Jtieuras- en PI Uil li <flÖoertenUe--6faÖ. M 728. Achtste Jaargang. 1868. WOENSDAG 20 M E I. KENNISGEVING. Artillerie- Vrijkorps. ELDERSG Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Ad verten tien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegclregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. (ëJffïrtM gcöedte. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennisse van de ingezetenen, dat, ingevolge verzoek van de Gedeputeerde Staten dezer Provincie, bij besluit van den 6 dezer, No. 71, in deze week aan de huizen eene COLLECTE zal worden gedaan, ten behoeve van de noodlijdende achter gèblevene betrekkingen van de op den 28 April 11. door stonn in de Noord zee verongelukte visscherlieden. De hulpbehoevende toestand waarin een groot aantal dier betrekkingen verkeeren, maakt het inroepen der algemeene liefdadigheid dringend noodig. De oudergeteekende vertrouwt dan ook dat de ingezetenen door het verstrekken van milde bijdragen van bunne deelneming in het lot der nage- lateue weduwen en kinderen zullen doen blijken. Helder, De Burgemeester, den 18 Mei 1868.STAK MAN BOSSE. POLITIE. Gevonden een SCHAAR, twee SLEUTELS en een KAM. Helder19 Mei 1868. Be Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. jfèict-offtciëd gcöceïte. Zaturdag avond jl. had in het lokaal Tivoli eene algemeene vergadering plaats, uitgeschreven ingevolge artikel 14 van het reglement, (handelende over tusscheutijds opengevallen plaatsen in het bestuur)zoodanig incident was ontstaan, door dat de president, mr. Ch. Bosch Reitz, en het lid C. L. Pedroli, hun ontslag hadden aangevraagd, de eerste omdat hij, wegeus zijne benoeming tot kommaudant der alhier op te rigten schutterij, had bedankt voor het lidmaatschap van klasse a. (Bijdrageude-werkeude leden) eu was overgegaan in klasse b. (Bijdragende leden); luidende artikel 11 van het re glement: dat de president gekozen zal worden uit de klasse a. De heer Pedroli had zijn ontslag gevraagd wegens vertrek uit deze ge meente, hetwelk in den loop van dit jaar zal plaats hebben, verklarende hij zich bereid de betrekking nog waar te nemen tot op het oogenblik vau zijn vertrek. Dit zijn de punten van beschrijving dezer vergadering; echter brengt ook de commissie tot onderzoek der rekening van het afgeloopen jaar, in deze ver gadering haar verslag uit. Wij zullen trachten van het verhandelde een meer geleidelijke mededeeling te doen. De vergadering wordt gepresideerd door den heer mr. Ch. Bosch Reitz, die na de opening den In secretaris, den heer P. H. Polak, verzoekt om de notulen der vorige vergadering te lezen. Op deze zeer uitvoerige notulen geeue bedenkingen zijnde, dan eene van zeer ondergeschikt belang door den heer M. J. Mauheim, worden ze gearresteerd. De president doet de mededeeling, dat het eere-lidmaatschap van het korps is aangeboden en welwillend aangenomen door de heeren A.H.Mommers, majoor der artillerie alhier, D. C. P. Pottgieter van Laar, majoor van het 3e bataillou 7e reg. infanterie alhier en J. J. Mathijseu, magazijnmeester der artillerie alhier en voorts dat benoemd is tot lid van den raad van advies de heer M. H. J. Plantenga, le luiteuant-adjudant der infanterie, ter vervanging van den heer A. H. J. L. Ponse. De president verzoekt daarna de commissie tot onderzoek der rekening, om haar verslag te willen uitbrengen, waaraan gevolg wordt gegeven bij moude van den heer mr. S. P. J. Kros, door de commissie benoemd tot haren rapporteur. Behoudens een drietal bemerkingen, die door den president daarna worden opgehelderd, concludeert de commissie tot goedkeuring, en brengt de meest mogelijke hulde aan den penningmeester voor zijnen veclvuldigeu, aller accuraatsten eu bijzonder netten arbeid. Verder deelt de presideut mede dat weinige oogenblikken voor de opening der vergadering een voorstel bij liet bestuur is ingekomen, onderteekeud dooi den heer W. J. Hidde Bok en 25 audere leden van het korps, hij verzoekt den secretaris daarvan lezing te doen. Het blijkt dat de strekking van dit voorstel is, om artikel 11 van het reglement, in zoo verre te wij zigen, dat de president niet alleen uit de klasse a maar ook uit de klasse b zal moge worden gekozeu. En wel speciaal met de bedoeling, om het verlies van den heer Bosch Reitz, als president, te voorkomen. De president zegt gedurende de behandeling van dit puut, waarin hij een personeel feit ziet, de hamer te zullen nederleggen en verzoekt den vice-pre- sident, den heer mr. D. P. H. Aberson, de vergadering, gedurende dien tijd te willen leiden. Deze voldoet daaraan. De heer Bok, hoewel hij meent dat het voorstel geene nadere toelichting vereischt, voegt er nog eenige woorden bij, betreffende het weuschelijke dei- aanneming daarvan; le. omdat daardoor een band zou kunnen ontstaan tus- schen schutterij en vrijkorps en 2e. omdat het zeer moeijelijk zoude zijn om iemand te vinden met zoo veel welwillendheid, takt en bekwaamheid als den tegeuwoordigen president. De heer B. L. Vries brengt hulde aan den presideut, maar kan zich in principe met het voorstel niet vereenigen. Nadat de heer Hidde Bok den heer Vries beantwoord heeft, wordt het voorstel in omvraag gebragt en aangenomen met 42 tegen 22 stemmen. Vervolgens wordt overgegaan tot de verkiezing, waarvan de uitslag is, dat de heer Mr. Ch. Boscli lleitz met 60 stemmen op nieuw tot president eu de heer C. Wijs Jr. met 28 stemmen tot lid vau het bestuur gekozen worden. Die beiden de benoeming aannemen. De heer Bosch Reitz zegt, dat het hem zeer veel genoegen doet zoo veel welwillendheid bij de leden te ondervinden, en geeft de verzekering, dat hij van zijne zijde alles zal aanwenden om de bloei van het korps te bestendi gen de leden tevens opwekkende om in ijver niet te verflaauwen, maar getrouw optekomeu bij de exercitien eu andere oproepingen, bij wijst op de vele zorgen vau het bestuur, op het llinke muziekkorps en op liet goede voorbeeld van hunne officieren, die de practisclie oefeningen en de theoretische lessen steeds voorbeeldig getrouw en met lust en ijver bijwonen. Ook wijst hij hen op de vele zorgen, door de verschillende officieren, uitmakende den raad van advies, aan liet korps betoond, waarvoor de leden liuune verschuldigde erkentelijkheid niet beter kunnen betuigen dan door een trouwe opkomst te tooneu, dat die vele zorgen, moeite en inspanningen niet vruchteloos aan hen besteed zijn. Laten wij de handen in een slaau, gaat spr. voort, opdat wij handhaven ,de gunstige reputatie die het Artillerie-Vrijkorps van den Helder zich een maal door het gansche land heeft mogen verwerven. Laat ons pal staan en getrouw zijn in de oefeningen, opdat in de dagen van nood, Vaderland en Koning niet te vergeefs zullen hebben gerekend op de mannen van den Helder. De heer Plantenga vraagt en bekomt het woord, hij betuigt in zeer keu rige bewoordingen, dat zijne benoeming tot lid van den raad van advies van dit korps hem niet alleen vereert maar dat het hem zeer veel genoegen doet daardoor in staat gesteld te worden om, even als op zijne vorige stand plaats, weder mede te kunnen werken ter bevordering van de burgerwape- niug, die zijne geheele sympathie wegdraagt. Hij geelt de verzekering alle zijne krachten te zullen aanwendeu, om zoo veel mogelijk te vergoeden wat dit korps in zijnen voorganger heeft verloren. Het is de wensch van Spreker, dat w anneer het Vaderland immer bedreigd mogt worden, Helders Artillerie-Vrijkorps bij de verdediging eene eervolle plaats moge inuemeu. Hij eindigt zijne welsprekende rede met de ontboe zeming «Lang bloeije Helders Artillerie-Vrijkorps," welke kreet door de vergadering met een daverend applaus beantwoord wordt. Nadat de lieer Bok namens de vergadering den vorigen spreker dank heeft gezegd voor zijne ingenomeudheid met en zijne toewijding aan deze vereeni— ging, rigt de majoor-kommandant, dc heer Aberson, een woord van opwek king tot de vergadering, om getrouw de eenmaal op zich genomen verbintenissen natekomen en deelt mede, dat de oefeningen in het vuur Dingsdag avond a. s een aauvaug zullen nemen, doch alsdan alleeu voor de officieren, onder-offleiereu en korporaals, aautetreden te lialf zeven ure aau het einde der Dijkstraat. Na eenige vragen en bemerkingen van de lieeren Zur Muhlen Jaring en Kros betreffende de oefeningen, enz., die door den majoor-kommandant worden beantwoord, sluit de presideut de vergadering. lflETJWSTIJDI 1T3- 2 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz., 19 Mei 1868. Donderdag avond a. s zullen de kinderen van de zondagschool der Hervormde gemeente alhier in de Nieuwe Kerk een openbaar blijk geven vau hunne vorderingen. De toegang is voor een ieder opengesteld; aauvaug ten half zes ure. Onder de vele vereenigingen te dezer plaatse, die zich ten doel stellen geest en hart door de beoefening der zang kunst te veredelen mag voorzeker het zanggezelschap Polyliymnia eene eerste plaats innemen. Degenen die met ons het concert van gisteren avond hebben bijgewoond zul len gewis deze woorden beamen. Zij is eene vereeniging met zeer vele uitmuntende orga nen, die getoond heeft dat zij iets zeer schoons ten gehoore weet te brengen. Het ware gewis ietwat onheusch geweest nog meer van de werkende leden te vergen, doch wij ge raakten telkens in verzoeking, om na bet einde van elk nommer bis te roepen, solo's, duo's, quartetten en koprénT alles werd met eene bewonderenswaardige juistheid uitgevoerd'. Bij de solo's vooral bleek dat zij voortreffelijk borgpen

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1