M 774. Achtste Jaargang. 1868. Jtieuros- en WOENSDAG <ftÖoertentie--6faÖ. 28 OCTOBER. 1TI a TT °7T 5 T IJ D 11T 3» B 1T. HELDERSCHE COURANT, Verschijnt WOENSDAG en ZATURD 1G. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.30 Franco per po9t n #1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 27 Oct. 1868. Zaturdag jl. vertrok de heer A. J. H. Beeloo, hoofdin genieur bij de Marine, van hier naar zijn nieuwe bestem ming, Helievoetsluis. Een tal van vrienden en bekenden vergezelden Z.H.Edg. tot aan het station van den spoor weg en gaven vele blijken dat zij hem met leedwezen zagen vertrekken. De heer Beeloo was een man van zeer strenge beginse len ten opzigte van 's lands belangen; daar waar het echter niet met die belangen in strijd was, kon men op zijne wel willendheid en medewerking rekenen ter bevordering van verschillende nuttige inrigtingen ter dezer plaatse. Inzon derheid de commissie tot werkverschaffing is hem bij hare oprigtiug en voortgang groote erkentelijkheid verschuldigd. De heer J. J. H. Mispelblom Beijer, thans directeur van het postkanloor alhier, is door Z. M. benoemd tot di recteur der spoorweg kantoren Amsterdam Emmerik eu Arnhem Bentheim. De leden van het Departement Helder der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen mogten Vrijdag avond jl. weder regt genoegelijk bijeen zijn. De voordragten van de heeren Dekker, Bron en Weber waren inderdaad boeijend en weg slepend, zelfs in die hooge mate, dat men, onder dat gehoor, de op dien avond nog al heerschende koude niet eens gevoelde en het gure weder daar bniten geheel vergat. Van alle te dezer plaatse bestaande vereenigingen verdient bij alle weldenkende», de oude, maar immer met vernieuwde krachten werkzame nuts-instelling de meeste sympathie. Inzonderheid wegens hare menigvuldige nuttige instellingen die als het ware in alle stilte daarheen werken, spreidt het Departement Helder inderdaad een ongeloofelijkeu zegen onder de mindere burgerstand te dezer plaatse, die helaas door de andere standen maar al te weinig wordt opgemerkt, en niet die algemeene ondersteuning of medewerking onder vindt die wij haar zoo zeer toewenschten. In de storm die hier tnssolien Zaturdag en Zondag jl., hevig woede, is een Engelsche brik op den Zuidwal aan den grond geraakt, men hoopt bij gunstig weder het schip aftebrengen. Men heeft eenig Noorsch hout zien drijven, enkele stukken zijn hier aangedreven, vermoedelijk de bovenlast van een Noorsschip. Van andere ongelukken is hier nog niets bekend. Z. M. heeft aan den kapitein der Noorsche brik AriadneBerger.ius Johannissen, verleend de zilveren me- dalje en getuigschrift, wegens de redding der in levensge vaar verkeerende bemanning van het Nedcrl. schoonersehip de Tijd, op 23 Aug. jl. nabij Texel en aan die bemanning verstrekte verpleging. Den 14" November a. s., moet van Harderwijk ver trekken om denzelfden dag alhier over te gaan aan boord van het schip Kleclra, gezagvoerder P. H. Landweer, bestemd naar Batavia, een detachement suppletie-troepen sterk .150 militairen, waaronder 9 onderofficieren. Het bevel is opge dragen aan den van verlof naar Java terugkeerenden majoor der infanterie K. G. Schultze, het medegeleide aan de 2e luitenants van dat wapen J. S. ten Siethoif en C. P, J. van Vliet en den 2n luitenant der artillerie L. L. Audré. Men schrijft ons uit Sehagen Dezer dagen werden wij welwillend in de gelegenheid ge steld het vaandel te bezigtigen, dat zal worden uitgereikt aan de scherpschutters-vereeniging Westfriesland" alhier. Onbescheiden zou het zijn de illusie te bederven, door reeds nu eene gedetailleerde beschrijving te geven van het voor onze schutters bestemde geschenk; dit meenen wij echter te mogen zeggen: dat onze verwachting verre overtroffen is, en het vaandel gerost genoemd mag worden een meesterstuk, waarin pracht en smaak beide bewondering verdienen. De plegtige uitreiking, die, naar men zegt, plaats zal heb ben op eene wijze, het kostbaar geschenk waardig, kan nu spoedig worden verwacht. Men schrijft van Leeuwarden, 25 Oct. het volgende In den afgeloopen nacht heeft alweder eene ontvlugting uit het tuchthuis alhier plaats gehad, door vijf zware ge vangenen, die in een onderaardsch cachot waren opgesloten. Behalve de beruchte Wilhelm Spelleken en Gerardus Hen- drikus Schafstal, die dezen zomer waren ontvlugt en ook laatstelijk weder aan de poging daartoe hadden deelgenemen, zijn het Kuibert van den Assem, oud 50 jaren, Jan Seip, oud 41 jaren en Frederik Kiokkers, oud 27 jaren. Een zesde gevangene, die mede in het complot was, is achter gebleven, daar hij niet verder schijnt te hebben kunnen komen. Door een loopgraaf, waaraan zij verscheidene nach ten moeten hebben gearbeid, zijn zij op de zoogenaamde Oude Blokhuisplaats gekomen, van waar zij zich langs een trap naar het magazijn hebben begeven. Daar hebben zij zich van burgerkleeding voorzien. Na op het dak van het aangrenzende gebouw te zijn geklommen, hebben zij zich op de eene of andere wijze naar beneden laten zakken. Toen waren zij bij een der buitenmuren der gevangenis en hadden zij nog slechts den in de gracht liggenden hoorn over te stappen, om in volle vrijheid te zijn. Zij slaagden maar al te wel, in weerwil van een paar daar heen en weder loopende schildwachten. Het stormweder heeft van zelf de vlugt niet weinig in de hand gewerkt. Een telegraphische dépêche, gisteren te Leiden ont vangen, brengt het treurig berigt over van het overlijden van den heer Cd. Busken tluet te Batavia; ineu zegt ten gevolge van een aanval van de cholera. -- De minister van Justitie heeft tot rijksveldwachter (opziener der jagt en visscherij) der 3° kl., ter standplaats Vlaardingen, benoemd M. Daalder, gepasporteerd militairen gewezen veldwachter der gemeente Texel. Bij beschikking van den 23n Oct. jl., heeft de min. van biniienl. zaken tot klerken bij den rijkstelegraaph benoemd: M. J. Gaster te Amsterdam; G. L. Crietee te Amsterdam; II. J. Boogaard te Oosterbeek; C. H. van Katwijk te Schiedam; G. Vijftigschil te Voorschoten; F. J A. Ploner te Amsterdam; F. Pijpers te Amsterdam; G. M. Kondijs te Amsterdam; G. PI. Peerboom te Margraten; J. Bosboom te 's Gravenhage; P. J. Waldorp te 1s Gravenhage; C. Schuit te Hoorn; A. Parfait te Amsterdam; G. A. O. Keyzer te Kampen; A. C. van Heelsbergen te Dordrecht; C, Kroon Jbzn. te Hypoly- tushoef (eiland Wieringen); F. J. van der Putt te Leerdam; D. Keuzenkamp te Dordrecht; T. Zoeter te Bruinisse; H. D. Moukhorst te Zuidbroek; J. Veldkamp te. Groningen: H. Versloot te Nijkrrk; J. B. ICIönne te Vuglit; T. H. E. Sauveur te Maastricht; J. L. Schlang te Maastricht; G. C. J. Verkerk te Nijmegen; J. C. van der Maal te Amsterdam en J. G. Riihling te Amsterdam. Dezer dagen is te Amsterdam door een twintigtal ge achte stadgenooten van onderscheiden stand en rigting op maatschappelijk en kerkelijk gebied een circulaire verspreid, houdende kennisgeving der oprigtiug van een bureau van informatie naar behoeftigen, ten doel hebbende om vooral de particuliere weldadigheid binnen Amsterdam voor te lichten bij de vraag naar de werkelijke of voorgewende armoede van onderstand vragenden of bedelbviefschrijvenden.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1