Hoe men heden leu dage in liet huwelijk treedt. zijne oevers is getreden. Het water wies met zulk eene kracht en snelheid, dat in weinige oogenblikken plaatsen, waar kinderen hadden gespeeld, twee el water hadden. Men zag het water twee a drie minuten te voren aankomen en zich in een breeden stroom over den omtrek verspreiden, alles met zich medevoerende, wat het in zijn vaart ontmoette. De aanwas, die eerst ten half acht was begonnen, kwam reeds ten half negen tot stilstaan. Des nachts nam het water af en den volgenden morgen was de Yesdro weder binnen hare oevers: de oogst echter is totaal verwoest. De oproerige tooneelen, die in de laatste dagen in het Quartier Latin te Parijs hebben plaats gehad, zullen waar schijnlijk wel geëindigd zijn, daar men de studenten, die in hechtenis waren genomen, weder heeft losgelaten en geene vervolging tegen hen is ingesteld. De oorzaak van die on gewone zachtmoedigheid der politie, die in de zaak berust, ofschoon hare dienaren duchtig zijn toegetakeld, is aan de omstandigheid toe te schrijven, dat de keizer aanstaanden Zondag te Eouaan zamenkomt met den kardinaal de Bonneehose, wiens vertoogen in den senaat tot het gansche schandaal aanleiding gaven. Men heeft door zoodanig pro ces deze zamenkomst niet onaangenamer willen maken dan zij toch reeds wezen zal- In het Quartier Latin heerscht thans weder volkomen rust. De studenten zijn wel verbitterd, maar tot demonstraties kwam het niet meer. De Mortiing Herald verklaart, dat de Engelsche re gering geene uitnoodiging heeft gezonden aan de mogendheden om zich onderling te verbinden tot het handhaven van den Europeschen vrede. Vlaamsche bladen maken melding van de langzame afneming van de kust der Noordzee. De zee wint voort durend; op sommige punten is de kust reeds acht el smaller dan in den vorigen zomer. Het geschenk, hetwelk, volgens gebruik, aan de groot vorstin op den dag harer bevalling door den czaar is aan geboden, heeft in een diamanten halssnoer, ter waarde van 40,000 roebels (f 80,000), bestaan. Men verwachtte, dat ter gelegenheid van den doop van den jongen grootvorst eene uitgebreide amnestie zou wordeu verleend. In het jaar 1862 schonk de grootvorstin Olga van Rusland eene gouden lamp aan de Wenzel-kapel in den dom van Praag, ter gelegenheid van de geboorte vau haar zoon "Wenzel. Ten vorigen jare de stad bezoekende, vroeg zij er naar, maar niemand wist er iets van. Thans is gebleken, dat die lamp wel besteld en betaald, maar nooit geleverd is. De Keulsche Courantbijzonderheden mededeelende om trent een te Weenen plaats gehad hebbend duel, knoopt er de aanmerking aan vast dat al de officieren van het geiieele Oostenrijksche leger, jaar uit jaar in, onder den banvloek verkeeren. Ieder duellant toch wordt geëxcommuniceerd, even zoo elk getuige, en deze excommunicatie kan niet in getrokken worden, zoo lang de wil blijft bestaan om in voorkomende gevallen weder aan duels deel te nemen. Als een nieuw staaltje van parijsche zeden verdient vermelding, dat te Parijs een nieuw blad is opgerigt, hetwelk het speciaal orgaan zal zijn der dames uit den demi-monde. Het blad is getiteld Gazelle de Java; een naam, die hier uit zijn oorsprong ontleent, dat de prostituees van Parijs een argot hebben uitgevonden, hetwelk zij le Javanais noemen, eu dat bestaat in het verdubbelen der klinkers in de woorden. Onlangs - meldt Daily News in zijne Amerik. berig- ten - werden de passagiers van de stoomboot Jersey op New- York getroffen door de verschijning van een schoone llaauwe dame. Dat hemelsche wezen had doorschijnend blaauwe oogen en al wat zij droeg van de zolen van haar laarzen tot de punt van haar parasol, kwam overeen met de kleur van haar oogen. Japon, mantel, hoed, veêr, waaijer, handschoenen, laarsjes, alles was blaauw. Die dame behoorde tot een te Manhatta gevormde club der bas-bleuseen vereeniging van zeer radicaal denkende geletterde dames. Een geneesheer, die, kort geleden, aan boord eener stoomboot in Indië ontwaarde, dat men met de eenvoudige middelen tot voorkoming of behandeling der zeeziekte niet goed schijnt bekend te zijn, verzoekt het volgende onder de oogen van het publiek te brengen. Zeeziekte bestaat in ane mie (bloedeloosheid) der hersenen. Men moet daarom, zoo men voor de ziekte een sterke predispositie heeft, bij het aan boord komen gaan liggen en wel geheel horizontaal, zonder een kussen onder het hoofd, hierdoor verdwijnen in de meeste gevallen reeds alle onaangename verschijnselen. Houdt de malaise echter nog aan, dan moet men, naar den ouderdom des lijders 5 tot 20 druppels chloroform in een klein fleschje met water goed schudden en den lijder inge ven. Verder druppelt men een weinig chloroform op de maagstreeker is bijna geen geval bekend, dat de ziekte niet spoedig herstelde. Komt er een recidief, dan moet de kuur herhaald wordener zijn toch menschen, die door hun individuele konstitutie een sterke dispositie tot zeeziekte hebbende dispositie laat zich natuurlijk niet wegnemen, maar het gebruik van het opgegeven middel zal de ver schijnselen telkens doen verdwijnen. Op een groote markt was een bejaard landman met een jongen boer in gesprek. Luidkeels gaf de oude man den jongeling den volgenden raad//Trouw nooit met een vrouw, jongen, die meer geld heeft dan jij //Toen ik trouwde be zat ik twintig gulden en mijne vrouw bragt vijf en twintig gulden meê, die ze van haar peettante present had gekregen. Welnou, telkens als we ruzie hadden, verweet ze me de vijf gulden, die zij rijker was geweest //O ma, ik heb een jongentje op een ezel gezien, een zóó grootzoo groot wel als pa 1" Herman //Dat 's jokkens, niet waar, ma? Zoo groot als pa, is er geen ezel!" Het pad dat tot roem leidt gaat door paleizen, de weg tot rijkdom over markten en het pad der deugd door de woestijn. Een der Engelsche couranten wijst er ophoe verwon derlijk de ouderdom van menschen met die van schepen overeenkomt. Even als de meeste kinderen beneden het jaar overlijden, sterven ook vele schepen bij de geboorte, immers gedurende de laatste acht jaren zijn niet minder dan 1135 nieuw gebouwde schepen op hunne eerste reis veron gelukt, terwijl anderen als het ware een onverwoestbaar leven hebben en negentig of honderd jaren bestaan. Op de lijsten van de Lloijd koineu vier schepen voor die meer dan hon derd jaren oud zijn. Ademhaling. Als men aanneemt dat een volwassen mensch in den staat van rust, 15 ademhalingen per minuut doet, bij iedere ademhaling 31 kubieke duimen lucht opneemt en er in de uitgeademde lucht 5 percent koolzuur en 15 per cent zuurstof aanwezig is, dan vindt men door eene zeer eenvoudige berekening, dat in 24 uren door dien persoon 380 kubieke voeten lucht wordt verbruikt en 19 kubieke voeten koolzuurgras wordt uitgeademd. Deze getallen maken het minimum uit van luchtverbruik en koolzuurvorming. Na achttien ademhalingen in een gesloten vertrek is de hoe veelheid koolzuur reeds met 1 /5 vermeerderd. Zorg alzoo voor frissche lucht in uwe woon- en slaap vertrekken 1 Hel volume van Zuurstof in de dampkring is in zwaarte gelijk aan 134,000 koperen kuben, waarvan iedere zijde 1000 ellen bedraagt. Veronderstelt men de aarde bevolkt te zijn met 1000 miljoen menschen, en dat de dieren te zamen als ademhalende wezens, 3000 miljoen menschen vertegenwoordigen. Veron derstelt men al verder, dat de planten haar zuurstofvoort- brengend vermogend plotseling verloren, dan zou de jaarlijk- sche vermindering van zuurstof nog iets minder dan 16 zulke kuben bedragen; alzoo zou in eene eeuw de bestaande zuurstof slechts met 1/S000 verminderen. De //eudio"-, of luchtzuiverheids-meter van //Volta", zou alzoo in de eerste 10,000 jaren nog geene zigtbare veran dering aanwijzen. Een kleinhandel in hout en turf en een kelder waarin lompen werden opgekocht, hadden baas Hardkop van eeu arme duivel tot een in zijn stand welgesteldcn man gemaakt. Iiij bezat een drietal arbeiderswoningen, eeu paar lapjes tuingrond, een blikken trommeltje met „pampieren" en twee dochters. M'etje was een heele lange, heele magere meid, met een vale tint, licht groene oogen, rosse wimpers en naar het geele zwevende haren. In Januarij had zij in stillen weemoed haren vierendertigsten verjaardag gevierd. Truitje, hare zuster, was eene korte, stevige deern, even zesentwintig jaar oud, niet bepaald Icelijk, maar zich door twee eigenschappen onder scheidende. Ze had, zoo als men in het spraakgebruik zegt wze had het bus kruid niet uitgevonden" en dan, zij had de watervreesin dien zin, dat ze alles behalve kraak nelder kon genoemd worden, waardoor het niet altijd gegeven was de juiste kleur vau haar huid te onderscheiden. Alhoewel men elkander in de buurt in het oor fluisterde dat Hardkop aan zijne beide dochters wel drie duizend gulden contant meê teu huwelijk gaf, met een mooije erfeuis die zich niet lang zou laten wachten, daar Hardkop reeds een zeventiger was, hadden zich tot dusver geen vrijers voor de meisjes opgedaan, wat, na bovenstaande persoonsbeschrijving, zelfs in onzen zelfzuchtigen tijd, niemand verwonderen zal. Iutusschen aau alles komt een einde en zóó kwam ook een einde aan den verlaten toestand, waarin Mietje en Ti uitje verkeerden. Hardkop bewoonde de eerste verdieping van een boveuliuis, een voor- en achterkamer met een keuken. De tweede en derde verdiepingen van hetzelfde huis, waren in afdalende huurprijs aan anderen verhuurd. Dan kwam op de vierde verdieping Dog een van den zolder afgeschoten voorkamertje, dat tot atelier strekte van dgn schilder Baltazar. Ware Baltazar een verwer geworden, hij had in het zweet zijns aanschijns ligt het dagelijksch brood kunnen verdienen. Hij verkoos echter schilder te zijn, en in plaats van deureu en kozijnen, verwde hij nu portretten eu gen resstukjes, waarvoor niemand hem een cent wilde geven. Baltazar leed diensvolgens honger, hetgeen hem, zonderling genoeg, eenige troost schonk, want als hij des avonds met een hongerige maag naar de de sterren keek alsof hij ze verslinden wilde, dan zeide hij bij zich zelf dat meest alle groote geniën honger geleden hadden. Ongelukkigerwijs kon die troost op den duur den honger niet stillen, en zóó was Baltazar wel genoodzaakt plannen voor de toekomst te beramen. Eens, dat hij weder met smachteuden blik naar de sterren keek, sprong hij plotseling van zijn stoel op, getroffen als hij was door eenen genialen inval. Die Trui Hardkop kreeg, zei men, drie duizend gulden ten huwelijk, met eene erfenis in 't verschiet. Ze zag er wel wat slonzerig en wat dom uit, maarBaltazar had zno'n honger. Indien hij eens beproefde Trui tot vrouw te krijgen? Hij bekeek zich in den gebroken spiegel, die aan den waud hing, vond dat hij er goed uitzag hetgeen werkelijk zoo was en besloot het waagstuk te ondernemen.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2