1EBB51ÏA\l) lil GEHEKSTE HELDER. A11EIUKAA\SCHE ZOXDAÜ L\ DE 18e EEÜW. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE W1ERINGEN. G E lïfi GOE BERIGTE1. In Spanj^fs een soort van staatsbankroet ophanden. De regering bedreigt nl. die schuideischers, welke geen genoegen nemen met de opgedrongen conversie van oude schuld, met verlies van hun regten. Brieven van officieren uit Abys- sinie behelzen o. a. dat onderscheidene inlanders van rang den wensch geuit hebben meê naar Engeland te gaan. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de regtbank van koophandel in het Seinedepartement in Frankrijk 144 failliet verklaringen uitgesproken. De gemeenteraad van Mons (Bergen in Henegouwen) heeft een besluit genomen gunstig voor de emancipatie der vrouw. Er is namel. beslist dat voortaan de dames zullen opgeroepen worden om uitspraak te doen over de toelating of niet-toelatïng van artisten bij den schouwburg. De heer van Reenen kan niet vinden wat hij zoekt; conservative sollicitanten naar de betrek king van minister, vervoegen zich thans bij den heer Tets van Goudriaan. De pas herboren Ministerien van Eeredienst, zegt men, liggen weêr te sterven; dat conserva tief kunstje zal dus maar weinig duizend gulden gekost heb ben. De Engelsche minister Disraeli houdt met hand en tand de staatskerk in Ierland vast.Te Nijensleek heeft een lam met vijf pooten het eerste levenslicht aanschouwd. In de buurtschap Hulst zijn 14 honden gefusileerd(Tel. ber.) De heer Leon Say heeft beweerd dat van de 388 millioen door het Credit Foncier aan de stad Parijs voorgeschoten, 89,000,000 op den weg van den rue neuve des Capucines naar het stadshuis zoek geraakt; 16,000,000 aan commissieloon uit betaald en het overige Mystère et tripotage Overleden generaal Narvaez; de Paus heeft veel en koningin Isabella alles met hem verloren. Het steekspel bij het huwelijk van den Italiaanschen kroonprins gehouden heeft goed voldaan ook zijn er bij die gelegenheid kostbare reliquïen te zien geweest. Te Petersburg worden gratis de oude profetien verspreid over de bevrijding van Konstantinopel en den vat van het Turksche rijk. Rusland echter wil provisioneel nog wat vrede hou den om eerst zijn troepen nog wat beter te leeren loopen en schieten. Een Amerikaansch jager heeft in het afgeloopen jaar meer dan 200 buffels met denzelfden kogel gedoodhij schiet zoo handig, dat hij na elk schot de kogel uit het oor van het gevelde dier wist te halen.DeFransche keizerlijke prins, 12 jaar oud, heeft zijn eerste communie gedaan Z. K. H. was gekleed in een donkerblaauw buis, met witte strik aan den linkerarm, witte pantalon en vestalles splinter nieuw Professor Vreede heeft de Nederlanders bekend gemaakt met een persoon en kwaliteit aan de Kon. Academie die niet bestaan. De heer de Quak, steller van onderhandsche ac- ten, rekwesten, brieven, handschriften en gelegenheids-gedich ten opzigter van riolen, enz. is wel en de professoren Loncq, Hasting en Oosterzee zijn niet tot de vredebond toegetreden. Z. M. den Koning heeft goedgevonden de magazijnmeesters der artillerie wat op te laten knappen. Een prins en prin- ces maken een paar, dat ook hebben de Kroonprins van De nemarken en prinses Louisa van Engeland zoo begrepen. Bij de militaire administratie in Pruisen bestaat een zeer aan zienlijk te kort. Men durft evenwel geen suppletoire begroo ting bij de Kamer indienen. Het is nu een raadsel op welke wijze men aan de benoodigde gelden zal komen. Dat de paritienen der 18e eeuw, in de Nieuwe wereld, de voorschriften der Pharizecn, omtrent het vieren van den sabbath, op den christelijken zondag hebben toegepast, is van algemeene bekendheid; ja werden de voor schriften door hen, zoo mogelijk nog gestrenger gemaakt, zoodat zij iedere menschclijke bezigheid van ligchaain ot' geest, met de zwaarste straf deed boeten. Ofschoon het lang heelt geduurd, ismeu er eindelijk toegekomen, zich van dien uiterlijken dwang, die zoo zeer in strijd is met den geest des christendoms, los te worstelen, zoodat er thans geeue gevallen, zoo als wij hier zullen mededeelen, zich meer voordoen. Kort voor het uitbreken van den oorlog met Engeland, was er te Boston een Engelsch oorlogschip gestationeerd, van tijd tot tijd liep het vaartuig uit tot het doen van kruistogten eu het beschermen van deu Eugelschen handel. Eens keerde het schip van een zoodanigen togt, op Zondag terug, en naar dien de kommandaut zijne vrouw te Boston had achtergelaten, vond hij haar bij zijne terugkomst aan het straud, alwaar hij haar teder omhelsde eu kuste. De Bostouners welke daarvan getuigen waren, ergerde zich zeer en beschouwden het als eene groote onbetamelijkheid en zware sabbathschennis. Den volgenden dag wordt de kommandaut voor de overheid ontboden, die hem, onder strenge verwijten en vrome vermaningen, veroordeelde tot veertig min één zweepslagen, in het openbaar te ondergaan. De kommandaut ver kropte zooveel mogelijk zijnen iuwendigen toorn en dewijl deze straf, door de herhaalde toepassing, geen de minste schande was, bleef hij, zoo als tot nu toe, in de eerste gezelschappeu verkeeren, eu werd hij overal even vriendelijk als vroeger ontvangen. Eenigeu tijd na dit voorval ontvangt de kommandaut bevel om naar Engeland terug te keeren. Hij ging, hoewel hij huichelde, lij zijne dier bare vrienden afscheid nemen; en om, voor huune scheiding, nog een ge- noegelijkeu dag door te brengen, noodigde hij de voornaamste overheids personen en oudsten der stad, op deu dag van vertrek, aan boord ter maaltijd. Zij namen de uitnoodiging aan; hartelijk werden zij ontvangen eu niemand koesterde eenig wantrouwen. Nadat men lang aan den maaltijd had gekout en gedronken, brak het nur van scheiden aan, de zeilen werdeu los eu alles tot vertrek gereed gemaakt, dewijl men begon de ankers te ligten. Nadat de kommandant met ontroering afscheid van zijn vrienden had ge nomen geleide hij zijn gasten naar het dek alwaar de onderofliciereu met eenig volk gereed stondeu hen te ontvangen. Op het dek bedankte de be velhebber lieu nog eens voor alle welwillende vriendelijkheid hem bewezen, verzekerende, dat het aandenken daaraan bij hem steeds levendig zoude blij ven. Onmogelijk was het hem al het genotene te vergelden; ééue schuld echter viel er nog tusschcn hen te veielTenen, welke hij, daar hij er nu de gelegenheid toe had, met alle naauwgezetheid wilde uit den weg maken. Hij herinnerde hen, aan de gepleegde sabbath-schennis gaf een wenk aan zijn volk om hen te binden, en liet ze één voor één met het end (stuk touw) veertig slagen min één toedienen. Na afloop van deze remittering werden zij met der haast met een warme broek in de sloep gepakt, terwijl het schip onder vreugde kreten van de bemanning, de reede van Boston verliet. 3ïngc5unbcn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders Nog iets over de Christelijke Nationale scholen, in deze gemeente. In de Ilelderschc en Nieuwe dieper Courantvan 3 dezer, leest men een brief van de heeren Felix en van Marle, in beantwoording van een schrij ven van Ds. Lamping, over de door hen opterigten scholen. Die liecreu hebben, met dat antwoord, het publiek aan zich ver- pligt. Nu zij toch zeggen, dat zij alleen wenschen de kinderen het „Chris- teudom des bijbels" onderwezen te zieu, uu blijkt daaruit dat hunne scholen, slechts voor een kleiu gedeelte der bevolking bruikbaar wezen zullen. Im mers, onze catholieke broeders, die toch ook Christenen en,hoewel onder andere vormen, miauw aan de ortodoxe verwant zijn, zullen niet verlangen dat hnune kinderen den bijbel lezen, hetgeen toch noodzakelijk is, wil men hen het „Christendom des bijbels" leeren kennen. Met het „Christendom des bijbels" bedoeleu die heeren toch zeker, het Christendom, niet alleen, zoo als de groote Stichter liet heeft geleerd, maar ook zoo als het door de Apostelen is begrepen een veelkleurig en tot ver warring en twist leidend Christendom derhalve; waarom dan ook de mo dernen, evenmin als de calholijkeu zullen kunnen besluiten, huune kindereu die scholen te doen bezoeken. De kinderen van de caiholijken en modernen, zullen er alzoo geen gebruik van kunnen maken en dewijl het Christelijke scholen zijn, zullen die der 'Israeliten dit toch spreekt van zelf er geen plaats op kunuen vinden. Nu zal er op die scholen wel geleerd wordeu „Een is uw meester en gij zijt allen broeders" doch zal zicli die broederschap enkel 'bepalen, tot de euge kring der ortodoxie en de kiudereu van de anderó godsdienstige gezind heden, daarvan wordeu uitgesloten, zoodat men, iu plaats van verdraagzaam heid eu verbroedering ouder de kinderen van eenen vader aantekwecken, werkzaam wezen zal tot verwijdering èn haat èn twisten tweedragt, die reeds te laug door het „Christendom des bijbels" heelt bestaan, te blijven doen voortduren. De heereu F. eu v. M. oordcele nu zelf over de al of niet bruikbaarheid hunner scholen voor de kinderen van alle Christenen. Onlangs lazen wij in een der dagbladen, dat de Sultan bevel had gegeven, dat te Konstantinopel een school zou wordeu opgerigt, waarop 600 kiuderen van alle godsdienstige rigtingen, zonder eenig ouderscheid, ouderwezen zouden worden, dus in den geest als onze staatsscholen. Is het vragen wij geen beschamend voorbeeld dat die Mahomedaanschc vorst geelt Hij wil verbroedering en eeudragt bij zijne onderdaueu bewerken, en de Nederlan ders met deu bijbel en het evangelie der liefde in handen och was het wat meer in de harten bewegen hemel eu aarde, om zoo mogelijk voor elke secte afzonderlijke scholeu te verkrijgen, waardoor de kinderen van el kander worden gescheiden, hetgeen natuurlijk nadcelig moet terugwerken, op de zoo gewenschte en noodzakelijke eendragt, onder het volk van Nederland. Neeu I al uoeme men de staatsscholen godsdienstlooze scholeu, omdat er gecü bijbel gelezen en geen godsdienstleer dat toch geeu godsdienst is onderw ezen wordt, wij beweren, uit de overtuiging des harten dat het kweek plaatsen zijn voor zuivere godsdienst waardoor liefde en eensgezindheid op die scholen welig tieren, want daar leert men het kiud, „hebt God lief boven alles en dén naasten, onverschillig wie, als u zelve. Eu ofschoon nn deze stelling eeuc zuivere Christelijke is, zoo toch kan de Israëliet of wie hetzij, daarin geenc aanleiding vinden tot ergernis. Verder beroepen zich de heeren F. eu v. M. op de overige leden der commissie, als een bew ijs, dat door hen geeue secte-scholen worden beoogd. ^Gaarne gelooven wij, dat het de individuscbe bedoeling van die heeren niet is. Doch wat waarborg geelt dat beroep op de commissie Zij toch zal wel niet zoo veelkleurig wezen als de rok van Jozef. Gesteld de heeren F. en v. M. maken iu de commissie verre weg de minderheid uit, en nu zou het kunnen gebeuren, dat de met hen in zienswijze verschillende meerderheid dogma onderwezen wilde hebben, dan toch zullen de heeren F. en v. M. al is het ook huns ondanks daaraan moeten toegevenmaar dan ook zullen zij de schijn van zich aan misleidingen verschalking te hebben schul dig gemaakt, niet meer van zich kunnen afwerpen. 'Van 1 8 Mei 1868. ONDERTROUWD J. J. Schafraad werkman, 31 jaren, wenende te Pet ten en A. Kieft, 34 jaren. J. Harder, werkman, 26 jaren en S. Sluijter, 27 jaren, J. J. Smit, koopman, 28 jaren, wonende thans alhier, on langs te Utrecht en H, M. Winter, 20 jaren. GEHUWD M. Witsenburg ca A. J. E. Konuigh. -G. W. Bogaerts en S. Lavell. A. G. A. Duijsmau en E. Sennckes. D. W. van Waar denburg en van Wijk. BEVALLEN: S. Gorter geb. Bakker, D. M. Duinkerken geb. Streut- ker, D. D. E. Leijer Z. C. Ran geb. Spanjerdt Z. M. Muller geb. Kikkert D. P. Boode geb. Boon Z. E. C. J. Poulie geb. Reenier D. N, Seegcrs, geb. van der Menie, D. J. Smit, geb. Bakker, D. J. Bruin, geb Ysinga, D. L. II. H. Brnijnzeel, geb. Schooneman, Z. OVERLEDEN W. R. van Aalst, 1 maand. W. Wilner, bijna 1 jaar S. F. Smit, geb. Wilner, 43 jaren. H. van Doorn, 5 maanden. G. Beentjes, 68 jaren. G. Boom, 13 maanden. M. Boom, 2 jaren. Leveuloos aangegeven 1. Van 1—30 April 1868. ONDERTROUWD Cornelis Baijs en Aaltje Smit. GETROUWD Cornelis Baijs en Aaltje Smit. GEBOREN Jan, zoon van Jb. Bakker en Antje Bakker. Maartje, dochter van M. Kalf en Grietje Tijscu. Neeltje, dochter van Hilgonda Bont. Geeltje, dochter van P. Steeman en Magteltje Kos. Jan, zoon P. Lont en Antje Tijsen. Sijtje, dochter van Jb. Mulder en Maartje Snooij. Geertje, dochter van L. van Savoijen en Maartje Hutman. OVERLEDEN Geertje Smit, 27 jaren, dochter van wijlen L. Smit en Dieuwertje Klein. Grietje de Haan, 21 jaren, dochter van J. de Haan en Neeltje Bakker. Donderdag 14 dezer vertrekt van hier de West- Indische mail, Vrijdag 15 dezer de Oost-Indische landmail via Marseille en Zaturdag 16 dezer via Southampton. HAI1KTBERIGTE X. ALKMAAK, 9 Mei. Aansevocrd 6 Paarden f 15 a 35. 16 Koeijen f 40 a 130. 38 Nuch tere Kalveren f3.25 a 9.25. 859 Schapen f6 a 27. 1100 Lammeren f3 a 8. 9 Geiten f3 a 5, 12 kleine Bokjes f0 30 a 0.40. 78 Magere Varkens f 10 a 25. 308 Biggen f4 a 10. Boter per kop 57£ a 65 ets. HOORN, 7 Mei. Kleine Kaas f 30.50. Aangevoerd 144 stapels, wegende 36377 NP.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3