BIRGERLIJKE STAM) DER GEMEENTE TEXEL. CARG A-LI JST. getransporteerd. Hij wordt bediend door dén mau, en deze wordt door eene aan de kar aangebragte pantsering, die op en neder kan geschoven worden, beschermd. Deze pantsering is zoo sterk, dat geweerschoten, op een afstand van 25 ellen afgevuurd, er niet de minste nadeelige werking op uitoefe nen. De proeven met de Kugelspritze werden op een afstand van 250 ellen en met eene snelheid van 100 schoten per mi nuut genomen. De schijf werd door schier alle schoten ge troffen. Hetzelfde resultaat verkreeg men ook op een afstand van 400 ellen. De proeven werden in bijzijn van den minister van oorlog, den heer IrgeDS, en verdere militaire autoriteiten genomen. Zaturdag zijn werkelijk alle niet-geprivilegieerde kabs van de straten te Londen weggebleven. De geprivilegieerde kabs zijn die welke van de spoorweg-maatschappijen het voor- regt hebben bedongen, om aan de stations te staan. Slechts één station, dat van de South-Westeru-Railway, 't welk geen geprivilegieerde kabs heeft aangenomen, werd bediend. De werkstaking moet dienen, om gelijk regt voor alle kabs aan de spoorwegstations te bedingen. Intusschen is het eigenlijk 't publiek, 't welk onder dien maatregel 't nleest lijdt. De koningin van Engeland ondervindt op reis*t geen ook een harer voorzaten eenmaal in zijn eigen land gebeurde, die voor een boterham met eijeren veel moetende betalen, van den herbergier op zijne aanmerking ten antwoord bekwam «eijeren, sire, zijn hier genoeg, maar koningen zeldzaam." Te Basel liet men de koningin aan 't station-buffet voor een ontbijt van brood, vleesch, eijeren en koffij voor 30 personen 700 fr. betalen, dat is bijna f 12 per persoon. De koningin heeft echter geene aanmerkingen laten maken, wel wetende, dat er thans reizende vorsten genoeg, maar lage rekeningen voor hen zeldzaam zijn. Een EDgelscli geneeskundig tijdschrift geeft eene statis tiek van de soort van wonden, welke gedurende de twee laatste maanden in de Londenschehospitalen werden verbonden. Honderd vier en twintig wonden waren het gevolg van be ten, 18 van welke door menschen waren toegebragt. Na den hond heeft de mensch de meeste beten toegebragt; de honden beten waren 85 in getal, de beten van paarden 12, de beten van katten 5; de aap en de ezel hadden ieder een persoon gebeten. De mensch heeft stellig geene reden, trotsch te zijn op zijne eereplaats, tusschen het paard en den hond in, en wreeder te zijn dan katten en apen. In Engeland is een middel uitgevonden om den honig uit de korven te halen. Men chloroformiseert de bijen. Men bedient zich van een zesde ons chloroform, voor eenen ge wonen korf en een vierde ons voor eenen grooten. Op on geveer twee ellen van den korf stelt men eenen tafel, bedekt met een dik linnen bekleedsel. In het midden der tafel zet men eene platte schaalwaarop de chloroform ligt, en welke zorgvuldig bedekt is met digt gevlochten ijzerdraad, om eene te digte aanraking met de bijen te vermijden. Daarna neemt men den korf van de plaats waar hij staat en plaatst hem over den chloroform. In minder dan 20 minuten slapen de bijen en geen enkele zit meer op den honigkoek, maar allen liggen op de tafel gestrooid. Men neemt den honig weg, zet de korf weder op zijne plaats, draagt ook de chloroform weg, en de bijen ontwaken en vliegen weder naar hare korven. Hier te lande bestaat een veel gemakkelijker en zekerder middel, dat op de tentoonstelling van landbouw gehouden in 1853 te Alkmaar met de zilveren medaille is bekroond geworden, er is echter geen voldoende publiciteit aan gege ven om de invoering algemeen te doen worden. De geëmancipeerde negers in Amerika beginnen zich thans reeds te schamen over hunne krullende haren. Zij meenen dat de blanken met hunne gladde, stijve en niet krul lende haren ook in dit opzigt boven hen vooruit zijn. Uit dien hoofde is men er in Amerika op bedachtom middelen te verzinnen om het krullen der haren te beletten. Zoo ziet men, dat ook de negers het stelsel huldigen, dat in Europa opgang maakt«leelijk is mooi." The Orchestraeen weekblad aan muziek en tooneelkunst gewijd, deelt mede, dat de bevolking van Londen gedurende den aanstaanden winter een zeer eigenaardig kunstgenoot zal kunnen smaken. De heer Mark Lemon, de bekende hoofd redacteur van de Punchzal zijne opvatting van het karak ter van Falstaff uit Shakespeare's Henry IV in eene reeks van tableaux wedergeven. Deze voorstellingen zullen niet in een schouwburg plaats hebben, maar tot die soort van dra matische lezingen behooren, bekend onder den naam van e7itertainmentsDe bekendheid van den hoofdredacteur van de Punch met den humor en de geestigheid van die eeuw, zal aan zijne opvatting van eene der merkwaardigste schep pingen van Engeland's grootsten dichter welligt eene bijzon dere juistheid geven. Zijn uiterlijk zal hem trouwens zeer te stade komen, om Falstaff goed voor te stellen. Het Brit- sche drama heeft dan ook de hulp van een man van talent op het oogenblik bijzonder noodig. Het geraakt eiken dag verder van het litterarische terrein en geestkarakterstudie en oorspronkelijkheid worden opgeofferd aan decoratie en ben- gaalsch vuur. Niets is zonderlinger dan de opgang, welke eenige tooneelstukken hebben, die letterlijk door niets uitmun ten, dan door de getrouwe voorstelling op het tooneel van een Londensch plein of spoorwegstation, hetwelk ieder kent. Aan den volkssmaak of wansmaak wordt op alle wijzen voldaan. Men bouwt voor eenige stukken muren van steen op de plan ken men brengt werkelijk water op het tooneel. In een drama komt eene vigilante met een paard en in een ander eene omnibus op het tooneel rijden, en in een nieuw stuk wordt de triomf van deze nieuwe dramatische kunst behaald door het brengen op de planken van een werkelijken locomotief. Eindelijk zal men nog eindigen met een spoorweg-ongeluk irr al zijne afschuwelijke werkelijkheid te vertoonen. In de Nagasaki Express vindt men de bevestiging van het berigt aangaande het ter dood^brengen van een aantal inlandsche christenen. In één nacht werden te Nagasaki 150 dezer personen aan boord van een schip gebragt en in zee geworpen, terwijl er nog een vijftigtal gevangen genomen wa ren, om hetzelfde lot te ondergaan. De vreemde consuls hebben bij den Japanschen gouverneur daartegen geprotes teerd en hierop kortaf ten antwoord ontvangen, dat zij zich maar met hunne eigene zaken moesten bemoeijen. Wanneer dit zoo aldaar en op andere plaatsen voortgaat zegt ge noemd blad dan is de vraag waar het eind daarvan zal zijn, daar toch alleen de Jezuiten in Japan reeds ongeveer 40,000 bekeerlingen tellen. Zullen die allen aan den gods diensthaat hunner heidensche regeerders worden opgeofferd? Van 3 10 September 1868. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD Jacob Kooiman en Antje Boon. Simon van der Vis en Trijntje Visser. Jan Ecleuiau en Neeltje Smit. GEBOREN Nicolaas Willem Jan, zoon van Jan Scliumaker en Jannetje Bispinck. Mavientje, dochter van Hendrik Dop en Johauna Niesse. Regér, zoon van Gerrit Vlaming en Trijntje Boon. Antje, dochter van Klaas Graaf en Dieuwerïje van Keeren. Jacobus Simonus Gerluke, zoon van Klaas Kuiper en Dienwertje Tuinder. Harmina, dochter van Ger- hardus Alderlieste en Maamke Bakker. OVERLEDËN Pieter Kikkert, 17 jaren, zoon van wijlen Dirk Kikkert en Sijbreg Daalder. Klaasje Zegel, 2 jaren, dochter vau Meindert Zegel en Maatje van der Wal. Cornelis Dijker, 36 jaren, gehuwd met Martje Kuust. Martje Schaap, 57 jaren, gehuwd met Jan Luitse. UI A K K T B E IV I G T E N. AMSTERDAM; 9 Sept. Tarwe prijshoudend, oude witb Poolsche f 420 per 2400 kilo. Rogge in loco stil, Galatz f212, Petersb. f214 en a contant zonder korting, Petersb. f208; op levering onveranderd, Oct. f 204 a f 2U5, Maart f 196 a 197. GRONINGEN, 8 Sept. Taf we wederom iets lager afgegeven. Rogge aan consumtie ruim prijs houdend. Boekweit slap en 20 a 30 cent lager. Gerst ruim prijshoudend. Dikke haver vooral in de beste kwaliteit gevraagd en hooger verkocht. Voersoorten mede goed prijshoudend. Boonen iets beter te verkoopen. Kool zaad met meer kooplust en iets hooger te plaatsen. Geel mosterdzaad on veranderd. Dederzaad weinig gevraagt. Raapolie bij gerijf f 29 25; dito vlieg bij partij f29; lijnolie bij gerijf f 34 50; dito vlieg bij partij f 34. Met tamelijken aanvoer van rundvee, was de handel in vette koeijen, ten gevolge van lager afkomende markten van Engeland iets trager. De prijs der boter was heden als volgt: 1ste soort 1/4 ton f47, 1/8 ton f23; 2de soort: 1/4 ton f44, 1/8 ton f21.50. Boter vau f 1.15 tot 1.25 het Ned. fg. Hoendereijeren van 45 fot 55 ct. Eendcijeren van 65 tot 75 ct. SCHAGEN, 10 September. 4 Paarden f 60 k 80. 7 Veulens f 25 a 40. 6 Stieren f 80 a 100. 10 Gelde Magere Koeijen f 100 a 120. 30 Gelde Vette Koeijen f 180 a 220. 4 Vaar zen f 60 a 80. 2 Gras-kalveren f 20 a 30. 5 Nuchtere Kalveren f 6 a 9. 200 Magere Schapen f 6 a 10. 300 Vette Schapen 1'20 a 23. 40 Lamme ren 1'8 a 10. 25 Magere Varkens f 12 a 18. 2 Vette Varkens f30. 25 Biggeu f 5 a 7. Konijnen 10 a 60 ct. Kippen 40 a 50 ct. Duiven 10 a 20. ets. Boter per kop f 0,90 of i 1.20 per Ned. pd. Kaas 17^ a 25 ets. per N. P. Kipeijeren f 2.70 per 100 stuks. PURMERENDE, 8 Sept. Kleine Kaas f 32.50. Slepende duur verkocht. Aangevoerd 177 stapels Kleine Kaas, 10 Middelbare. Boter van f 1.15 tot f 1.25 per N. P. Gemiddeld fl.20 per N. P. Aangevoerd 237 Runderen. Vette Koeijen giugen lusteloos van de hand; de prijs evenwel nog al staeude. Melkoeijen gaan uithoofde der droogte thans weder vlug van de hand. Naar Kall'koeijcu blijft de vraag voor het buiten land. 16 Paaiden. 79 Vette Kalveren, prijs van 60 tot 80 ct. per N. P. Handel ving. 23 Nuchtere Kalvereu, prijs van f 10 tot f20 per stuk, Handel vlug. 37 Vette Varkens. De prijs was van 44 tot 53 cents per N. P. Handel vlug. 50 Magere Varkens, van f 13 tot 17 en 228 Biggen van f4 50 tot 7. Handel matig vlug. 1755 Schapen. De Vette Schapen golden ongeveer i'2 per stuk minder; de haudel redelijk vlug. Magere Schapen onverkoopbaar. In Lammeren is zeer weinig handel. Kipeijeren f3Eend- Eijeren 1" 4.50 per 100 stuks. 1086 mud Appelen f 1,25 en 18 mud Peren 3 a 5 per mud. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 177 stapels Kaas, wegende 38798 N. P. De hoogste markt was voor Kleine Graskaas f 32.Mid delbare f30.Aangevoerd 9l8 N. P. Boter. ENK HUIZEN, 10 Sept. Kaas aangevoerd 41 stapels, wegende 8863 Ned, pd. Hoogste prijs f 32.50. Laagste prijs f 25.50. Mosterd per mud f 20 75. Karweij per 50 kilo f 20.12£. Maanzaad per 50 kilo f 18.Graauwe Erwten per mud f 16.Capu- cijuders per mild f 14Bruine Boonen per mud f 14.Witte Erwten per mud f 12.Wijker Valen per mud f 11. SNEEK, 3 Sept. Prijs der Boter f55. ANTWERPEN, 9 Sept. Granen. Markt, kalm en heden zonder affaire. Wol. Verkocht 21 halen vet-wol van la Plata, zonder prijsverandering. MARSEILLE, 8 Sept. Granen, lager, ten gevolge van nieuwe invoeren. Meel. Het merk C. O. S. 42 fr. de 122£ kilo. Van 4 to en met .10 Sept. zijn te Helder tot lossing ingeklaard: Naam van hel Schip. Gezagvoerder. Plaats van herkomst. Lading. Voor wien bestemd. Forouingen Gen. Michiels Eastave Jean Glenora Eothen C. Christensen S. de Vries R. W. Taylor A. Smith Th. Tompson J. Steele Siradswall Riga Sunderland Middlesbro Newcastle Sunderland Hout Steenkolen Blikman Co» Idem Mans.&Grelin. Bruning3 de Leeuw &Zn. on bekend.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3