M 767. Achtste Jaargang. 1868. Jïieums- en ZATURDAG PI UIA li <ftÖoertentie-6fnÖ. 3 OCTOBER. Tweede Kamer. rriBtrwsTUDiiygBiT. HELDERSC Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 8 maandenƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltj.es COURANT. De prijs der Adyerticntien van 14 regels is 60 Centenvoor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. De langwijlige discussien over 5 van het adres van ant woord op de troonrede zijn in de ziting van Donderdag ge ëindigd, Die luidt als volgt «Uwer Majesteits bijzondere zorg voor het onderwijs stel len wij op hoogen prijs. De wetsvoordragt tot regeling van het hooger onderwijs, die daarvan een vernieuwd blijk zal opleveren, wordt door ons met verlangen te gemoet gezien." Daarop zijn voorgesteld twee amendementen. lo. van den heer Gefken, luidende aldus »Wij mogen echter ons leedwezen niet ontveinzen, dat door Uwer Majesteits Regering niet aan de natie tevens het uit- zigt wordt geopend op eene wenschelijke tegemoetkoming aan billijke bezwaren, voortvloeiende uit de bestaande wetgeving, regelende het middelbaar en lager onderwijs." 2o. van den heer W. van Goltstein, van den volgenden inhoud »Uwer Majesteits bijzondere zorg voor het onderwijs stel len wij op hoogen prijs. Zij strekt ten waarborg dat de bezwaren van velen tegen ons lager onderwijs door Uwer Majesteits Regering met ernst en belangstelling zullen over wogen worden. »De wetsvoordragt tot regeling van het hooger onderwijs wordt door ons met verlangen te gemoet gezien." Beide amendementen worden verworpen, dat van den heer Gefken met 49 tegen 23 stemmen en dat van den heer van Golstein met 41 tegen 31 stemmen. 5 wordt daarna zonder stemming goedgekeurd. De voort zetting der beraadslagingen wordt bepaald op Vrijdag 11 ure. POLITIEK OVEtlZlGT VAN DEN DAG. De opstand in Spanje, die zich, na in de laatste dagen over het geheele land te hebben verspreid en waartoe ook de hoofdstad is toegetreden kan thans in zoo verre als gelukt worden beschouwd, dat de dynastie der Bourbons is verdreven. Koning Isabelle heeft het besluit genomen zich naar Frank rijk te begeven, en van dat voornemen aan den keizer der Franschen kennis gegeven, die onmiddelijk drie officieren vau zijn huis naar de grenzen heeft gezonden, om H. M. te ont vangen. De spoortrein, waarmede de koninklijke familie de reis maakte, is ten elf ure te Biarrïtz aangekomen en bevatte de koningin, den koning, de Spaansche infanten, den oom der koningin, don Sebastiaan, een minister van staat en an dere personen. De keizer, de keizerin en de keizerlijke prins waren aan het spoorweg-station, om de uitgeweken konink lijke familie te begroeten. Na een zamenzijn, dat zich ken merkte door die blijken van sympathie, welke het ongeluk altijd inboezemt, heeft de spoortrein de reis veortgezet naar Pau, waar de koningin zich voorstelt eenigen tijd rust te nemen in het kasteel, dat de keizer tot Hr. Ms. beschikking heeft gesteld. Er heerscht reeds weder te Madrid rust en orde. De nieuwe autoriteiten voorzien in de openbare dienst. De be volking is gewapend. Uit Nieuw-York wordt gemeld, dat de republikeinsche kan didaat met eene meerderheid van 20,000 stemmen is verkozen. Senaat en wetgeving zijn thans bijna geheel republikeinsch gezind. Aan de benoeming van Grant kan dan ook bijna niet meer getwijfeld worden. In Ar kansas is een opstand uitgebroken en in weerwil van alle pogingen van den gou verneur aan het hoofd zijner troepen, heerscht er eene volslagen anarchie, de negers zijn vogelvrij verklaard en geen mensen is zijn leven zeker. In Kentucky zijn ook verscheidene dis— trikten in volslagen opstand tegen de regering, die zich ge noodzaakt ziet er geregelde troepen heen te zenden, om er de belastingen te innen. In Tenessee heerscht volslagen anar chie, de Ku-Klux-Clan moord en steelt niet alleen des nachts maar op klaarlichten dag; gewapende ruiterbenden trekken, door het land en alle Unionisten ontvangen anonyme brieven, waarin hun de keuze igelaten wordt tusschen den dood of ballingschap voor de toekomstige keuze van den president. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz. 2 Oot. 1S68. Met genoegen hebben wij gisteren avond de openbare vergadering bijgewoond van het letterminnend genootschap «Liefde tot Kunst.De beide tooDeelstukjes, zoowel als de beide voordragten, zijn uitmuntend uitgevoerd. De hoofdver- tooners verdienen allen lof en inogten dan ook herhaaldelijk de toejuiching van het aanwezige publiek verwerven. Onder dit gezelschap vindt men leden wier spel door too- neetspelers van professie niet verbeterd kan worden. Zij wis ten zich in hunne rollen volkomen te verplaatsen, dat zeker eene der hoofdvereischten van het tooneelspel is, en legden daarbij eene gepaste vrijmoedigheid aan den dag, die volstrekt niet in overdrijving ontaarde, zoo als helaa3 bij dilettanten dikwijls het geval is. Wanneer Liefde tot Kunstgedurende de ophanden zijnde winter hare vergaderingen op geschikte tijden herhaalt, dan durven wij haar bij dergelijke flinke uitvoeringen gerust eene steeds toenemende belangstelling van het publiek waarborgen. De muziek uitvoering in de entre-aotes, droeg mede de algemeene goedkeuring weg en vooral die voor den dans werd hoog geroemd. Dingsdag avond jl. heeft in het lokaal Tivoli eene vergadering plaats gehad van 47 leden van de kiezersvereeni- ging //Evangelie en Vrijheid',, waarin 14 candidaten zijn ge steld voor de op l November a. s., af te treden en wegens vertrek en overlijden tnsschentijds uitvallende leden van het kiezerscollegie der hervormde gemeente. De namen van de gestelde candidaten zullen in tijds door het bestuur van genoemde kiezersvereeniging op doelmatig geachte wijze worden gepubliceerd. Zr. Ms. transportschip Java, kommandant kapt. luit. t/z. jhr. M. W. Bowier, is lieden namiddag ten 3 ure uit de haven vertrokken met bestemming naar Oost-Indië. Heden is op de reede de machine beproefd van het stoomschip Anna Pauloiona. Dit vaartuig is te Am sterdam nieuw gebouwd, terwijl aan 's rijkswerf alhier de machine is ingezet. Dit schip dat nog niet is opgetuigd, zelfs nog niet van masten is voorzien zal naar wij vernemen voorloopig aan 's rijkswerf alhier worden opgelegd. De luitenant ter zee 2e klasse J. R. Eek en jhr. W. van Hogendorp, de eerste behoord hebbende tot 't eskader in Oost-lndie en de laatste dienende op de Soembing te Curae;ao en van daar in Nederland teruggekeerd, worden op non-activiteit gebragt. De officier van gezondh. 2e kl. W. Pannevis, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, en van daar den 22 Sept. jl. teruggekeerd, is met dat tijdstip op non activiteit gebragt. Z. M. heeft met uit. Dec. eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend: aan den hoofd-ingenieur bij de directie der marine te Hellevoetsluis P. P. Jansen, en aan den ingenieur bij 's rijks stoomvaartdienst te Amsterdam D. van den Bosch beiden met dankbetuiging voor de door hen in die betrek king bewezen dienstenaan den griffier bij de directie der marine te Vlissingen F. de Vries en de adjunct-commiezen bij die directie C. V. Riemens en J. C. Ockers, alsmede aan den houtmeter bij de directie der marine te Amsterdam P. J. Schuyt, allen onder toekenning van zoodanig pensioen of wachtgeld, als waarop zij zullen bevonden worden aan spraak te hebben. -Z. M. heeft benoemd tot sluiswachter bij het kanaal van Zuid-Beveland de heer A. Hofstee, wonende alhier? Z. M heeft aan den gew. eomm. der loodsen, têveös ontvanger der loodsgelden op Terschelling, W. S. L. Eschatt- zier, een pensioen verleend van f325. 'sjaars.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1