Zr. Ms. stoomschip le kl. Djamli is hedeu morgen in dienst gesteld, onder kommando van den kapt.-luit. t/z. J. E. Buys. (Het volledig etat-major hebben wij in ons nommer van 12 Augustus reeds medegedeeld). Genoemd stoomschip zal; naar wij vernemen, den 20 Sept. a. s. naar Oost-Indie vertrekken. Naar wij vernemen is Zr. Ms. transportschip met stoom- vermogen Java bestemd om den 1 October a. s. weder naar Oost-lndie te vertrekken. Zr. Ms. ramschip de Buffel, onder bevel van den kapt.-luit. t/z. J. A. H. Hugenholtz, is in den namiddag van den 28 dezer te Birkenhead aangekomen. De plaatsing van de officieren van gezondh. 2 en 3 kl. G. E. Rochat op de Java en J. Keyser op de Heiligerlee wordt ingetrokken, blijvende zij voorloopig dienen op de schepen waartoe zij behooren, terwijl op eerstgenoemd schip geplaatst wordt de offic. van gezondh. 3 kl. M. Steensma. Wij vertrouwen dat de tooneelvoorstellingeu, te geven door het gezelschap van den heer J. C. Yalois van 's Hage, op Woensdag en Donderdag a. s., aan velen zeer welkom zal zijn. Dit gezelschap alom zeer gunstig bekend mogt hier steeds eenen grooten bijval verwerven. Wat de optevoeren stuk ken aangaat verwijzen wij naar de advertentie hier achter geplaatst. Donderdag jl. was door vrienden van dr. J. G. Zaal berg in de groote zaal van Diligent ia te 's Hage eene ver gadering bijeengeroepen er waren een paar duizend personen bijeen. De heer Meyboom, die reeds met eenige heeren liet plan had geopperd, dr. Zaalberg een blijveud aandenken aan te bieden bij de door hem behaalde overwinning, opende de bijeenkomst, waarin bepaald werd, een adres aan de volle synode te rigten, met verzoek de beslissing van den synodus contracta te bevestigen. Het voorgedragen adres werd da delijk door zeer velen geteekend. Te Hoorn is door eenige jongelieden op hunne kosten, namens het korps van de Nederlandsche weerbaarheid, aan den benoemden kommandant, den heer Haarsolte, een eere sabel aangeboden, als blijk van boogachtig en erkentelijk heid voor de bemoeijingen door hem voor het korps aangewend. Dit blijk van hoogachting werd door den kommandant dauk- baar aanvaard. De heeren Albregt en van Ollefen, directeuren van den Hollandschen schouwburg, ziju er in geslaagd mevrouw Corijn-Heilbron aan het Rotterdamsch tooneel te verbinden. Men schrijft van Kampen 28 Aug. Na veertien dagen boreus is het eindelijk gelukt, op eene diepte van ruim 31) el, zuiver en overvloedig drink water te vinden. Wanneer men in aanmerking neemt dat onze stad het treurig voorregt had van uittemunten door de onzuiverheid van haar drinkwater, zal men de 14 of 15 honderd gulden, welke aan deze zaak ten koste gelegd worden, goed besteed achten. Naar wij vernemen bestaat er plan om op nog een of twee plaatsen insgelijks te boren. Ben paar dagen geleden vervoegde zich ten huize van mej. de wed. M., winkelierster in goud en zilver te Utrecht, een welgekleed persoon en vroeg om eenige gouden ringen te mogen zien voor de huisgenooten van den banketbakker D., te zamen ter waarde van f 40. Op zijne vraag of er iemand met hem mede mogt gaan, om daaruit keuze te la ten doen, zond de niets kwaads vermoedende jufvr. M. hare dienstbode mede. Nabij de woning van den banketbakker, zeide hij, dat de meid de hoofddeur van den winkel maar zou ingaan, terwijl hij, omdat het eene verrassing gold, met de ringen door de achterdeur zou binnentreden. De meid bleef echter aan de steeg staan, en ziende dat hij een anderen weg insloeg, heeft zij hem vervolgt, geholpen door eenige personen die daar tegenwoordig waren, maar te ver geefs, omdat zij te ver achter hem wasechter zijn zij he den den dader op het spoor. Twee jeugdige, doch desniettemin zeer brutale misda digers, stonden Vrijdag jl. voor het prov. geregtshof in Zuid holland, kamer van correctionele appèllen, teregt. Aan het voorgelezen rapport en het getuigenverhoor worden de vol gende bijzonderheden ontleend Op 29 Mei 11. zond de kleedermaker van Q.te Rotter dam, zijn loopjongen met een nieuwen pantalon naar een zijner kalanten. Op zijn weg werd dat jongentje door een ander knaapje aangesprokendie hem tot aan de woning van den kalant geleidde. Een paar uur later werd de broek weder van daar namens den kleedermaker teruggehaalddoch niet door het jongentje dat hem had bezorgd. Dit geschiedde bij drie heeren, die nieuwe kleedingstukken van den kleermaker Q. hadden ontvangen. De teruggehaalde broek werd kort daarna bij eene inbrengster in de bank van leening voor f2 beleend en dienzelfden avond bood een jon gen, die zich, met nog een anderen, in eene herberg be vond, een lombardbriefje te koop aan voor f 0.25. Alras was de kleedermaker van de gepleegde opligting onderrigt en het gelukte de politie spoedig de vermoedelijke daders, Bertus Simon Schieveen, oud 15 jaren, loopjongen^® en Daniël Val, koopman in galanteriën, oud 21 jaren, te arresteren. Schieveen bekende dadelijk zijne misdaad, maar Val, die de. broek beleend en het briefje verkocht had, ontkende alle schuld en zei dit alleen ten geuoege van zijn medebeklaagde te hebben gedaan. De regtbank te Rotterdam nam dit aan en veroordeelde Schieveen tot een jaar correctioneele gevangenisstraf, terwijl zij Val vrijsprak. De officier van justitie kwam echter in appèl en heden had een nieuw getuigenverhoor plaats, 't.welk tengevolge had, dat ook Val in den val liep. Ofschoon hij bleef ont kennen, requireerde de adv.-gen. mr. van Maanen, die zijne schuld voor bewezen hield, de vernietiging van het Rotter- damsche vonnis, voor zooveel Val's vrijspraak betrof, en diens veroordeeling, wegens medepligtigheid aan bedriegelijke opligting, tot correctionneele gevangenisstraf van één tot vijf jaren en eene geldboete van f 25. Het Hof, zich vereenigende met dat requisitoir, veroor deelde ook Val tot twee jareu correctionneele gevangenis straf en f25 boete. Het Toulouser blad Progrès lïbéral verzekert dat maarschalk Niel bij de opening van den Algemeeuen Raad, waarvan hij voorzitter is, het volgende heeft gezegd //Ons leger is met den besten geest bezield; onze tuighuizen zijn gevuld, onze finantieële bronuen ziju onuitputtelijk. Ver gelijken wij Brankrijk met de andere mogendheden, dan mogen wij met regtmatigen trots bewerenalleen Brankrijk kan, naar zijn goeddunken, den vrede behouden of den oor log voeren." Van Parijs 29 Aug. meldt men: Bij arrest van het hof van appei is bevestigd het vonnis der regtbank, waarbij de heer Rochefort veroordeeld is tot eene gevangenisstraf van een jaar en geldboete van 10,000 fraucs, naar aanleiding van den inhoud van het eerst in beslag geuomen No. van de Lanterne. Met betrekking tot het beslag leggen door de poli- cie te Parijs op de kleinodiën in den vorm eener lantaarn in de bijouterie-winkels, vraagt de heer Berragus Ulbach, of men van plan is het woord (lanterne) uit de woordenboe ken te schrappen en uit de taal te laten verdwijnen; waar, gaat hij voort, zal die lijst van verdachte lantaarns ophou den p De stallantaarn zal weldra als eene satire tegen het gouvernement worden beschouwd; de dievenlantaarn als eene zamenzwering, en de tijd is niet verre meer, dat nog alleen de roode lantaarn van den commissaris van policie zal wor den geduld, en, zoo ik hoop, die van de bank van leening om den wille der dagbladschrijvers, die tot betalen van boe ten worden veroordeeld. Te Duinkerken heeft op nieuw (het is voor de derde maal binnen eenige weken tijds) een hevige brand in de handelsmagazijnen gewoed, die, hoewel spoedig onderdrukt, evenwel aanzienlijke materiëele verliezen heeft veroorzaakt. In Zweden en Noorwegen is bij koninklijk besluit de aanmunting bevolen van goudstukken, ter waarde van de in België, Frankrijk, Italië en Zwitserland in omloop gebragte 10 francs-stukken. Deze nieuwe Zweedsche gouden munt zal »Carolina" genoemd worden en uit 9 deelen goud en 1 deel koper bestaan. Het dagblad van San Francisco deelt ons de bijzonder heid mede vaneen ongeluk, dat in die stad heeft plaats gehad en aan een twaalftal menschen het leven heeft gekost De stoomboot el Capito legde aan het hoofd voor de werf Oakland aan, alwaar eene talrijke menigte te wachten stond. Bij aankomst der boot stapten de passagiers aan land over eene vliegende brug. Naauwelijlcs lag de brug, of het volk stoomde er op. Men schat het aantal personen, op honderd die zich op deze smalle plank opeenhoopten. Eensklaps breekt een der kettingen, en, terwijl de plank naar dien kant overhelt, springt de menigte naar den anderen kant om haar in evenwigt te houden. Een oogenblik zag men de plank waggelen, toen eensklaps ook de andere ketting brak, en mannen, vrouwen en kinderen in de op deze plaats tamelijk diepe golf werden nedergestort. Het was een vreeselijk schouwspel. De vrouwen uitten jammerende kreten; men zag moeders die wanhopend hare kinderen boven het hoofd hielden en om hulp voor hen, doch niet voor zichzelven smeekten. De mannen beproefden zich los te maken. Zij die konden zwemmen, zagen hunne bewe gingen verlamd door de dolzinnige omstrengeling hunner wan hopende makkers en werdeD in den afgrond medegesleept. Men schatte het getal der verdronkenen op twaalf. God echter weet of het aantal niet vreeselijker zou geweest zijn, zonder de opoffering, die in deze omstandigheid verscheidene edelmoedige burgers hebben bewezen. Sommige wierpen zich zonder aarzelen in den stroom, an deren wierpen touwen, reddinglijnen, kooijen en overigens alles wat deze ongelukkigen die tegen de golven worstelden, van nut kon zijn, van de werf en over boord van den stoom boot. Intusschen stegen anderen in vaartuigen die in de nabijheid lagen en slaagden er in om nog velen ifev redden. Anderzijds vormden de mannen die op de werf stonden, een keten door elkander bij de hand te houdëüv en trokken op deze wijze een groot aantal schipbreukelingen uit het water.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2