Jïteutös- en <flÖoertentie--öfoÖ. S C H UTT E R IJ. UTT M 725. Achtste Jaargang. 1868. ZATERDAG <®ffldëel gcheclte. P UBLICATI E. geöetfte. HE1DERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Ad veeten tien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór de3 Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiën intezeudeu. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER Gezien Z. M. besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad No. 6), hou- deude reglementaire bepalingen tot invoering der Wet op de Schutterijen van den 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), in verband gebragt met Art. 6, 7, 8 en 9 van gezegde Wet. Gezien de dispositie van den Heer Staatsraad Gouverneur van Noordhol land, dd. 11 April 1828, No. (Provinciaal blad No. 41) omtrent de executie der Wet op de Schutterijen. Roepen bij deze op alle Manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, welke op den eersten Januarij 1868 hun 25ste jaar zijn ingetreden, en alzoo die genen welke in den jare 1843 zijn geboren, alsmede de zoodanigeu, welke ofschoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op den lsten Januarij 11. bun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo geboren zijn in den jare 1834, tot en met 1842 ingesloten, de vreemdelingen van denzeliden ouder dom, die sedert de laatste inschrijving iu de termen gevallen zijn, om vol gens Art. 2 der Wet van 31 April 1827 als ingezetenen te worden be schouwd, benevens de gepasporteerde Militairen, die, om welke redenen dan ook, zich nog niet ter inschrijving voor de Schutterij hebben gepresenteerd, teu einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven tevens te kenuen gevende Dat de inschrijving zal beginnen den 15 Mei aanstaande en geheel zal moeten zijn afgeloopen den eersten Juoij daaraanvolgende, terwijl in een der vertrekken op het Raadhuis alhier, voor de inschrijving zal worden geva ceerd op alle werkdagen, van 's morgens 9 tot 12 ure. En ten einde voor te komen, dat iemand in de termen der inschrijving vallende, zich door onwetendheid aan pligtverzuim schuldig maakt, heelt het gemeentebestuur noodig geoordeeld een ieder bekend te maken met eu te herinneren aan de navolgende bij de Wet van 11 April 1827 (Staatsblad no. 17), gemaakte bepalitigeu. Dat een iegelijk zonder onderscheid of hij mogt vermeenen al of niet on der de bij de Wet vrijgestelden of uitgeslotoneu te behooren, verpligt is zich voor de Schutterij te doen inschrijven Dat zij die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verpligt zullen zijn binnen die gemeente, waar een dienstdoende Schutterij aanwezig is, en bij aldien iu die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren in die gemeente alwaar zij ambtshalve verpligt zijn hun verblijf te houden Dat degenen welke van hunnen juisten ouderdom geen voldoend bewijs geven, naar het oordeel van het Plaatselijk bestuur zullen worden ingeschre ven, ouverminderd de bevoegdheid van de ingeschrevenen, om van hunnen juisten ouderdom nader te doen blijken En dat eindelijk zij, welke bevonden worden zich niet vóór den lsten Junij te hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk bestuur zullen worden ingeschreven, en in eeue geldboete verwezen worden, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blij ken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene reden tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestond. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingezeten dezer ge meente welke het aangaat, om zich tijdig van een geboorte-extract te voor zien, waardoor zich ieder van zijnen juisten ouderdom kan verzekeren, en hetwelk bij de inschrijving zal moeten wordeu vertoond, alsmede om zich ter behoorlijker tijd tot de inschrijviug aan te melden, ten einde de straf wegens nalatigheid vastgesteld, voor te komen. Helder, Burgemeester en Wethouders voornoemd den 1 Mei 1868. STAKMAN BOSSEBurgemeester. L. VERHEY Secretaris POLITIEK OYEKZIGT VAN DEN DAG. Brevifcas memoriae amica. cato. DB MEERDERHEID VAN ÉÉN OP TWEE UIT HET GESCHIED BOEK DER CONSERVATIEVEN. Den 7en September van het volgens sommigeu, zoo rampzalige jaar (vol gens anderen het jaar des heïls) 1848, hield de eerste Kamer der Staten- Generaal eene belangrijke zitting. Zij had te stemmen over ontwerp III der grondwetsherziening, houdeude de bepalingen over de Stateu-Gcncraal, vervat in het 3e Hoofdstuk onzer Grondwet. De stemming staakte zijnde 13 tegen 13. Na een uur pauze wer d de vergadering hervat, en toen werd overgestemd, waarbij de Baron vau Brienen, die het eerst tégen had gestemd, zijne stem in vóór veranderde, zoo dat toen die wet werd aangenomen met 14 tegen 12 stemmen. Wij herhalen dat dit geschiedde in de Eerste Kamer en door den Baron van Brienen. Was de bedoelde wet mogelijk van weinig aanbelang Oordeelt zelf lezer3Onze geheele tegenwoordige staatsregeling, met de regtsreelcsche verkiezingenwerd er door gegrondvest. Zoudt gij meenen dat de afstemming eener begrooting met een of twee stemmen meerderheid, van meer gevvigt is? Zij is dit alleen voor den minister, wiens ijdelbeid geen geregte blaam kan dulden, en wiens huishuur nog niet verstreken was, reden genoeg om met kracht en geweld minister te willen blijven. BRAVO FRIESLAND EN GRONINGEN. Men leest in eene correspondentie der Leidsche Ct. dat het ministerie Heemskerk, wel deu lust, maar niet den moed had, om andermaal de Tweede Kamer te ontbinden, met het oog op den gespannen toestand in de noorde lijke gewesten. Bravo zoo hoort het. De Friesche schutters wraren in de jaren 1830-39, het meest geducht voor deu buitenlandscheu vijand en daardoor de ste vigste steunpilaren van Kroou en Vaderland. Zij zijn dit nu andermaal, door breideling van den overmoedigen binuenlandschen vijand. «De noordelijke gewesten" Behoort Noordholland, behalve de Zaanstreek, daar ook toe De heer van Reenen wordt gezegd belast te zijn met de vorming van een nieuw, dus conservtief ministerie. De heer van Reenen, hoewel in den laatsten tijd, wat al te kennelijk mi nisterieel tegenover onze tegenwoordige onwaardige ministers, heelt eveuwei nog altijd goeden naam genoeg, om velen iu den lande gunstig te stemmen, zoodat de beschuldiging «personenstrijd" nu eens uit zal zijn. Maar er is meer. Bij een dergelijken toestaud kan men eens eene zuivere proef leveren, van zuiver conservatief regeriugibeleid;maar mr. van Reenen! dan ook niet schipperen met liberale reddiugstoestellen a la Mijer en Heemskerk. En dit doende, dan ook de vlag van het liberalismus erkeud als een man, gedachtig aau de woorden van den afgevaardigde die altreden zou, maar die 't niet schijnt te doen, deu leerarendeu heer de Bosch Keinper: „7/8 van het Nederlandsche volk is liberaal Mij dunkt met zulk een triomf, erkend door iemand die hoogelijk ver klaart, nooit een liberaal te zulleu worden, kan dat liberalismus nog al te vreden zijn. Eu daarom ook behoeven wij niet jammeren, wanneer er nog niet dade lijk aau al onze weuschen voldaan is, ook opzigteus de personen. Inte gendeel, zoolang er maar in liberalen zin geregeerd wordt, is ons de zaak goed, eu onze wenscli omtrent personen, spruit alleen voort uit onze onge rustheid omtrent de toekomst. Want de conservatieven, werden niet ten onregte eenmaal door de heer Groen inconsequente liberalengenoemd. Eu dat is de quaestie. Zoo toch verklaarde Heemskerk, dat de staatsschool ongedeerd zou blijven: de Tweede Kamer met eeue liberale meerderheid beloonde hem daarvoor, door aanneming zijner begrooting met slechts 6 stemmen tegen; (was dat ook personenstrijd?) en toch later, was het duidelijk dat hij maar al te zeer neigde om aan de schoolwet te tornen. Dit nu is eene onmogelijkheid van mannen als Tliorbecke Fransen van de Puttedie wij daarom alleen verkiezen. Omtrent dier liberalismus kan men volkomen gerust zijn. Er is onder de liberalen slechts een man die liberaal zijnde, neiging tot inconsequentie toonde. En dit was de heer van Bosse. Maar de man heeft er zwaar voor geboet. Het vertrouwen der liberalen was geschokten acht maal kandidaat voor de Kamer, heeft hij daardoor acht maal de nederlaag geleden. Moge hem dit eene dure les zijü, en moge hij Dordrecht niet beschamen, dat hem na een jaar straftijd, op nieuw de gelegenheid heeft geschonken om alles weer goed te rnalceu. Aan het liberalismus toch is de toekomst!! ÏÏIBÏÏWSTIJDI1T3 B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz., 8 Mei 1S6S. Gisteren is alhier aangekomen de majoor A. H. mers; als kommaudaut der alhier garnizoen houdende ve^n^Jl artillerie, de luit.-kolonel A. A. Keijzer vervangende. jVcAef T- laatstgenoemde benoemd is tot plaatselijk kommandtótSSj^ïi Utrecht (reeds vroeger gemeld) en binnen weinige wglöGEi-' daarheen zal vertrekken. nTC"*

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1