tegen 36. De ministers, wel voorziende dat de oppositie in de Kamet onverbiddelijk vasthouden zou aan haar goed regt en ook de overige begrootingen zou afstemmen, als het eenige haar over blijvende middel, om hare constitutionele roeping te handhaven, en het mandaat, haar door de kiezers geschonken, waardig te vervullen hebben daarop hun ontslag aangevraagd uit hunne betrekking. Aan den Koning thans de eindbeslissing. Wij vertrouwen van 's Konings wijsheid, het eenige groote gewigtige besluit genomen te zien, dat de rust in den lande, zoo deerlijk verstoord, kan herstellen. Na de verklaring van den heer Fransen van de Putte dat hij iederen bekwamen minister van Koloniën zou steunen, die, zij het ook slechts ten deele, de liberale hervormingen in Indie, zoo dringend noodig, zal invoeren kan er geen sprake meer zijn van verdeeldheid onder de liberale partij. Daarmede heeft toch deze invloedrijke en eminente afge vaardigde betuigd, dat hij een liberaal ministerie, ook het eene behoefte gewordene ministerie Thorbecke, zal steunen met zijne groote talenten, zijn goeden wil en veelzijdigen invloed. En op het woord van den heer Fransen van de Putte kan men vertrouwen.'Van hem geldt het een man een man, een woord een woord. Hij is de type van den ronden Hollander. Ieder, die het gewigt begrijpt van eene dergelijke verkla ring, zal den hr. v. d. Putte, daarvoor dankbaar zijn en be grijpen dat daardoor de laatste bedenking is weggenomen tegen de optreding van een liberaal bewind. Nog onlangs vroeg de minister van Binnenl. Zaken: waar moet ik het hoofd der liberale partij zoeken, te Rotterdam of te Assen. Die vraag is nu onmogelijk, want nde stad der paleizen\ het soliede Assen, komt de eer toe den man afgevaardigd te hebben, wiens naam thans weer op aller lippen zweeft, dien roemrijken naam van Thorbecke, den handhaver der Grondwet, die de regten van allen waarborgt, den zoo bekwamen leider der partij die hem, ook bij persoonlijke grieven, zoo gaarne volgt, als hij met meesterhand het vaandel draagt, waarop geschreven staat Handhaving der hoofdbeginselen eener constitutionele monarchie den eenigen staatsman, in Nederland, die naar de eigene ge tuigenis van zijnen alouden politieken tegenstander Groen, eene politieke school gevestigd heeft. Groen zeideThorbecke a fait ecole. Op de vraagWat nu? is, dunkt ons, in het belang van het vaderland, tot behoud van orde en rust en ter herstelling van de rigtige leiding der zaken, slechts een antwoord mo gelijk, n. 1.de optreding van een liberaal ministerie. DE INVLOED VAN DEN HEER Jhr. Me. C. VAN FOREEST. Brevitas memoriac amica. Cato. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 27 April. De heer van Foreest spreekt zelf Ik heb in mijne vorige rede tot verbroedering en eendragt aangespoordmaar mijne woorden hebben geen weerklank gevonden. Deze, volgens zijne eigene uitspraak, weerklanklooze ver tegenwoordiger moet zijnen kiezers in dit District bijzonder aangenaam stemmen. Dit meenen wij in alle opregtheid. 1T133 IT W3TÏJDIIT3 BIT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 1 Mei 1868. Gisteren heeft de verwisseling van het 4° bataillon alhier laatst in garnizoen, met het 3e bataillon van het 7e regiment, van Amsterdam plaats gehad. Bij de vermelding der namen van de officieren is door ontstane wijziging eene kleine onnaauwkeurigheid ontstaan, die wij welligt in een volgend nummer zullen herstellen. Heden voormiddag zijn alhier van Delft aangekomen de 12e en 14ekompag. van het le regiin. vesting-artillerie, onder kom- mando van de kapitein Meijl, kommandant der 12e kompagnie. Bij deze kompagnie zijn verder geene officieren. Bij de 14e kompagnie is de kapitein van Trojen kompag- nies kommandant en zijn verder ingedeeld de luitenants van Blijenburgh en Kramer. Bij iedere gelegenheid is een gedeelte van het Artillerie- Vrijkorps onder de wapenen geweest om de vertrekkende uitgeleide te doen en de aankomende te ontvangen. Het muziek gezelschap Concorclia heeft zich telkens aan het hoofd van de troep geplaatst en door flink uitgevoerde militaire marschen een aangename stemming te weeg gebragt. Gisteren was alhier de Amerikaausehe consul van Amsterdam de heer Charles Muller, die in overleg met de alhier bestaande autoriteit heeft doen arresteren, zestien (16) man behoorende tot de Equipagie van het Amerikaausehe clipper fregat St. Paulkapitein John Martin; wegens mui terij aan boord van genoemd schip, gepleegd op de reis van Oost-Indie naar hier. De luit. t/z. le kl. W. M. Visser wordt met 6 Mei aanst. geplaatst op Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden. Z. M. heeft lo. den kapt. C. W. A. Wildeman, van het 7e reg. inf., op zijne aanvrage, op pens. gesteld, en het bedrag van dat pens. bepaald op f1020 'sjaars; 2o. aan genoemden kapt. den rang verleend van majoor. Een aller droevigst onheil heeft in den nacht tusschen 27 en 28 April jl. onze visschers vloot getroffen, een twin tigtal schuiten zijn in zee, door een onverwachts opko menden hevigen storm, omgeslagen, onder deze bevindt zich eene schuit t'huis behoorende in deze gemeente; reeder de heer E. Wielick en bemand door Enkhuizer visscherlieden, een vader en drie zoonsvoorts een van Enkhuizen, 2 van Vollendam, 8 van het eiland Urk; de overigen uit andere plaatsen in de Zuiderzee. Men schrijft ons van Enkhuizen betreffende deze ramp Men betreurt hier het verlies van eene schuit en minstens 16 a 17 menschen, waaronder 8 hoofden van huisgezinnen, die. weduwen en kinderen nalaten. Een der schippers had twee en een ander schipper drie zoons aan boord. De verslagenheid is algemeen. Van Urk berigt men dat er, op dat eiland thuis behoo rende, 8 schuiten zijn verongelukt en dat 26 inwoners zijn omgekomen de namen van die personen zijn de schippers Jau Baarseu, Jelle J. Molenaar, Hendrik Brands, Gerrit

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1