meer uitsluitend en in zelfaanbidding verzonken, dan de heer Heemskerk en zijne ambtgenooten waren. Uit deze idéé fixe zijner onfeilbaarheid ontstonden de verwonderlijkste te genstrijdigheden in de ministeriëele theoriën en praktijken. Het ministerie gaf in theorie gaarne toe, dat de Kamer gerocpeu eu bevoegd was kritiek op ministers en controle op de regerings-handelingen uit te oefenen, dat zij tegen ministcriën opponeren en begrootingen afstemmen mogt zelfs om redenen buiten de begrooting gelegen, dat zij verantwoording kon vra gen van alle regeringsdaden, zelfs van ontbindingen, dat zij, in één woord, het ministerie, zoowel in zijn geheel als in elk zijner leden, beoordeelen en veroordeelen mogt. De ministers zeiven hadden immers als leden der Kamer en oppossanten al deze dingen ook, en nog veel meer, gedaan, doch en dit was het onderscheid tusschen de theorie en de praktijk dit alles be hoorde niet gedaan te worden, wanneer de heeren Heemskerk, van Zuylen, Schimmelpenninck, Hasselman Co. ministers waren. De Kamer mogt en kon het doen, maar zij behoorde het niet te doen. Wat loffelijk en prij zenswaardig was van de heeren Heemskerk, van Zuylen eu Schimmelpen ninck als opposanten tegen een liberaal ministerie, was oubetamelijk en berispelijk wanneer het gerigt werd tegen een ministerie waarin de heeren Heemskerk, van Zuylen en Schimmelpenninck zaten. Aan de deur van het Kabinet-Heemskerk-van Zuylen houdt het regtsgebied der parlementaire kri tiek op. "Wanneer zij het waagt van de daar verrigtte mysteriën verant woording te vragen wordt zij eene profanation des choses les plus saintes. "Volkomen juist is het, wat de heer Storm hun te gemoet voerde „Wat de ministers zeggen mogen, het is hunne eigene schuld; zij hebben „hunne positie bedorven. Als zij in November de zaken bedaard hadden „overlegd «n goed hadden ingezien, en er waren toen twee ministers afge treden, dan zou de positie zuiver zijn geworden en men had zeer in het „algemeen belang gehandeld. Toen was de minister van Biunenlandsche „Zaken ook nog op een veel beter standpunt ten aanzien van het lager on derwijs. Dit niet geschied zijnde, hadden zij onmiddelijk na afloop der „verkiezingen, dat wil zeggen dadelijk na de opening van deze zitting, moe ten aftreden dit ware constitutioneel geweest." Welke administratieve bekwaamheid welke werkzaamheid ten minste men den minister van Binnenlandsche Zaken motie toeschrijven, een poli tiek hoofd heeft bij niet en op den naam van een staatsman kan hij noch in den vorm noch in het wezen aanspraak maken. Hartstogt en voorba righeid wareu de keumerkende eigenschappen van zijn ministerschap. De grootste vijand van het ministerie is niet de oppositie geweest, maar het was het ministerie zelf. Het heeft nog met waardigheid weten te blij ven, noch met waardigheid heen te gaan. Door zijne agiteringen waarin het zijne levenskracht zocht, heeft het zich zeiven versleten. UiaTXTTagU D I1T3 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz., 5 Mei 1868. Heden heeft alhier voor de eerste maal de indceling plaats gehad van de militiens uit deze en de omliggende gemeenten. Men begint meer en meer deze gemeente hare regten toe- testaan waarop zij, haar zielental in aanmerkiug genomen, aanspraak heeft. Uit eene ons aangeboden inteekenlijst, die reeds met een aantal inteekenaren was voorzien, is ons gebleken, dat de jeugdige leden der zangschool Euphonia, onder directie van den lieer W. Kuijk, eene openbare uitvoering zullen geven ten voordeele van de nagelatene betrekkingen der ongeluk kig omgekomen visschers. Het heeft ons getroffen en wij vertrouwen dat het menigeen met ons tot weldadigheid zal stemmen, dat hier door het opko mend geslacht, dat zich op zijne zangschool, en vooral op zijne jaarlijksche feestuitvoering zoo regt gelukkig gevoelt, thans het initiatief is genomen ter hulpe en ondersteuning van zoo vele ongelukkige weduwen en kinderen. Wij vernemen dat behalve de lijsten die in sociëteiten eu koffijhuizen ter inteekening zijn nedergelegd, door de oudste van de leerlingen en ook door eenigen die de school reeds hebben verlaten en zich welwillend hebben aangeboden, de lijsten bij de ingezetenen zullen worden gepresenteerd. Van dit idee verwachten wij een zeer gunstigen uitslag. Den 1 Mei heeft te Amsterdam de jaarlijksche alge- meene vergadering plaats gehad van de aandeelhouders in de Amsterdamsche kanaalschappij, waarin, na de gewone werk zaamheden, beraadslaagd is over de conventie door de directie met de regering gesloten ter verzekering van de voltooijing van het kanaal door de maatschappij. Die conventie werd vooral door den heer Pijnappel bestreden. Zij werd nogtans aangenomen met 502 tegen 67 stemmen. Gelijk bekend is wordt in die overeenkomst de termijn voor de voltooijing gesteld op 1876 in plaats van op 1872; er zal eene leening worden aangegaan van f 6,500,000. en door den staat zal f 2,500,000. door de gemeente f 3,00,000. worden bijgedragen boven de oorspronkelijk toegezegde som. In de Susscx-Chronicle komt het volgende berigt voor «Het schroefstoomfregat Arlolf Ilertog van Nassau, voor de Nederlandsche Koninklijke marinevan 51 stukken kwam Zaturdag den 18n April op zijne reis van Toulon naar Texel te Spithead aan. Bij het ankeren wisselde het de gebruikelijke saluutschoten met de stad en met het vlagge- schip, waarna de kommandant de Man zijne opwachting bij de maritieme en militaire autoriteitenaan wie hij door den Nederlandsclien consulden heer van den Bergh, werd voor gesteld. Den volgenden dag werd de kommandant door den consul in HollandhonseSouthsea, te dineren genoodigd. Des Maandags bezochten de kommandant en zijne officieren de loopplaats der vrijwilligers te Southsea en woonden zij vervolgens de revue op Portsdown-hill bij. Dingsdag avond waren de kommandant en eenige officieren op het bal der vrijwilligers tegenwoordig, waartoe zij waren uitgenoodigd. Op Woensdag bezochten zij de werf. Den 25n vertrekt het fregat naar Texel. Kapitein de Man heeft met admiraal Kuper het gevecht in Japan bijgewoond, waarvoor hij tot ridder der Bath-orde werd benoemd; hij is de eenige Ne derlandsche officier, die deze decoratie bezit. Voor zijne bij bovenbedoelden strijd bewezen diensten ontving hij ook het kommandeurs-kruis van het legioen van eer van Frankrijk. Het fregat is terwijl het hier voor anker lag van steenkolen en proviand voorzien." Naar men verneemt zal in het laatst der maand Junij door de schutterij Claudius-Civilis te Amsterdam een wed strijd worden aangeboden aan alle in Nederland gevestigde scherpschutterijen en vereenigingen tot bevordering van 's lands weerbaarheiden wel op verlangen van Z. K. H, prins Hendrik der Nederlanden, beschermheer dier vereeniging. Door liet kon. zoölogisch gen. Natura Artis Magistra te Amsterdam, is in de laatste algemeene vergadering be paald, de introduktie vaor vreemdelingen en officieren der land- en zeemagt terug te brengen op 50 cents. De Amst. Ct. weerspreekt het berigt, dat de heer v. Reenen in plaats van den heer Roëll, commissaris des konings in Noordholland zou worden, gelijk het Handbl. heeft ver meld, en door eenige andere liladen gretig is overgenomen. De arrondissements-regtbank veroordeelde Donderdag een doofstommen kweekeling in het instituut te Groningen, wegens verzuim van aangifte voor de nationale militie, tot eene geldboete van 50 ct. Men leest in de Fransche Moniteur: De minister van marine heeft de tijding ontvangen van den moord gepleegd op een deel der équipagie van eene sloep, bij liet stoomschip Hupleix behoorende. Die sloep was den 8 Maart den Fran- schen gezant gaan afhalen. Hare equipagie werd plotseling op de kade aangevallen door een honderdtal gewapende Ja- pannezen die a bout portant vuurden. Tien Pranschen ma trozen zijn van dezen aanval de slagtoffers geworden. Men berigt dat het Japansche gouvernement al de genoegdoening heeft verleend die men wegens het gebeurde heeft geeischt. Als eene proeve der drukpersvrijheid die tegenwoordig in Frankrijk heerscht, kan de veroordeeling strekken van VImpartial dauphinoïs. Deze had medegedeeld dat bij het uitbreken van ongeregeldheden te Grenoble het volk de Marseillaise en het bekende koor uit Charles YIhad ge zongen, en geroepen had: weg met de nationale garde. De redactie is nu veroordeeld wegens het verspreiden van val- sche tijdingen. Wel erkende de regter dat die mededeeling volkomen overeenkomstig de waarheid was, maar de redactie had aan die oproerige kreten eu liederen meer waarde gehecht dan aan de aanleiding: het verbod om een vaudeville op te voerpn. Meer en meer wint het gevoelen veld, dat de bezet ting van Mainz de aanleiding kan worden van nieuwe moei- jelijkheden met Prankrijk. In afwachting van de dingen die komen zullen, beginnen de Pruisische bladen het goed regt van Pruisen met betrekking tot de gewraakte bezetting met warmte te verdedigen. Het zal nu spoedig moeten blijken, of men te Parijs er inderdaad op bedacht is, de Mainzer-quaestie in de plaats van het opgeloste Luxemburg- sche vraagstuk te doen treden. Te Nimes hebben bij gelegenheid der inschrijvingen van de mobile nationale garde ongeregeldheden plaats gegre pen. De jongelieden zongen den ganschen nacht de Marseillaise. Toen des morgens de militaire magt verscheenmaakten zij zich uit de voeten. Een gendarme verloor daarbij op onge lukkige wijze het levendoor het onverhoeds afgaan van een geweer werd hij doodelijk getroffen. Dezer dagen is te Napels in den ouderdom van 105 jaren zekere Carlo Pelice overleden, vader van twintig zonen, waarvan een den ouderdom van 88 jaren heeft bereikt. Carlo Pelice heeft tot aan zijn dood kracht en vermogens geheel behouden. Nog geen maand geleden, beklom hij met een gezelschap den Yesuvius. Den I5den April is te Washington het standbeeld opgerigt voor president Lincoln. Het bestaat, uit een wit marmeren beeld op eene zuil van dezelfde stof. Het monument is 35 el hoog en geplaatst vóór het stadhuis. De kosten, ten bedrage van 7000 dollars, zijn geheel bijeengebragt door de ingezetenen der stad. Op de Erië-baan in de Yereenigde Staten van N. Ame rika is weder een vreeselijk ongeluk gebeurd. In den ex- prestrein die den 14den April van Buffalo naar Nieuw-York vertrok en behalve de locomotief uit zes personen-wagens bestond, bevonden zich 300 personen, van welke omstreeks 120 in de rijtuigen, die tevens tot slaapvertrekken zijn ingerigthadden plaats genomen. 300 mijlen had men af gelegd met de snelheid van 30 mijlen in het uur, toen men te Carr's Rock in den staat van Nieuw-Yorkgraaf schap Sullevanbereikte. Daar kronkelt zich de trein langs een smalle baan, aan welker eene zijde de rotsen zich he melhoog verheffen, terwijl aan de andere zijde een diepe afgrond is. 125 voet daaronder strekt zich het plateau uit. dat aan de andere loodregt is afgesneden en bespoeld wordt door de Delaware.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2