Z. M. heeft aan den heer mr. C. Th. baron van Londen van Sandenburg, afgetreden minister voor de zaken der hervormde en andere eerediensten, behalve die der roomsch-katholijke, verleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van f 257. 's jaars. Men verneemt, dat door Z. M. den Koning bepaald is, dat voor het volgende jaar de voor het leger benoodigde voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij wijze van proef, in het openbaar zullen worden aanbesteed, met uitzondering van de lakens en andere wollen stoffen, de lederen voor werpen en enkele goederen van verschillenden aard, die door de administratie der gevangenissen worden geleverd. De hoofdadministratiën zijn gelast deze aanbestedingen in de dagbladen te publiceren. Onlangs is voor het provinciaal geregtshof te 's Her togenbosch behandeld, de zaak tegen Johanna Hopstaken, huisvrouw van A. Vermunt, oud 50 jaren, wonende te Rijs- bergen, beklaagd van poging tot vergiftiging van haren man, welke poging niet dan door toevallige en van de daderes onafhankelijke omstandigheden hare uitwerking heeft gemist, door in het middageten van haren man eene hoeveelheid phosphorus (afschraapsel van niet minder dan 1150 lucifers) te doen. Negen getuigen werden in deze zaak gehoord het openbaar ministerie eischte schuldigverklaring aan ver giftiging en veroordeeling tot de straffe des doods. Jhr. mr. de Kuijper verdedigde de beschuldigde en concludeerde tot vrijspraak. Donderdag heeft het hof uitspraak gedaan en vrouw Vermunt veroordeeld tot de straf des doods, uit te voeren binnen Ss Bosch. Zondag 11. heeft in de gemeente Deil, prov. Gelderland «en zoon, in dronkenschap met zijn vader in twist gera kende, aan laatstbedoelde een messteek in den rug toege- bragt. De dader is in hechtenis genomen en naar het huis van arrest te Tiel overgebragt. Gelukkig blijkt de toege- bragte wond niet gevaarlijk te zijn. Te Londen zien de overheden den naderenden winter met groote bezorgdheid te gemoet: omdat de onbeschrijfelijke opgewondenheid, door de naderende verkiezing veroorzaakt, de menschen blind maakt voor de naaste toekomstwelke dreigend is, blijkbaar uit den stilstand van zoovele fabrieken en werven. De armoede in oostelijk Londen is daardoor zoo verschrik kelijk toegenomen, dat sommigen der armenopzigters niet weten wat te doen en wat aan te raden. Men heeft thans een plan gevormd om penny trains (stuivers-treinen) voor den werken den stand, eiken ochtend en avond te laten loopen, ten einde Len in staat te stellen buiten het overbevolkte Londen te leven. Men zou dan tevens honderden goedkoope arbeiders woningen voor hen bouwenmaar al deze plannen vereischen tijd en kunnen voor dezen winter r»l©t helpen. In het staatkundig overzigt van den Moniteur worden berigten uit Japan medegedeeld onder dagteekeniug van 12 Augustus. De burgeroorlog duurde toen voort tusschen de Noordelijke Prinsen en de Zuidelijke daïmios. Intusschen bleek de veiligheid der Franschen op de voor den handel openge stelde punten volkomen verzekerd door de zamentrekking van de Fransche zeemagt in de havens van Yokohama en Osaka. De Japansche autoriteiten hadden de vertegenwoordigers der Mogendheden medegedeeld het besluit van het Gouver nement van den Mikado om de havens van Osaka voor de vreemdelingen open te stellen. Tot dusver bleef die haven gesloten, ofschoon de bevoegdheid bestond om de stad zelve te bewonen. Bedoelde maatregel heeft, te rekenen van 1 Sep tember jl., zijn beslag gekregen. De Corr. Havas bevat een telegram uit Yokohama van 23 Augustus luidende aldus«Een Keizerlijk besluit, waar bij de christelijke godsdienst wordt verboden, is aan de poorten der stad aangeplakt." De junta te Madrid heeft een document openbaar ge maakt waarin de volgende beginselen op den voorgrond wor den gesteld afschaffing van de doodstraf, persoonlijke vrij heid, onschendbaarheid van het domicilie en van het brie- vengeheim. Ten einde in de behoeften der arbeidende klassen te voor zien, is door de junta eene leening van 10 millioen realen geopend, gewaarborgd door obligatiën ten laste der gemeenten, en terugbetaalbaar uit de opbrengst van den verkoop der gemeentegronden. Twintig kapitalisten van Madrid hebben dadelijk ieder voor 50,000 realen ingeschreven. De gewezen secretaris van Gonzales Bravo is in de straten van Madrid door het volk schrikkelijk gehavend. Prim heeft van het balkon van zijn hotel het gedrag van het volk afgekeurd en spoorde aan om de grieven te vergeten en liever te sparen dan bloed te doen stroomen. De volksleiders op de straten zeiden het daarmede eens te zijn en het ministerie te willen ondersteunen, zoo het voort ging de kwestïën in democratischen zin op te lossen. Rivero sprak van het balkon van het ministerie van binnenl. zaken de menigte toe, die deze declaratie had afgelegd. De aartsbisschop van Valencïa, de bisschop van Huesca en de patriarch van Indië hebben zich aan de revolutie aan gesloten; de eerste heeft den generaal Prim, bij diens door- togt aan het station van den spoorweg begroet; de tweede heeft zijne diensten aan de revolutionaire junta aangeboden, terwijl de derde een langdurig onderhoud heeft gehad met den maarschalk Serrano. De laatste droeg bij zijn intogt te Madrid, slechts een enkele decoratie, namelijk de ster van de orde van den heiligen Ferdinand, die, tijdens den oorlog in Marokko door O' Donnel werd gedragen, en bij het overlijden van dezen aan den hertog del Torre door de familie werd vereerd. Te midden van het gedrang der menigte was die decoratie verloren geraakt, doch een enkele oproeping in de dagbladen was voldoende om haar den maarschalk op nieuw te doen ter hand stellen. De heer Madoz heeft alle architecten uit de provinciën op het stadshuis te Madrid bijeen doen komen, om te beraad slagen over het uitvoeren van een reeks werken van algemeen nutwaardoor verscheidene arbeidersdie nu zonder werk zijn, zouden worden bezig gehouden. De ellende onder de mindere standen is schrikkelijk; de particuliere liefdadigheid doet veel, doch vermag niet alles; de gouverneur laat dan ook aan elk, die zich daartoe aanmeldt een pond brood uit reiken. Men zal kunnen nagaan, of de verbittering tegen de vorige regering ook gewettigd isals men verneemt, dat men 51 kisten, waaronder verscheidene met kostbaarheden gevuld, heeft gevonden, toebehoorende aan Gonzales Bravo, die, al vorens minister te zijn, alles behalve rijk was. Te Antequerra heeft het graauw een nonnenklooster ge plunderd en in brand gestoken en toen de gewapende magt toeschoot, was het reeds te laat. Men vreest dat eenige non nen zijn verbrand. Een bezoeker van de koninklijke stallen te Madrid geeft daarvan de volgende beschrijving. Men bragt ons eerst in eene groote zaal vol glazen kasten, welke de gala-livereien der bedienden van het paleis, de tuigen en de dekkleeden der paarden bij groote plegtigheden, als begrafenissen, huwelijken, krooningen, stierengevechten, met de gelieele verzameling za dels bevatte. De tuigen vooral zijn prachtig. De stallen zijn zeer ruim; ëén der gebouwen is uitsluitend voor muilezels bestemd. Men vindt in de stallen verscheidene sehoone Ara bische en prachtige Andalusische en Engelsche paarden. De Koningin had echter de schoonste paarden naar St. Sebasti- aan medegenomen. In het koetshuis staan 170 rijtuigen voor dagelijksch gebruik en gala-dagen; eenige daarvan zijn in Spanje vervaardigd, de meesten echter in Frankrijk en En geland. Men vindt er ondercoureuses en americaines voor den Koning, phaëtons, calèches, reis-berlines en zelfs een zware diligence voor de Koningin, en voorts een ontelbaar aantal kleine rijtuigen voor de kinderen. Onbeschrijfelijk rijk versierd zijn de gala-koetsen, welke de Koningin gebruikt, wanneer zij de Cortes gaat openen, die waarvan men zich bij de krooniug bedient en de zegewagen. Men ziet er ingelijks een verzameling historische rijtuigen, waartoe het met beeld houwwerk versierde rijtuig behoort, dat geheel uit zwart hout zamengesteld is en waarin de moeder van Karei Y overal het lijk van haren echtgenoot Philips de Sehoone met zich voerde. Voorts zijn er nog rijtuigen uit de 18e eeuw met houten paneelen, rijk met email geïncrusleerd. In de vorige week had in Cleveland-Hall te Londen eene meetiDg plaats van buitenlandsehe revolutionairen, die te Lon den wonen, om hun oordeel te uiten over de Spaansche re volutie en een adres van gelukwensching aan het Spaansche volk te rigten. Er waren omstreeks 300 personen bijeen, meerendeels Franschen doch ook Duitschers en Italianen. Er werd in het Fransch gesproken. De «burger Besson" gaf als zijn gevoelen te kennen, dat deze revolutie een grooten invloed zou uitoefenen op de geheele wereld, aangezien het revolutio nair element daardoor allerwege versterking zou erlangen. De burger Felix Payat las het adres voor, dat volgens de Daily News een ultra-revolutionairen geest ademt. Tegen den Franschen keizer kantte men zich sterk aansommigen uitten de leuze: "Na Maximiliaan Isabella na Isabella Napoleon" die met luide bijvalsbetuigingen werd begroet. De burger Pierre Vesinier verlangde dat Spanje thans de geestelijkheid en den adel zou afschaffen, en de vloot alsmede het leger op een economischen voet inrigten, en wel geheel naar het stel sel door Bobespierre aangegeven. Het adres werd onder algemeene toejuiching goedgekeurd. Er zijn in Italië twee of drie rooverhoofdlieden, zich tituleerende, generaals in dienst van Z. M. Koning Frans II van Napels, die hun grond gedurende de laatste acht jaren wisten te bewaren, in spijt van alle pogingen der politie, gendarmes en soldaten. Een dezer bandieten-aanvoerders, de eerlooze Guerra. werd in den nacht van 30 Augustus met versckeidenen zyner bende gedood. Het was een stormach tige nacht, en de regen viel bij stroomen neder, toen de ma joor Lombardi, verwittigd dat de bandieten zich in de na- byheid bevonden, er op uit ging om ze aan den voet van den berg Torrone, bij Mignano op te sporen. Men had lang vergeefs gezocht, toen een paar gidsen eenige groote holle eikenboomen gingen onderzoeken, waarin zich eenige menschen gemakkelijk konden verbergen. In den eersten den besten vonden zij twee personen. Een hunner worstelde met den kapitein dien hij aangreep, maar eer deze van zijn» wapens kon gebruik maken werd hij door een soldaat neergeschoten. Het was Guerra. De andere werd, terwijl hij de vlucht nam, geveld. Bij het nazien van het lijk, bevond men dat het de bijzit van den bandiet was. Bij dezelfde gelegenheid werd een andere, zeer gevreesde bandiet, de bloeddorstige Cicconi, een booswicht van herkulische sterkte gedood. Domenico Fresco, is de geduchtste dergenen, die nu nog op vrije voeten zijn. De Italiaansche dagbladen deelen nu mede, dat het overschot van Guerra's bende, zich aan de regering heeft overgegeven. Te Barnsley is een vuurwerkfabriek in de lucht ge vlogen, waardoor zeven personen onmiddelijk zijn gedood en veertien zoodanig gekwetst, dat men aan hun herstel wanhoopt. Blijkens de jongste mailtijdingen vau de Kaap is te

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2