1868. Jïiciuos-- en <ftÖoertetitie--öfaD. Achtste Jaargang. WOENSDAG 19 AUGUSTUS. <®fficiëeï gcücdtc. VACCINATIE N. geöccïte. üELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATÜRDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post- irectenren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centeu voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Belanghebbenden worden verwittigd, dat door den Plaatselijken Heelmeel- ster, op Donderdag den 20 dezer, des namiddags van 4 tot 5 ure, in de Werkiurigting op de Kerkgracht, eene zitting zal worden gehouden tot het KOSTELOOS VACCINEREN van behoeftigen, en dat daarmede eenige weken op den bij elke zitting te bepalen dag, zal worden voortgegaan. Helder, De Burgemeester der gemeente, den 15 Augustus 1868. STAKMAN BOSSE. ÏTI B TT W S T IJ D IIT 3 B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 18 Aug. 1868. Gisteren is alhier een kind van 14 jaren, dat zonder voorkeunis zijner ouders was gaan baden, in een der grach ten van het fort Erfprins verdronken. De Engelsóhe Scliooner in ons vorig nommer vermeld, als gestrand op de Noorderhaaks, is gisteren tegen verwach- tiug van velen weder afgebragt en ligt thans in de haven. Nadat de bekomen lekkage, zal zijn hersteld, zal de lading zeer waarschijnlijk weder worden ingenomen en het schip ziju reis vervolgen. Z. M. heeft benoemd tot adelborsten le klassede adelborsten 2e klasse van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, W. H. van Braam, B. P. Korteweg, L. V. K. A. Jeekel, K. J. Bal, J. C. Hora Siccama, M. J. P. Westveer, L. A. II. Lamie, P. Böhtlingk, H. J. Kleijnhens, L. C. Koster, W. L. baron van Verschuer, Dalhuisen, jhr. K. W. J. van Pabst van Bingerden, H. van der Sande, J. C. Kikkert Sohotborgh, E. P. H. graaf vau Limburg Stirum, A. E. J. W. Juta en J. A. Kloek. De luitenant ter zee 1" klasse G. Doorman en de luitenant ter zee 2e klasse C. H. Cornelissenbeiden laatste lijk behoord hebben tot het eskader in Oost-Iudie en den 9" dezer van daar in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum op non-activiteit gebragt. De onlangs benoemde officieren der dienstdoende ar tillerie schutterij alhier, hebben jl. Zondag hunne opwachting gemaakt bij den Majoor Kommandant van genoemd korps, waarna zij door ZHEg. zijn voorgesteld aan den luit. ko lonel der mariniers, waarnemend plaatselijk kommandant, aan den Schout-bij-Nacht, Directeur en Kommandant der marine en aan de hoofdofficieren der genie, artillerie, infanterie en van het artillerie-vrijkorps. Genoemde opper- en hoofdoffi cieren gaven door flinke en gepaste aanspraken blijken van sympathie voor de schutterij en beloofden hunne ondersteu ning, waar die noodig mogt zijn. Z. M. heeft benoemd tot auditeur bij den schutters raad alhier mr. S. P. J. Kros. Zaturdag jl. zijn alhier aangekomen drie detachementen militiens. Een uit Leeuwarden, onder bevel van den 2D lui tenant der infanterie Tn 't Velt, een uit Amsterdam, onder geleide van den 1° luitenant der artillerie Paravieini di Ca- pelli, en een uit 's Hage, onder geleide van den 2» luitenant der artillerie van Bleijenburgh. De oproeping dezer militeins, aan wieu onbepaald verlof was verleend, geschiedt ter bijwoning van de najaarsoefeningen; zij zullen ongeveer een maand onder de wapenen blijven. Den 26 dezer vertrekken van hier naar Hoorn twee compaguien infanterie, onder kommando van den kapitein Jarman, en medegeleide van den kapitein Blom, de le luite nants Textor en Helms en de 2a hitenants jhr. Roëll en In 'tVelt, om gedurende een maand aldaar te worden ge detacheerd, tijdens het aldaar garnizoen houdend bataillon aan bet kamp zal deelnemen. De reisroute van hier naar Hoorn zal zijn als volgtvan hier per spoor naar Alkmaar en van daar denzelfden dag marcheren naar Hoorn. Geplaatst hij het garnizoen alhier de onlangs benoemde 2e luitenants der artillerie N. J. A. P. H. van Es P. G. E. Vis ser en de 2e luitenant der infanterie T. A. de Man. Niet de 2e luit. J. J. Reeringh, zoo als in ons vorig nommer is vermeld, maar de 2e luit. C. II. Pilaar, die van Vlissingen naar hier zal komen, zal de 50 man mariniers ge leiden, die den 26 dezer van hier naar het kamp van Milligen zullen vertrekken. Voorts zullen nog 100 mariniers, onder bevel van den kapitein J. A. Y. van Esvan Vlissingen naar het kamp vertrekken, makende met de vroeger van hier vertrokken manschappen te zamen 175 man, waar over het bevel, gedurende het verblijf in het kamp, is opgedragen aan ge noemden kapitein van Es. Den 4 September zal in een der lokalen op 's rijks werf te Amsterdam, 't examen plaats hebben der adspiranten voor de betrekking van kadet bij het korps mariniers. Z. M. heeft aan J. Keet, te Schagen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Pidei et Virtuti en de gouden medaille 3e grootte; hem als zouaaf in dienst van Z. H. den Paus toegekend. Bij Koninkl. besluit van den 12 dezer is, ten blijke van goedkeuring en tevredenheid, verleend lo. de bronzen me daille benevens een loffelijk getuigschrift aan F. Schweighard, kwartiermeester, en een loffelijk getuigschrift aan de sloep- roeijers G. Andrée, W. van de Velde, M. van Pelt, C. L. Bos en J. Barendrecht, allen behoorende tot de klaringpost te Bath; wegens het redden van de bemanning van een aldaar ge zonken Belgisch sehip, in den avond van 1 December 1867. 2o. de bronzen medaille met een loffelijk getuigschrift aan K. Schvreig, tijdelijken visiteur, en een loffelijk getuigschrift aan K. E. van Dijk, schipper, alsmede aan de matrozen D. K. Kamper, van de le klasse, K. Jaring, van de 2e klasse, en J. Stopel van de 3e klasse, allen behoorende tot het re cherche vaartuig no. 3wegens het redden der equipagie van het nabij de Eems gezonken Fransehe schoonerschip Agustine, op 3 December 1867. De Haagsche correspondent van de Groninger Courant //meent zeker te weten, dat de Minister van Einantiën met //het plan omgaat om een laag uniform-zegel voor alle dag- ven weekbladen voor te stellen." De zoo veel afschuw wekkende zaak van Johannes Graus, die, zooals men weet, door het provinciaal geregtshof te Utrecht, bij arrest van 27 Junij II., is schuldig verklaard aan moord van zijne echtgenoote, en diensvolgens veroordeeld tot de straf des doods, ten uitvoer te leggen binnen Utrecht is gister in cassatie behandeld voor den hoogen raad, kamer van vacantie. Nadat door den raadsheer Jolles het rapport in deze zaak was uitgebragt, nam de advokaat-generaal Smits dadelijk zijne conclusie, en vermits door den rekwirant geene cassatie-middelen waren aangevoerd, en hem, adv.-gen., geene gronden waren voorgekomen tot cassatie ambtshalve, con cludeerde deze tot verwerping van het beroep, met veroor deeling van den rekwirant in de kosten. De hooge raad zal den 18 Augustus aanstaande in deze ,j uitspraak doen. w

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1