AANBESTEDING. Na zich een schoon lialfhemdje tc hebben aangebonden, en daarover de das zoo sierlijk mogelijk te hebben gestrikt, legde hij zich op den trap in hin derlaag, tot dat hij Truitje op het portaal kon aanspreken, waar hij haar beleefd naderde met de bede: „of zij hem vergunnen wilde haar portret te vervaardigen." Truitje scheen een weinig verrast, gaf zich geweldig veel moeite om de zaak na te denken en zei ten slotte „M'en portret kan je maken maar ik heb er geen cent voor over „"Wie heelt van geld gesproken!" declameerde Bultazar met waardigheid: „Het geluk vau u te mogcu portraiteren, jufvrouw Truilje, is mij meer waard dan al de schatten der aarde tegelijk greep hij de hand van het meisje en drnkte die aan zijne lippen, waaraan zij, als gevolg van Truitjes boven vermelde watervrees, bijna bleven kleven. Truitje was dom en slordig; maar zij gevoelde toch dat de knappe jongen haar iets aangenaams had willen zeggen. Een gelukkig lachje vloog over haar gelaat Een uur later wipte zij den trap op en trad lfet zoogenaamde atelier binnen, maar in een toestand, zooals Baltazar haar nimmer te voren aau- schouvvd had. Truitje had zich gewasschen! Baltazar, daardoor getroffen, werd warm en zwoer dat het portret een meesterstuk zou worden. „Ik zal je als Diaue schilderen riep hij. „Welke .Tane vroeg Truitje. Baltazar keek vreemd op maar liet haar in een prentenboek de godin der jagt zien. Truilje echter sloeg de oogen vol schnamte neer eu verklaarde dat zij er nooit in toestemmen zou zich als „zoo'n naakt vrouwspersoou" te laten afbeelden. „Ook niet indien de schilder uw man ware? vroeg Baltazar met veel intentie. „Mijn man? vroeg Truitje, een beetje rood wordende. „Ja! Truitje! Uw man! Wil je de mijne zijn?" „Wat! Wil je met me trouwen?" riep Truitje, terwijl ze van blijdschap in de handen klapte: „Wie had dat kunnen deuken. Als ze dat hoort, zal Mie zich er om doodergeren!" Baltazar sloot de jonkvrouw in zijne armen en slaagde er in haar te be wenen, dat zij zelve haren vader van den stand van zaken kennis zou geven. Deu volgenden morgen kwam Truitje berigten dat vader meneer Baltazar spreken wou. Baltazar ging onmiddelijk naar beneden, werd bij Hardkop toegelaten en vroeg hem met veel omhaal en plegtigheid om Truitjes hand. De oude man had dn toespraak kalm en bedaard toegehoord. „Meneer Baltazar" zeide hij daarop; „ik weet dat je eeu fatsoenlijke jon gen bent, al bezit je geen cerit, en al kun je ook geen cent verdienen. Ik geef aan elk mijner dochters vier duizend guldeu ten huwelijk; daar kunnen mijne schoonzoons eene zaak mee beginnen maar, als de lui bij mij om turf eu hout komen, dau moeten ze ze nemen zoo als ze voor de hand lig gen uitzoeken laat ik niet eu zóó ook moet eerst mijne oudste dochter Mietje trouweu en daarna mijne jongste dochter Trui, niet uitzoekeu net zoo als ze voor de hand liggen Daarom meueer Baltazar, wil je Mietje, dau kau je haar krijgen, en wil je Mietje niet, dan wensch ik je goejen morgen Baltazar gevoelde dat liet den ouden man volkomen ernst wasen Baltazar had nog altijd honger. Vier weken later was de 24jarige Baltazar met de 34jarige Mietje door de bauden des huwelijks verbonden. Tot troost voor den lezer zij er bijgevoegd, dat Mietje geen kwade inborst had, en op haren jeugdigen gemaal zóó verzot werd, dat zij van haren vader zelfs wist te- verkrijgen, dat hij den schilder de hout en turfneriug overgaf. Sints heeft Baltazar het pcuceel laten rusteu hij verkoopt turf en hout, lijdt geen honger en tracht zich zoo goed mogelijk in zijn lot te schikken. Truitje, die eerst uit wraak de bruiloft niet had willen bijwronen, heeft zich later tot rede laten brengen, en 'twas goed ook, daar ze op de bruiloft zelve een anderen vrijer heeft opgedaan, een kockebakkcrwel wat mager en wat bleek, maar dan toch altijd een koeke bakker, waarom zij voorne mens is zich na haar huwelijk, om Mie de oogen uit tc steken, mevrouio te laten noemen. 3fngc3onticn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer Slangen! Het lezen tusschen de regels is een gevaarlijk en ouedel werk. Gevaarlijk wijl meu, door aan de verbeelding vrij spel te geven, er zoo ligt toekomt, wiiidmoleus voor reuzen aantezieu onedel daar men in den regel, door dit middel, aau iemand vrijelijk de laagste en verachttelijkste bedoelingen toe dicht, eu dus het zoo zeer door u gèhate stelsel van verdachtmaking in toe- passiug brengt op de ruimst mogelijke wijze. Ik veracht zulke praktijken, gelijk zeker schrijver zegt, „met groote innigheid" en betreur bet, dat iemand, die zegt woorden van waarheid en ernst te spreken, om anderen voor te lichtcntjleY zich mede algcelt. "Want uw geheel alarm, dat ik liet onderwijs als niet goed zou brandmer ken, is niets anders dau een leugenachtig product van die praktijk, eeu ge zocht argument om vau mij te kunnen maken iemand, die niets minder zou willen dau de verwildering der schooleen soort van barhaar dus, geluk kig echter hier nergens te vindeu, dau in uwe, op dit punt ik beken het gaarne zeer weelderige phantasie. Ik zal dau ook met het oog op deze manier vaD lezen, mij alleen bepa len hij dal weinige in uw artikel wat icgtstreelcs betrekking heelt op het door mij geschrevene. Allereerst merk ik dan op, dat ge mij, die alleen uit een fiuantieel oogpunt de zaak heeft beschouwd, wat de hoofdzaulc aan gaat in het gelijk stelt, door toeiestemmen dat kinderen van hier elders school gaan. Doch zegt ge „ge overdrijft, zoo wat hun aantal aangaat, als de schade daardoor aau de gemeente kas berokkend." Tegen deze door niets gestaalde bewering neem ik de vrijheid aantevoeren, dat, zijn de mij gedaue mededeeliugen juist, p. m. vijftig kinderen van hier naar buiteu gaau dat het getal der sclioolgaauden, met inbegrip van die vijftig, hier p. m. 300 bedraagt, en alzoo ongeveer 1/6 of 17 procent elders onderwijs ontvangt, dat wanneer men liet schoolgeld rekent, op 50 ets. per hoofd iedere maand, dit over een jaar voor die vijftig een bedrag vertegenwoordigd van p. in. i' 300 en er alzoo ongeveer 1 5 of 20 procent vau hetgeen de school- gaandeu betalen voor onze gemeente kas verloren gaat. Ieder onpartijdige moge oordeeleu of het niet de pligt der ingezetenen is, op zulk eeu toestand te wijzen, en autoriteiten tot een onderzoek naar de redenen er van drin gend uittenoodigen. Verder verwijt ge mij, de cijfers voorbedachtelijk verkeerd gegroepeerd te hebben, en dat de tractementen te zamen f1750.eu dus geen 1'2000. bedragen. Ik heb dat cijfer niet, gelijk gij voorgeeft, vastgesteld maar bet genoemd p. ra. Doch al had ik dit gedaan, zou ik niet zeer verre beneden de waarheid zijn geweest, want uwe opgave is onjuist, aangezien uw trac- tement verhoogd moet worden met het veranderlijk inkomen door u genoten uit het bedrag der schoolgelden voor het onderwijs in vreemde talen, van welk bedrag wanneer daarin geene veranderiug is gebragt, den hoofdon derwijzer alhier 75 procent is toegelegd. Getrouw aan mijn voornemen, om alleen het finantieel schadelijke dezer zaak onder de aandacht te brengen, geloof ik genoeg gezegd te hebben om tc tooiicn dat ik noch laster, nocli overdrijf, maar alleen naar ivaarheid feiten heb genoemd, in de hoop dal daaromtrent door de bevoegde autoriteit in Schagens belang, een ernstig onderzoek zal worden ingesteld. En wauncer gij mijnheer S. in de meening verkeert, u, ofschoon u niets ten laste is ge legd in deze zaak, op den voorgrond te moeten plaatsen, doe het dan, niet door het schrijven vau ellenlange artikelen, die het feit toch niet logenachti°- kunnen maken, niet door het lezen tusscheu de regels, maar door zelf mede ijverig aantedringen op een grondig onderzoek naar de redenen van het elders schoolgaan, vooral ook bij de ouders der betrokken kinderen zelve. Daardoor zal elke verkeerde gevolgtrekking voortaan onmogelijk zijn, eu het onderwijs alhier, dat naar uwe ik verklaar zeer ongerijmde meening, door mij is aangevallen, geregtvaardigd kunnen worden, door de uitspraak der bevoegde autoriteiten. Schagen, 30 Mei 1868. a. g c BMLIJkË Si WH IM\ (iRMERNTB HELDER. Yan 22 29 Mei 1868. ONDERTROUWD: P. Salra, kantoorbediende, 35 jaren, wonende te Am sterdam eu J. H. Papineau, 30 jaren. K. Dekker, stuurman ter koop vaardij, 31 jaren, wonende te Amsterdam en C. M. Dijker, 23 jaren.J. de Vries, barbier, 31 jaren eu E. van Kampen, 30 jaren. G. G. Veldt, tabakslcerver, 29 jaren en J. E. Valkenburg, 25 jaren. GEHUWD: A. Klein en E. C. van Vliet. A. W. Duijvelshoff enM. C. Pot. BEVALLEN; M. Vetten, Z. S. Beukers, geb. Buddingh, Z. M. van Veen, geb. vau Oers, D. A. de Wilde Moor, geb. Abbenes, Z. J. A. Oostendorp, geb. vau Stipriaan, Z. A. Rudeman, geb. van den Brom, Z. M. G. Boom, geb. Fercken, D. A. de Kok, geb. Ox D. A. van der Ploeg, geb. van Twisk, Z. T. Mooijman, geb. Trap, Z. A. Duijvetter, geb. Deus, D. C. Bosch, D. N. van Schijn del, geb. Kalis, Z. M. van Waardenburg, geb. van Wijk, Z. OVERLEDEN P. A. Bizel, 4 maanden. J. J. Bosch, 5 maanden. M. de Cock, geb. Breet, 32 jaren. N. Gorter, 3 weken. L. G. T. Bolleu, 38 jaren. A. G. Boon, 6 maaudeu. P. de Carpetier, 5 jaren en 9 maanden. M A n K T B E li I G T E N. ALKMAAR, 30 Mei. Aangevoerd 2 Paarden f 100. 15 Koeijen f70 a 105. 22 Nuchtere Kalveren f3.50 a 8. 329 Schapen f9 a 27. 400 Lammeren f3.25 a 8, 9 Geiten f4 a 7, 8 kleine Bokjes f 0.40 a 0.70. 102 Magere Varkens f 8 a 25. 210 Biggen f 5 a 8. Boter per kop 67^ a 80 ets. HOORN, 27 Mei. Graskaas f 25.50. Hooikaas f 23- Aangev. 195 stapels, wegende 46190 NP. Vrijdag 5 dezer vertrekt van hier de West- Indische mail en Zaturdag 6 dezer de Oost- Indische landmail via Triest. ADVEIITENTIEN. Ondertrouwd B. T. V OüTE, van Amsterdam EN E. W. BOK. Texel, 29 Mei 1868., lievige kennisgeving Getrouwd: Mr. L. J. BOURTCIUS en M. J. E. CARBASIUS. 'i Gravenkage27 Mei 1868. van Cli. BOSCII BEI 1Z, te Nieuwe diep. Alle mogelijke GIETWEKRE1W', zoowel in IJzer, Koper, als Metaal, worden binnen den kortst mogelijken tijd afgeleverd. Door het dagelijks in werking zijn van een Stoomhamer, volgens het laatste Engelsche systeem, kunnen de zwaarste gesmeede stukken voor Molens, Sluizen, enz. binnen weinige dagen tegen zeer billijke prijzen gemaakt worden. Reparatie val! alle Stoom- en Landbouwwerktuigen. HOLLANDSCHE Op Maandag den 8n junij 1868 zal, in het Sta tionsgebouw te Alkmaar, des namiddags ten twee ure, worden aanbesteed Het uitvoeren van eenige HERSTEL LINGEN en VERANDERINGEN aan de Stationsgebouwen en Woningen van den Noord-Hollandschen Staatsspoorweg, Sec tie Helder - Alkmaar. Bestekken zijn verkrijgbaar bij den Ingenieur VAN DEN WEG te den ffaag en den Sectie-Opzigter te Alkmaardie inlichtingen zal verstrekken op den 2n en 6n Junij, van 10 tot 3 uur, aan het Station te Alkmaar.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3