M M\HM KNECHT, BURGERLIJKE STWI) DER GEMERKTE BELOER. BURGERLIJKE STA\D DER GE11EEKTE Z1JFE. Spaarbank voor den Helder. ADVERTENTIES ALBERT SMIT, Door achteloosheid van den machinist was de trein 47 minuten ten achter; dien tijd wilde men inhalen op deze baan, en met dat doel werd de snelheid verhoogd tot 35 mijlen per uur. Plotseling schrikten de passagiers van het derde rijtuig door een hevigen rukzij gaven het gewone noodsein met de schel, maar de machinist bekommerde zich daarom niet, de trein joeg voort, niettegenstaande de pas sagiers der vier achtersre wagens aan het schokken en slingeren maar al te duidelijk bemerkten dat zij gederailleerd waren en zij in levensgevaar verkeerden. De onzekerheid duurde niet lang. De kettingen der waggons konden geen weerstand bieden aan de heftige rukken en stooten, nog één stoot en de. voorste der vier rijtuigen was losgerukt. De ach terste stort ouiniddelijk naar beneden op het plateau waar hij verbrijzeld en in den stroom wordt geworpen, terwijl in die don keren nacht een hartverscheurende kreet klinkt uit den mond der passagiers die uit den slaap in den dood worden gevoerd. Ben oogenblik later volgen de drie andere rijtuigen, die eveneens op het platean nederstorten, en men hoort het vreeselijk kermen en schreeuwen der gewonden. Weldra ziet men vuur flik keren dat spoedig aanwast tot een brand welks vlammen den ganschen omtrek verlichten. Eeu der waggons staat in brand, en de rampzalige slagtofl'ers van de roekeloosheid jammeren in hun kerker, waarin zij verbranden, zonder zich te kunnen verlossen. Intusscheu joeg de locomotief met de eerste wagens verder en eerst na eenigen tijd kwam het den machinist voor dat hij niet alle wagens medevoerde. De trein werd tot stilstaan gebragt en men stoomde naar de plaats van het onheil. De doorbrekende maan en de vlammen van den brandende waggon toonden den passagiers, die aan de ramp ontkomen waren, wat er had plaats gehad. Allen spanden de uiterste pogingen in het werk om de weinigen die nog leefden te redden. Het was eeu wanhopend werk, want men miste alle werktuigen; eindelijk had men de levenden en doodeu op den spoorweg en plaatste hen in de behouden rijtuigen die nu nog 16 mijlen op deze wijze moest afleggen. Te Jervis werd hulp verleend: het bleek daar dat 24 personen gedood en 50 gewond waren. De oorzaak van het onheil is de toestand der rails. Toen daarover de directie onderhouden werd, antwoordde zij met te. wijzen op den grooten beursstrijd tusschen de spoorweg koningen Drew en van den Bilt, die beiden het bezit van de baan willen hebben. Drew die haar nu in eigendom heeft, had 10,000,000 dollars voor nieuwe rails bestemd, maar door de uitspraak van de regtbauk was hij verhinderd aan dat plan uitvoering te geven. 3Inge5anüeii. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders Wat eene Christelijke Nationale Bewaar school is. Te R. woonde een deftig doch talrijk huisgezin. Een der dochtertjes, Eliza, een lief meisje, tusschen de vier en vijf jaren oud maakte het der lieve moeder door hare levendigheid wat lastig, zoodat deze aau haren Echt genoot het voorstel deed, haar naar de christelijke nationale bewaarschool te zenden, die uitsluitend voor den fatsoenlijken stand bestemd was. De vader gaf zijne toestemming, ea de kleine was van 's morgeus negen tot 's namid dags half vier ure op de genoemde school. Toen de vader eens om vier ure tehuis kwam, zat zijne lieve Eliza heel rustig onder de tafel. Hij vroeg nu „Elizawat doet gij daar Eu het lieve kind antwoordde „ik knip pren tjes uit Pa," waarop de vader hernam kom dat is goed dat gij u met iets bezig houdtwaarop zij weder antwoordde „Neen Pa ik doe geen goed, ik kan alleen kwaad doen." Door dit antwoord verwonderd, vroeg de vader wie heeft u dat geleerd Eliza P Wel, de Jufvrouw Pa Zij heeft vau morgen gezegd „dat geeu meusch goed kan doen, en dat ik van nature geneigd ben God eu mijn naasten te haten." Vader en moeder schrikten, en meen den verpligt te zijn haar dadelijk van de school te nemen, wilden zij niet de reine christelijke liefde reeds op zoo teederen leeftijd in liet hart van hunnen lieveling verstikt eu alle zedelijke vrucht in de toekomst verlamd zieu. IJ. «EMEMGSJE EB E R E Q 'ff E M. De hertog van 'Nassau gaat al zijn kasteelen op een na, verkoopen. Die van Edenburg is weer opgemaakt. Gedurende de Haagsche kermis moeten de herbergen des nachts ten 2 ure gesloten worden, de kermisgasten kunnen dan nog een uiltje knappen en daarna inspectie houden over de leege beursen. De liberalen en conservatievenvast houders der tweede kamer, zijn naar huis vertrokken; heden de verjaardag van het sterven van Mahomet en Napoleon I komen die der ]e kamer bijeen. De gemeen teraad van Antwerpen wil geen plaatsje inruimen voor het standbeeld van Leopold premier. Dat van Luther zal den 25 Junij a. s., zigtbaar worden. In de departe menten der Beneden Charente heerseht een boeren krijg in miniatuur- Zij hebben het vooral gemunt op kerksiera den die het blazoen der Bourbons, de lelie, bevatten. De reusachtige drakenboom te Oratava op een der Kanarische eilanden welks ouderdom door van Humbolt op 6000 jaar werd geschat en die dus te gelijk met den aardbol zou zijn ontstaan, is eindelijk, gelijk alle dingen, bezweken. De or kaan die in den herfst van 1867 heeft gewoed heeft hem vernield. Te Deventer heerseht eene buitengewone agita tie, ontstaan door een dolle hond eu een brief van den grooten Izac I. Lion. Prins Humbert vau Italië heeft de huwelijks reis aangevangen eu prins Girgentie zal hein weldra volgen. Een romeinsch correspondent van het Journal de Bruxelles meldt, dat te Bologna een //genoot schap voorde katholieke jongelingschap" is opgerigt, met het uitsluitend doel om deze te behoeden voor den noodlottigen invloed der vrijmetselarij, als de voorname bron van de rampen van Italië, eu in 't algemeen van de kwalen, waar aan de hedendaagsche maatschappij lijdt. Van 24 April 1 Mei 1868. ONDERTROUWD D. W. vau Waardenburg, ziekenoppasser, 42 jaren, weduwnaar van T. Zaatman, en M. van Wijk 33 jaren. J. Ahrend, loods- leerling, 23 jaren en G. Makelaar, 23 jaren. J. Korver, broodbakker, 24 jaren en J. A. Roozeboorn, 21 jaren. J. Timmerman, werkman, 29 jaren en J. C. Cornelissen, 33 jaren. J. J. vau Oers, werkman, 34 ja ren en M. Rippens, 34 jaren. GEHUWD; Geene. BEVALLEN N. Pasol, geb. Bruijn, Z. A. Slijkerman, geb. Stok man, D. J. Koch, geb. Brandt, Z. A. Boll, geb. Eelljes, Z. N. Bak, geb. Klip, Z. T. de Vries, geb. Beukema, Z. C. J. Mulders, geb. Lohach, D. A. M. Jause, geb. Levinson, Z. N. Groenevelt, geb. Exalto, D. T. Klein geb. Bakker, D. S. J. Troost, geb. Daalder 1 Z. en 1 D. OVERLEDENC. Kansen, 4 jaren en 9 maanden. H. E. Barbarini, 9 jaren. W. Smit, 7 jaren en 7 maanden. W. IJske, 57 jaren. T. Wentel, 52 jaren. J. H. A. Remert, 2 jaren en 3 maanden. M C. van Wely, 7 jaren. T. Smulders. 46 jaren. Levenloos aan gegeven 1. Vau 15 30 April 1868. ONDERTROUWD J. Stius, te Wieriugerwaard, en E. Geel. G. Ram pen en N. Nieuwland. K. Noorden en A. de Leeuw. J. M. Keet eu M. Brommer. D. Kos en N. Jemmink, te Callantsoog. H Peetoom eu A. Broens. K. Geel en M. Snel. J. Mieldijk, te Helder, en D. Kooij. J. Breed en A. Dalenberg. J. van Twuijver en J. Meijer. GEHUWD; P. Bruin, wedn., te St. Maarten, eu T. Gootjes, wed. T. Lanser en IJ Blaauboer. J. Hcijlegeuberg en N. Ëiesboer. J. Lig- tendag en E. Smits. W. Jemmink en A. Smit, van Schagen. C. vau Twuijver, van Wieriugerwaard en G. Jeminiuk. II. Jemmink eu G. Stam. GEBOREN Guurtje, dochter van A. de Groot en E. Dekker. Pieter, zoon van J. Volkers en T. Pik. Trijntje, dochter van A. Brands eu A. Nieuwland. Petrus, zoon van J. H. van Lint en J. A. Westhof. - Dimmen, zoon van'J. Zuiddijk. Lijntje, dochter van A. den Breeijen eu M. N. Breur. Simon, zoou van P. Volker Spaan en J. Kuis. Autje, dochter van C. Stins en A. Groot. Neeltje, dochter van W.Hartog eu A. Kruisveld. Henricus Johaunes, zoon van T. J. Waller en H. C. J. de Haan Hngenholtz. Cathariua Elizabeth Maria, dochter van J. Duij- velshoff eu M. M. Grovendonk. Maria Catharina Vrouika, dochter vau A. Kruijer en G. Buren. Dieuwertje, dochter van A. Vaderen G. Kater. Johannes, zoon van J. Olij en A. Wiering. Cornelis, zoon van C. Schrijver en A. Dekker. Pieter, zoon vau J. Rijgers en E. Bakker. OVERLEDEN: Antje, 6 maanden, dochter van C. Swarthof en G. de Boer. Willem Struijf, 49 jaren, echtgenoot van D. Grin. Jan, 16 maanden, zoou van M. Schellinger en M. Admiraal. Cornelis, 2 jaren, zoon van H. Schrielcen en K. Leeuwen. Pieter, 6 maanden, zoon van A. Meijlis en M. Dekker. Simon, 1 maand, zoon van S. de Wit en E. Harp. Antje, 6 j., dochter van P. vau Weelden en G. Prins. Maartje Admiraal, 41 jaren, echtgenoote van S. de Waal. UI ARKTBEUIGTE IV. ALKMAAR, 2 Mei. Aangevoerd 4 Paarden f 15 a 30. 12 Koeijen f40 a 110. 64 Nuch tere Kalveren 1'3 a 8. 619 Schapen f7 a 26. 436 Lammeren f3.25 a 7.50. 8 Geiteu f4 a *6, 12 kleine Bokjes f 0.28 a 0.40. 110 Magere Varkens f 10 a 20. 224 Biggen f4 a 7. Boter per kop 65 a 80 ets. HOORN, 30 April. Kleine Kaas f 30.25. Aangevoerd 42 stapels, wegende 23747 NP. Saldo op 1 Januarij 1868 f 19352.66 Iugebragt, eu reuten gedurende het le kwartaal 2682.17 Te zamen f 22034 83 Gedurende het le kwartaal 1868 uitbetaald 1308.19 Saldo op 1 April 1868 f20726.64 Aantal deelhebbers op 1 Januarij 1868 18S 1 April 193 266ste STAATS-LOTERIJTweede Klasse. Eerste Trekking. No. 9148, 12426 en 14822 ieder f 1000; no. 1125S f200; no. 1240, 9S97, 13190, 13623, 15553 en 17515, ieder f 100. Woensdag 6 dezer vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Triëst en Vrijdag 8 dezer Via Marseille. mr. Wagemalcer te Wieringenvraagt zoo spoedig mogelijk Adres franco brieven, doch liefst in persoon.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3