wacht wa3 geposteerd. Zij beproefden dus het dak van het naast gelegen gebouw te bereiken, 't geen hun maar te wel gelukte* Een touw, zaraeogesteld uit 45 strengen garen, tot den arbeid behoorende, dat zij hebben weten te vervaardigen, werd nu aan een ijzeren stang of bout van een dakvenster bevestigd. Een der gevangenen liet zich van de steile hoogte naar beneden glijden en kwam in de gracht te lande, die hij wist over te zwemmen. Het touw werd daarna aan een der aldaar staande boomen vastgemaakt, en weldra waren ook de vijf overigen in vrijheid. In de gevangenis zelve was niets bemerkt, en evenmin door de wacht daar buiten geplaatst. Door <jen burger, die een paar der ontvlugten aan een der ■uitgangen van de stad had bemerkt, werd echter al spoedig aan de nachtpolicie van de zaak kennis gegeven, en nu was in weinig tijds alles in beweging, om de vlugtelingen op te sporen. Reeds vroegtijdig waren twee, met name Christoffel "Veldink en Hendrik Jan Huibeek, weder gevat, beiden door landlieden, de een onder het dorp Goutum. de ander onder het dorp Rijperkerk. Den laatsten vooral werd men niet dan na eene zware worsteling meester, waarvan de teekenen dui delijk aan hem zigtbaar waren, toen hij, sterk gebonden, door de boeren op een wagen te Leeuwarden werd gebragt. De telegraaf was reeds vroegtijdig naar alle kanten werkzaam, om aan de justitie van het gebeurde kennis te geven. Ver scheidene rijksveldwachters zijn verschillende wegen opgegaan om te trachten de vlugtelingen in handen te krijgen, wier signalement overigens ook reeds is verspreid. Het zijn le. Johan Koenraad van Schenk, geboren te Amsterdam, laatste woonplaats Veenhuizen (berucht door den moord op een ont slagen kolonist), oud 28 jaren (No. drr kleedingstukken ,8842); 2e. Heinrich Schultz. geboren te Bern, laatste woonplaats Harderwijk, oud 30 jaren (No. der kleedingstukken 3890) 3e. Wilhelm Spelleken, zich ook noemende Karl Romsberg, geboren te Beek, bij Rkürort, oud 26 jaren No. der kleeding stukken 4126); 4e. Gerardus Hendrikus Schafstal, geboren te Weesp, laatste woonplaats Amsterdam, oud 35 jaren, No. der kleedingstukken 3415). Hoe voorbereiding der ontvlug- ting en deze zelve zoo ongemerkt hebben gescheiden, is in derdaad bijna onbegrijpelijk. Aan de alkoven is niet de minste braak te ontdekken. Aan de gemeentelijke policie van Dantumadeel en de rijks- veldwacht aldaar is het mogen gelukken drie der boven genoemde ontvlugte gevangenen in handen te krijgen bij 't dorp Rinsumageest. De arrestatie geschiedde bij een korenveld, waarin zij zich hadden verborgen daar zij over dag niet te voorschijn durfden komen. Ook naar aanleiding van een door hen gepleegden diefstal bij nacht bij een inge zetene van het dorp Roodkerk, waar zij ingebroken zijn en zich van gouden en zilveren voorwerpen, geld, mans lijf- dragt en linnengoed meester gemaakt hebben was de justitie hun reeds op het spoor gekomen. De gevangenneming ge schiedde wel niet zonder moeite, maar toch niet met zooda nig verzetals men wel had mogen verwachten. Zij waren trouwens ook zeer afgemat. Een, Wilhelm Spelleken, wist nog verder te ontvlugten. Hij was het, die door zijn hoofd uit het koren op te steken tot de ontdekking leidde; maar ook hij zal stellig wel weder ter plaatse komen waar het behoort. Zwaar geboeid werden zij Dirigsdag namiddag met de Dokkumer trekschuit naar Leeuwarden gebragt. Onder weg sprong een hunner Heinrich Schultz, niet de minst ge vaarlijke over boordslechts als lijk werd hij weder opge haald. Onder de gearresteerden bevindt zich de beruchte Schenk. Toen zij naar de gevangenis werden teruggebragt had er natuurlijk een groote oploop van volk plaats. Een zeer ernstig ongeluk viel daarbij voor. Velen, die van de overbrenging getuige wilden zijn, begaven zich in de pont tusschen den Grachtwal en Zeevischmarkt aldaar, waar men bij de gevangenis was. De pont was echter te ligt voorden grooten last, en bijna midden in de gracht gekomen, zonk zij met allen (20 a 80) die er in waren. Het was een hart verscheurend tooneel, doch de afloop was minder ongelukkig dan men wel had kennen denken. Zoover men althans weet, werden allen, op één nu, (een 14jarige knaap) gered. Een paar vrouwen werden geheel of gedeeltelijk bewusteloos uit het water gehaald, men mogt er in slagen, de levensgeesten weder bij haar op te wekken. De toestand van de eene is echter niet van gevaar ontbloot. De Nederlandsele Spectator is ten opzigte van het afgetreden ministerie altijd ondeugend geweest; het afscheid is tamelijk boos, De plaat stelt voor den uittogt van een troep kermisbeden uit de stad "s Gravenhage, althans de toren in 't verschiet gelijkt op twee droppelen waters die der residentie. Het opschrift der plaat luidt: De. ontbinders ontbonden." Vooroj) gaat de muziekant van den troep met een smeugeltje in den mond; in zijne wezenstrekken herkent men een persoon, die in zijne jeugd //liet wonderkind" werd geheeten. Daar achter rijdt de hoofdpersoon van den troep op een ezel; op het. dekkleed van het dier wordt het woord //Paix" gelezen; de baas draagt met welbehagen een groote pluim in zijn handen, terwijl een aap naast hein zit en blijkbaar zeer gestreeld is door het gezelschap van zijn nevenman, op uien hij sprekend gelijkt. Achter den baas wordt een vaandel gedragen, waarop het uoord//ontbinding", waardoor hij als 'gekroond wordt. Daarop volgt een wagen getrokken door een paard; op den wagen allerlei rommel, waaronder te herkennen een Turksche trom, een bord met randen, waarop het woord proclamatie, benevens een pailjas in zeer gedecontenanceerde positie. Dit personaadje heeft veel overeenkomst met den braven graaf Rutger Jan Schimmel- pennick. Achteraan volgen twee kerels met kruiwagens, in elke kruiwagen een kerk. Op den voorgrond, bezijden den weg, ligt een leêge kist. waarin zonder veel geestes- overspanning de toestand van 's lands schatkist wordt herkend. Men beweert dat van Bistna rek te lang reeds den raad zijner geneesheereu in den wind heeft geslagen, die hem rust voorschreven. In plaats van hunnen raad te volgen, heeft hij, zoo zegt men, om zijne kracht te behouden, sterke dran ken en champagne gebruikt, en vaak misbruik er van gemaakt. Wanneer een diplomaat of ander aanzienlijk persoon hem ongestoord wilde spreken, dan moest de bezoeker komen te gen middernacht en dan stroomde de wijn tot twee uren in den morgen. Kwam Bismarck te overlijden, dan vreezen velen zal zijn dood een ongeluk voor Europa zou zijn, want hij is de groote hinderpaal tegen den oorlog. Bij den koning zorgt hij voor tegenwigt aan de militaire partij, die anders met v. Moltke aan het hoofd, zeer magtig zou wezen. De France verneemt, dat in Frankrijk de kurasiers van nieuwe en sterker harnassen zullen voorzien worden, oindat de nu in gebruik zijnde niet voldoende bestand zijn tegen de kogels der nieuwe geweren. De oude harnassen, die 100 francs gekost hebben, zullen naar men zegt voor 25 francs aan de Braziliaansche regering worden overgedaan. Het proces tegen madame Rachel, voor de regtbank Malbojough te Londen gevoerd, geldt niet, zoo als men het deed voorkomen, eene actie wegens het niet verleenen van toegezegde schoonheid, waarvoor genoemde dame 1000 pond sterling heeft ontvangen, maar eene opligterij op groote schaal. Aan miss Borrdaile had zij hare schoonheids-mid delen verkocht met de verzekering dat deze nu ook weldra een huwelijk zou sluiten. Inderdaad meldde zich al zeer spoedig lord Ranelagh aan, die bij de oprigting der vrij willigerskorpsen in Engeland zich naam heeft gemaakt. Twee jaren lang correspondeerde lord Ranelagh met haar en wist hij op allerlei wijze geld van haar te krijgen, tot t en bedrag van 8000 pond sterling. Hij bleef van haar vorderen dat zij de zaak geheim zou houdpn, omdat familie omstandighe den hein voor het oogenblik beletten zijne huwelijksplannen publiek te maken. Eindelijk echter was hel geduld van miss Borrdaile ten einde; zij vermoedde dat zij bedrogen werd en stelde eene vervolging in tegen madame Rachel en lord Ranelagh. Deze verscheen, met de verklaring, dat hij niets van de zaak af wist en het bleek ook werkelijk dat een ander zijn naam had aangenomen. Hij woonde de teregt- zitting nogthans bij en schaterde van lagchen over de be spottelijk overdreven brieven, die de bedrieger had geschre ven en die strekken moesten om de vijftigjarige in den waan y tp brengen, dat hij smoorlijk op haar verliefd was. Het dwaaste is nog, dat miss Borrdaile volstrekt niet door de natuur begiftigd is en haar voorkomen, bij haar binnentre den in de regtzaal, den algemeenpn lachtlust gaande maakte. Voor madame Rachel was dit oordeel van het publiek dus vrij wat mindt-r gunstig dan de door haar zelve gestelde reclames in de dagbladen. Door een amerikaanscb dagblad wordt het volgende verhaald Onlangs moest de regtbank te Kentucky vonnis wijzen in een zaak van opligterij. De aanklager, die algemeen bekend stond voor een loszinnig mensch, had zich laten verschalken door een van die rijzende industriëlen, die op hunnen buik een tafeltje dragen, dat aan een lederen riem hangt en waarop zij met drie kaarten spelen. Iedereen is inde gelegenheid ge weest om het te zien. De speler laat de drie kaarten zoo snel mogelijk van den eenen kant naar den anderen gaan: één links, één regts en één naar het midden de toeschouwers volgen die beweging en wedden, wanneer zij meenen ontdekt te hebben op welk punt de kaart ligt, die even te voren van plaats veranderd is. De slimsten kunnen er zich nog in be driegen. De speler laat liet twee malen raden. Het getal wedders vermeerdert. Wanneer nu de som hoog genoeg is, bedriegt hij het scberpziendste oog door middel van een on- merkbaren handgreep, en de slimme gasten, die, moedig door hun vorig geluk, zich er reeds mede vleiden dat zij de bank zouden laten springen, zijn stom van verbazing. Een dezer teleurgestelden, die op zulk eene wijze zijn laatsten stuiver was kwijt geraakt, daagde, zoo als boven gezegd is, zijn behendigen tegenstander voor de regtbank. De laatste werd door hem van afzetterij beschuldigd, omdat hij hem had doen wedden op eene kaart, die hij vervolgens had weg gemoffeld, en die niet meer in het spel was, toen hij hem die liet raden. In de verdediging werd integendeel beweerd, dat alles vol komen zuiver was toegegaan dat het geheele guitenstuk in de behendigheid van den speler bestond, en de gansche zaak slechts eene gochelarij was, die ten doel had het oog van den wedder ten opzigte van den gang der kaart te misleiden. Nu kwam het er maar op aan deze bewering te staven, en dit heeft de advokaat gedaan, die, naar het schijnt, zich in het spel met de drie kaarten geoefend had, voor dat hij zich op de studie der wetten had toegelegd. )Mijne heeren sprak hij tot den regter en de gezworenen, //hier zijn drie kaarten," en inderdaad haalde hij uit zijn zak drie kaarten, die bij op de tafel voor zich openlegde. »IIier zi]n drie kaarten ruiten-acht, klaveren-aas en schoppen-vrouw, Schoppen-vrouw in het midden, passeer klaveren-aas, ruiten- acht, klaveren-aas, schoppen-vrouwpasseer regts, ÜDks, naar

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2