BMUJJKE SmïS DER ()EMYtE TE\EL ADVERTENTIES. ia meer dan een vijfde der bevolking. Het distrikt Ammi- Moessa, heeft in zes maanden zijne halve bevolking verloren. Uit Karlsrulie schrijft men aan de Industr. Blatt., dat aldaar stearine-kaarsen in den handel gebragt worden, die zich door eene albast-achtige witheid onderscheiden, doch met een niet onaanzienlijke hoeveelheid arsenicum vermengd zijn- Gedurende het branden gaat de arsenicum in damp over, ver spreidt daarbij een bijzondere geur, als van knoflook en zet zich aan koudere voorwerpen als aanslag vast. Iedere kaars, die op de breuk een meer zwamachtige dan kristallijne opper vlakte vertoont en bij het verbranden een zwakke witte rook afgeeft, moet als verdacht worden aangemerkt. Ieder apotheker of scheikundige kan daaromtrent uitspraak doen. Het zou niet onmogelijk zijn, dat men deze kaarsen van buiten's lands ook bij ons zocht over te brengen, daarom wordt er bij het lengen van de avonden, de aandacht van onze landgenooten op gevestigd. Te Quedlinburg zijn wederom twee mannen dezer dagen overleden aan de gevolgen van den steek eener venijnige vlieg. Een van de twee had den Iaatsten veldtogt in Bohemen meê- gemaakt en was er heelhuids afgekomen. Aan het oog ge stoken raadpleegde hij onmiddelijk een arts, die echter, om het oog te behouden, niet tot branden durfden over te gaan. Het vergift had zich trouwens reeds door het gansche lig— chaam verspreid en de ongelukkige gaf na onlijdelijke pijnen den geest. In den loop van den zomer zijn in genoemde plaats verscheidene dergelijke ongevallen voorgekomen; deels kwamen de patiënten om, deels genazen zij. Het onverwijlde inroepen van geneeskundige hulp is hier zaak. Toen na de restauratie in Frankrijk het voorstel werd gedaan, om een milliard francs bijeen te brengen voor de Fransche émigrés, riep generaal Foy uit»Een milliard, maar weet gij dan niet, dat er sedert de geboorte van Christus nog geen milliard minuten verloopen is Ofschoon nu reeds eene halve eeuw is voorbijgegaan, sedert dit gezegd werd, is het milliard minuten nog niet vol. Aanstaande kersmis zullen nog vier-en-dertig jaar verloopen, vóór het milliard bereikt is, waarmede wij tot het jaar 1902 zullen gekomen zijn. Den gemiddelden duur van het menschelijk leven in aanmerking genomen, zullen in 1902 negen tienden van de menschen,die nu op aarde leven, niet meer zijn. Dezer dagen is een doortrapte schelm van de ergste soort ontdekt, die nogthans, gedurende tien jaren al de lek kerbekken van Méquinez eene groote stad in het keizer rijk Marokko wist te doen watertanden. Zekere Gameirio, aldus verhaalt de Madridsche Epocas verkocht kleine vleesch- balletjes, die bij het middagmaal gebruikt en leefta genoemd worden. Men gebruikt die algemeen in Marokka en de leefta- kooplieden doen er dan ook goede zaken mede, maar niemand verkocht zooveel leefta als Gameirio wiens waar bijzonder lekker en geurig was. Hij verdiende dan ook buitengewoon veel geld en in tien jaren tijds gaarde hij een aardig spaar duitje op. Verleden week hoorden asassa of nachtwakers, die de ronde deden, een dof gekerm en gesteun, dat uit een kelderluik in het huis van Gameirio voortkwam. Zij deden 's ochtends rapport van hetgeen zij hadden gehoord en den zelfden dag nog werd een huiszoeking gedaan in het huis van den &<?/ta-verkooper. In den kelder gekomen vond de justitie het lijk van eene vrouw, die blijkbaar pas gewurgd, en wier ligchaam gevierendeeld was, terwijl de stukken aan haken aan den muur hingen, zooals men dat in een slagterwinkel van koebeesten enz. ziet. In een anderen hoek van den kel der vond men nog 17 schedels van vrouwenhoofden. Nu was het geheim van Gameirio's vleeschballetjes opgelost en men kan zich verbeelden welke sensatie de ontdekking in de stad en vooral onder de talrijke kalanten van den leefta-koopman maakte. Wat dezen Iaatsten betreft hij kreeg zijn welverdiend loon. De Sultan van Méquinez liet hem bij zich komen en sprak zelf zijn vonnis uit, dat onmiddelijk werd uitgevoerd. Gameirio werd op een horde door de straten van Méquinez gesleept, aan eiken hoek werd hij met een zweep afgeranseld, enten slotte zijn ligchaam, levend, in kleine stukjes gesneden. Zij die het goud vereeren in deze verdorvene wereld hebben althans iets bij te brengen tot verdediging van hunne afgodendienst, de magt namelijk van hunnen afgod. Wel is waar, gelijk de andere afgoden, bezit hij noch denkvermogen, noch verstand, maar hij is daarin aan de andere afgoden on gelijk, dat hij menigmaal geest en verstand heeft medegedeeld aan die ze niet bezaten, en ze vernietigd heeft in die ze be zaten. Twee bijzondere eigendommelijkheden kenmerken dezen afgod: hij wordt vereerd in alle luchtstreken zonder eenigen tempel te hebben, en hij wordt vereerd door alle klasse van menschen, zonder dat daaronder één schijnheilig is. GEIIEi'GDE fiSËBUGTE iW. In het vrome Utrecht, duren de brood wegingen immer voort en blijven het bewijs leveren, dat de bakkers zeer be zorgd zijn voor de magen hunner respective begunstigers. Het pauselijk leger telt 1200 koortslijders. Bij het verla ten van het kamp van Chalons heeft Napoleon meesterlijk gezwegen, dewijl de Prins opperbevelhebber van het kamp van Milligen een flinke dagorder heeft uitgevaardigd. In de verschillende bibliotheken van Europa zijn 20,000,000 boeken aanwezig. De heer Hennear heeft een middel uit gevonden tegen het zinken van schepen. Het bestaat een voudig uit opgeblazen luchtdigte pijpen uit waterdigt zeildoek vervaardigd, die aan de zijde van het zinkend schip worden aangebragt. De schade aan stal, paarden en harnache- ment te Amersfoort wordt begroot op f125,000. In Peru heeft een aardbeving gewoed, waarbij 25 k 30,000 menschen zijn omgekomen. Vreesde men in Engeland, dat de heer Desraëli nooit gedoopt en slechts een christen in naam was, thans echter leest men in alle conservative bladenOp pag." 80 van het gemeente register van de city of Londen komt het volgende voor: gedoopt 31 Julij 1817 Benjamin, 12 jaren, zoon van Isaac en Macea Disraëli. Wat toch een ge ruststelling voor de vromen. In 1867 is de jaarlijks uitgetrokken som van f 2000 voor decoratien niet voldoende geweest. Het ministerie van Zuylen, Heemskerk en Schim- melpennink hebben zoo veel lintjes uitgedeeld, dat het bedrag op f4,863,60 is moeten gebragt worden. Bij het dejeuner dat men den koning van Pruisen te Hanau heeft aangeboden zijn 196 flesschen champagne soldaat gemaakt, de daarvoor verschuldigde som moet nog betaald worden. Te Mar- seille zitten drie dames in de knip, omdat zij hare respective echtgenooten een preparaat hadden toegediend, dat wat te kras schijüt geweest te zijn. De Mindons balsem kost slechts f2.per flacon. De baardelooze jongeling die er het aangezigt mee besmeerd kan zeker wezen in 4 weken in het bezit te zijn van een sik als een bok. Men zende f 2., per post wissel aan Theopheld in de St. Nicolaas straat no. 403 te Am sterdam. Mevrouw«Hé, wat groet je die dame ijselijlc vrien delijk! Zeker een oude beminde van je?" Mijnheer»Waar denk je aan, Marie! ik heb nooit eene oude beminde gehad! Jufvrouw Mietje zegt, als slot vau haar bedsermoen »Ik zeg je, man, 't is al te erg; dat 's nou al twee maal van de week dat je in 't holle van den nacht t'huis komt; 't slaat daar waarachtig al twee uur!" Haar gemaal (mooi aange schoten): «Twee uur! Nou, wat zou dat, twee uur? Al was ik nou vroeger t'huis gekomen, zou het dan nou ook niet twee uur wezen Van 17 23 September 1868. ONDERTROUWD Gerrit Boon en Antje Mulder. Klaas Over, van Koedijk en Trijntje Bakker. GETROUWD Cornelis Bakker en Neeltje Luitzen. GEBOREN Klaas, zoon van Pieter Breiner en Antje Bakker. Jacob, zoon van Melger Sieborn Haramer en Johanna Allewert. Hendrika, dochter van Johannes van Heerwaarden en Antje Smit. Lodewijk, zoon vau Reijer Vermeulen en Antje Smit. Dirk, zoon van Jan Dekker en Martje Zeijle- maker. OVERLEDEN Tetje Jonker, 18 jaren, dochter van Cornelis Jonker en Trijntje Smit. Jan Cornelis Moelaard, 1 jaar, zoon van Pieter Moelaard en Cornelia Zeijlemaker. Martinus Langeveld Pz.3 53 jaren, gehuwd met Butje Kalis. Pieter Kikkert, 77 jaren, gehuwd met Dieuwcrtje Gollenstein. MARKTBERIGTEN. SCHAGEN24 September. 6 Paarden f 30 a 90. 4-Ossen f 80 a 110. 2 Stieren f60 a 80. 10 Gelde Magere Koeijen f 80 a 100. 16 Gelde Vette Koeijen f 180 a 220. 4 Vaarzen f80 a 100. 4 Gras-kalveren f 16 a 25. 6 Nuchtere Kalveren f 7 a 10. 350 Magere Schapen f6 a 10. 520 Vette Schapen f 16 a 25. 50 Lammeren f 9 all. B Bokken en Geiten f 1 a 5. 18 Magere Varkens f 12 a 24. 40 'Biggen f4 a 6. Konijnen 10 a 60 ct. Kippen 30 a 45 ct. Eenden 25 a 50 ct. Duiven 10 a 25 ets. Boter per kop f 1.of f 1.33 per Ned. pd. Kaas 20 a 35 ets. per N. P. Kipeijeren f3.10 a f3.25 per 100 stuks. PURMERENDE, 22 Sept. Kleine Kaas f32.Matige voorraad; redelijk vlug en duur verkocht. Middelbare f Aangevoerd 135 stapels Kleine Kaas, 8 Middelbare. Boter van f 1.15 tot 1.25 per N. P. Gemiddeld f 1.20 per N. P. Aangevoerd 273 Runderen. Vette koeijen gingen niet zoo vlug van de hand, de prijs wordt dalende. Melkkoeijen gaan weder iets beter van de hand, de prijs is echter niet hoog te noemen. Vroege Kalfkoeijen worden, steeds gezocht. 29 Runderen. 78 Vette Kalverenprijs van 65 tot 85 ct. per N. P. Handel vlug. 26 Nucbteren Kalveren, prijs van f 11 tot 20.per stuk Handel vlug. 61 Vette Varkens. De prijs was van 44 tot 56 cents per N. P. Handel matig vlug. 55 Magere Varkens van f 14 tot 19 en 263Biggenvan f 4 tot 6. Handel levendig. 2156 Schapen, en Lam meren. De Vette Schapen waren ruim aaugeuoerd, de handel was lang zaam, de prijs nog al redelijk. Magere Schapen zijn niet te verkoopen. Lammereu zijn niet hoog in prijs, de handel flaauw. Kipeijeren f 3.40. Eend-Eijeren f4.50 per 100 stuks. 1139 mud Appelen f 1.20 tot 2.50 per mud, 36 mud Peren f 2.50. tot 6 per mud. Verleden Diugsdag zijn ter waag gewogen 199 stapels Kaas, wegende 45552 N. P. De hoogste markt was voor Kleine Graskaas f32.50. Mid delbare f30.Aangevoerd 1617 N. P. Boter. ENKHUIZEN, 24 Sept. Kaas aangevoerd 43 stapels, wegende 9795 Ned, pd. Hoogste prijs f 31.75. Laagste prijs f24.Mosterd per mud f 20.Karvveij per 50 kilo f 20. Maanzaad per 50 kilo f 16.Graauwe Erwten per mud f15 a 17.Capu- cijnders per mud f 15.Bruine Boonen per mud f 14.Witte Erwten per mud f 11.—Wijker Valen per mud f 11. SNEEK, 22 Sept. Prijs der Boter f 57. Dingsdag 29 September vertrekt van hier de West-Indische mail. Getrouwd H. A. STADERMANN EN E. A. VROOM. Kelder24 Sept. 1868. Algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm miin geliefde Echt genoot MARTINUS LANGEVELD Pz„ in den ouderdom van 53 jaren diep betreurd door mij mijne kinderen en behuwdkinderen. Texel, B. KALIS 21 Sept. 1868. Wed. M. LANGEVELD Pz. Algemeene kennisgeving.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3