M 7S7. Achtste Jaargang. 1868. Jïieutös- en <flÖoerteiitie-GfaÖ. ZATUKDAG 30 JUK IJ. #fjriciëd rjcbcdte. JAMILIJKM ÖEFE\1\G MET ÜE BllAXDSPHTEN. Jitct-ufficiëcl geöcdtE. 1T I E TT W S T IJ D 11T 3- 2 1T. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post w '1.5'0. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes» De prijs der Advertenties van 14 regels is 60 Genten voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de bij de Brandspuit geplaatste Personen, dat de JAARLIJKSCHE OEFENIN GEN zijn bepaald als volgt Met spuit NO. 1 op Maandag 22 Junij 1868, 's namiddags 7 ure. w ii ii 2 1/ Dingsdag 23 ,t i, w 7 ii ii 3 Woensdag 24 nu «7 ii ii ii 4 Donderdag 25 w H 7 n I, i, ii 6 ii Vrijdag 26 7 De manschappen, tot die oefeningen schriftelijk opgeroepen, worden ernstig aangemaand daaraan stiptelijk te voldoen, zullende de nalatigen worden vervolgdj Helder, De Burgemeester voornoemd, 1 den 18 Junij 1868. STAK MAN- BOSSE. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 19 Junij 1868. In tegenwoordigheid van heeren Burgemeester, leden van den raad leden der commissie van toezigt op het middelbaar on derwijs en van liet bestuurder Industrie-school, werden gisteren op de plaatselijke teekenschool de prijzen uitgereikt, die door sommige leerlingen ten gevolge eener prijsteekening waren behaald. Gaven al de teekeningen blijk van den ijver en 'de vorderingen der leerlingen, vooral bleken deze uit die dei- volgende bekroonde leerlingen, als: in de afd. B. met het oog op de kunst, le kl. Ie afd. F. Boon, bij loting met J. Dal- nieijer; 3e kl. le afd. J. A. Bollée, bij loting met J. van den Bosch en P. Blok: 4e kl. le afd. P. C. de Winter le prijs; W. Berghuijs 2e; 5e kl. J. Haremaker le prijs; J. C. Leijer 2e in de afd. A met het oog op het bex-oep 2e kl. 2e afd. C. van Dok; Se kl. 2e afd. L. Burger bij loting met A. J. Bakker; van welke de eersten fraaije platen en de laatsten kostbaar teekengereedsehap, als prijzen, ieder met een ver- eerend getuigschrift, ontvingen, Met gepaste toespraken eindigde deze plegtigheid, die op nieuw bet bewijs opleverde dat deze inrigting bij voortdu ring aan haar doel beantwoordt. De verjaardag der Koningin is bier Woensdag gevierd door het uitsteken van vlaggen en het houden eener groote parade door de militairen van de verschillende wapens hier in garnizoen. Bij de marine waren de schepen sierlijk met vlaggen getooid, salutschoten werden gelost en binnen boord der schepen groote parade gehouden, bij welke gelegenheid sommige der kommandanten gepaste toespraken tot de be manning hebben gehouden. Ook Donderdag zag men van de openbare gebouwen en van sommige particuliere woningen de driekleur wapperen, ter gedachtenis aan de overwinning bij Waterloo. De afloop der op Woensdag jl. gehouden aanbesteding van het herstellen van 3 draaibruggen, onder het beheer der Genie alhier, is geweest als volgt: Er werd ingeschreven door de heeren: E. J. Knoppert voor f3420. H. J. Janzen f4200, P. Spruit f4200, H J. Hippens f4200, P. Dekker f4250, Gebr. Moorman f4350, J. J. Visser f4800 en J. Galman f5000. Bij opbod is aannemer geworden de heer H. J. Janzen, voor de som van f 3340. De luitenant t/z. le klasse W. F. de Bruijn Kops wordt eervol ontheven als onder-equipagemeester der marine te Hellevoetsluis en op non-activieteit gebragt, terwijl die be trekking wordt opgedragen aan den luitenant t/z le klasse J. M. Broers; tevens worden de luitenants t/z 2e klasse jhr. S. F. T. de Vaynes van Brakell en C. A. Woldringh, op liet wachtschip alhier en op de drijvende batterij Neptunus geplaatstde officier-machinist A. Sol, behoord hebbende tot 't eskader in Oost-Indie en van daar teruggekeerd is op non-activiteit gebragt. Naar men verneemt wordt de dirigerende officier van gezondheid 26 klasse W. H. Vermeulen, in de maritieme directie te Hellevoetsluis, op non-activiteit gesteld. De Vlinder is gisteren alhier gearriveerd, aan boord hebbende eenige afgekeurde manschappen, te Hellevoetsluis per Australië uit Oost-Indie aangekomen, die zich alhier aan 's rijks hospitaal aan eene herkeuring moeten onderwerpen. Aan den matroos le klasse J. W. Schipper, is de gouden medalje ter geheele grootte voor 50 jaren trouwe en eerlijke militaire dienst toegekend. Men meldt ons van Wieringen, dato 17 Junij: Gisteren had alhier een ongeval plaats, dat echter gelukkig geen ernstige gevolgen had. Door het schrikken van het paard van den vrachtrijder S.tuimelde hij met rijtuig en paard van een sterke helling naar beneden, tengevolge waar door het rijtuig zwaar gehavend werd: de zich daarin be vindende personen, bestaande behalve den voerman, uit twee heeren, kwamen echter, behalve met eenige kneuzingen eu schrammen, met den schrik vrij. De minister van finantien heeft bekend gemaakt dat er in de maand Julij a. s. te 's Gravenhage een examen zal plaats hebben van aspiranten naar de betrekking van surnu merair bij het vak der posterijen. 12 plaatsen zijn er te vervullen. In eene buitengewone vergadering der aandeelhouders in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam is mededeeling gedaan van het rapport der finantiele commissie. De com missie heeft met dt schuldeischers een accoord getroffen en meende over zes weken niet slechts een definitief, maar zelfs een gunstig rapport te kunnen uitbrengen. Die termijn is haar verleend. Z. M. heeft, beschikkende op het verzoekschrift van den heer J. Rijkers, wonende te Krommenie, en vier anderen, be willigen verleend op de acte, vau oprigting van de naam- looze vennootschap mie Rijper Gasjalrie/c\ te vestigen iu de Rijp. Aan 's rijks munt te Utrscht zijn gedurende 1867 vervaardigd en afgeleverd, voor rekening van't rijk 2,008,000 halve centen en voor particulieren, 4,948,886 2J- guldens, eene waarde uitmakende van f 12,382,255. Op de jaarveemarkt te Dwingelo, dd. 15 dezer, een der voornaamste markten van Drenthe, was een aanzienlijke voorraad runderen, varkens eu schapen, die over 't geheel tegen liooge prijzen grage koopers vonden. Vette koeijeu inzonderheid waren duur, 5565 ct. per Ned. pond; naar kalfde en guste dito was mede veel vraag, waarvan de eersten van f 100-1 70, de laatste f90-160 opbragten. Melkkoeijen golden f 110-150, vaarzen f 80-145, pinken f 40-70; magere varkens f 15-35, biggen f 5-15, schapen f 7-12, lammeren f2-4, geiten f 3.50-7. paarden f 40-200. -Aangaande de ontsnapte gevangenen te Leeuwarden, (in ons vorig nemmer vermeld), vernemen wij thans nog het volgendeZij bevonden zich in van ijzeren afslui tingen voorziene alkoven, op eene der bovenzalen van den vóór eenige jaren gestichten nieuwen vleugel. Nadat iedere afsluiting verbroken of geopend was, hebben zij door middel van een of ander werktuig een gat in den zolder van de slaapzaal weten te zagen en zijn zij vervolgens daardoor op den zolder, en door het openbreken van een der dakvensters op het dak gekomen. Van deze zijde was het verder ont komen echter moeijelijk, omdat langs den overkant een schild-

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1