in den namiddag van den 25" dezer te Ealmouth aangeko men en heeft den volgenden dag de reis naar Birkenhead voortgezet. Aan boord was alles wel. -*■> De luit. ter zee 2C kl. P. Heyning wordt met den 1" September aanstaande geplaatst op Zr. M. schroefstoomschip Djambi, en met den 6n dier maand de luit. ter zee 2e kl. jhr. P. J. Vegilin van Claerbergen op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk. De luitenant ter zee 2e kl. P. P. baron van Heerdt wordt met den 15° September aanstaande eervol ontheven van de betrekking van adjudant van den directeur en com mandant der marine te Vlissingen en op non-activiteit ge- bragt. De majoor plaatselijk-commandant A. E. J. Charlier, is door het bestuur van het Artillerie-Vrijkorps alhier be noemd tot eere-lid van genoemd korps. Tot adjudant-onderofficier-vaandeldrager van bovenge noemd korps is benoemd de heer C. Wijs, thans fourier. Men schrijft ons uit Schagen Allerwaarschijnlijkst zal 10 September a. s. alhier de ge wone jaarlijksche harddraverij worden gehouden. Behalve door het vuurwerkdat in den regel bij die gelegen heid wordt afgestokenennaar men verneemt weder schitterend zal zijn, zal het feest worden opgeluisterd door een concert, te geven in de groote kerk, door eenige lieder tafels met orchestbegeleiding. Nog is er sprake dat op dien dag de plegtige uitreiking van het vaandel, bestemd voor de scherpschuttersvereeniging Westfriesland," zal plaats heb ben. Zoodat het, de talrijk verwacht wordende bezoekers onzer gemeente, niet aan afwisseling zal ontbreken. Woensdag morgen jl. ontvingen wij de treurige tijding dat mr. Jakob van Lennep op 66jarigen leeftijd Dingsdag jl. te Oosterbeek overleden is. Tn hem verliest Nederland een zijner sieraden, een der mannen, wier naam door de geschiedenis zal bewaard blijven. Hij was de uitnemendste en vruchtbaarste onzer romanschrij vers, een onzer beste dichters en ontegenlijk een onzer geestig ste tijdgenooten. Uitgebreide kennis, helder verstand, scherp vernuft en een stalen geheugen waren bij hem gepaard. Zijne werken munten evenzeer uit door levendigen, aanschouvvelijken stijl als door boeijenden, frisschen inhoud. Men moge zeggen, dat niet al wat van Lennep schreef oorspronkelijk was, dat hij navolgde en overnam, niemand heeft iets uit zich zeiven en de wijze waarop hij zijne stof verwerkte, getuigde van zijn genialengeest. In den omgang was van Lennep geestig, gezellig, harte lijk en minzaamnooit liet hij zich voorstaan op zijn zoo regtmatig verworven roem. Hij wist wat hij gold in ieders schatting en behoefde dit niet te toonen. Vriend en tegenstander betreuren zijn verlies en bovenal ieder, die hart heeft voor onze letterkunde, waarvan hij de uitstekendste vertegenwoordiger was. Arnh. Crt. Men meldt uit 's Hage, dat Z. M. de Koning aan den heer E. de Waal, minister van koloniën, een verlof van vier weken verleend tot herstel van gezondheid. In de Nijmeegschc Nieuwsbode leest men Eenige bladen hebben dezer dagen berigtdat de Re gering van plan zou zijn een laag uniformzegel voor de dagbladen in te voeren. Men deelt ons mede, dat dit niet juist is. De Minister van Bosse wil geheele afschaffing, doch niet zonder ekwivaleut." Naar men verneemt zullen in de maand November a. s. onder voorzitterschap van den luitenant-generaal Engelbregt te 's Hage, weder de examina's worden afgenomen van on derofficieren der verschillende wapens, dingende naar den rang van 2n luitenant. Naar men verneemt is door den luit. Buys van het 7e reg. inf.alhier in garnizoen aan het koninklijk museum, op het Prins Maurits-huis, een Abyssinischen bijbel ten geschenke gegeven, afkomstig van Magdala. Men schrijft uit Vlissingen 26 Augustus. Het ziet er hier allertreurigst uit. Heden of morgen ver trekt het stoomschip de Valk met het laatste aan de mari newerf liggende oorlogschip. Vreemdelingen, die Vlissingen, Nederland's schoonste en grootste marine-établissement, in zijn bloei gekend hebben, begrijpen niet wat er is voorge vallen. Met 1 October gaan de meest allen reeds ontruimde gebouwen in onderhoud en beheer over aan het domein. Wat moet er van worden? vraagt een ieder zich bijna dage lijks af. Alles is als het ware in rouwfloers gehuld en de slag. aan Walcheren en vooral aan deze stad toegebragt, is bijna onherstelbaar. Had men met de verplaatsing althans gewacht, tot dat de Zeeuwsche spoorweg zou geopend zijn, zoo ata vroeger meermalen is toegezegd Het is te hopen, dat de hier en te Middelburg garnizoen houdende infanterie vooreerst nog niet zal verplaatst worden; dit geeft ten minste nog ee nige bedrijvigheid en voorkomt dat er nog meer woonhuizen ledig staan, dan reeds nu, helaas, het geval is. Den 24 Aug. strandde te Kamperduin bij Petten eene Engelsche brik met steenkolen geladen; naauwelijks werd dit aan den wal opgemerkt of de noodige maatregelen met reddingboot werden ter assistentie genomen"; intusschen maak^ te de bemanning zieh zoo beangst„dat die. overhoord spron" omi zwemmende de kust te bereiken, wat aan allen gelakte behalve aan den loods en den kok, die den dood itr de golven hebben gevonden. De a-rrondissemenU regtsbsnk te Utrecht heeft Woens dag jl. uitspraak gedaan in de zaak van het ongeluk op den rijnspoorweg 2 Juuij 11. De regtbank heeft den machinist G. v. Z. vrijgesproken, van het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een spoortrein dat hij had kunnen en moe ten voorzien en waarvan verwonding en andere ligchamelijke letselen bij onderscheidene personen en verlies van menschen- leven het gevolg is geweest. De kosten te dragen door den Staat. Terstond na die uitspraak verklaarde de offic. van ja- sticie in hooger beroep te zullen komen. Uit Meppel meldt men het volgende: Het verschil in de prijzen der boter springt zeer in het oog wanneer men weet, dat alhier in 1866 om dezen tijd besteed werd voor de vatboter per -j vatf31 a f42; in 1867 f 32 a f 40 en thans f 42 a f 52. Voor de stukboter, 1 j- ned. pd., werd voor twee jaar besteed fl.40 a f 1.75; in 't vorig jaar fl.40 a f 1.70; thans f180 a 2.10. 't Laat ste is een gevolg van de mindere opbrengst, wegens het tot hiertoe geheerscht hebbend gebrek aan groen voeder. De inkomsten der veehouders waren derhalve in lange niet ge- evenredigd aan die van vorige jaren; terwijl ze daarenboven ook nog genoodzaadzaakt waren om voor een aanzienlijk bedrag aan lijn- en raapkoeken te vervoeren, indien ze na melijk huu vee niet geheel van 't melkgeven wilden afbrengen. De toestand der veehouders moge derhalve door de hooge boter-prijzen gunstig geschenen hebben, inderdaad was zulks evenwel 'tgeval niet; terwijl 'tvooruitzigt bij de geringe opbrengst van het nagras of etgroen, waarvan de maaitijd is aangebroken, verre van bemoedigend is, daar de thans gevallen regen weinig meer tot verbetering kan aanbrengen; of het moest zijn tot ontwikkeling van het herfstvoeder, zoo als: knollen, spurrie, enz., datevenwel op verre na niet kan opwegen tegen de anders om dezen tijd zoo begeerde ruime produktiviteit van de 2e hooioogst, die ook daarom weinig meer geeft, omdat het vee de meeste landen reeds heeft afgegraasd. Inde Leeuwarder Cl. van Vrijdag 21 Augustus 1868 staat de volgende advertentie: Kermis te Lor werd". //De kommissie uit ingezetenen te Jorwerd gedenkt, met vereischt konseut, op: wDingsdag 25 Aug. 1868, om een muntbiljet van f10, //een gans den kop af te laten trekken. «Aangifte van 12 tot 1 uur bij J. Kliefstradadelijk «daarna te beginnen," enz. enz. Zie hier eene beschrijving van dergelijk baldadig feestAan beide zijden van een vaart wordt een paai in den grond gezet, om daaraan de uiteinden van een touw te bevestigen, dat over de vaart gespannen wordt. Daaraan wordt midden boven de vaart een mand gehangen, die eene opening heeft aan den onderkant, waarin een levende gans zoodanig wordt geplaatst dat haar den kop door de opening naar beneden hangt. Wederzijds van de vaart staan een paar mannen, die een schuitje van den eenen kant naar de andere trekken en dat wel zoo, dat een daarin geplaatst persoon juist onder den kop van de gans passeert. De kunstenaar, die nu zoo goed zich weet vast te houden aan den met zeep besmeerden kop van het dier, dat hij dien afrukt, krijgt de uitgeloofde belooning. Dit geschiedt in den regel niet bij de eerste proeven, want daar het schuitje snel overgehaald wordt, valt de persoon, die aan den kop trekt, ligt in het water, en het arme dier wordt gewoonlijk dood gemartelt voor het iemand gelukt het den kop af te trekken. Zóó vermaakt men zich nog heden ten dage in het vrije en verlichte Friesland. Een gerucht wil, dat Engelandin overeenstemming met Eusland het initiatief zal nemen, tot een voorstel van alge- meene ontwapening. Onuitputtelijk zijn de verklaringen, die omtrent de bijeen komst te Schwalbach worden gegeven, maar allen leiden tot de slotsom, dat de vrede van Europa hoe langer hoe meer bevestigd wordt. Zoo zegt men, dat Pruisen den czaar zou hebben overgehaald, zich geheel met Oostenrijk te verzoenen, ten einde Frankrijk in toom te houden, zoo dit rijk den Eu- ropeschen vrede mogt willen verstoren. Brieven uit Pruisen voornamelijk uit de geannexeerde provinciën, behelzen allen berïgten van vredelievenden aard. Men beklaagt er zieh nu reeds over te zware lasten en zou volstrekt niet geneigd zijn zich nog zwaardere te zien op leggen, ten behoeve van een oorlog, waarvan men noch het doel noch de voordeelen begrijpt. De geruchten uit Spanje die door de Agence Havas Wor den medegedeeld, blijven steeds van geruststellenden aard; ze zijD echter volkomen in strijd met de tijdingen vaD par- ticnlieren ontvaDgen. Het gerucht van een bezoek der ko ningin van Spanje aan het Fransche hof, tijdens zijn verblijf

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2