BURGERLIJKE STAM DER GEMEENTE TEXEL. gekomen; men vermist er nog eenigen. De schade is ont zettend, want in een uur tijds rees het water 20 a 30 voet hooger dan het ooit had gestaan en geleek de rivier een woedende stortvloed, zoodat aan redding van bezittingen niet te denken viel. De heer Rochefort heeft aan de Indep. Beige een brief geschreven waarin hij mededeelt dat Zaturdagnaeht en Zondag twee politie-agenten den ingang van zijn woning bij Parijs hebben bewaakt, «zijn terugkomst afwachtende om hem ge vangen te nemen dat hij naar het buitenland is gegaan om zijn blad te kunnen staande houdenen dat de Laterne a. s. Zalurdag te Parijs en te Brussel tegelijkertijd zal worden uitgegeven. Men meldt uit Rome, dat aldaar veel beweging is in het militaire wezen, zooals het verplaatsen van troepenen de bewapening van alle forten bij Rome, zonder dat men juist het doel daarvan begrijpt; de liberale partij toch is geheel werkeloos en schijnt te teren op hare vroegere daden; het romeinsche volk bemoeit zich volstrekt niet met de politiek die toebereidselen echter doen het uit zijne dommeling ont waken en zijne nationale sympathiën lucht geven; de cleri- calen gevoelen daarbij zeer goed, dat in de onmogelijkheid, om tot eene restauratie te geraken van den toestand zoo als die was voor Pius IX, het moeijelijke punt van de tegen woordige positie is gelegen. Yijf pausselijke carabiniers zijn te Plorence aangekomen; zij zijn ontvlugt, terwijl ze om het kamp van Rocca di Papa rondzwierven, om tegen de dersertie te waken. Een der Engelsohe ministers bezocht onlangs de ge vangenis van Coldbath's Field. Bij den tredmolen, (tread mill) het verschrikkelijkste instrument eener Engelsche ge vangenis, vroeg hij den gouverneur, wat die lieden misdaan hadden. De gouverneur gaf zulks op, en zeide van een, met grijze haren«Och, die laatste heeft in zijn leven meer zakken geledigd dan glazen bier, wat nog al iets zegt." De minister wilde aan die handigheid niet gelooven en meende eiken zakrolder op de daad te kunnen betrappen. Hij was ook nog nooit gerold. «Uwe Exc.", hervatte de gouverneur, «is bekend, anders«Anders zou men mij beet ge nomen hebben als ieder ander, wilt gij zeggen. Ik denk het niet." Toen het bezoek geëindigd was, werd den mi nister uitgeleide gedaan. Alvorens aan de deur te komen, moest meu over een groot plein. Midden op hetzelve schieten twee gevangenen te voorschijn, een oude en een kind. De oude hield den jongen bij de kraag, om hem af te ranselen schoon hij zich best verweerde. De vechtenden rolden tot voor 's ministers voeten. Eindelijk komt de jongen los en verklaart beurtelings snikkend en driftig, waarom hij ver volgd en geslagen is. Op den ouden gevangenen wordt niet gelet. De gouverneur zegt er nota van te zullen nemen. Toen de minister in het rijtuig wilde stappen, vroeg de gouverneur hem: «Wil Uwe Exc. ook even zien hoe laat het is? ««Waarom?"" «Om u te overtuigen van de handigheid, waarmede «piek-pockets" werken." Het horologie was weg, doch spoedig kwam de oude inan met het grijze hoofd en bragt het terug, 't Was de oude gevangene, dien de gouverneur had uitgenoodigd eene proeve zijner kunst te leveren. De dagbladen houden zich bezig met de geschiedenis van den roof van een Israëlitisch meisje door een geestelijke der wederdoopers. De dochter van Barnett Lyons. Esther, 18 jaren oud, is in den nacht van den 23n Maart jl. plotse ling uit het ouderlijke huis, te Roath, nabij Cardiff, ver dwenen. Het bleek na 8 dagen dat haar vertrek had plaats gehad waarschijnlijk op aansporing van Nathaniël Thomas een wederdooper, die dan ook niet ontkende dat het meisje in genoemde nacht haar toevlugt in zijn woning had gezocht. Volgens een latere verklaring van de vrouw van Thomas zou Esther uit eigen beweging haar gastvrijheid hebben inge roepen, omdat zij zich te huis ongelukkig gevoelde. Om haar aan verdere nasporingen te onttrekken had men haar bij men- schen gezonden die men niet mogt noemen. Men gaf den heer LyODs echter uitzigt dat hij zijn dochter onder zekere voorwaarden zou kunnen spreken en dan haar zelve omtrent hare verlaDgens zou kunnen raadplegen, maar die zamenkomst had niet plaats. Thomas beweert dat Esther zelve haar had geweigerd. Werkelijk ontving de heer Lyons een brief van zijne doch ter waarin deze verklaarde tot het Christendom te zijn overge gaan en verzocht dat men geen verdere nasporing naar haar zou doen. Maar er bestaat sterk vermoeden dat Esther gedwon gen is geworden dien brief onder dictée te schrijven. De reg- ter heeft Thomas niet kunnen noodzaken het meisje voor hem te brengen aangezien het niet bewezen is dat Esther tegen haar wil wordt achtergehouden en zij zelve reeds den ouder dom heeft bereiktwaarop zij aan het onbeperkte vaderlijke gezag is onttrokken. Inmiddels hebben Thomas en zijn vrouw bij eede verklaard niet te weten waar het meisje zich bevindt. Waarschijnlijk zullen de echtelieden nu, onder vermoeden van een valschen eed te hebben afgelegdworden gevangen genomen en zal men verder middelen beramen om het bewijs te erlangen dat Esther Lyons tegen haar wil van hare ouders wordt afge houden. 3fn0C5onöEn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur! Voor eenige dagen las ik in een nommer van uwe geachte courant een correspondentie-artikel over het halen van slootwater aan den Huisduiner weg, uit de met organische stoffen en van het kerkhof afvloeijend zakwater bezwangerde molensloot. Het artikel gaf een doelmatigen wenk aan, om te voorkomen dat de menschen van dat onzuivere water zouden kunneii drinken, en om te zorgen dat het alleeu voor het gebruik der dieren dienen zou. Ik dacht, Mijnheer de .Redacteur, dat dit bezadigd artikel aanleiding 1 zou hebbeu gegeven, dat er voor gezorgd zou worden dat dit ongezonde slootwater niet meer voor menschelijk gebruik zou verkocht worden maar helaas! ik heb mij bedrogen. In toenemende mate neemt dit verbruik toe, en de bevoegde magt schijnt het der moeite niet waard te achten om voor dit schromelijk misbruik te waken. Men moet maar eens des morgens en des avonds op den Huisduiner weg gaan kijken, om overtuigd te worden boe aan den Helder onrein slootwater voor menschelijk gebruik wordt afgeleverd. Jammer is dit, vooral bier, waar heerlijk eu gezond duinwater in on bekrompen overvloed, voor weinig geld, door onze heerlijke waterleiding, gedurende de langdurige droogte geleverd wordt en steeds geleverd kan wor den. Niettegenstaande iederen dag verscheidene doizende kannen over de meters geleverd worden, bekomen de contractanten wat zij noodig hebben, en w-orden mede nog bediend bet spoorstation de kazernes, de oorlog- en koopvaardijschepen; en boe énorm dat verbruik ook is, behoeft er geen vrees te bestaan dat de duinwaterleiding niet in onze behoeften zou kunnen blij ven voorzien. Waarlijk, voor deze groote weldaad mogen Helders ingezete nen wel erkentelijk zijn jegens ben, die voor eenige jaren hun geld in deze maatschappij gestoken hebben. Om epidcmien te voorkomen, is niets heilzamer dan het matig gebruik van zuiver duinwater, en om dia te bevorderen sta men slechts het gebruik van onzuiver slootwater toe. De cholera met al zijn treurige gevolgen kun nen er uit voortkomen. Ongelukkig, wie op plaatsen woont waar geen zuiver drinkwater te bekomen is maar aan den Helder is het middel voor handen om dieü gevreesdeu vijand met kracht te bestrijden. Alzoo op uwen post, gij die de magt in handen hebt en wier i)ligt het is om voor de ge zondheid van ons en onze familiën te waken. Doet gij bet niet dan komen de mogelijke gevolgen, die uit het gebuik vau slecht slootwater kunnen voortkomen, voor uwe rekening. Dat het de duinwatermaatschappij ernst is, om den Helder nog meer in het genot dezer weldadige inrigting te doen deelen blijkt weder te dezer dage. Ter onzer kennisse is gekomen dat de ijzeren reservoir 10 ellen zal verhoogd worden, dat de stoommachines krachtiger zullen worden, ten einde door deze verbeteringen meerder drukking te kunnen geven, en alzoo nog spoediger aan alle bestaande behoeften zal kunnen voldaan worden. Voorze ker, dat uitmuntend plan der duinwatermaatschappij verdient wel de dank bare hulde van Helders ingezetenen, en dit te meer, omdat de geldschieters nog steeds eene geringe rente van hun kapitaal hebben getrokken. Tot nog toe zijn Amsterdam en den Helder de eenige gemeenten in ons vaderland, die het onschatbaar voorregt hebben zulk eene gewenschte inrig ting te bezitten, die hen door zoo velen in den lande benijd wordt. Che misch is het bewezen, dat bet duinwater te Helder het nog in bestanddeelen voor de gezondheid wint van het Amsterdamsche water. Het bewijs kan geleverd worden, maar dat behoort in dit artikel niet te huis. De steller dezes wijst er slechts op om Helders iugezetenen in huu eigen belang aan te sporen om het ongezonde slootwater niet te drinken en de autoriteiten wien het aangaat, maatregelen te doen nemendat de verkoop van sloot water voor menschelijk gebruik met kracht worde tegengegaan. De middelen om dit te voorkomen zijn voor de hand. Helder, 12 Aug. 1868. EEN VRIEND DER GEMEENTE. NB. Des benoodigd zal op deze zaak worden teruggekomen. Van 6 3 Augustus 1868. ONDERTROUWD Arnoud Langeveld en Neeltje Daalder. Martinus Langeveld en Antje Dalmeijer. GETROUWD Geene. GEBOREN Anna Eliza, dochter van Jan de "Waard en Wilhelmina Dito.. Gerrit, zoon van Simon Wilner en Gerritje Eehnan. Tennis, zoon. vau Willem Melz en Neeltje Kaan. Jannetje, dochter van Matthijs vam der Kloot en Trijntje Smit. OVERLEDENJacobus Rijk, 74 jaren, weduwnaar van Ariaantje Hoog heid. Marina Buis, 12 weken, dochter van Jan Buis en Tiesje Blom,, Niesje Alemau, 25 jaren, gehuwd met Jacob Stark. Maartje Duinker, 4 maanden, dochter van Fulps Duinker en Tetje Dekker. MAKKTBERIGTËN» AMSTERDAM, 13 Augustus. Prijzen der Aardappelen Westlandsche en Rijnsburgers zonder handel. Zandaardappelen f2.25 a 3.75. Geldersche kralen 1 2.20 a 2.25. Dito Stoe- leumatters f2.30 a 2.40. Dito ronde Wolkammers f2.20 a 2.25. Kuilens- burgers dito dito f2.20. Groningers f 1.90 a f2.10. Haarlemmermeerpolder f2.25 a 2.30. Pruisen f2.20 a 2.25. Aanvoer 1800 inud, de handel blijft in flaauwe stemming verkeeren prijzen gedrukt. ROTTERDAM 11 Aug. Aan de veemarkt alhier waren gister en heden aangevoerd 603 Runderen, 255 Vette en Graskalveren, 28 Nuchtere Kalveren, 814 Schapen of Lam meren, 382 Varkens, 74 Biggen. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kwaliteit 70, 2e 60 et. Kalveren ie kwaliteit 80, 2e 70, 65 et.; Schapen le kwaliteit 45, 2e 40 ct.Varkens met meerdere vraag voor het buitenland van 44 tot 58 ct. alles per Ned. pond. Boter. Aan de markt van heden waren de prijzen le kwaliteit f 63, 2e kwaliteit f60, 3e kwaliteit f58. Verkocht werden 59/8 tonnen a 20 pd., 102/16 tonnen a 10 pd., 2882 st. a 5 ons, SNEEK, 11 Aug. Prijs der Boter f56. SCHAGEN, 13 Augustus. 1 Paard f50. 1 Stier f100. 20 Gelde Vette Koeijen f 160 a 220. 3 Nuchtere Kalveren f 6 a 9. 100 Magere Schapen f 6 a 12. 297 Vette Schapen f 16 a 22. 12 Magere Varkens f8 a 18. 14 Biggen 1'4 a 6. Konijnen 15 a 65 ct. Kippen 40 a 60 ct. Duiven 10 a 35 ets. Boter f 1 per kop of f 1.33 per Ned. pd. Kaas 20 a 25 ets. per N. P. Kipcijeren f2.50 a 2.65 per 100 stuks. PURM ERENDE, 11 Aug. Kleine Graskaas f 31. Middelbare f26. Goede voorraad; slepend aan den prijs verkocht. Aangevoerd 212 stapels Kleine Kaas, 5 Middelbare. Boter^.- van f 1.25 a f 1.35 per N. P. Gemiddeld fl.30 per N. P. Aangevoerd 125 Runderen. Vette Koeijen bleek de handel ruim zoo 'v te zijn prijsverbooging was echter niet op te merken. In Melkoeijen was ook wat meer lust. In Tijd-Kalfkoeijen is de handel geheel stil. 14 Paarden. 114 Vette Kalveren, prijs van 60 tot 80 ct. per N. P. Handel vlug. 14 Nuchtere Kalveren, prijs van f7 tot fl4 per stuk. Handel vlug. 46 Vette Varkens. De prijs was van 42 tot 51 cents per N. P. Handel vlug. 9 Magere Varkens, van f10 tot 15, en 44 Biggen van'1'3 tot fa.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2