3Iteutos- en <ftÖoertentie--öfaÖ. M 759. Achtste Jaargang. 1898. ZATURDAG 5 SEPTEMBER. HELDERSCEE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post irecteuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. HIBÏÏW3TUDI1T3B1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, euz. 4 Sept. 1868. Gisteren is door een vissehuit buitengaats opgevischt en alhier aangebragt, het lijk van een manspersoon dat reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Door het muziek gezelschap Concordia, zal Zondag a. s. aan het Stationsterrein alhier, eene muziekuitvoering worden gegeven, aanvang des namiddags ten half vijf ure. Naar wij vernemen heeft de heer L. W. Weckesser, voorloopig de directie op zich genomen van de zangvereeni- ging Cecilia. Gisteren middag, omstreeks 12 uur, is op de Noorder- haaks vastgeraakt, het NederlaDdsche barkschip A. R. FalcJc, kapt. Hutt, van hier naar Noorwegen bestemd. Op het hijschen van signaal om adsistentie is kapt. Bakker, met de stoomsleepboot Stad Amsterdam, naar het schip ge stoomd en na een arbeid van 3 H uur is het hem mogen gelukken, begunstigd door het heerlijkste weder, het schip af te brengendat geene zigtbare schade bekomen hebbende, de reis heeft vervolgd. De sleepboot ~ïs te 6'uur in net Nieuwediep teruggekeerd. Aanstaanden Woensdag, 9 September, zal er wederom een pleiziertrein uit Rotterdam, Schiedam, Delft, den Haag en Leiden naar hier komen. Z. M. heeft den adelb. Ie kl. D. Hordijk, bevorderd tot luit. t/z. 2e kl.: benoemd tot scheepsklerk bij de ne- derl. zeemagt, J. de Visser, K. J. van den Bussche, F. Lensing, J. Mets, F. J. Muller en S. J. A. Deyllaan den luit. t/z. 2® kl. J. Plantenga, onder toekenning van den titul. rang van luit. t/z. Ie kl., een pensioen toegekend van f700. Tengevolge der aan den luitenant ter zee 2e klasse G. van Herwaarden aangewezen bestemming voor de kust van Guinea, om aldaar over te gaan op Zr. Ms. schroefstoom- schip Amstel, wordt hij met den 16 dezer, door den luite nant t/z. 2e klasse J. H. Benthem Reddingius vervangen aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, waarop hij thans is dienende. De luitenant ter zee le klasse jhr. E. P. E. de Stuers, behoorende tot de rol van het wachtschip alhier en als kom- mandant gedetacheerd op de Ternate, wordt op non-activiteit gebragt en vervangen door den luitenant ter zee le kl. N. Mac Leod. Wij kunnen onze lezers, en inzonderheid onder hen de beminnaars der Zangkunst mededeeleD, dat ons binnen kort een buitengewoon kunstgenot te wachten staatHet gezelschap LANGUEDOCSCHE ZANGERS, dat een Eu- ropesche vermaardheid heeft verworven bevindt zich tegenwoordig hier te lande, met het voornemen om zich in de voornaamste steden van ons va derland te doen hoorenwaaronder zij (afgaande op het aantal zielen) ook den Helder hebben gerangschikt eu alzoo voornemens zijn binnen weinige dagen alhier eene S o i r e te geven de juiste dag zal nader worden bekend gemaakt. Het is voor deze plaats een zeldzaam voorregt en wij raden vooral een ieder aan van deze gelegenheid te profiteren. Voor diegenen die uog te weinig van dit gezelschap hebben gehoord ne men wij het volgende over uit het Handelsblad „Wij hebben reeds voor eenigen tijd kortelijk medegedeeld dat de Lan- guedocsche Zangers, die hier ter stede overal waar zij zich deden hooren, zoo ongemeen voldaan hebben, in bijna alle lauden van Europa, in de voor naamste steden van ous werelddeel, zich als degelijke toonkunstenaars, als echte zangers hebben doen kennen. Voor eenige maanden heeft Keizer Na- poleou hen met ouderscheiding bejegend en voor eenige dagen heeft onze prins Frederik zijne hooge tevredenheid betuigd over wat zij ten gehoore bragten. Na onderzoek is ons duidelijk gebleken, dat deze zeer geoefende koorzangers eigenlijk oorspronkelijk door hun kerkgezang zich hebben be kend gemaakt. Rondreizende verhoogden zij den luister van de R. C. eere- dienst, overal waar zij vergunning verkregeu om iu de kerk op te treden ook hier te lande, en vooral te 's Hage heeft hun kerkgezaug uitermate voldaan. Om ons nu te bepalen bij de lauden, het meest in onze nabijheid gelegen, kunnen wij met gerustheid vermelden, dat deze Zuidelijk*-. I' i f zangers in Belgie en Luxemburg, telkens wanneer zij optraden, e>'u publiek niet alleen boeiden, maar zelfs in geestdrift wisten te ontsteken. Te Luxemburg en te Aarion hebben zij een glansrijk succes be haald, zoo zelfs dat de bladen van die plaatsen met zeldzame ingenomen heid van het zevental gewagen als van kunstenaars, wier gelijken in het Luxcmburgscho land nooit gehoord waren. Iri Belgie isvooral Turn hout, de plaats geweest waar zij gefêteerd zijn geworden en in April van dit jaar is gansch Verviers op de heen geweest om „les chanteurs Lan- guedocienste hooren. Vooral heeft de heer Tourcade, glansrijk de eer van zijn gezelschap opgehouden zijn stem wordt door echte muziekliefheb bers cn kenners, een Baryton-Martin genaamd, maar le nouvelliste de Verviers zegt, dat nooit een baryton als de zijne aldaar is gehoord. Hier te lande hebben zij te 's Hage, te Utrecht in Rotterdam en hier duizenden en tienduizenden een ongewoon genot doen smaken, waarvoor luide dank werd betuigd door handgeklap en gejuich, en te Zeist was, de betrekkelijk geringe bevolking in aanmerking genomen, de toeloop ook wonder groot. In een woord, hun togt door westelijk Europa is een zegetogt geweest en hun verblijf' hier te lande zal bij groot en klein, bij prinsen en eenvoudige burgers eene aangename herinnering achterlaten. Zulk zingen te hooren en te genieten maakt den hoorder een beter mensch en het oefent ook ontegenzeggelijk op de zaugers een hoogst beschavenden invloed uit. Want wie met deze eenvoudige en beminnelijke Languedocsche mannen in aanraking kwam, zal zeker hunne beschaafde manieren opgemerkt, en gevoeld hebben dat de Romeinen gelijk hadden, toen zij beweerden dat de vrije kunsten te beoefenen de zeden verzacht en niet gedoogt dat woestheid den j| f. beoefenaar bijblijft." i Men schrijft ons van Wieringen 2 September: Door ds. Adr^ratr-Laer, predikant bij de Hervormde ge meente van Oosterland, Stroe en den Oever, is het beroep aangenomen naar Egmond aan Zee. H. M. de koningin, meldt het I). v. Z. H. heeft voor den wedstrijd van den Ned. weerbaarheidsbond een prachtig zilveren theeservies aangeboden. Alle leden der kon. familie, hebben kostbare prijzen gegeven. Wij hopen de opgaaf daar van weldra volledig te kunnen doen. Uit het kamp bij Milligen schrijft men van Woensdag. Gisteren morgen ten 6 ure werd er uitgerukt tot het hou den van evolutiën voor de infanterie regementsgewijzevoor cavalerie de geheele brigade, met toevoeging van de batterij rijdende artillerie in het vuur, waarbij 20 schoten per stuk werden gedaan. Deze manoeuvres werden door Z. K. H. den Prins van Oranje met Hd. staf bijgewoond. De manoeuvres werden juist en snel uitgevoerd. Voor de batterijen veld-artil- lerie was het geïsoleerd divisie-school. De oefeningen van de mariniers werden overgelaten aan den commandant der 2de brigade infanterie en hebben zij afzonderlijk gemanoeuvreerd. Ten 12 ure rukten de troepen in. Heden Woensdag 2 September wordt in de legerplaats bij Milligen uitgerukt tot het houden van evolutiën voor de twee brigades infanterie regementsgewijze; aan elk rege- ment wordt toegevoegd eene batterij veld-artiilerie. De cavalerie-brigade doet evolutiën in het vuur, daaraan toe gevoegd de batterij rijdende artillerie, die 20 schoten per syk moet doen Op Vrijdag e. k., den verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje, worden HH. MM. de Koning en de Koningin in de legerplaats verwacht. ,Qp den 13 dezer zullen wedrennen in de legerplaats Wordt'11 gehouden. Fr n v. nig zieken en allerwege heerscht eene. goede opgeruimd'.' geest. varwisnde het bezoek van Prins Napoleon te Delfzijl derlt een oc!' ;e aan (ie Gron. Cl. het volgende mede: //Woensdagmiddag arriveerde hier op de reede het stootn- oorlogschip Jerome Napoleon, aan boord hebbende Prins Napoleon. Nadat Z. II. Delfzijl bezien had, is hij met een zeer klein stoombootje, dat hij aan boord had, naar Einden vertrokken, en is eerst in de laten avond teruggekeerd. In dien tusschentijd namen veel Delfzijlers, waaronder ik, de gelegenheid waar om het schip te bezigtigên. Wij roeidelj et heen aan boord gekomen, rigtte ik mij tot een der oifU.' eierei: met de vraag: monsieur, est-il perms devisiter vófcre

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1