1808. M 750. Achtste Jaargang. ELDERSCHE GODRANT. Jïteutos- en Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post h #1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. WOENSDAG <ftïtoerteiiUe-6faÖ. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centeu voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiènintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 27 MEI. Qcücdte. Onder dankzegging voor de milde bijdragen, brengt de ondergeteekende ter kennisse van de Ingezetenen, dat de collecte ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de op den 28 April 11. verongelukte Visscherlieden, beeft op- gebragt de som van f180. De Burgemeester, Helder, 26 Mei 1868. STAK MAN BOSSE. officieel geijctfte. WILLEM 111THOIU5ECKE. Het groote nieuws van den dag is dat Z. M. Zaturdagjl. den heer Thorbecke ontboden heeft en na een onderhoud van circa twee uren hem de zamenstelling van een ministerie heeft opgedragen, wij zien nu dagelijks de namen der nieuwe ministers te gemoet. In een hoofdartikel na de verwerping der begrooting van Buitenlandsche Zaken schreven wij o. a. het volgende Aan den Koning tliaus de eindbeslissing. Wij vertrouwen van 's Kouings wijsheid, het eenige groote gewigtige be sluit genomen te zien, dat de rust in deu laudc, zoo deerlijk verstoord, kan herstellen. „de stad der paleizen", het soliede Assen, komt de eer toe den man afgevaardigd te hebben, wiens naam thans weer op aller lippen zweeft, dien roemrijken naam vau Thor becke, den handhaver der Grondwet, die de regten van alleu waarborgt, den zoo bekwamen leider der partij die hem, ook bij persoonlijke grieven, zoo gaarne volgt, als hij met meesterhand het vaandel draagt, waarop geschreven staat „Handhaving der hoofdbeginselen etner constitutionele monarchie", deneenigen staatsman in Nederland, die naar de eigene getuigenis van zijnen alouden politieken tegenstander Groen, eene politieke school gevestigd heeft. Groen zeide Thorbecke a fait école. Op de vraag Wat nu is, dunkt ons, in het belang van het vaderland, tot behoud van orde en rust en tot herstelling van de rigtige leiding der zaken, slechts een antwoord mogelijk, n. 1.de optreding van een liberaal ministerie." Onze verwachting toen reeds geuit is thans vervuld gewor den. Nederland moge juichen in de wijsheid zijns Konings, die thans weder getoond heeft voor zijne onderdanen een waar constitutioneel vorst te zijn, die zich weet te plaatsen boven de partijen en zich niet laat slingeren door drogrede nen zoo als wij die gisteren weer uit de pen van prof. Vreede gevloeid, in het Utr. Dagblad lazen en heden door zijn geest verwant Lion in het Dagb. van s Gravenhage zagen overge nomen en toegejuicht. Vol bitterheid en gal wordt door dit tweetal tegen 's Ko nings handeling geopponeerd. Dat zijn nu die ware verde digers van de prerogatieven der kroon. lTIBtrWSTIJDI KT3 B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz., 26 Mei 1868. De eerste uitvoering, op gisteren avond, van de zang school Euphonia, ten voordeele van de in behoeftige om standigheden nagelaten betrekkingen der verongelukte vis- schers, mag zeer schoon genoemd worden. De zang was allerliefst, vooral ook de solo-zangeressen brengen wij eene welverdiende hulde. Eenige bevoegde beoordeelaars, die voor de eerste maal eene uitvoering van Euphonia bijwoonden, getuigden uos nimmer bij kinderzang die vastheid en zuivere harmonie te hebben geboord en ook dat men in de grootste steden van ons vaderland te vergeefs iets dergelijks zou zoeken. Wij kunnen dan ook niet genoeg aansporen tot een ruim bezoek op Donderdag a.s., wanneer de tweede uitvoering zal plaats hebben. Men bevordert ten eerste het edel doel der lieve zangers, ondersteuning van armen en ongelukkigen en ten andere verschaft men zich zeiven een zeldzaam genot. Naar aanleiding van Z. M. besluit van 22 dezer, wordt de kapitein ter zee M. II Jansen, opzijn verzoek, met den laatsten dezer maand, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. ramtorenschip Prins Henïlrih der Nederlanden, en in zijne plaats tot bevelhebber benoemd de kapitein ter zee P. A. van Rees. Afloop der aanbesteding, op Zaturdag j!., alhier door den majoor-kommandant der genie in de 5e stelling gehouden, van: 1°. Het éénjarig onderhoud van kazerne, gebouwen, enz.; het minst ingeschreven door Gebrs. Moorman, voor de som van f 4260, en aangenomen door dezelfden voor f 4260. 2°. Het éénjarig onderhoud van de metsel- en timmerwerken het minst ingeschreven door H. J. Rippensvoor f3800. en aangenomen door dezelfden voor f3590. 3°. Het éénjarig onderhoud van de aardewerken; het minst ingeschreven door H. J. Janzen, voor de som van f5220. en aangenomen door denzelfden voor f 5220. 4° Eene verwing van kazerne-ge bouwen; het minst ingeschreven door Jb. Hoogerduin, voor f1600. en aangenomen door denzelfden voor f 1470. 5°. Eene verwring van werken het minst ingeschreven door K. Pronk, voor de som van f 2000, en aangenomen door denzelfden voor f1780. Z. M. de Koning heeft den Minister van Binnenland- schè Zaken Heemskerkhet Grootkruis toegezonden van de Orde vau de Eikenkroon. -Z. M. heeft benoemd tot regter in de arrondisseinents- regtbank te Hoorn mr. M. van Trojen van Hulst, thans regter iu de arrondissements-regtbank te Appingadam. Aan d8. J. W. van Leeuw, te Alkmaar, is wegens den ongunstigen staat zijuer gezondheid, tegen 1 Nov. eervol emiritaat verleend. Onder het opschrift „Kanaal door Holland op zijn smalstlezen wij in de Stoompost de volgende beschouwing „Door het overijlde besluit, dat de gemeenteraad vau Amsterdam den 20 dezer omtrent deze belangrijke zaak heeft genomen, zien wij ons zeer teleur gesteld, en de regeling, door de regering met zooveel moeite tot stand ge— bragt en nu aan de wetgevende magt ter bekrachtiging ingediend (zie ons 110. 20) weder op de lange baan geschoven. „De raad heeft, op voorstel van burgemeester en wethouders, besloten, ongeroepen aan de Tweede Kanier de verklaring af te leggen, dat de laatst toegezegde bijdragen van 3 millioen op de tijdstippen, in de overeenkomst tusschen de Regering en de Kanaalmaatschappij op 1871, 1873 en bij de voltooijing gesteld, alleeu dan zal worden beschikbaar gesteld als de Staat het werk zelf uitvoert. „"Wij zeiden ongeroepen de verklaring af te leggen;" het schijnt toch dat de Regering aan deu raad sedert het laatste raadsbesluit niets anders gevraagd had, zoodat de raad zich eenvoudig aan dat besluit had kunnen houden, en afwachten welke waarborgen de Regering voor het tot stand komen van het kanaal zou geven, indien zij, in verband met de getroffen regeling, van den gemeenteraad, eene wijziging in zijn besluit verlangde. „Was de strekking van het eerste besluit, waarbij de raad nader 3 mil lioen toestond, om met den Staat, door uitkeeriug vau 1 millioen in 1871 en 1 millioen in 1873, de risico van het niet tot stand koineu te loopen, het sprak onzes inziens van zelf, dat de raad diezelfde, risico niet wilde loopeu als de Staat aan de Maatschappij de uitvoei ing overliet, en daarom voordat geval bij zijn raadsbesluit vau 26 Februarij de uitkeeriug der geheele 3 mil lioen eerst na de voltooijing der werken wilde doen. „Nu nam de Regering in de overeenkomst met de Kanaalmaatschappij de bepaling op, dat die regeling verviel als Amsterdam niet in 1871 en 1873 telkens, wel ten behoeve der Maatschappij, doch aan den Staat één millioen uitkeerde; iu de memorie, welke het wetsontwerp vergezeld, zegt de Regering echter: „en bleken de waarborgen onverhoopt nog onvoldoende, of indien, „door welke omstandigheden ook, het werk toch niet tot stand kwam, ter- „wijl reeds door de stad Amsterdam een of twee millioen aan deu Staat „waren uitgekeerd, dan zou de billijkheid medebrengen haar die weder terug „te geven." „Het is dus allezins te denken, dat, indien de Regering aan Amsterdam eene wijziging vau het laatste raadsbesluit had gevraagd, zij tevens omtrent die billijk geachte teruggave in eene regeling zou zijn getreden „Maar burgemeester en wethouders (altijd zoo vlug wachten van de Regering geen schrijven af, en vinden in het wetsontwerp aanleiding, jrttfsT over kop aan den raad voor te stellen, een besluit te nemen, waardoor regeling voor het oogenblik in het water ligt. - „Alsof die regeling niet tot hoofddoel had, aan dc stad Amstörmm. "het 'üf-UV-:

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1