Jtieuros- en <EÖoertentie--6faD. De Liberalen aan het Bewind. M 735. Achtste Jaargang. i 808. ZATUltDAG G J U N IJ. <É>ffiriëcï gcbtdtc. NATIONALE MILITIE. JOict-Dpncel geöcdte. ELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.U0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Gii.tjes. De prijs der Advehtentucn van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Diugsdags en Vrijdags middag L2 uur gelieve men de Advertentiên intezeuden. Ingezonden stukkeu minstens een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis Dat het ONDERZOEK OVER DE VERLOFGANGERS van de Militie to land, bedoeld hij art, 138 der wet op de Mationale Militie, voor deze ge meente is bepaald op Maandag den 22 Junij 1868, des voormiddags ten half tien ure, in het Algemeen Weeshuis. Aan dat onderzoek moeten deelnemen de VERLOFGANGERS der Militie te land, belioorende tot de ligtingen van 1864, 1865 en 1866, voor zoo verre zij voor den 1 April 1868 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld. De belanghebbenden worden herinuerd aan de volgende wetsbepalingen Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform ge kleed, en voorzien van de kleeding-en uitrustingstukkeu, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijii verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 13G kan een arrest van twee tot zes dagen, te oudergaan in de naastbij gelegen'provoost of het naastbij- zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. Die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijut2o. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde voorwerpen 3o. wiens kleediug- of uitrustiugstukkeu bij het ondeizoek niet in voldoenden staat worden bevon den 4o die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Art 142. Is de verlofganger, wien krachtens het voorgaand artikel ar rest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zicli niet aan de hem opge legde straf, dan wordt hij op schriftelijke aanvrage van den militie-com missaris, te rigten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlof ganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebragt. Art. 143. Onverminderd de straf, in art. 141 vermeld, is de verlofgan ger verpligt, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit sub 4o. van art. 151 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert, sub 2o. en 3o. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en vau drie tot zes maanden gehoudeii. Art. 145. De verlofganger der militie, die niet voldoet aau eene op roeping aan de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Art. 130. Het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der militie te land, die zich onder de wapenen bevinden, van toepassing en met opzigt .tot de verschil lende gevallen van desertie op al de bij de militie te land ingelijfden. Die mauschappen worden geacht onder de wapenen te zijn lo. Zoolang zij zicli bij hun corps bevinden gedureude den tijd, dien het in art. 138 bedoeld onderzoek duurt; 3o. in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester, den 1 JuDÏj 1868. L. VERHEY, Secretaris. Men leest in de Staats-Courant van gisteren: Het heelt Zijne Majesteit behaagd, bij besluit van den 3n dezer, no. *28, met ingang van dien dag, op bet daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan den heer mr. R. J. graaf Scbimmelpenninck, als Minister van Fi- nantienonder dankbetuiging voor de vele door hem aan Hoogstdenzelven en aan den lande bewezen gewigtige diensten, en te benoemen tot Minister van Finantien den beer mr. P. P. van Bosse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Z. M. beeft voorts bij besluit van dezelfde dagteekening, no. 29, met ingang van den 4n dezer, op bet daartoe door ben gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan de beeren: mr. J. P. J. A. graaf van Zuijlen van Nijevelt, als Minister van Buitenlandsche Zakenmr. J. Heemskerk Az.als Mi nister van Buitenlandsche ZakenJ. J. Hasselman als Minis ter van Koloniën; G-. C. C. Pels Rijekenals Minister van Ma rine; J. A. van den Bosch, als Minister van Oorlog; mr. W. Wintgens, als Minister van Justitie; mr. C. T. baron van Lijnden van Sandenburg, als Minister der Hervormde en an dere Eerediensten, behalve die der Roomsch Catliolijken; mr. A. F. X. Luyben, als Minister van Roomscb-Catholijke bleredienst, onder dankbetuiging voor de vele door hen aan Hoogstdenzelven en aan den lande bewezene gewigtige diensten En voorts benoemd met ingang van den 4n Junij 1868 tot Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer mr. C. Fock, burgemeester van Amsterdamtot Minister van Koloniën den beer E. de Waal, oud-secretaris-generaal van Neder- landsch-Indie; tot Minister van Marine, den beer L. G. Brocx, kapitein-luitenant ter zee tot Minister van Oorlog, den heer J. J. van Mulken, lid van den raad van State, en hem tijde lijk belast met bet beheer van bet Departement van Buiten landscbe Zaken tot Minister van Justitie den beer mr. F. G R. H. van Lilaar, raadsheer in bet Provinciaal Geregts- hof van Noordholland, en hem tijdelijk belast met bet beheer over het Departement voor de Zaken der Roomsch-Katholijke Eeredienst. Wijders heeft Zijne Majesteit bij besluit van gelijke dag teekening no. 30, den Minister van Finantien tijdelijk belast met het beheer over bet Departement der Her vormde en an dere Eerediensten behalve die der Roomscb-Katbolijken. Hetgeen den beer van Reen en evenmin als den beer Mackay mogt gelukken, de vorming van een nieuw kabinet, is dan nu weder den heer Thorbecke gelukt. Daardoor heeft de grijze staatsman, op nieuw, eene uitste kende dienst bewezen aan Koning en Vaderland, en, hoe wei nig het ook beteekene moge, achten wij ons geregtigd als een der vele stemmen in de vaderlandscbe pers, om den beer Thorbecke daarvoor onzen hartgrondigen dank aan te bieden. De vreugde die wij over deze gebeurtenis gevoelen willen wij niet vergallen door oprakeling der verledens van bet mi nisterie Heemskerk van Zuijlen, maar wij kunnen onmo gelijk verzuimen, te doen uitkomen, wat de gevolgen geweest waren, zoo de heer Thorbecke niet geslaagd badde in zijn vaderlandslievend pogen. Dan toch hadden zich de conservatieve ministers, met veel geschal, gedrapeerd in het constitutionele kleed en gezegd: «Naar constitutionelen eiscb hebben wij na onze herbaalde «nederlagen ons eindelijk overwonnen verklaard wij hebben «onze portefeuilles den Koning aangeboden Z. M. droeg «aan de voornaamste personen der conservatieve partij ein- «delijk ook aan den grooter leider der constitutionele partij, «de vorming van een nieuw kabinet op maar noch con- «servatieve, noch liberale leiders hebben kans gezien een mi- «nisterie te vormen ergo blijven wij aan en ontbinden de «Tweede Kamer op nieuw." Eene derde Kamer ontbinding! door bet lid der Eerste Ka mer van Rbemen tot Rhemenshuijzen nog onlangs eene nati onale ramp genoemd; ziedaar mijne lezers! waarvoor het wel slagen des beeren Thorbecke, bet, door de beide vorige ont bindingen, reeds zoo jammerlijk verdeelde vaderland behoed beeft. Alleen met het oog daarop, en in de daarop gebouwde hoop van aanblijven, hebben de beeren Heemskerkvan Zuijlen enz. den beer van Reenen zóó tegengewerkt in zijn eerbiedwaardig streven alleen met het oog daarop bleef de beer Heemskerk wetten indienen, na zijne aanvrage om ont slag alleen met. het oog daarop werd door de beeren Yreede, Lion, van der Bilt Lamotte, enz. zóó duchtig de trom ge roerd in de pers. Dit alles is verijdeld en het vaderland is niet anderm ten speelbal aan de ijdelheid en eerzucht vau de b Schimmelpenniek en van Zuijlen. Maar verdient daarvoor de beer Thorbecke wiens

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1