werden en de nuancering, liet struikelblok bij vele zangge- I zeischappen was uitmuntend. Een daverend applaus aan het slot van ieder nummer, bewees de groote tevredenheid van de aanwezigen. Eere den heer Bekker onder wiens leiding de vereeniging staat, eere aan de solisten en aan alle werkende leden die ons zulk eenen aangenamen avond verschaften. In het belang van bet gezelschap en uit liefde tot de leunst hopen wij, dat Tolyhijmnia zich nog langen tijd in denzelfden bloeijenden toestand mag verheugen als waarin het thans verkeert. De luit. t/z. 2e kl. L. Voute, dienende aan'boord van Z. M. wachtschip alhier, is heden morgen in het marine hospitaal opgenomen ten gevolge van een val op het hoofd bij de gymnastische oefeningen. Omtrent de gevolgen kan met zekerheid nog niets worden medegedeeld. De afloop der openbare aanbesteding, gehouden op 15 Mei jl., ten raadhuize alhier, wegens het inaken van gemet selde riolen, het bestraten der Vlamingstraat en een gedeelte van de Achterbinnenhaven, met bijlevering van bouwstoffen, is als volgt Er waren 9 inschrijvers, de heeren H. J. Hippens f7900, P. Dekker f7179, E. J. Knoppert 7120, W. van der Woning f6919, Gebs. Korft' f6900, P. Verhey f6888, Gebs. Moorman f 6S00, H. J. Janzen f 678S, P. Spruit f 65-10. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. In verband met de nieuwe zamenstelling van de dienst doende en rustende schutterijen, is door Z. M. bepaald, dat de staf van elk bataillon rustende schutterij en het kader van iedere compagnie zal zijn zamengesteld, als volgtstaf van het lataillon een majoor-kommandant; een le luitenant- adjudant, een le luitenant-kwartiermeester; een officier van gezondheid der 2e klasse; een adjudant-onderofficier, en een korporaal-tamboer. Het kader van iedere kompagnie bestaat uit een kapitein, een le luitenant, twee 2e luitenants; een sergeant-majoor, 6 sergeanten, een fourier, 8 korporaals en 2 tamboers. Het leger zal de meest mogelijke medewerking verkenen bij de oefeningen der dienstdoende schutterijen in den wa penhandel en het schijfschieten. Ten behoeve van de ar tillerie-schutterij, die in vele gemeenten wordt gevormd, zal op de eerste aanvrage het noodig aantal officieren, onderoffi- -cieren en korporaals worden aangewezen, ten einde behulpzaam le zijn om die schutterij grondig in de artilleriedienst te onderrigten. Ook zal in het gebruik van de exercitie batterijen en het voorhanden materieel, aan de schutterij zooveel mo gelijk faciliteit behooren te worden verleend, waaromtrent^ de kommandant van de ter plaatse aanwezige artillerie, in ■overleg zal treden met den kommandant van de schutterij der gemeente. Z. M. heeftop voordragt der ministers van financien, marine en oorlog, bij besluit van den 19 April bepaald, dat de militaire pensioenen en onderstanden, verleend aan per sonen van de zee- en landinagt, beneden den rang van officier, voortaan gelijkelijk zullen kunnen worden genoten met in komsten of belooningen in burgerlijke betrekkingendie ge kweten worden uit de geldmiddelen van den staat of van zijne overzeesche bezittingen of uit fondsen onder het beheer des rijks geplaatst. Men schrijft uit Kampen15 Mei. Den 19 en 20 dezer zullen 66 korporaals-titulair van het instructie-bataïllon naar de onderscheidene infanterie-regimeuten vertrekkenom daarbij als korporaals-effectief te worden ingedeeld. Tn ver band met deze overplaatsing zijn 80 jongelingen aangeschre ven zich tegen den 25sten dezer bij genoemd bataillon aan te melden, om na geschiktbevinding te worden geplaatst. De inspecteur van de geneeskundige dienst der land- magt heeft alle belanghebbenden, die genegen zijn om eene plaats van apotheker der 8e klasse bij de armee hier te lande le vervullen, verwittigd dat zij zich bij verzoekschrift op zegel geschreven en portvrij in te zenden, zoodra moge lijk aan hem inspecteur kunnen aanmelden. Uit Leiden 17 Mei meldt men: Gister- heeft een "wachtmeester, wapensmid der huzaren, zich, door middel van een pistoolschot, van het leven beroofd. Hij heeft het. pis tool tegen den mond gezet, zoodat zijn hoofd is verbrijzeld. De overledene laat een huisgezin met kinderen na. Soerabaija, 2 April. Aan een particulieren brief van Kediri dd. 18 Maart jl. ontleent men het volgende: Zatur- dag avond jl zaten eenige heeren in de sociëteit gezellig bij elkander kaart te spelen, toen een Javaan binnentrad in Adams tenue, met over het gelaat hangende haren, bij wijze van een masker, zoodat hij onkenbaar was. Met eene stout^ moedige onbeschaamdheid, welke iedereen verbaasde, streek hij in tegenwoordigheid van civile en militaire autoriteiten het geld en de fiches op en, aleer men van zijne verbazing was beko men, verdween de dief, zooals hij gekomen was. Men vraagt zich hier af, waar moet dat heen De dader is nog niet gevonden en zal ook wel niet gevonden worden. Zou het niet het beste zijn, om zelf de taak der politie op te nemen, omdat gespuis onschadelijk te maken door het zich aan schaften van revolvers en dergelijke indringers ontzag in t boezemen voor het eigendom van anderen door ze zonde erbarming neder te schieten. De strijd tusschen protestanten en roomsch catholieken te Asthon, in Engeland, werd Maandag 11 dezer hervaten met groote hevigheid gevoerd. De huizen van 150 gezinnen werden gesloopt en het huisraad vernield en verbrand. 1 wee personen werden gedood en tusschen de 60 en 70 zwaar gewond. De Enniskiller dragonders charcheerden in vollen galop de twee strijdende partijen en hadden de charge ander maal te herhalen. Vier coinpagniën van het 70ste regiment van linie en 500 vrijwillige polie-agenteu dreven het woe dende volk uiteen, doch uit de eene straat verjaagd, hervatte het den strijd in eene andere. Toen de militaire magt ein delijk meester was van Ashton, rigtte het protestautsche ge peupel zich naar het naburige Stalybridge om de Ieren, die aldaar wonen, aan te tasten. Eenige huizen werden vernield, doch dit had nog niet lang geduurd, of de vrijwillige poli tieagenten, met staven gewapend, en als leden van vrijwil- ligers-korpsen aan discipline en krachtsinspanning gewoou, I kwamen met den stormpas aanrukken. Militairen die tegen woordig waren gaven hun den grootsten lof voor de onover- treffelijke wijze, waarop zij tegen het gemeen, dat hen vier- of vijfmaal in aantal overtrof, en beter gewapend was, eene charge uitvoerden. Met onverschrokken volharding, maakten zij een duchtig gebruik van hunne staven. Vuurwapenen en scherp geweer is men natuurlijk te angstvallig, om tegen medeburgers te gebruiken, doch de eiken stokken deden beter dienst. Schier al de muitelingen werden door de vrijwilli gers in de ondiepe rivier de Tane gedreven, en dus kwam het oproer tot een einde. Eene commissie uit de aanzien lijkste inwoners heeft zich onmiddeljjk gevormd, om de vele van alles beroofde lersche gezinnen bij te staan. Sommigen waren ongekleed gevlugt en werden liefderijk in de huizen der gegoede burgers opgenomen en verpleegd. De Noorweegsche stad Erederikstad is den 12den dezer bijna geheel door brand verwoest. Acht en veertig hoofden van aanzienlijke firmas in de city te LondeD, hebben zich tot den Oostenrijkschen gezant aldaar, graaf Apponyi, gewend, met een protest tegen het plan om eene belasting te leggen op Oostenrijksche coupons, die in het bezit van buitenlanders zijn. De Times voegt er bij dat de Londensche beurs en evenzoo andere beurzen op het vasteland weigeren zouden leeningen te sluiten met Oosten rijk, wanneer aan het verzoek van den Engelschen handel 4 niet werd voldaan. In het laatste nommer van Punch vindt men de volgende aankondiging ..KABINET-CEMENT, Deze zeer nuttige compositie stelt eene opmerkelijke eigen schap van politieke zelfstandigheden in het licht, namelijk de kracht van cohaesie. Laat een Huis of eene Kamer ontbonden, of door eene onvoorziens omstandigheid overhoop geworden worden, toch zal. door aanwending van Kabinet- cementéén noodwendig meubel overeind blijven staan en de algemeene verbazing opwekken door zijne wonderbaarlijke vasthoudendheid. Banken op welke ministers hun steun zoeken zijn, met hunne bezitters, tegen alle ongevallen gewaarborgd, door middel van dit onschatbaar hechtmiddel. Het maakt de handen niet vuil en voor zyne deugdzaamheid en duurzaam heid gedurende eene reeks van jaren wordt ingestaanmits men het in het donker houde. Voor verzendingen naar bui ten 's lands kan men het ook zamengeperst verkrijgen. Be langhebbenden gelieven hunne aanvragen te doen met de aanduiding; Premier's gepatenteerde Kabinet-cement." Na makers zullen volgens de wet gestraft worden, zijnde de echtheid van het artikel gestaafd door een gouvernements- stempel." Daar dit artikel op het oogenblik ook hier te lande zou kunnen te pas komen, hebben wij ons verpligt gerekend deze 1 aankondiging ook onder de oogen van nederlandsche belang- I hebbenden te brengen. 3lH0C3onbtn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders Schagejt 17 Mei 1868. Mijnheer de Redacteur! In uwe Courant van 2 Mei 11. heeft Veritas, den legger van den eersten steen voor ons schoolgebouw, de hoop laten uit drukken, dat de ingezetenen voortaan hunne kinderen niet meer elders, maar hier ter schole zouden zenden. Ik ben zoo vrijr-naar-^aanleiding dier zinsnede een plaatsje te verzoeken voor de volgende regelsMisschien kunnen zij in het belang onzer gemeente hun nut hebben. Het is maar al te waar, dat een niet gering getal kinde ren van hier in de omliggende gemeenten, Haringhuizen, Barsingerhorn, Valkoog, Schagerbrug, enz. onderwijs ontvan gen. Dat de ouders dier kinderen daarvoor hunne goede re denen hebben, zal mede wel niet twijfelachtig zijn. Een on derzoek daarnaar ligt echter niet op mijnen weg; ik wil ditmaal alleen wijzen op het finantieel nadeel, door dit elders

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2