I 760. Achtste Jaargang. 1868. Jltettios-- en «flÖoertentie-6föÖ. WOENSDAG 9 SEPTEMBER. COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonueert zich bij alle Boekhandelaren en Post irectenren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Auvertkntien vau 1—4 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentièn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. ITI5ÏÏWSTIJDIIT3B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 8 Sept. 1868. Z. K. H. Prins Willem Frederik Hendrik, broeder des Konings, is hier heden gearriveerd per spoortrein van 11 u. 20 rn., vergezeld van zijne adjudanten den kapt. lui tenant t/z. J. O. H. Arntzenius en den luitenant t/z. Ie kl. jhr. L. H. YY. M. de Stuers. Z. K. H. is aan liet station ontvangen door den Schout bij-Nacht, Directeur en Kommandant der Marine, den Bur gemeester dezer gemeente, den Majoor-Plaatselijk Kommau- dant en de verdere hoofdofficieren van verschillende wapens, waaronder die van de Schutterij en het Artillerie-Vrijkorps. Van het station is Z. K. H. en gevolg per rijtuigen van den stalhouder W. C. Thijssen gereden naar de woning van den Schout-bij-Nacht, en na aldaar eenige oogenblikken vertoeft te hebben zich aan boord begeveu van Z. M. monitor Ileiligerlee, waarmede men een zeetogtje heelt gemaakt in liet Marsdiep. Bij de terugkomst heeft Z. K. H. het ramschip dat zijn naam draagt een bezoek gebragt, vervolgens de bijna vol tooide Marine-Societeit in oogenschouw genomen en zich daarna naar de receptie zaal begeven. Het vertrek van Z. K. H. is bepaald op heden avond met de spoortrein van 6|- uur. Bij de aankomst aan de woning van den schont-bij- nacht, bij het vertrek en de terugkomst met de Ileiligerlee iti de haven, werd Z, K. H. telkens met salutschoten be groet, van het Wachtschip, de Djambide Neptunes en de Valk. Behalve de bovengenoemde, waren ook de overige in de haven liggende oorlogschepen sierlijk met seinvlaggen be hangen. Ook een Engelsch fregat, staande in het oude drooge dok der marine, bragt op dezelfde wijze zijne hulde aan Z. K. H. Voorts zag inen van vele andere in de haven lig gende schepen en ook van vele particuliere woningen de driekleur wapperen. Zalurdag avond hebben de reizigers die met den spoor trein te 11 u. 10 m. alhier verwacht werden een oponthoud gehad van 40 minuten, doordien in het Koegras in de on- middelijke nabijheid dezer gemeente twee rijtuigen 3° klasse uit het spoor zijn geraakt, tengevolge vau het overrijden eener koe. De machinist spoedde zich met de locomotief naar hier ter kennisgeving; waarop de stationschef onmiddelijk eenige le dige rijtuigen liet aanhaken waarmede hij zich naar het Koegras begaf, ter afhaling van de passagiers. Het bleek al spoedig dat er volstrekt geen ongelukken hebben plaats gehad; een der passagiers had echter de onbezonnenheid om met zijn hand een der ruiten stuk te slaan, waardoor zijn hand nog al ernstig gewond is geraakt. De wagens zijn intussohen weder in het spoor gebragt en kwamen kort daarna zonder verder letsel hier aan. In de vorige week is door de politie alhier een jon geling gearresteerd die zich zoude hebben schuldig ge maakt aan ontvreemding van een vijfentwintig tal Noorsche planken, die hij beneden de waarde zou hebben verkocht. Bedoelde jongeling is reeds meermalen in handen der po litie geweest wegens dezelfde euveldaad. De luitenant t/z le klasse H. van Goens, zal, volgens de N. R. Crt. den luitenant t/z 2e klasse M. Rochussen vervangen als adjudant van den minister van marine. De luit. t/z. 2e kl. W. A. van Aken wordt met den 16n dezer geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingeu. De plaatsing met den 16n dezer op Zr. Ms. rader stoomschip de Valk van den luit. t/z. der 2e kl. J. H. Benthem Reddiugius, is ingetrokken. Het wordt opgemerkt, dat aan den secretaris-generaal van marine, jhr. A. Klerek, juist nu bijv. voor de begrooting en dergelijk, nog al omvangrijke werkzaamheden aan liet de partement zijn te verrigten, een verlof van 4 weken is verleend. Men verzekert dat de Minister van Justitie aan een regterlijk ambtenaar de taak heeft overgedragen een voorstel te ontwerpen tot afschaffing van de doodstraf, daar de Re gering een dergelijk ontwerp reeds spoedig na de aanstaande opeuing der Kamer wenscht in te dienen. Men schrijft ons uit Schagendd. 5 Sept. Heden hacl alhier de inwijding plaats der nieuwe gemeente school. Tot dat einde verzamelde de schooljeugd zich des morgens ten 9 ure in de hulpschool, de groote kerk, ten einde van daaruit het nieuwe lokaal te betrekken. Mede waren aldaar tegenwoordig: de heer schoolopziener van het 2e district, de leden van den raad, heeren kerkvoogdenpro- testantsche geestelijke en verdere belangstellenden. Na het zingen van een paar liederen, door de leerlingen van de de partementale zangschoolnam de heer Burgemeester onzer gemeente het woord en sprak, onder meer, nadrukkelijk de hoop. uit dat, nu Schagen zich mogt verheugen in een nieuw schoolgebouw, voldoende aan al de vereischten bij de wet bepaald, met het oude gebouw ook alle oude onaangenaam heden omtrent het meer of minder goed onderwijs, enz. alhier, mogten verdwenen zijn, èn onderwijzers, èn ouders der school- gaanden, beiden hun pligt zouden doen; de eersten door in het nieuwe gebouw met lust en ijver hunne taak te volbren gen de laatsten door hunne kinderen getrouw ter school te zenden en die achting voor hunne onderwijzers in te pren ten, waarop zij aanspraak hebben. Toen spreker geëindigd had, verlieten de kinderen, na vooraf nog een paar liederen te hebben gezongen, de kerk en begaven zich in feestelijken optogt naar het nieuwe lokaal, alwaar iederen leerling een lekkere afbeelding daarvan, een meesterstuk van koekbakkers- photographie, werd aangeboden eene zinspeling waarschijnlijk op de vele zoetigheden die het schoolgaan der lieve jeugd te smaken geeft. Alstoen nam de heer schoolopziener het woord en wensebte in waardige taal den raad der gemeente geluk met de vol- tooijing van een gebouwdat, wat doelmatigheid eu vorm aangaat, teregt voortreffelijk mogt heeten. Daarua zich tot de kinderen rigtende, wensebte ZEd. dat deze hier weldra met even vrolijke gezigten zouden zitten voor hunne boeken als thans voor hunne koeken, terwijl hij tenslotte de aan wezige ouders op het hart bond om van liet schoone gebouw voor bun kroost te profiteren spreker eindigde met de verzeke- riiig, dat, mogten zij soms omtrent een of ander bezwaren hebben, de schoolcommissie, en des noods hij zelf, steeds bereid zoude zijn die te vernemen en zoo mogelijk uit den weg te ruimen. Nadat ZEd. door den heer burgemeestsr op gepaste wijze was beantwoord en de heer Slange, namens de jeugd, den raad had dank gezegd voor het schoone schoolgebouw, werd de plegtigheid met het zingen van het volkslied besloten. Een der kamperende mariniers schrijft ons van Milli- gen d. d. 5 Sept. het volgende: Gisteren bij gelegenheid van de 28 verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, onzen opperbevelhebber van het kamp, hebben wij met al de kamperende troepen ongeveer 9000 man groote parade gemaakt, voor II.II. M.M. de Koning en de Koningin die voor deze gelegenheid het kamp me een bezoek vereerden. Het was met regt een schitterend gezigt, al die blin

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1