Door den Kommandant der Genie in de 5e Stelling alhier, zal op Zaturdag den 23sten Mei 1868des voormid dags ten 11 ure, in liet Heeren-Logeinent van den Heer C. L. Pedroliworden aanbesteed 1. Het éénjarig onderhoud van de Kazernegebouwen, enz. 2. Het éénjarig onderhoud van de Metsel- en Timmer werken. 3. Het éénjarig onderhoud van de Aardewerken. 4. Eene verwing van Kazerne-gebouwen, enz.en 5. Eene verwiug van werken. Alle onder het beheer der Genie te Helder. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. met den laatsten Junij dezes jaars eervol te ontslaan den commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden op Terschelling, W. S. L. Eschauzier, op zijn daartoe gedaan verzoek en behoudens aanspraak op pensioen; 2°. met den eersten Julij aanstaande te benoemenden comm. der loodsen op Vlieland K. Ree- deker tevens tot ontvanger der loodsgelden aldaartot comm. der loodsen op Terschelling den adjuuct-comm. der loodsen te Hellevoetsluis J. van der Burgt; en tot adjunct-comm. der loodsen te Hellevoetsluis den zeeloods J. vau den Berg, behoorende tot het loodswezen van Goedereede, Maas en Brouwershaven. De luitenant ter zee le klasse P. J. Rosenwald, thans dienende op Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Ne derlanden, wordt met den 20n dezer gedetacheerd naar En geland, om tegenwoordig te zijn bij de verdere gereedmaking der te GJasgow, voor rekening van het Nederlandsche gou vernement in aanbouw zijnde gepantserde sehepeu. Hij wordt op dien datum op gemeld ramtorenschip vervangen door deu luitenant ter zee le klasse H. P. König. Z. M. heeft met ingang van den 16n dezer maand be vorderd tot officier van administratie 1° kl. de officier van administratie 2e kl. P. Wolfson; tot officier van admini stratie 2e kl. L. P. C. Seelking en C. J. P. Purnée; en tot adjunct-administrateur de scheepsklerk J. C. Kluit; en benoemd tot officier van administratie 3e kl. de adjunct- administrateur W. E. Muller. Op Zr. Ms. wachtschip alhier wordt met den 26 dezer geplaatst de offic. van gez. 2e kl. D. Matak Fontein en met den 16 dezer de offic. vau admin. 3e kl. P. D. G. Soetbrood Piccardt. Z. M. heeft P. Spanjaardt op verzoek eervol ontsla gen als arr.-ijker, der maten en gewigten te Alkmaar. Het berigt, in ons vorig nommer opgenomen, dat de heer van Reenen het mandaat tot zamenstelling van een nieuw kabinet had nedergelegd, blijkt thaus eenigzins voor barig te zijn geweest. De heer van Reenen is nog immer tot dat doel werkzaamhoewel de kans van slageu weer zeer hopeloos staat. Het verslag der commissie van rapporteurs der Eerste Kamer betreffende het bekende voorstel der vijf leden, is thans verschenen en Woensdag in de zitting der Kamer mede gedeeld. Bij het onderzoek in de afdeelingen heeft de groote meerderheid, om verschillende beweegredenen, zoo wegens onbevoegdheid als onraadzaamheid, ontkennend geantwoord op de voorgestelde vraagof de Kamer in de thans bestaande omstandighedeu van haar door niemand betwijfeld regt van een voordragt aan Z. M. den Koning gebruik moet maken. De minderheid heeft de vraag toestemmend beantwoord, en de voorstellers hebben bij memorie van antwoord de bezwaren wederlegd, en ter gemoetkoming aan den wensch van verschillende leden hun voorstel eenigzins gewijzigd, naar aanleiding van een ontvangen mededeeling over een nieuw ministerie. Vrijdag is de diskussie over 't voorstel bepaald. Volgens offieieele opgaven bedraagt het aantal sche pelingen, bij den storm van den 28 April op onze kust verongelukt: vau de Urker schuiten 26 personen, na latende 13 weduwen en 28 kinderenvan die uit Enkhui- zeu 9 h 10 personen, nalatende 6 weduwen en 15 kinde ren van de Vollendammer schuiten 6 a 7 personen, nala tende 4 weduwen en 21 kinderen. In het geheel zijn ruim 40 visscherliedeu verdronken, en bedraagt het aantal nagelaten betrekkingen 23 weduwen en 64 kinderen, die bijna allen in kommervolle omstandigheden verkeeren. Men leest in de Arnh. Ct. De Köln Zeit. zegt, dat er nog niets noemenswaard ge daan is tot slechting van de vestingwerken van Luxemburg. Alleen de weg door de poorten is eenigermate verbreed. Het Keulsche blad voegt er bij, dat men in den Haag wél zal doen dezen wenk niet in den wind te slaan. Het is jammer, dat eeu blad, hetwelk zoo vaak blijken geeft goed op de hoogte te zijn, dergelijke blunders begaat en Luxem burg onder Nederland rangschikt. De goede naam, dien Duitschland op wetenschappelijke gebied geniet, wordt er door in verdenking gebragt. Uit Groningen en Friesland hoort men steeds vele klagten over de regeling van de vertrekuren van de spoor wegen. Velen willen niet meer van die wegen gebruik ma ken. Ook heeft 't veel opzien gebaard, dat eenige koeijen op den spoorweg naar Harlingen eenvoudig vermist zijn, en audere goederen een verkeerde bestemming erlangden. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuidholland houdt zich dezer dagen bezig met de toepassing van het synodaal reglement van 23 Julij 1847, tot het verleenen van een ongevraagd ontslag aan Dr. J. C. Zaalberg, als predikant bij de Hervormde kerk, zoodat de beslissing van de Algeneene Synode wordt voorbereid. Dat reglement laat toe het on gevraagd ontslag te verleenen, tegen een door het provinciaal kerkbestuur aan te vragen billijk pensioen. Uil het Westland verneemt men dat de verzendingen van aspersies, den 4 dezer begonnen, reeds zeer aanzienlijk zijn geworden. Van het warme weder hangt veel af om telkens grooter vrachten af te zenden. Terwijl deze vruch ten een schoon gewas opleveren, staan de aardappelen gere geld en zwaar in het loof, en nemen steeds in aanwas toe. Perziken, pruimen en abrikozen hebben vrucht gezet eu zijn goed beladeu, de wijnstok begint te ontwikkelen en de pe ren- en appelboomen dragen een zoo buitengewoon rijken bloei dat, zoo er geen onheilen ontstaan, er een niet min der buitengewone oogst te wachten is. Ook uit de om streken van Leiden luiden de berigten omtrent de granen, het thans in bloei staande koolzaad, de vruchtboomen en den toestand der weilanden bijzonder gunstig. Uit Friesland schrijft men het volgende.- De weldadige invloed van de warmte der laatste dagen op de landbouw-producten is in deze streek op verblijdende wijze zigtbaar. Appels, peeren, kersen en pruimen staan iu prachtige bloesem. De vrucht heeft zich voor een gedeelte reeds gezet. Bessen, aardbeziën frambozen belooven een mimen oogst. Zeldzaam zag men zulk een rijkdom van het bloeijend koolzaad. De weit staat voortreffelijk. Wanneer nachtvorsten en koude winden uitblijven, kan men met vrij wat zekerheid rekenen op eene voorbeeldige opbrengst van den bodem. Een stuk koolzaad, op rijen geteeld, staat zóó vol en prachtig zwaar, dat men veilig er een dubbele oogst van verwacht. Nieuwe aardappels denkt men binnen 14 dagen- te rooijen. De Koning van Pruisen heeft voor de Duitsche Noord-Pool-expeditie welke den 17n a. s. uit Bremeu ver trekt een bijdrage geschonken van 50,000 thaler. Dingsdag heeft de minister van finantiën in Oosten rijk aan de begrootings-commissie verklaard dat hij zich niet kon verceuigen met het door haar genomen besluit tot hef fing van een couponbelasting ad 25 pCt. Dat cijfer achtte hij te hoog. De regering behield zich dan ook voor een desbetreffend eigen voorstel aan de kamer te onderwerpen. Te Mexico zijn achtervolgens drie zamenzweriugeu ontdekt. De eerste had ten doel den president en zijne ministers te vermoorden, de bank te plunderen enz., maar zij is bij tijds ontdekt door het verkeerd bezorgen van een brief, die bestemd was voor den kolonel Garza en aan een luitenant van dien naam bezorgd werd. Die brief leidde tot nasporingen en nu bleek het dat het hoofd der zamen- zwering Adalid het plan van Booth had bestudeerd en aau- nemen wilde. Hij zelf zou Juarez in den schouwburg dood schieten, zoodra deze als gewoonlijk ten negen ure in zijne eigene loge verscheen. Vijf en twintig ruiters, allen met nog eeu los paard bij zich, stonden op verschillende punten in de nabijheid van liet gebouw om Adalid gelegenheid te geven te ontsnappen. Verscheidene regementen, één althans zeker, namelijk het 7e, was reeds omgekocht en zou aanstonds partij vatten voor deu opstand. Kolonel Garza, die bij dit regement staat, en 75 andere officieren zijn in hechtenis genomen en gedurende de eerste dagen werden nog vele andere personen, inzonder heid Franschen, gearresteerd, die echter voor het meerendeel volkomen onschuldig waren. Nogthans heeft men hen ge vangen gehouden en alle toegang tot hen verboden. Den ln Maart is een tweede zamenzwering ontdekt in deu staat Guadalara. Een en twintig van de voornaamste deelgenooten zijn in hechtenis genomen. Te Morelos is eeu ander en te Jalisco een derde complot ontdekt. Deze komplotten hadden hunne vertakkingen in andere deelen des lands. In Puebla had een prouuncia- mento plaats; in Sonora waren de vijanden van Juarez meester van den toestand en hielden de Mexicaneu omsingeld. Ein delijk is eene derde zamenzwering aan het licht gekomen, maar daaromtrent bewaart het gouvernement een diep stil zwijgen. Men weet alleen dat vele personen in de gevan genis zijn gebragt en de aanvoerder een zekere Cabello is, die onder generaal Mejia heeft gediend, en Saniego een rijk ingezeten van Queretaro. Deze moeten vooral geleid worden door het besluit om Maximiliaan en Mejia te wreken. Aan laatstgenoemden vooral waren zij bijzonder gehecht. Deze zamenzwering was van groot gewigt omdat zij niet, gelijk gewoonlijk in Mexico, plotseling en zonder eenig bepaald plan ontstaan was, maar eene volkomen organisatie had en

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2