lend is het, dat juist nu de prijzen van rijst in den laatsten tijd beduidend minder zijn dan vroeger, de veiligheid op geweldadige wijze verstoord wordt.'1 Uit Tooban wordt gemeld. De wed. van dr. P.is door een harer jongens, een Boeginees, vermoord, met nog eene meid; vijf door haar nagelaten nog onmondige kinde ren waren gelukkig op dat oogeriblik niet te huis en zijn welligt door die omstandigheid gespaard gebleven. De moor denaar, die, zooals het gerucht loopt, het misdrijf uit min nenijd gepleegd heeft, heeft zich op de lijken zijner twee slagtoffers van kant gemaakt. In Pasoeroean zijn de kinderpokken in vrij erge mate uitgebrokenmen heeft van bestuurswege dadelijk gepaste maatregelen genomen, tot stuiting der ziekte, en op de passer besar aan Y publiek de gelegenheid geschonken zich kosteloos te laten vaccineren. De nieuw benoemde resident aldaar zal zich zijne verkre- gene kennis van de koffijcultuur der Britten op Ceylon, ten nutte kennen maken, want zijne residentie produceert 1/5 van al de koffij, welke Java oplevert. Men heeft menig voor beeld in Y Tengersche dat een Inlander 10 picols koffij per bouw inzamelt; in het district Batoe ziet men koffij- boomen, zoo zwaar als groote mangaboomen, welke onder het bestuur van den Maarschalk Daendels geplant werden, en nog steeds zeer productief zijn. Eenige dagen geleden des middags ten 12 ure, overleed na eene kortstondige ongesteldheid het vierjarig zoontje van den Chinees Sik Tong Yoe alhier. Onmiddelijk werd alles voor de begrafenis gereed gemaakt en toen het lijkje ten 4 ure gekist was en de kist nog open stond, ont dekte men weder eenig leven. Een uur later was dcdoode opgestaan en wandelde door het huis, als of er niets gebeurd was. De Engelsche regering heeft het plan ontworpen om een nieuwen onderzeeschen telegraafkabel te doen leggen tusschen Malta en Alexandrië. Uit Japan zijn berigten tot 30 Mei. De vreemde gezanten hadden een collectief bezwaarschrift ingediend tegen een der christelijke godsdienst vijandig besluit van den mi kado. De voor de vreemdelingen geopende havens zijn door de troepen van den mikado bezet. De broeder van den taikoen had zich aan het hoofd van een opstand gesteld, maar was, alvorens genoegzame strijdkrachten te hebben kunnen ver zamelen, door de troepen van den mikado verslagen in eenige ontmoetingen nabij Jeddo. Men voorzag, dat Japan in twee rijken zou gescheiden worden. Drie expeditiën zullen nagenoeg te gelijker tijd naar de Noordpool worden gerigt. Eenige weken geleden heeft men uit Bergen, in Noorwegen, het vertrek van den Duit- schen geleerde Petermann en zijne reisgenooten naar het Noorden vernomen. Thans wordt uit Gothenburg het ver trek eener Zweedsche expeditie naar dezelfde bestemming ge meld. Deze bestaat uit den hoogleeraar Nordensjold en negen andere Zweedsche geleerden, die den 8 Julij, aan boord der koninklijke stoomboot Sopliagenoemde stad hebben verla ten. Voorts weet men, dat de Fransche zeekapitein Lam- bert de ijverigste pogingen aanwendt tot het uitrusten eener Fransche expeditie, die insgelijks ten doel heeft, tot de Noord pool door te dringen, doeh niet langs Spitsbergen, maar door de Behringstraat. Het huwelijk van de eenige dochter van den koning van Zweden, prinses Louise, met den kroonprins van Dene marken, geeft aan de Skandinavische bladen aanleiding tot verschillende beschouwingen omtrent eene toekomstige ver- eeniging -van de drie rijken. Die vereeniging wordt echter slechts zeer twijfelachtig gesteld; daarentegen meent men in deze verbindtenis der dynastien een waarborg te zien dat bij een eventuelen oorlog in Europa de Skandinavische rijken eendrachtig zullen handelen. De Zweedsche fabrikanten hebben, ter vervanging van de nitro-glycerine, dynamiet aanbevolen, dat dezelfde eigen schappen bezat, maar niet -of weinig gevaarlijk was. Bijna gelijktijdig met de bekendmaking van dit plaatsvervangend middel vernam men echter dat in de nabijheid van Stokholin een dynamiet fabriek in de lucht was gesprongen, die aan zienlijke schade heeft veroorzaakt. Door den telegraaf is berigt geworden, dat de pyro- technische school te Metz Donderdag jl. in de lucht is ge sprongen. Volgens een dagblad dier stad, heeft de ramp zich bepaald tot eene ontploffing in eene zaal van een der bijgebouwen van de genie-kazerne in genoemde stad, welke zaal bestemd was tot het vervaardigen van patronen. Van de twee en twintig manschappen, die op het oogeo- iblik der ontploffing in dat laboratorium aan den arbeid wvaren, zijn slechts twee, en nog maar in een geringen graad, gekwetst geworden terwijl men den brand, die door 'de uitbarsting ontstaan was, zeer spoedig meester geworden is. Volgens eene mededeeling uit een staathuishoudkundig tijdschrift, dat te Bremen in het licht verschijnt, is de ver- <verhoudingswaarde van goud tot zilver (welke sedert de ont dekking van de californische mijnen zeer was teruggegaan) meer dan hersteld. Er schijnt in den laatsten tijd op de Europesche markten zooveel zilver aangevoerd te zijn, dat het goud naar verhouding meer waarde heeft dan vóór den toevoer uit de nieuw ontdekte mijnen. De waarde van ge munt goud (die b. v. iu Frankrijk wettelijk is vastgesteld •op 15|- maal de waarde van zilver) zou op dit oogenblik tot zilver staan als 15,545:1. Het wordt dan ook (vol gens bedoeld stuk) op dit oogenblik in Frankrijk, zoowel door de regering als door bankdirectiën, als voordeelig beschouwd zich van zijne geldelijke verpligtingen te kwijten in zil veren munt. De Morning-Post zegt dat het waarschijnlijk is dat ■de internationale commissie, die eerlang te St. Petersburg zal bijeenkomen om de questie der zelfontbrandende projec tielen te bespreken, ook in -overleg zal treden omtrent de schikkingen welke te treffen zijn om tot eene partieele ont wapening te geraken. In berigten uit St. Petersburg wordt medegedeeld, dat van de Russische grenzen, ten noord-oosten van Pruisen tol aan St. Petersburg, in een omtrek van omstreeks 840 kilo meters, het geheele land eene zee van vuur vertoont. De grond, die voor een groot deel bestaat uit eene veenlaag van 20 tot 40 voet dikte, blootgesteld aan den dubbelen in vloed eener lange droogte en eener tropische warmte, is op duizend verschillende punten een prooi der vlammen geworden. Deze verschrikkelijke brand, die onder de aarde begonnen is, heeft de oppervlakte des bodems bereikt en zich aan de bosschen medegedeeld; de vlammen stijgen als golven omhoog en banen zich een weg door wolken en rook, zoo digt op eengepakt, dat de lucht er geheel mede gevuld is en verscheidene personen ademloos nedervallen. Volgens nadere tijdingen uit het binnenland, heeft de brand zich reeds tot ver in-het zuiden uitgestrekt; aldaar staan ook de bosschen in volle vlam. In verscheidene provinciën van het noorden, waar uitgestrekte, ondoordringbare eeuwenoude bosschen gevonden worden, heeft het vuur reeds 10;000 bunders boutgewas verwoest. Het laat zich nog niet aanzien, waar deze ramp een einde zal nemen. De wet, in Rusland, volgens welke kinderen uit gemengde huwelijken zonder onderscheid in de 'Grieksche kerk moeten gedoopt en die godsdienst opgevoed worden, werd onder keizer Nicolaas zeer streng toegepast en het zijn bekende zaken dat moeders die hare dochters heimelijk in de roomsch catho- lieke godsdienst hadden laten opvoeden, tot hare straf tien jareti lang in een Grieksoh klooster werden opgesloten, ter- wijl hare dochters gedwongen werden de orthodoxe leer te omhelzen. Na den dood van keizer Nicolaas is die wet niet meer toegepast en men meende ze als afgesehaft te mogen beschouwen. Thans echter is zij opnieuw met alle gestreng heid ten uitvoer gebragt. - Door een dagblad van Réunion, La Malleworden be rigten van Madagascar medegedeeld, volgens welke den 23 April uitspraak was gedaan in de zaak der beschuldigden wegens het komplot, 't welk kort vóór den dood van ko ningin Rasoberiria was uitgebarsten. Acht en twintig per sonen, welke onder de jeugdige Rasata, dien de zaamgezwo- renen tot koning hadden willen uitroepen, de gewezen eerste minister Rainivoninahitriony en verscheidene andere voorname lieden waren ter dood veroordeeld geworden. Door tusschen- komst van invloedhebbende blanken was die straf echter ver anderd in dwangarbeid en opsluiting in een onderaardsch verblijf, eeen soort van graf'1, zegt. het bovengenoemde blad. Die straf werd nog als harder beschouwd dan de dood; maar de blanken gaven de hoop niet op, om van den te genwoordige» eersten minister en van koningin Ranavaio- Manja'ko II nadere concessie» met opzigt tot de veroordeel den te verwerven. Den 18 April had de ter aarde bestel ling van het stoffelijk overschot der oude koningin met het gebruikelijk ceremonieel plaats gehad. Voor de zilveren kist, waarin het lijk was nedergelegd, waren dertig duizend pias ters gesmoltenterwijl met de koningin ook hare gouden met edelgesteenten bezette kroonen, hare zijden en fluwee- len gewaden kortom een driehonderdtal kostbare voor werpen, welke haar hadden toebehoord begraven waren ge worden. Bij het eindigen van dezen zwaren rouw waren drie duizend runderen onder het volk verdeeld, waarvan de Erau- schen en Engelschen ook hun deel bekwamen. KladderaclaUch weet waarom in de pauselijke bul, betreffende het op 8 December te openen oekumenisch con cilie, der roomsch katholieke souvereinen niet uitgenoodigd zijn tot bijwoning van de kerkvergadering. Die uitnoodi- gingen volgen later, want, "daar wij thans11 zegt genoemd blad, "leven in een tijd van plotselinge troon veranderingen, wil men op het vatikaan, ter besparing van briefport, eerst afwachten, welke van die souvereinen op bedoeld tijdstip nog; actieve dienst zijn.11 Een ongehoorde en slechts door de even ongehoorde hitte te verschoonen misstap tegen de regterlijke waardigheid heeft in de vorige week de president van het hof van testamenten en huwelijkszaken te Londen sir J. Wilde, ge-

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2