751. Achlsle Jaargang. 1808. Jïteums-- en ZATURDAG «flÖoertentie-BfaÖ. 8 AUGUSTUS. gctrcrite. Bfet-affiriM gebeeïte. ELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post- irecteuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advektkntien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdagi middag 12 uur gelieve mende Advertenticnintezenden. Ingezonden' stukken minstens één dag vroeger. POLITIE. Op de straat alhier is gevonden EEN BOEK. Helder, 7 Aug. 1868. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. NI B TT TT 3 T IJ D 11T 3 B IT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz. 7 Aug. 1868. Een vreemdeling (een Enkhuizer) die naar hier was gekomen om werk te zoeken, is hier gisteren in zijn eerste arbeid door de Politie gestoord geworden. Hij was ijverig bezig een korporaal der mariniers die tegen den dijk lag te sla pen te ontlasten van zijn horologie, gouden handring, portemonai enz. De Politie toch voorkomend en beleefd heeft den Enkhuizer onmiddelijk vrij logies verleend in het logement dat men noemthet wapen van Wieringen. Heden zijn twee mariniers gearresteerd die zich schul dig moeten hebben gemaakt aan ontvreemding van een pak kousen bij den winkelier W.B. Winter. Als opwekking tot voorzigtigheid deelen wij mede, dat dezer dagen een spelend kind in de Nieuwstad alhier, een ileschje petroleum vindende dit aan den mond bragt en er een gedeelte van uitdronk eer de in het voorhuis werk zame moeder dit konde beletten. Onmiddelijk ingeroepen ge neeskundige hulp slaagde er in de gevreesde gevolgen te voorkomen, ofschoon nog gedurende den geheelen volgenden dag alle excrementen den bekenden petroleumreuk verspreidden. Z. M. heeft den majoor plaatsel. kommandaut 3e kl. alhier, W. E. G. L. Driessen, overeenkomstig zijne aanvrage, op non-activiteit gesteld, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; benoemd bij den plaatsel. staf, tot majoor plaatsel. kommandant 3e kl, alhier, den kapt. le kl. A. E. J. Charlier, van het 5e reg. inf. Z. M. heeft aan den heer G. A. Oskamp, doctor in de wis- en natuurkunde te Leiden, met ingang van 1 Sept. a. s., opgedragen de tijdelijke waarneming der betrekking van leeraar in de wis- en natuurkunde bij het Koninklijk Insti tuut voor de Marine alhier. De onlangs benoemde 2e luit. der mariniers J. J. Reeringh, is geplaatst bij het gedeelte alhier. De luit. t/z. 2e kl. W. E. Wesselink en P. M. W. T. Kraijenhoff van de Leur, beiden laatst behoord hebbende tot liet eskader in Oost-Indie en van daar den 31 Julij in Nederland teruggekeerd, worden met dat tijdstip op non activiteit gebragt. De luits. t/z. 2° kl. E. J. Stokhuysen, J. H.deBruyn, A. A.Escher en P. A. Erankamp, de offic. van gezondh. 3ekl. J. E. Matiikus en de adj.-administrateurs II. Homeer, J. W. Groeneyk en E. Fabius, allen dienende op Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, worden met den 15 dezer op non-activiteit gebragt. Op dat transportschip worden met den 16 daaraanvol gende geplaatst: de luits. t/z. 2° kl. J. W. Visser, E1. K. Engelbrecht, W. J. van Hoogenhuyze en E. Haitsma Muiier, de officier van gezondh. 3e kl. W. Schoondermark en de scheeps klerken J. J. van Diemen en W. A. le Ratte. Tevens worden de luits. t/z. 28 kl. W. C. Böhtlingk en L. Backer Overbeek met laatstgemelden datum geplaatst, eerstgenoemde op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus en laatstgemelde op Zr. Ms. wacht schip alhier. Men schrijft ons van Vlieland het volgende Hier is groot en belangrijk nieuws dat bij groot en klein en over het gansche eiland een groote sensatie verwekt. Welligt dat het velen aan den vasten wal ook ongelooflijk zal voorkomen, doch wat ik schrijf kan ik u verzekeren, dat de opregte, zuivere of zoo gij wilt naakte waarheid is. Het bestaat dan hierin, dat het plan tot uitvoering is gekomen, om over ons eiland een spoorweg te leggen en wel van Laagwater door de duinen naar het Noorderstrand. Er is geen twijfel meer aan, want de rails en de wagens zijn reeds aangevoerd, alleen de locomotief ontbreekt nog, wier fictive paardenkrachten men bier dan ook zeer geschikt zal kunnen vervangen door effective van het echte Vlielan- der ras. Even als ten uwent, zal men hier dan ook pleizier- treinen kunnen organiseren, vol boterhammen en bessewijn, bo lussen er, scharretjes, bier en eijereu met eau de cologne en allerhande lekkernijen meer. Dit genot ligt echter nog in de toekomst, voorloopig zal de spoorbaan worden dienstbaar gemaakt tot het overbrengen van de materialen voor de op het strand aan te leggen steenen hoofden. Dezer dagen is het voorloopig prospectus verschenen eener //Noord-Nederlandsche Stoombootmaatschappij," met een kapitaal van 3 millioen, verdeeld in actiën van f1000, f500 en f200, waarvan 25°/0 te storten. Het doel der maatschappij is, geregelde verbindingen met stoomschepen in het leven te roepen tussehen Harlingen en de havens van Engeland, waar dit voor landbouw en nijverheid nuttig en voor de maatschappij voordeelig wordt geacht. Met eene geregelde stoombootdienst tussehen Harlingen en Londen zal de zaak worden aangevangen. Zooals men weet, heeft J'onkhr. Teding v. Berkhout concessie aangevraagd, om het eiland Ameland aan den vasten wal te verbinden. Dat belangrijk plan beeft een ander nog' meer omvattend plan, doen geboren worden. Benige Nederlandsche en Engelsche heeren hebben onder zoek gedaan of eene aanvrage tot aansluiting van Terschelling, Ameland en Schiermonnekoog op ondersteuning bij de rege ring zou mogen rekenen. 't Spreekt echter van zelf dat tijdens de onderhandelingen met den heer Teding van Berkhout, op die aanvraag geen bepaald antwoord kan worden gegeven. Naar men verneemt, zijn de hh. L. C. E. E. Pock, medicina doctor, en Manuel Wolfl'Mzn., schorsmolenaar en koopman, beiden te Amersfoort, werkzaam tot oprigting eener maatschappij van zijdeteelt in Nederland, te vestigen aldaar, met een kapitaal van f150,000 in drie honderd aandeelen h f500 ieder, waarvan echter slechts 15 pCt. als eerste en eenige storting opgevorderd wordt gedurende de eerste drie jaren, om als bedrijfskapitaal te strekken, opdat alsdan de eerste resultaten der onderneming kunnen blijken. Dr. Fock heeft reeds sedert eenigen tijd land tot voort brenging van het voor zijdewormen vereischte moerbezien- blad ingerigt, hetwelk hem met hetgeen de teelt voor zijde wormen, enz vereischt, f 1200 per bunder kostte en 70 kilo zijde opleverde. Deze zijde, volgens de overgelegde monsters, door den heer Travaglino te Haarlem per kilo f 4.0 ge taxeerd, vertegenwoordigt eene waarde van f 2800, en dus eene winst van 133J- pCt. Dit schitterend resultaat gaf aan de bovengemelde heeren aanleiding om, als directeuren, ge-_ noemde maatschappij op te rigten, zijnde reeds de ejjete*^" der moerbei-zijderups van Japausch ras, alsmede van^hjli rassen aanwezig, die doordr. Eock gratis aan de maatschap worden afgestaan. V h'r

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1