BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL, BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJUE. de ambtenaren tegenwoordig waren, en met onstuimigheid werd het Russische volkslied gevraagd, dat door ieder staande werd medegezongen, en meermalen herhaald. Eenige Poolsche dames, die zich in eene loge tegenover die van den gouver neur bevonden, schenen vermoeid en gingen zitten; dit deed ook de echtgenoot van een harer, die door rhumatiek in de beeuen geplaagd werd. Graaf Berg ontstak hierover in toorn, en gaf aan een commissaris van politie bevel, om de dames en haar begeleider onmiddelijk uit den schouwburg te ver wijderen. Dit bevel werd ten uitvoer gebragt, waarbij de commissaris de dames op de grove1 wijze behandelde. Intus- schen was de zaak hiermede niet geëindigd. Den volgenden dag ontvingen de echtgenooten der Poolsche dames een bevelschrift van den gouverneur, om voor hem te verschijnen. Hieraan gaven zij onmiddelijk gehoor. De gouverneur overlaadde hen met verwijten, en vroeg reken schap van de handelingen hunner vrouwen. Een hunner, die de voorstelling bijgewoond en zich vermeten had te gaan zitten wegenis zijne ongesteldheid, gaf dit als zijne veront schuldiging aan, er de opmerking bijvoegende dat hij de Russische taal niet verstond, en niet geweten had wat ge zongen werd. De gouverneur, wiens toorn door deze ver klaring nog meer was opgewekt, suaauwde hem loe dat hij onmiddelijk naar Rusland moest vertrekken, en er zoolang verblijven tot dat hij de Russische taal meester was. De geboorte van den kroonprins werd den volgenden dag aan de inwoners van Warschau verkondigd, ditmaal door 21 111 plaats van, zooals gewoonlijk, met 101 kanonschoten. Hierdoor werd te kennen gegeven dat Warschau uit de rij der hoofdsteden verdwenen en tot een gewone provinciestad vernederd was. De zaak van J. Graus, groefbidder te Utrecht, zal op J6 Junij voor het hof behandeld worden. De beschuldigde zal door mr. G. H. v. Bolhuis verdedigd worden. Naar het zich laat aanzien, zal er een groot aantal ge tuigen gehoord worden en de zitting wel 2 a 3 dagen duren. Volgens de akte van beschuldiging heeft de beschuldigde in de instructie eerst ontkend en beweerd, dat hij op 10 Februarij jl. omstreeks 4 uur des namiddags te huis komende, zijne vrouw dood vond liggen op de gangtrap, het hoofd tusschen de trap en een daaraan bevestigd touw, dienende 0111 de trap naar boven op te slaau. Later echter heeft hij bekend, dat hij iu den laatsten tijd dikwijls in geldverlegenheid verkeerende, doordien hij zich als geldschieter of compagnon had gestoken in de zaak vau Lagard en Vernooij, tot levering van remplacanten, omstreeks acht dagen vroeger reeds het denk beeld had opgevat om zijne vrouw van kant te maken, waardoor hij alsdan f 2700 kon ontvangen uit verschillende begralenislondsen en levensverzeke ring-maatschappijen, waarin hij voor haar had deelgenomen dat hij op 10 Februarij, tusschen 3 en 4 uur des namiddags, terwijl zijue drie kindereu, uit zijn eerste huwelijk, zich naar school begeven haddeu en niemaud an ders tc liuis was, aan dit voornemen gevolg heelt geneven, door zijne vrouw bij haar halsdoekje te grijpen en dit zoo strak hij maar kon toe te draaijen; dat zijue vrouw binnen korte oogenblikken bewusteloos is neergezegen in de zoogenaamde donkere kamer van hun huis, gelegen aan den Vlcuteiischen weg, nabij den Singel, wijk L. uo. 29, eu bij daarop achter iu den tuin de varkens is gaan voederen en terugkomende zijne vrouw reeds overleden vond. Ten einde zijne misdaad le bedekken, nam hij haar op en legde haar met den hals tusschen den hoek gevormd door de trap en het touw, het ligchaam naar bededen hangende of liggende langs den trap, ten einde het te doen voorkomen als of zij, de trap afgaande, naar beneden gestort eu in de ge melde positie was blijven hangen en zoodoende gestikt was. Ten einde daaraan nog meer waarschijnlijkheid te geven wierp hij in den gang eenige turven rondom den trap, met een mandje er naast, als ware dit der vrouw ontvallen bij het afdalen langs de trad. Vervolgeus was hij met groot mis baar naar de naaste buren geloopen, waarvan zich eenige onmiddelijk met hem in de woning begaven en liet verhaal dat hij hun opdi.-chte, als had hij te huis komende zijne vrouw aldus dood vinden liggen, voor goede munt opnamen, even als ook de huisdokter Kraamw iukel, die onmiddelijk ontbodeu het lijk reeds uitgekleed te bed liggende, doch slechts bij lamplicht be schouwde. In zijn latere verhooren voor den regter-commissaris heeft de beschuldigde deze bekentenis weder gedeeltelijk ingetrokken, bewerende gecu vooruitbe- raanid plan te hebben gehad om zijne vrouw van kant te maken, doch in den bewusteu namiddag met zijne vrouw in twist te zijn geraakt eu haar alstocn, in drift, hij haar halsdoekje te hebben gegrepen en verworgd. Iu de akte van beschuldiging worden echter een aantal feiten opgesomd waaruit zou moeten blijken, dut de beschuldigde reeds ten vorige jare het plan gevormd had om zijne vrouw van kant te maken, voornamelijk berus tende op hetgeen de vrouw aan hare zuster heeft geschreven en mondeling aan hare naaister en enkele andere harer bekenden heeft medegedeeld Hoofd zakelijk behelzen die mededeelingen, dat zij omstreeks November jl. onge steld zijnde en door docter Kraamwinkel behandeld wordende, plotseling na het gebruik van een kop thee, haar door den besch. toegediend, zeer benaauud geworden is en hevig gebraakt heeft, welk uitbraaksel echter door den bcsch. is weggeworpen. Kort daarop werd haar nogmaals een kop thee toegediend door den besch. welke zij echter ongemerkt ter zijde zette, omdat er eene groene stof op den bodem lag, en later aan twee getuigen heeft lateu zien, even als ook nog een ander kop thee, haar later toegedieud, waarin witte korrels dreven. Vervolgens had haar man ook nog tweemaal haar een klont of groote pil gegeven, bewerende dat haar dit lot beterschap zou strekken, die zij, argwaan voedende, wel in den mond genomen, doch na zijn vertrek weder uitgespuwd en aan de gemelde getuigen vertoond heeft. Een dier gctuigeQ heeft daarvan een stuk aan den hond ingegeven, die daarvan benaauwd werd en braakte. Ook had haar man haar omstreeks dién tijd een bord haverdegortpap overhandigd, hetgeen zij echter weigerde, omdat hij het afzonderlijk uit de keuken haalde en het er zoo vreemd uit zag, waarop de besch. het weder naar achter nam en wegwierp, niettegen staande een der kinderen verzocht het te mogen opeten. Een der getuigen is zelfs bij dit voorval tegenwoordig geweest. Tengevolge van dit alles was de vrouw zeer neerslagtig geworden, en verzocht zelfs iu hare brieven en gesprekken met enkele getuigen, dat als zij eens plotseling kwam te overlijden men deze omstandigheden zou aan den dag brengen en zorgen dat haar lijk geopend werd. Van verschillende zijden aangespoord om weg te gaan of ten minste de besch. daarover aan te spre ken, ging zij, volgens hare mededeelingen aan diverse getuigen gedaan, in Januarij jl. daartoe over, toen haar man schuld bekende en haar beloofd het niet meer te zullen doenNa dien tijd was de vrouw dan ook weder vrolijker geworden, volgens de getuigen, tot dat zij op 8 Februarij, twee dagen voor haar dood, aan de naaister openbaarde dat de besch. bij haar den vorigen dag zeer had aangedrongenom een zijden zakdoek om haar hals te doen, hetgeen zij geweigerd had, als hebbende reeds een dasje om haar hals, waarop hij haar dien ineeugeroldcn zakdoek om den hals had willen bindeu, hetgeen zij echter afgekeerd had onder den uitroep „smeerlap, wil je me wurgen De vrouw was toen zeer beangst en verzocht haar den volgenden dag zooveel mogelijk bij haar aan huis te blijven, ei' bijvoegende „je weet alles, alles, als ik een schielijkéa dood heb en je het verzwijgt, dan hebt jij het op je geweten." Op den noodlottigeo lÜdcn Februarij liet zij haar des morgeus een in elkander gedraaiden rooden zakdoek zien, die de besch. iu de kamer over eeu stsel had gehangen, en zeide zij .- „kijk eens, Anna 1" Zij verzocht haar, zeer beangst, dien dag nog eens aan te komen, waaraan echter die getuige door bezigheden belet, niet heeft kunnen voldoen en haar eerst des avouds dood heeft teruggezien, toen zij dadelijk voor zich tot de overtuiging kwam, dat de besch. haar geworgd had. Onverklaarbaar is het dat deze getuige hare vermoedens uiet op de eeiie of andere wijze aan de politie lieel't kenbaar gemaakt, die eerst eenige uren voor de begrafenis door den zwager, met vertoon der brieven, gewaarschuwd werd. Verder strekt ook nog ten laste van den beszh. dat bij eene huiszoeking in zijne woning een papiertje is gevonden, waarop hij had uitgerekend en opgeteld hoeveel hij bij het overlijden zijner vrouw van de diverse begrafe nis- en verzekeringmaatschappijeu zou ontvangen, zijnde i'27w25; dat op eeu balk in de schuur diverse giftige stoffeu zijn gevonden, waaromtrent hij be weert dat hij daarmede zijn houd heeft willen vergiftigen alsmede dat hij een tiental dagen voor den moord, eeu zonderling gesprek met twee getuigeu heeft gevoerd over ophangen en verdrinken, daarbij steeds volhoudende, dat geen de?kundigc ooit bij de lijkschouwing kou uitmaken, of het zelfmoord dau wel gepleegd geweld geweest was. Al de getuigen zijn eenstemmig in den lof der vrouw, vooral omtrent hare zachte en liefdevolle behandeling harer stielkinderen, tegen welke zij eenmaal zeide: „als ik blijf dan is het alleen om u lieden." Omtrent den besch. zijn de verklaringen der getuigen minder gunstig. Van 28 Mei 4 Juuij 1868. ONDERTROUWD Beruardus Theodoor Voute, vau Amsterdam en Erae- lie Welmoet Bok. C-ornelis Vermeulen en Martje Stark. Klaas Kuiper en Dienwertje Tuinder. GETROUWD Jacob Keijser en Meijs Eelman. Jacob Zegel en Annette Gebhardine Okken. Willem Klein en Neeltje Brcmer. GEBOREN: Huibertje, dochter van Aldert Tiessen eu Marretje de Ridder. Coruelis, zoon van Jan Bruin en Dieuwertje Bakker. Arie, zoon van Jacob List en Heintje Sclser. OVERLEDEN Klaas Gomcs, 5 maanden, zoon van Jan Gomes en Jantj'e Dopmeijer. Cornelia Kali', 16 maanden, dochter van Pieter Kalf en Krina Breen. van 15 31 Mei 1868. ONDERTROUWD Jan Komen, j'ongman, en Aaltje Dninmaijer. Willem de Graaf, weduwnaar cu G. Biesboer, weduwe. Bastiaan Looij, jongman en Debora Kingma. GEHUWD C. Oosterman, j. m. en Antje Quak, j. d. Pieter Zee man, j. m. en Brechtje Kenneer, j. d. J. A. Zwaag, j. m. en N. Grin, j. d. A. Moleuaar, j. m. en J. Krabman. D. Groenleer, j. m. eu J. Zuidijk.J. Komen, j. m. en A. Duinincijer, j. d.A. Dekker, j.in. eu A. Visscher, wed. J. van Twuijver, j. in. eu G. Glas. GEBOREN Reus, zoon van D. Veunik en G. van Twuijver. Dirk, zoon van G., Boontjes en M. Aris. Hendrica, dochter van H. Schumér en H. Visser. Maartje, dochter van G. Nieuwenburg en N. Bakker. Antje, dochter van P. Bakker en G. Kiesling. Lamberlus Klaas, zoon vau C. Vriendjes en P. Muuter. Geertje, dochter van J. Keppel en G. Schouw. OVERLEDEN Pietertjc Breed, 44 j.vrouw van J. Gootjes. Trijn tje, 1 m. d. v. A. Brands cu A. NieuwlaDü. Meinsje, 11 m. d. v. C. Schenk en P. Blokland. Pieter Keijzer, 52 j. echtgen. van B. Kooijman. Jan, 7 m.zoon vau C. Keizer en M. Gorter. Hendrik, 4 m. zoon van G. Kroon en S. Haarman. Aafje, 11 j. d. van A. Ileddes en N. Klaver. Klaas, 13 w. z. van K. Oom en W. Geel. Elizabeth Bakker, 34 j. echtgen. van J. Rijgers. Jannetje, 3 j.d. van P. Kieft en P. Wcij. Arie Geel, 60 j. echtg. van J. Sehoorl. Dirk, 10 m. z. van P. Harder eu D. Mulder. Crclisje, 7 j.d. van C. Bakker eu M. van Twuijver. M A li T B E K 1 G T E N. SCHAGEN, 4 Junij. 4 Magere Gelde Koeijen f 100 a 175. 4 Vette Gelde Koeijen f200 a f300. 16 Kalf- of Melkkoeijen f 80 a 160. 12 Yaarsen f 60 a 90. 14 Nuchtere Kalveren f5 a 10. 328 Magere Schapen f5 a 24. p. m. 2000 Lammeren f 3 a 11. 5 Bokken en Geiten f 0.75 a 6. 16 Magere Varkens f 13 a 20. 100 Biggen f4 a 8. Konijnen 10 a 60 ets. Kippen 45 a 75. ets. Eenden 35 ii 40. Duiven 10 a 30 ets. Boter 75 ct. per kop of f 1 per Ncd. pond. Kaasf 18 a 30 ets. per Ned. pond. Kip-Eijeren f 2.40. Eend-Eijeren 3.10 per 100 stuks. PÜRMERENDE, 2 Juuij 1868. Kleine Graskaas, hoogste prijs f 26.50. Kleine voorraad, ving cn duur verkocht. Aangevoerd 93 stapels Kleine Kaas, 3 Middelbare. Boter van f 1.05 tot 1.15 per ned. pond. Gemiddeld f 1.10 per ned. pond. Aangevoerd 233 Runderen. Vette Koeijen gingen redelijk vlug van de hand. In Melkkoeijen was het een doen. 19 Paarden 88 Vette Kalveren. Prijs van 60 tot 80 ct. per ned. pond. Handel vlug. 38 Nuchtere Kalveren. Prijs van f 5 tot 12 per stuk. Handel minder vlug. 94 Vette Varkens. De prijs was van 44 tot 54 ets. per ned. pond. Handel minder vlug. 12 Magere Varkens, van f 16 tot 24. en 307 Biggen van f5.50 tot 7.50. Handel matig vlug. 1083 Schapen en Lammeren. In Vette Schapen was iets meer levendigheid. Over- houders gaan voortdurend zeer stug van de hand. In Lammeren komt meer geest; do goede soort vooral wordt hooger betaald. Kipeijeren f 2.40, Eeudeijercn 3.15 per 100 stuks. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 236 stapels Kaas, wegende 56927 Ncd. ponden. De hoogste markt was voor Kleine Hooi-Kaas f 24. Graskaas f26. Middelbarellooi-kaas f 26. Graskaas f 26. Aangevoerd 1822 Ned. ponden Boter. 266ste STAATS-LOTERIJ. Vierde Klasse. Eerste, Tweede en Derde Trekking. No. 663 f2000; no. 4649 f1500: no. 6132, 9866, 13222 f400: no. 10304, 12018, 14069 f200; no. 459, 5380, 10413, 18138, 18333 en 1S937 f100. No. 4235 f25,000; 110. 9646 f5000: no. 1922, 2136, 10289, 14555 en 18999, ieder f1000; no. 1507 en 8190, ieder f4"0no. 9337 en 11957, ieder f200; no. 1623, 3929, 7603, 8163, 8296, 8585, 8780, 15321 en 19881, ieder f 100. No. 17462, 1500.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3