vroegere verklaringen is op te maken. Hij had dan ook ver wacht dat de heer Koorders zijne vraag niet meer had gedaan zijt ge van plan om de schoolwet te herzien of niet Rondweg zegt de ministerneen ik zal geen herziening van de onder wijswet voordragen, om de motieven reeds bij de behandeling der begrooting aangegeven. Hij weet nu wel dat hem gezegd is: overschat niet de kracht der liberale partij. Maar de Kamer heeft geen minister voor zich, die zal trachten te plooijen of te schipperen op dit punt. Hij wil zijn kracht niet vinden in deze of gene partij, maar hij vindt zijn kracht in de vaste overtuiging dat eerlijke en onpartijdige toepassing van de schoolwet de grieven niet be hoeft te vermeerderen, maar veeleer in vele bezwaren kan te gemoet komen. Daarna hebben nog eenige leden .het woord gevoerd. Maar wat nu wel de leidende gedachte is geweest van den heer Koorders bij deze interpellatie's lands belang, bemoeijelijking van het ministerie of wel de zucht om van zich te doen spreken, het koste wat het wil? Wij behoeven den heer Koorders hier niet op te interpelleren, want even als geheel Nederland hem antwoord op zijne in terpellatie kon geven, zou _het even makkelijk de onze be antwoorden. 1TI 3 TT "9T 3 LT D 11T 3 S 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, euz. 16 Junij 1868. De buitengewone vergadering op 10 dezer door de rederijkerskamer Olympia alhier gegeven, ten voordeele van de nagelatene betrekkingen der in het laatst van April jl. omgekomen visschers, heeft, na aftrek van eenige onvermij delijke uitgaven, zuiver opgebragt de som van f265. welk bedrag zal worden overgemaakt. 11e te Birkenhead in Engeland gebouwde monitor Heiligerlee kommandant luit. t/z. 1 kl. H. A. ridder van Rappard, is hier gisteren morgen ten 9 ure gearriveerd. Bij het in de haven stooinen is dit vaartuig tegen het ramtorenschip ge- loopen en heeft eenige schade bekomen aan de bezaans mast. Z. M. stoomschip de Valk is den 15 Junij te Liverpool aangekomen. Z. M. stoomschip Borneo onder bevel van den luit. t/z. 1 kl. D. L. Peldman, is den 2 Mei ter reede van Batavia gearriveerd. Bij Zr. Ms. besluit van den 12 dezer zijn, met ingang van den 1 Jnlij a. s., op pensioen gesteld de luit. t/z. Ie kl. R. A. Houck en de offic.-mach. H. Hardes; onder toe kenning aan den eersten van een jaarlijksch pensioen van f 1100 en aan den tweede van een jaarlijksch pensioen van f 600. Bij gemeld besluit wordt tevens aan den genoemden luit. t/z. Ie kl. R. A. Houck den titulairen rang verleend van ka pitein-luitenant t/z. Z. M. beeft goedgevonden met 1 Julij a. s. aan den kapt. t/z. G. Roijcr, op zijn verzoek pensioen te verleenen, tot een bedrag van flöOO. Z. M. heeft bevorderd: tot kapt. t/z. de kapt.-luit. t/z. jhr. E. W. F. vanRaders; tot kapt.-luit. t/z; de luit. t/z. 1 kl. W. Enslie; tot luits. t/z. Ie kl. deluits. t/z. 2e kl. C. A. Jeekel en C. C. van der Wijck; tot luits. t/z. 2e kl. de adelbor sten le kl. H. J. F. Mirandolle en J. H. Meijer De luit. t/z. le kl. J. A. Baart de la Faille, dienende als eerste offic. op 't wachtschip te Amsterdam, wordt eer vol van die betrekking ontheven, om toegevoegd te worden aan de commissie tot het beproeven van torpedo's; terwijl de luit. t/z. le kl. 11. W. Walther en de luit. t/z. 2e kl. M. F. Reeringh op voormeld wachtschip worden geplaatst, eerstgen. als le officier. Het liberalismus dat de conservatieven in driesten over moed dood waanden, behaalt dagelijks nieuwe overwinningen. Te Rotterdam werd dezer dagen tot lid der Provinciale Staten gekozen de liberaal mr. M. Mees en nu weer te Amsterdam de liberaal mr. S. A. Vening Meinesz. met 521 van de 890 geldige stemmen. Voor den heer Mees bedroeg de volstrekte meerderheid 589 en hij verkreeg 614 stemmen. Men weet dat de verkiezing des heeren G. H. Betz te Rotterdam, waarvan de minister Heemskerk per telegraaf berigt eischte van den president van het stembureau, zooveel heeft bijgpbragt, om eene 33e kamerontbinding niet te wa gen, waartoe het voornemen bestond in weerwil der verkla ring van den bevrienden heer Bosch Kemper7/8 van het Nederlandsche volk is liberaal. In een der conservatieve bladen leest men de volgende beoordeeling van den tegenwoordige:! Minister van Koloniën (de heer de Waal). Iemand, die jaren lang met hem in Indië, heeft gewerkt, gaf mij de volgeude beoordeeling van dien doorkundigen ambtenaar. »'t Is een man van groote koloniale wetenschap, diè de behoeften van Indië op zijn duimpje kent en stipt eerlijk is en naauwgezet; maar hij heeft het ongeluk van op kleinigheden dood te blijven en de hoofdpunten voorbij te zien of ze niet aan te durven; in zooverre is hij juist de tegenvoeter van Fransen v. d. Putte, die de zaken te veel en grand et en gros behandelt. Van die twee koloniale specialiteiten zou één goede te vor men zijn. Ieder op zich zelve zijn zij ongeschikt, om iels praktisch tot stand te brengen." Voor eenige dagen is het eerste nommer van de N. Arnh. Crt. verschenen. Hare rigting komt geheel overeen met die van het vorige ministerie. Zij zal trachten de oude Arnhemmer van hare dwaling te genezen, en kan zij dit niet, dan zal zij trachten haar terug te dringen binnen de grenzen van hare eigene partij. Formaat, druk en inrigting zijn bijna geheel gelijk aan de oude Aruhemsche. Men meldt uit Leeuwarden dat in den nacht tusscben 14 en 15 dezer aldaar zes boeven uit het tuchthuis zijn ge broken, ondanks de zestien wakers, de wacht van 12 man en de gracht die het gebouw omgeeft, terwijl om het half uur de schildwachten moeten roepen. Hoe zij uitgebroken zijn is nog onbekend; vermoedelijk moeten zij maanden lang hunne vlugt hebben voorbereid. Ten zeven ure zijn er reeds twee van achterhaald. Jongstleden Vrijdag avond, ten half zes ure, werd een inwoner van 's Gravenhagedie zich aan het misbruik van sterken drank had overgegeven, in het 's Gravenhaagsche Bosch door vier onbekende personen in een rijtuig gelokt en vervolgens van de voorwerpen van waarde, die hij bij zich droeg een zilveren tabaksdoos en een juweelen doekspeld beroofd. Aan de ijverige nasporingen der politie mogt het gelukken de daders reeds Zaturdag te vatten en het ont vreemde, dat bereids te Rotterdam verkocht was, in beslag te nemen. Uit de brieven van den correspondent uit Sourabaija aan den Java-Bode wordt ontleend: De stormen in de finantiele wereld hebben nog niet uit gewoed de luitenant der Chinezen te Pasoeroean, een man, dien men algemeen voor een milionair hield, heeft zijne be talingen gestaakt; men vreest dat deze treurige gebeurtenis smartelijke naweeën zal opleveren, want er zijn ouder zijne landslieden, die voor aanzienlijke sommen borg voor hem ge- geworden zijn; een voor 70/m. en een ander voor 100/m. De genoemde luitenant werd indertijd, als een dood arme jongen, door een rijken landsman tot zoon aangenomen, die hem een fortuin van 5 ton naliet. Waar het geld van den luitenant, een der aanzienlijkste suikerfabriekanten van den Oosthoek, gebleven is, is voor velen een raadsel daar hij al toos bedaard geleefd heeft, geen dwaasheden verkocht en ordelijk in zijne zaken was, die hij bovendien met oordeel en overleg bestuurde. De aanleg van nieuwe straten te Farijs heeft ontzag gelijke sommen gekost. Er is een staat van opgemaakt, het totaal beloopt niet minder dan 453,033,005 francs. Daar onder is evenwel niet begrepen hetgeen vroeger al betaald werd. Het zou niet kwaad zijn, zegt een blad, wanneer men op den hoek der straat niet slechts den naam vermeldde, maar ook den prijs, die er voor betaald is, Bij een besluit van koningin Isabella van den 7" dezer, openbaar gemaakt in het officieele regeringsbiad, is bepaald dat eene hoeveelheid van 8000 centenaars tabak in bladen, die met een Spaansch oorlogschip van Manilla naar Londen is gezonden, te Londen, Amsterdam, Bremen en Antwerpen in openbare veiling verkocht zal worden. Er is eene circulaire medegedeeld van Gortschakoff, minister van buitenlandsche zaken in Rusland, waarbij aan de verschillende mogendheden voorgesteld wordt eene over eenkomst te sluiten, om zich in den oorlog van geen ont plofbare kogels te bedienen, omdat dit met gevoel van men- schelij kheid strijd. Naar aanleiding van dit schrijven bevat een der bladen eene beschouwing, waarin deze kennisgeving op eene ironische wijze als een heugelijk nieuws wordt be groet. Wie had gedacht dat Rusland, roept dit blad uit, zoo berucht om zijne wreedaardige verdrukking der ongelukkige Polen, met zulk een hoog gevoel van menschelijkheid bezield is! Een ander blad schrijft daarover het volgende //Men zegt dat de goede koning Lodewijk XV in der tijd het geheim van het griekseh vuur, als vernielend oorlogswerktuig, dat zelfs in het water brandt, niet wilde kennen en koopen, om niet in verzoeking te worden gebragt er gebruik van te maken. Keizer Alexander van Rusland heeft ook eene dergelijke plnlantropische gedachte aan Europa bekend gemaakt en aan de mogendheden voorgesteld, om zich bij diplomatiek verdrag onderling te verbinden geen ontplofbare kogels in den krijg te bezigen. Reeds hebben zich eenige gouvernementen, o. a. dat van Erankrijk, met dit voorstel vereenigd, maar het is niet waarschijnlijk dat Oostenrijk, dat met zijne torpedo's en verstikkende kogels in den laatsten oorlog tegen Italië zoo groote voordeelea op den vijand heeft behaald, er ook mede zal instemmen. Inmiddels is het niet van belang ontbloot te zien, dat door het //barbaarsche" Rusland aan Europa eene les in mensehen- liefde gegeven wordt. //Er is echter eene uitzondering op dat nietgebruiken van ontplofbare kogels. Zij mogen wel worden afgeschoten op de proviand- en kruidwagens, en van den weerstuit ook wel op de conducteurs. Gelukkige exceptie!"

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2