r ophanging aan een met ijzeren pennen voorzien kruis. De k beschuldigden zijn veroordeeld geworden tot gevangenisstraffen ft van negen maauden tot zes jaren. In den toestand van den kroonprins van Belgie komt geene verandering. Gedurende de laatstverloopen dagen liet men hem lucht scheppen in den tuin van het paleishij zit dan in een ligt rijtuigje, zoo ingerigt dat hij geen den min sten schok krijgt. Steeds houden zijn gouverneur, de heer Donny. en het zoontje van dezen officier den prins gezelschap. Dezer dagen ontving hij een bezoek van de kinderen van den kroonprins van Pruisen. De koning en de koningin waken beurtelings bij het kind, en de koningin doet eiken ochtend een soort van bedevaart op een uur afstand van het kasteel. Donderdag avond heeft te Cork (Engeland) een volks oploop plaats gehad, met het doel om den uitvoer van aard appelen te beletten. Eene onstuimige menigte, uit ongeveer 3()00 personen bestaande, bevond zich op de straten. De politie heeft eenige charges met de bajonet gemaakt. On derscheidene personen werden gekwetst. Men meldt uit Londen, 3 SepL. het volgende: Om de kielen schoon te maken van de gepantserde schepen die dit, tengevolge van het bekende aangroeijen van het ijzer, noodig hebben, heeft de admiraliteit, door de hh. Campbell Johnstone Co., een drijvend dok laten vervaar digen, dat 3,000,u00 guldens kosten te Bermuda zal geplaatst worden. Het is geheel van ijzer, en er is niets, wat de marine betreft, dat, na den bouw van de Great-Eastern, zoo zeer de algerueene belangstelling heeft opgewekt. De lengte is 381 voet, de breedte 124 voet. Het heeft den vorm van een U, de zijden zijn evenwijdig, aan de einden slechts een weinig puntig toeloopende, om bij het slepen beter het water te snijden, liet dok voert acht stoommachines en pompen, om het te doen zinken, bij het binnenlaten van het schip en het ver volgens weer te doen rijzen door uitpompen van het water. Heden zal het van de werf afloopen en naar Woolwich worden gebragt. Van daar wordt het door stoomschepen naar Bermuda gesleept. Gedurende de reis zal het dok eene bemanning van zestig koppen voeren, voor wie slaapplaatsen, enz. gereed zijn. Men heeft, om dit gevaarte te besturen, een bijzonder gevormd roer uitgedacht, waarmede men de vereischte rigting hoopt te kunnen houden. Het gewigt van elk anker bedraagt 95U0 pd.; deze zijn met ijzeren ketting-kabels van 2j duim dikte aan het schip verbonden. De Engelsche bladen vestigen de aandacht op een brief in de bladen, gesteld door James Bell, die voor eenigen tijd, gelijk later blijkt ten onregte, veroordeeld is en een gedeelte van zijne gevangenisstraf ondergaan heeft. Genoemde persoon klaagt, dat zijn huisgezin en zijne zaak geruïneerd zij door de pogingen, om hem weder op vrije voeten te krijgen en zijne onschuld te bewijzen. «Gij zult het met mij eens zijn," schrijft Bell, »dat er iets gedaan moet worden, ik zeg niet om het onregt te herstellen, dat mij aangedaan is want het wreede onregt kan nooit hersteld worden, maar ik geloof, dat men toch geen nieuwe benaadeeling behoeft te voegen bij de vorige. Waarom moet mijn huisgezin in armoede blij ven, omdat de politie-beambten op hun eed valsche verkla ringen hebben gelegd?" De Star betreurt het, dat de regtbanken op dit oogenblik geen zitting hebben, doch meent dat het daarom te meer de taak der regering zelve is, om dezen ongelukkige te gemoet te komen. De Great Eastern zal binnen eenige weken van Liver- pool uit, inet den nieuwen atlantischen kabel in zee steken. Even als vroeger, zal sir James Anderson het bevel voeren. Van verscheidene zijden wordt de uitslag van een be langrijk proces te gemoet gezien, doch vooral van de kant der spoorwegmaatschappij. De maatschappij van den Great- Eastern-spoorweg weigert vergoeding te geven voor de schade, door de vonken van voorbijsnellende lokomotieven veroorzaakt, waardoor bij de groote droogte, eene menigte graanvelden totaal zijn afgebrand. De maatschappij wijst er op, dat de groote droogte eene bijzondere bezoeking Gods is en zal op dien grond het proces dan ook wel winnen. Het wordt bevestigd dat bij de verschillende brauden, ■die te Duinkerken plaats hebben gehad, moedwil in 't spel was. Er is nl. in een der magazijnen, nabij de citadel ge legen, ontdekt dat men een achtsten brand had voorbereid zóó dat door middel van één enkelen lucifer het geheele ma gazijn in brand zou hebben gestaan. Op dit oogenblik zijn ter Fransche scheepswerf in aan bouw de volgende gepantserde schepen4 fregatten, 7 kor vetten, l drijvende batterij en 4 wachtschepen. Als deze gereed zijn zal de gepantserde vloot uit 44 schepen bestaan. De geheele stoom vloot bestaat tegenwoordig uit 316 schepen met 73,000 paardenkracht. Te Berlijn is een congres bijeengekomen, dat tot dus ver wei éénig in zijn soort kan genoemd worden, nl. een vereenjging van alle beschaafde doofstommen in Duitschland. De eerste bijeenkomst heeft drie dagen geduurd zij begon Zondag jl. met een gemeenschappelijken maaltijd in het doof stommen-instituut te Berlijn, 's Avonds volgde in een ander lokaal een vriendschappelijken zamenkomst. Het doel van het «congres moet hoofdzakelijk zijn om te bepalen, dat zijne leden voortaan als conservatie-taal niet meer van de vingerteekens, maar van de stenografie zullen gebruik maken. Eenige tijd geleden ontstond er brand in eene boeren hofstede van een digt bij de Pruisische grenzen gelegen Rassisch dorp. De wind woei wel in de rigting van het dorp, maar de hoeve lag tamelijk afgezonderd, en den brand zou men ligtelijk tot de hoeve hebben kunnen beperken, indien slechts eene spuit bij de hand ware geweest. Maar waar die te vinden Waar de nood het hoogst is, is dikwerf de hulp het meest nabij. De reddende spuit verschijnt, zij komt uit het naaste Pruisische dorp aansnellen en kon binnen 10 minuten de plaats des onheils bereiken. Zij koint aan de gren zen maar de mannen hebben geene paspoorten, zij moeten stand houden en toezien hoe op omstreeks 1500 passen voor hen een tweede, een derde hofstede door den brand wordt aangetast en eindelijk het geheele dorp afbrandt, terwijl zij zoo gaarne tot hulp bereid, werkeloos moeten blijven. Een tweede spuit heeft hetzelfde lot. Gelijk hare voorgangster zij stond ook werkelijk aan de grens in afwachting van de vergunning om om die te mogen overschrijden. Eindelijk na uur wachtens, komt de vergunning van het hoofd-bureau. De spuiten komen op de plaats des onheils maar er was niets meer te blusschenhet dorp was, op drie geïsoleerd liggende hofsteden na, afgebrand, en de arme bewoners ston de treurig bij de rookende puinhoopen hunner have. Een negerslaaf te Richmond, John Dabney geheeten had zich kort vóór het uitbreken van den Noord-Amerikaan- schen burgeroorlog vrijgekocht voor eene som van 10,000 fr., die hij zich verbond, in termijnen aan zijne meesteres te be talen. Gedurende den oorlog slaagde hij er in, de helft van zijnen losprys te voldoen. Nadat de vrede gesloten en de slavernij voor afgeschaft verklaard was, kon Dabney zich van elke verdere verpligting tot betalen ontheven hebben be schouwd. Maar, ofschoon de wet hem niet meer bond, acht te hij zich toch door zijn woord gebonden, temeer daar zijne meesteres door rampen van geldelijken aard getroffen was geworden. Hij betaalde de som, waarvoor hij zich had vrij gekocht, dus stipt af. en zond dezer dagen den laatsten ter mijn in van hetgeen hij zijne schuld noemde. «Menig blanke, (zegt het Amerikaansche blad, 't welk dit feit mededeelt) niet slechts in Amerika, maar ook in Europa, zou zeker zoo kiesch en edel niet gehandeld hebben." De heer Frank Buckland geeft inliet weekschrift: Land and Water, eene beschrijving van eene der grootste bezendin- gen van wilde dieren, welke ooitin Europa zijn aangekomen. Een reiziger, genaamd Cassanova, ging een jaar geleden naar Opper-Nubie en Abbyssinie. om wilde dieren te vangen en te konpen. Hij slaagde zeer wel en had weldra 32 olifanten, 8 giraffen, 20 antilopen, 16 buffels, 2 rhinocerossen, 4 leeuwen, 1 hippopotamus, 12 heyenas, 4 struisvogels enz., bijeen. Met deze karavaan ging hij door de woestijn naar de Roode zee. De meeste dieren zaten in kooijen op de rug van kameelen en de grooten dieren liepen den ganscheo weg. Hij had 300 Arabieren, 95 kameelen en 80 geiten voor den overtocht noodig; de laatste om melk te geven voor den hippopotamus en de twee jongen rhinocerossen. Op de stoomboot naar Suez stier ven 16 olifanten. De ondernemende reiziger is nu te Hamburg aangekomen, met de helft van zijne menagerie. De andere helft stierf op reis. Het kostbaarste dier dat hij heeft, is een rhinoceros met 2 neushorens (rhinoceros Africanus). Het is een jong krachtig dier, en zijns gelijke is niet in Europa ge weest sedert den tijd der Romeinen. Hij vraagt 1000 p. st. voor dat dier. De Times ontvangt eene dépêche uit Amerika, volgens welke de Indianen in Nieuw-Mexico een spoortrein hebben verbrand en 16 conducteurs verbrand en gescalpeerd hebben. De Gibraltar Chronicle berigt dat een Engelsch schip, de Mary Stuartte Carthagena door spaansche zeeroovers is geplunderd. De vrijheid van den mensch wordt door zijne rede begrensd en behoort geen andere grens te hebben. Wilt ge alzoo de vrijheid van den mensch beperken, ontwikkeld dan zijne rede. De mensch alléén bezit de rede. De mensch behoorde alzoo altijd te redeneren en nooit te vechten. Al leen de dieren zijn te verontschuldigen wanneer zij met el kander vechten; zij missen de faculteit om te redeneren. Waartoe tot wapengeweld de toevlugt genomen, wanneer men de rede aan zijn zijde heeft? Wie gelijk heeft eindigt altijd met de sterkste te wezenhet is voor hem slechts eene kwestie van tijd en geduld. Wie zich niet sterk genoeg gevoelt om met beginselen te regeren, behoort het gezag uit handen te geven. !S U M I D OESjT JES. Geele peen tegen uitwendige ontsteking. Hier toe wordt de peen goed schoon gewasschen, geraspt, op het ontstoken ligchaamsdeel gelegd, en dikwijls ververscht. Het neemt de ontsteking in zeer korten tijd weg en doet de pijn verminderen. Komkommersap voor borstleiders. De komkom mers worden geraspt, uitgeperst en het sap met fijn gestoo- ten kandijsuiker vermengd. Hiervan gebruike de lijder 's morgens nuchter een half theekopje, of, als hij deze hoeveel heid niet verdragen kan, een eetlepel vol. Dit middel, goed volgehouden, heeft eene wonderdadige uitwerking; de schrijf ster heeft iemand die men door de tering aangetast waande, daardoor volkomen zien genezen. Witte leliebladeren. Deze zijn zeer heilzaam tegen allerlei wonden, en dus ook tegen brandwonden. Men doet ze in een glazen stolpflesch met zuivere salade-olie, die vol strekt niet ranzig is, bindt de flesch met een papier toe en prikt dit met eene speld door, waarna men de flesch op eene luchtige plaats bewaart. Bij de aanwending legt men een lelieblad (een bloemblad wel te verstaan, daar hiervan sprake isj met de daaraan hangende olie op de wond, het welk men 's morgens en 's avonds vernieuwt.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3