kende wapens en nette uitrustingen in den heeten middag zon te zien flikkeren. Bij het inspecteren der troepen heeft Z. M. zijne bijzondere attentie verleend aan de mariniers en den kapt. van Es, den kommandant van dat gedeelte, zijne hooge tevredenheid betuigd over het flinke uiterlijk der manschappen. Dat Koninklijk woord deed niet alleen den kapt. van Es, maar ook ieder der manschappen nog eens regt goed aan het soldatenhart; zoodat wij in onze vreugde Z. M. hebben begroet met een driewerf herhaald hoerah Bij het inrukken der parade kwam er een ordonans-offi cier van wege Z. M. om den kapt. van Es uittenoodigen om hij Z. M. aan tafel te dineren op het Loo. Toen HH. MM. de Koning en de Koningin, de Kroonprins, de hofstoet en genoodigden des middags onze tenten passeer den naar het Loo, riepen wij andermaalleve de Koning Op dat oogenblik was er echter een soldaat van de in fanterie (zeker een waanzinnige) die. riep weg met de Koning! Leve de Paus 1 Hij werd terstond in arrest genomen. Na afloop van het diner op het Loo werd de kapitein van Es door Z. K. H. den Prins van Oranje, per rijtuig aan zijne tent terug gebragt. Het is moeijelijk te beschrijven de geestdrift die dit alles onder ons te weeg brengt, ieder is er troscn op en eigent zich een deel toe van de eer aan zijnen kapitein bewezen. Van Bushire, dato 21 Julij wordt het volgende gemeld Het schip Wilhelmhia Frederikakapt. Kosterman, alhier van Batavia gearriveerd, had te Muscat moeten binnenloopen daar van de 28 man equipagie, 20 op reis overleden waren; de kapitein en twee officieren waren nog de eenigen, in staat om het werk op het schip te verrigten. Met 1 September is iti werking getreden het dezer dagen medegedeeld Koninklijk besluit, houdende verhoo ging der dagelijksche soldijen van de onderofficieren bij het leger. Behalve die tractemeutsverhooging is ook nog bepaald, dat de dagelijksche soldij wegens 6 en 12jarige dienst, voor de onderofficieren (de brigadiers der maréchaus see daaronder begrepen), zal worden v< rhoogd met 5 cents voor 6jarige en 10 cents voor ,12jarige dienst. Ten behoeve der menages van de korporaals cn mindere militairen wordt, ingeval van de soldij (die van den minstbezoldigdeu soldaat, behoorende tot de compagnie waarbij de menage wordt ge houden tot grondslag genomen), minder dan 5 cents per dag aan zakgeld wordt uitgedeeld, het daaraan ontbrekende als bijslag op de de soldij van 's Rijkswege te goed gedaan. Deze bepalingen, alsmede die op de tractements-verhooging tier onderofficieren, zijn ook van toepassing op het koloniaal* werfdepot. In het Dagblad van 's Rage leest men Naar aanleiding van ons verslag der jl. Donderdag gehoudeD vergadering van de afdeeling «Gravenhage" der Hollandsche maatschappij van landbouw, waarin de vrees was te kennen gegeven dat misschien de tentoonstelling, in het laatst dezer maand te Gorinchen te houden, niet zou plaats hebben, omdat zich in de nabijheid dier stad gevallen van veepest zouden hebben voorgedaan, verzoekt ons de secretaris der maatschappij, de heer D. R. Gevers Deynoot, te melden dat er geene sprake is om de tentoonstelling niet te doen doorgaan, en dat er, voor zoover bekend is, in de omstreken van Gorinchem geene gevallen van veepest zijn voorgekomen. Het volgend allertreurigst ongeluk wekt te 's Herto genbosch de algemeene deelneming. De eciitgenoote van den heer M. zou Donderdag met hare kinderen den middag in het naburige dorpje den Dungen gaan doorbrengen; hoofd zakelijk ter viering var, den verjaardag van haar jongste zoontje. Daartoe werd zij met een meijerijsch voertuig af gehaald. Door eene heweging die het knaapje met de parasol zijner moeder maakte, geraakte het paard op hol, met het ijzingwekkende gevolg dat eerst de voerman, die van 't rijtuig sprong om 't paard tegen te houden, onder de wielen ge raakte, vervolgens de 8jarige knaap van 't rijtuig werd ge worpen en de radelooze moeder, haar kind naspringende, eveneens een wiel over het rcgterbeen kreeg, dat daardoor verbrijzeld werd, terwijl de andere twee kinderen en eene vriendin der mo'der nog een eind weegs door 't hollende paard voortgesleept, door onverwachte hulp gered werden. Het knaapje heeft bij dit ongeval het leven verloren. De toestand der moeder is allerhagchelijst, en ook de voerman verkeert in levensgevaar. Men meldt van Finsterwold, 29 Augustus: Gisteren avond zag Hindertje Drenth, arbeidster te dezer plaatse terwijl zij zich na haar dagwerk huiswaarts spoedde en den Einsterwolder polder passeerde een haar onbekend gevaarte in de lucht zweven dat langzamerhand daalde en regelregt op haar afkwam. Toen het den grond bereikt had, joeg «dat ding ter grootte van een kalf' woordelijke uit drukking der vrouw haar niet weinig schrik aan, daar het aanhoudend op en neêr huppelde, en zij dus in de mee ning verkeerde, dat zich iemand daarin verborgen hield, die een reisje door de wolken had gemaakt en nu voor zijn pleizier daar wat heên en weer danste. Toen zij eindelijk al haar moed zamenraapte en de nieuw^B gierigheid haren angst begon te overwinnen naderde zij be-S hoedzaatn het raadselachtige voorwerp om beter te kunneiH ouderzoeken wat het eigenlijk wel wezen mogt. Maar digterbij gekomen greep haar nieuwe ontsteltenis aan daar ze wel wis en zeker in «dat ding" een man dacht te zien die ijverig met beide armen heên en weêr schermde. Na die ontdekking achtte zij 't niet geraden, om zich nog langer moederziel alleen in dat vreemde gezelschap op te houden. Ijlings begaf ze zich van daar en maakte hare ontmoeting op het naburige Ganzedijk bekend. De wagen makersknecht Hk. ten Kate, toonde zich bereid, om nader onderzoek met haar in 't werk te stellen. Ter bestemder plaatse gekomen herkpnde hij dadtlijk in den raadselachti- gen kolossus een luchtballon die reeds zijn oorspronkelij- ken omvang had verloren. Eene aan den ballon gehechte informatie deed hun zien, dat hij drie kwartier te voren te Groningen was opgelaten ter gelegenheid van de festivitei ten van den 28sten Augustus. Door de regtbank te Assen is iemand uit Meppel ver oordeeld tot betaling eetier boete van f 25. of drie dagen gevangenisstraf, ofschoon de eiscb van het openbaar minis terie was 6 maanden opsluiting en f 150. boete, wegens 't bezigen van voor de gezondheid schadelijke kleurstof op sommi ge door hem tot versnapering gebakken en verkochte artikelen. De leverancier der stof, de heer G. uit Rotterdam, handelaar in verfwaren en oliën, is vrijgesproken, op grond zijner onder eede afgelegde verklaring, niet geweten te hebben, dat zulks tot versiersel van gebak had moeten dienen. De Oost-Indische berigten loopen tot 27 Julij. Men leest daarin o. a. het volgende De cholera heeft zich thans te Batavia vertoond en reeds eenige slagtoffers gemaakt. Ook worden zeer veel inlanders door koortsen ten grave gesleeptgroolendeels hij gebrek aan geneeskundige hulp. De voorziening in de zoolang ver waarloosde behoefte der civiele geneeskundige dienst zij den minister van koloniën dringend aanbevolen. Van verschillende gedeelten van Java en de buitenbezit tingen komen voortdurend berigten in van vrij hevige aard- schuddingen, welke echter nog geen schade hebben aangerigt. Onder die omstandigheden baart het verwondering, dat de ruïnen van Willem I weder door troepen worden betrokken. Het tweede hedeelte van de sectie tot Iiedoeng-Djatie van den Samarangschen spoorweg is voor de exploitatie opengesteld. Het landschap Pasoemah is bij de residentie Palembang ingelijfd geworden. De veeziekte woedt op Sumatra voort. Men meldt van Soerabaije 9 Julij het volgende: Uit den Oosthoek schrijft men, dat de weg naar Tosarie, die vroeger wegens vele oneffenheden moeijelijk te passeren was, thans zoo effen is als een kolfbaan. Dat is zeker ook voor de bevolking een groot gemak, maar dit alles is geschied met het oog op de aanstaande komst van den gou verneur-generaal en moest dus in een betrekkelijk korten tijd klaar zijn. Het daartoe benoodigde volk moest uit de koffij- tuinen gehaald worden, waar de pluk juist begonnen was. Als nu de weg klaar is zal er in dien tusschentijd heel wat rijpe koffij verloren gegaan zijn. Zou de gouverneur-generaal dit weten? -Van de Kaap de Goede Hoop schrijft men het volgende: Het berigt dat rijke goudvelden zijn ontdekt, is ten volle bevestigd. Eene talrijke hoeveelheid goudquarz is onderzocht en karavanen en goudgravers worden uitgerust, terwijl in Engeland bestellingen zijn gedaan van machines om het goud quarz te vermalen. De Transvaalsche republiek heeft po gingen aangewend om de grenzen van haar gebied tot over het goud-district te doen verleggen. Pruisische reizigers hebben gepoogd den President der republiek en het hoofd van het goud-district er toe over te halen om den aanvoer van Duitsche immigranten te bevorderen en de bescherming van eene der Mogendheden van het vasteland tot dat einde in te roepen. Er hebben nabij de Kaap talrijke schipbreuken plaats gehad. Naar aanleiding van de omstandigheid dat weder ge vallen van veepest in Nederland zouden zijn voorgekomen, heeft het gemeentebestuur van Antwerpen bepaald lo. dat al het vee, uit Nederland met zeil- of stoomschepen aange voerd. alvorens aan wal te worden gebragt, door een vee- artsenijkundige moet onderzocht worden2o. dat, wanneer eenig blijk van veepest voorhanden is, het vee niet zal mogen aan wal komen 3o. dat Hollandsch vee, hetwelk ter markt gebragt van ziekte verdacht wordt, op kosten van den eige naar zal worden afgezonderd4o. dat de invoer van ziek vee krachtens de wettelijke bepalingen zal worden gestraft, terwijl de eigenaar de schade zal moeten vergoeden, door zijn toedoen veroorzaakt. Voor de correctionele regtbank te Antwerpen hebben in de vorige week teregt gestaan een zevental werklieden van de fabriek der heeren Cockerill aldaar, als beschuldigd van gedurende een tijdsverloop van drie jaren aan zes of zeven loopjongens en leergasten dier fabriek niet alleen sla gen toegebragt en ander ruw geweld gepleegd te hebben, maar hen ook aan wreed bedachten en met snooden moedwil en onmenschelijke hardvochtigheid ten uitvoer gebragte pij nigingen te hebben onderworpen, die bij de meeste der be doelde kinderen en jongelingen verwonding, ziekte en onge schiktheid tot den arbeid ten gevolge hebben gehadterwijl het zelfs twijfelachtig was, of niet de dood van een hunner aan de ondergane mishandelingen moet worden toegeschre ven. Onder de te werk gestelde pijnigingen behoorden o. a.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2