COURANT. I 761. Achlste Jaargang. 1868. Jlieuros* en <flÖoertentie--6faÖ. ZATURDAG 12 SEPTEMBER. Officieel gcöcrite. POLITIE. Bict-nffictcri 0cbccïte. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden.ƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post ïrecténrefr. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentikn van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiên intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Gevonden een SIGARENPIJPJE met étui. Helder11 Sept. 1S68. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Men let tegenwoordig weinig meer op de oostersche zaken. Toch blijven die voor Europa het meest kwetsbare punt. Een telegram zegt, dat in 't Balkangebergte zich een bewind van de opstandelingen nestelt. Te Konstantinoppel tracht men door allerlei concessiën 't gevaar af te leiden. Midhat-Paeha heeft voor Bulgarije belangrijke hervormingen voorgesteld, niet alleen op administratief gebied, maar ook op zedelijk en ker kelijk. Door beter onderwijs wil hij de ontwikkeling afgemeen bevorderen, en daarbij aan den onafhankelijkheidszin gehoor geven, door de Bulgarische kerk los te maken van 't orthodox pa triarchaat te Konstantinopel. Maar er rijst nog eene kwestie. De N. Amerik. admiraal Farragut heeft de sluiting der Dar- daneJlen niet erkenden is met de Franklin de zeestraat door gestoomd. Rusland heeft daar een niet te versmaden steun erlangd, om het beperkend verdrag van 1856 te bestoken. Het troetelkind der westelijke mogendheden krijgt hot dan te kwaad. Uit Spanje ontvangt men nu 't berigt, dat weder een aan tal arrestatiën hebben plaats gehad en officieren hun ontslag hebben bekomen. Het broeit daar voortdurend. Eiken dag kan de uitbarsting plaats grijpen. Dingsdag hebben de üwaasste geruchten op de beurs ge- - loopen, die zelfs eenige daling in de fondsen te weeg brag- ten; er was van niet minder sprake dan van een hevig fransch manifest aan Pruisen gerigt en van eene militare zamenzwe- ring in 'tkamp van Chalons ontdekt? Geen van beiden ver dienen zelfs de eer eener tegenspraak. Volgens geruchten zijn onlangs stappen gedaan om de be trekkingen tusschen Oostenrijk en Rusland vriendschappelij- ker te doen worden het initiatief is van het Petersburgsche kabinet uitgegaan. Te Petersburg maakt men zich steeds meer vertrouwd met de gedachte, dat Oostenrijk de geschikte mogendheid is, om in vereeniging met Pruisen en Rusland de coalitie tegen Frankrijk tot stand te brengen. Te Weenen echter schijnt men, volgens mededeelingen uit goed ingerigte kringen, geene neiging te koesteren, om die pogingen tot toe nadering te gemoet te komen. Men schijnt er zeer goed te weten dat Oostenrijk van zoodanige triple alliantte bij slot van rekening geene goede vruchten zou oogsten. Te Rome is, gelijk aldaar verzekerd wordt, eene inkrim ping van het personeel van het hoofdbestuur der wereldlijke aangelegenheden op handen. Sedert lang zou Pius IX het plan hebben gevormd om maar twee ministerien, dat van buitenlandsche en dat van binneulandsche zaken, in stand te houden. 1T X B tT W S T IJ D 11T 3 B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. II Sept. 1868. Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik en monitor Jleiligerlee zijn gisteren uit de haven vertrokken, de eerste tot het doen van een togtje van 4 dagen in de Noordzee, en de tweede naar Delfszijl. Aan deu heer J. C. Schuit gepensioneerd adjunct- commies bij de directie der marine alhier, is een pensioen toegestaan ten bedrage van f773. ingaande I Augustus jl. Naar men verneemt zal het letterminnend gezelschap Liefde tot Kunst in het begin van October weder eene openbare vergadering houden, in het lokaal Tivoli. Gedachtig aan de inderdaad meesterlijke uitvoeringen, die wij in der tijd van dit gezelschap hebben mogen bijwonen, durven wij het thans weder eene volle zaal voorspellen. Het mag met volle regt gezegd worden, dat de degelijke studie en de goede opvatting der tooneelkunst, die men bij dit gezelschap aantreft, eene meer dan gewone belangstelling ten volle waardig is. Sedert gisteren namiddag 5 ure wordt hier een jongeling, oud 19 jaren, vermist. Hij heeft voorgegeven te gaan baden. Men schrijft ons van Terschelling dd. 9 Sept.: Op de te Midsland den 7 dezer gehouden paarden- en veulenmarkt waren aangebragt 88 veulens en 7 paarden, allen van dit eiland afkomstig. De handel was over het algemeen vrij levendig, ofschoon de prijzen zeer laag waren, die van de veulens varieerden van 12 tot 50 gulden ongeveer. De opkomst van vele vreemde opkoopers en marktgasten toonde genoegzaam aan, dat in deze~ sints korten tijd be staande markt, hoe langer hoe meer belang wordt gesteld; trouwens zijn de Terschelliuger veulens altijd zeer gewild. Schagen heeft gisteren weder feest gevierd in den vollen zin des woords, de feestcommissie komt alle eere toe voor de verscheidenheid waarmede zij de duizendenden vreemdelingen die zich op dezen dag op dit kleine plekje vereenigd hadden beeft weten aangenaam bezig te houden. Wij zullen in ons volgend nommer een meer gedetailleerd verslag mededeelen, alleen "willen wij hier nog bijvoegen dat bij de harddraverij de prijs is toegestaan aan den heer Eecen van Oudcarspel en de premie aan den heer J. P. de Wit van de Zijpe. De zanguitvoering in de kerk is door circa 1000 perso nen bezocht en moet uitmuntend voldaan hebben. Het //schitterend1' vuurwerk was inderdaad schitterend, de ontelbare menigte geraakte herhaaldelijk in enthousias me, vooral bij het slotnommer, voorstellende een watermo len bijna op de ware groote. Het was een prachtig stuk en strekt den vervaardiger tot eere. Ook nog ditdat bij de billardpartij gehouden bij den kastelein J. Huibers in de Roode Leeuw, de prijs, een gouden horologie, behaald is door den heer P. Bakker van de Keinsmerbrug en de premie een lederen sigaren koker met goud gemonteerd door den heer W. Visser van Uitgeest. Met ingenomenheid maken wij er melding vandat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden drie aanzienlijke prijzen voor den te 's Hage te houden nationalen schutters wedstrijd heeft toegezegd, zijnde een zilveren bokaal en twee achteriaad-geweren. Z. K. II. heeft aan het centraal-comité van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond, door wien dezen wedstrijd is uitgeschreven als HDs. wensch te kennen ge geven, dat om den zilveren bokaal in den wedstrijd tusschen de verschillende weerbaarheids-vereenigingen zal worden ge kampt en die eerst dan in het bezit der winnende vereeni ging zal worden gesteld, wanneer zij ten tweeden male als overwinnares optreedt; de beide achterlaadgeweren worden als prijs en premie bestemd voor de dit jaar zegepralende vereenigingen. Het getal scherpschutters, dat bij het te houden concours zal vereenigd zijn, wordt op 1500 berekend. Tegen 15 September a. s. is de dubbele synode op geroepen tot behandeling van het hooger beroep, ingesteld- door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te 's Gi&yen-r hage, tegen de beslissing in de zaak van dr. Zaalberg gen§fi&h;:- 'f;- -

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1