Achlsle Jaargang. 1808. Itieuros- en ZATURDAG <!lï)uer(cn(ic=f)ffl(\ 25 E I. Zitting van den Gemeenteraad m. ELDERSGHE Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post n l t'0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aau den Uitgever S. Giltjes.. COURA De prijs der Advkutkntikn vau 14 repels is 00 ('enten voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Diugsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Adverteuticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. op Dingsdag den 19 Mei 1868. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Staküa.n Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer van Strijen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. 1). Regeling van geldelijke aangelegenheden der gemeente over 1867. Het voorstel tot af- en overschrijving van eenïge posten wordt met algemeene stemmen aangenomen. 2). Voorstel tot regeling van het meer uitgebreid lager- en middelbaar onderwijs. De Voorzitter deelt mede, dat behalve de benoemde com missie, de Wethouder Graat zich voor deze zaak zeer veel moeite heeft gegeven, aan wien dan ook dit voorstel hoofd zakelijk is te danken. Spreker twijfelt niet of het zal de in genomenheid van den Raad wegdragen waarom hij het dan ook met vertrouwen aan liet oordeel van den Raad onderwerpt. Het ontwerp is ongeveer van den volgenden inhoud: 1. De plaatselijke teekenschool op den tegenwoordigen voet te behouden; 2. De Industrieschool en de school voor de gymnastiek, inrigtingen van het departement Helder der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, vereenigd onder den naam van gesubsidieerde Burger-avondschool voor middelbaar onderwijs te laten bestaan. De drie halfjarige cursus te veranderen in vier halfjarige om te voldoen aan den bij de wet voorgeschreven leeftijd, zoomede om de gelegenheid te geven het onderwijs in ver schillende vakken verder voort te zetten, De subsidie te verhoogen met f600. waarvan f300. voor een tweeden onderwijzer in de wiskunde, zoomede voor on derwijs in de scheikunde en het overige tot verbetering van de bezoldiging der andere onderwijzers en aanschaffing van leermiddelen. 3. De oprigting van avondscholen aan de 4 openbare la gere scholen, tot voortzetting van het onderwijs der derde klasse in de vakken gli. Op 12jarigen leeftijd zal men van de dag- op de avond school overgaan en den ouderdom van 14 jaren bereikt moe ten hebben om op de Burger-avondschool te worden toegelaten. Op de voorbereidings-avondscholen worden ook meisjes van 12 jaren toegelaten; op andere avonden of in andere lo kalen; dit vooreerst op twee scholen no. 3 en 5. Deze scholen worden waargenomen door een hulponderwij zer met eene acte als hoofdonderwijzer of wel door een hoofd onderwijzer zoo deze dit verlangttegen eene belooning van f100 'sjaars, voor elke school afzonderlijk. 4. De school voor meer uitgebreid lager onderwijs van den heer Blok zal moeten dienen om het onderwijs zoodanig te doen zijn dat geschikte leerlingen examen kunnen doen voor het instituut der marine alhier of voor de koninklijk militaire akademie te Breda, zonder privaatlessen te gebruiken. Aan het hoofd der school staat de heer Blok als directeur, bijgestaan door een hulponderwijzer met eene acte voor Fransch, één hoofdonderwijzer als 1ste secondant met eene acte voor het Fransch, Hoogduitsch en Engelsen, en een onderwijzer voor de wiskunde met eene acte van toelating voor middelbaar onderwijs. Voor de bezoldiging van het personeel wordt eene subsidie verleend van ƒ2200., als: voor den hulponderwijzer ƒ600., voor den hoofdonderwijzer (secondant) ƒ800. eü voor den on derwijzer in de wiskunde /8O0., zullende de laatste tevens adsistent kunnen zijn aan de Burger-avondschool. Aan deze subsidie worden de volgende voorwaarden ver bonden a. Het personeel wordt door den heer Blok benoemd en ontslagen, onder goedkeuring van het Dagel. Bestuur. b. Bij vacaturen wordt een evenredig gedeelt6 der subsi die gekort. c. Het plan van het onderwijs moeten door Burgemeester en Wethouders worden goedgekeurd. d. De leerlingen worden om het half jaar aangenomen en moeten den ouderdom van 10 jaren bereikt hebben. c. Jaarlijks wordt een overgangsexamen afgenomen. f. Het schoolgeld wordt onder goedkeuring van B. en W. vastgesteld. 5. De zeevaartkundige school op den tegen woordigen voet te behouden. De Voorzitter voegt hier aan toe dat bij zoodanige inrigting, Z. M.volgens de wet op het middelbaar onderwijs, vrij stelling kan verleenen van de burgerlijke dagschool. Door geen der leden worden bezwaren tegen dit voorstel geopperd door den heer Berghuijs wordt echter de bedenking gemaakt, dat de traktementen welligt te laag zijn gesteld, de heeren Jelgersma, Smit, de Breuk en Ilaagsma zijn, hoofdzakelijk ten opzigte van den secondant met acte van hoofdonderwijzer voor Fransch, Hoogduitsch en Engelsch, van hetzelfde ge voelen. Na eenige discussie stelt de heer de Breuk voor, om B. en W. te magtigen het salaris van dien secondant, zoo het mogt blijken noodig te zijn, tot op f1000.te brengen, alzoo met f200.te verhoogen. De heer Graat stelt voor, het voorstel van den heel de Breuk, zoodanig te wijzigen, dat B. W. vrijheid hebben die f200.niet bepaald voor den bedoelden secondant, maar zoo het noodig mogt blijken, ook voor de andere onderwijzers aan te wenden. De heer de Breuk zich daarmede vereenigende, wordt dit voorstel aangenomen. De heer Haagsma wenscht de overgang der leerlingen van de eene school op de andere niet van de jaren afhankelijk te maken, maar van de bekwaamheid van den leerlino- daar het somwijlen gebeurd dat een leerling van 12 jaren zijne makkers van L4 jaren in schranderheid overtreft. De lieer Graat is tegen dergelijke reserves, het is door des kundigen uitgemaakt dat de kinderen op 13jarigen leeftijd, over het algemeen nog niet geschikt zijn voor bedoelde school, en daar bij alle inrigtingen van dien aard bepalingen omtrent den leeftijd bestaan, waarvan niet wordt afgeweken wenscht hij, dat men het ook hier niet al te facultatief make. De heer Haagsma repliceert dat het jammer zoude zijn, indien een kind, dat bijzonder uitmunt, dat aanleg bezit, om eenmaal een sieraad der natie te kunnen worden, in zijne ontwikke ling belemmerd zoude worden. De heer de Breuk verklaart dat hij het met het geachte lid Haagsma eens is, dat het te betreuren is wanneer een genie in zijne verdere opleiding gestuit zoude worden; dat daarvan echter hier geene sprake kan zijn, dat er op dien leeftijd genoeg voedsel voor den geest te vinden is, zoodat het sprekers meening isdat die bepaling gerust onveranderd kan blijven, zonder dat het van nadeeligen invloed zal zijn voor den verderen leeftijd van bedoelde genien. Het ontwerp wordt daarna met algemeene stemmen aan genomen. 3). Voorstel tot wijziging en aanvulling der gemeente-politie verordening. De Voorzitter deelt mede, dat tengevolge van.een voorstel, gedaan door den heer de Breuk, in eene vorige vergadering, eene herziening van de plaatselijke verordening op de straten en wegen plaats heeft gehad; dat dientengevolge aan den Raad wordt voorgesteld die wijzigingen goed te keuren, bestaande hooldzakelijk hierin Achter artikel 1 te plaatsen »liet is verboden het plant soen, op welke wyze ook, te beschadigen.". In artikel 18 op te nemen bij punt 5: »het is verboden te vegen langs de huizen na 10 uur des morgens." Bij art. 22 te voegen: »na 1 Julij 1868 mogen de vellingen, van de wagens zonder lemoen en niet op veeren, niet smaller zijn dan 10 Ned. duimen en moeten de voorwielen de hoogte hebben van minstens 65 duimen. De breedte der wagens niet meer dan 1.80 en de lengte niet meer dan 3.40 el De lading mag niet buiten de assen uitsteken."

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1