escadron huzaren, ten 8 ure gevolgd door een batalllon en des namiddags nog door een tweedebataillon grenadiers en jagers. Dadelijk werden er alstoen piketten uitgezet bij de stadhuissteeg en op andere punten militaire posten gesteld, waarbij tevens re geling werd gemaakt tot het patrouilleren, terwijl verder alles zoodanig werd geschikt, dat ofschoon de militaire magt, ter ge zamenlijke sterkte van ruim700 man, aoorde stad verspreid was, er evenwel ieder oogenblik in geval van nood naar alle kanten versterking kon worden verschaft. Tevens werden de noodige schikkingen gemaakt, om wanneer het noodig mogt zijn, nog mi litairen uit Delft, Gouda en andere omliggende garnizoensplaat sen te verkrijgen. Het brandpiket der schutterij onder de wapens zijnde, werd gedésigneerd tot wachthouden bij het raadhuis ge durende den geheelen nacht eu verder werden nog andere maat regelen genomen, om zooveel mogelijk wanordelijkheden te be letten. In den voormiddag waren uit 's Hage de commissaris des Ko- nings en de procureur-generaal aangekomen, die daarop met den generaal-majoor van Wickevoort Crommelin en het collegie van burgemeester en wethouders ten raadhuize eene langdurige con ferentie hebben gehouden. In den namiddag zag men voorts overal billetten aangeplakt, uitgaande van het corps Kotterdamsehe vrijwilligers, inhoudende eene uitnoodiging aan de manschappen, om ten 7 ure, in uniform, tot eene buitengewone vergadering in de kazerne aan de Oost poort bijeen te komen. Aan die oproeping werd ijverig voldaan, met het gevolg dat aldaar eene afdeeling van 90 man werd gefor meerd, om gedurende den avond en nacht rondom het huis van den heer burgemeester de wacht te houden. Onmiddelijk trokken daarop de manschappen naar de Westerhaven alwaar in den om trek vier posten werden uitgezet. In den loop van den dag werden vervolgens de waarschuwing en de bekendmaking gepubliceerd, krachtens welke laatste het bijeenzijn van vijf personen op de openbare straat als verboden zamenscholing wordt aangemerkt. Ofschoon er aanvankelijk vrees bestond voor nieuwe wan ordelijkheden met den avond is het evenwel overal rustig gebleven.Zelfs was het op de straten stiller dan op andere Zondagen. Op de Kaasmarkt was de passage afgesloten en het geheele terrein bezet met kavallerie en grenadiers, ge reed om op het eerste alarm bij de hand te zijn. De justitie heeft in het voorgevallene aanleiding gevonden om last te geven tot de arrestatie van den practizijn Ja- cob de Vletter die dan ook des namiddags uit zijn woning gehaald en onder militair escorte naar de gevangenis op de Korte Hoogstraat werd overgebragt. In den loop van den nacht en voormiddag zijn nog ruim een honderdtal en ook des avonds nog eenige personen gearresteerd, waarvan, naar het zich laat aanzien, 32 aan de justitie zullen worden overgeleverd. Een twaalftal agenten zijn gewond, waarvan één ten ge volge van een pistoolschot, doordien er wederzijds door de politie en de aanvallers hier en daar schoten zijn gewisseld. In het Ziekenhuis aan den Coolsingel zijn des nachts 8 per sonen en heden morgen 1 gewond ingebragt, waarvan erze3 heden huiswaarts zijn gekeerd. Geen hunner had eene be langrijke kwetsuur. Daarentegen zijn vele anderen in meer dere mate gewond geraakt. Men spreekt ook van dooden. De huzaren zijn bij particulieren ingekwartierd, terwijl aan het eene bataillon grenadiers en jagers in het oude-mannen- huis en aan het andere in het beursgebouw een verblijf is aangewezen. Onmiddelijk des morgens is men aan het werk gegaan met het herstelien der schade aan de openbare gebouwen, waartoe door sommige ingezetenen welwillend bijstand werd aangeboden. Met innig leedwezen geven wij dit verslag der in onze stad plaats gegrepen ongeregeldheden, welke wij hopen dat thans voor goed geëindigd zullen zijn. Het is onbegrijpelijk, hoe onze an ders zóó rustige bevolking zich door enkelen zoo zeer heeft kunnen laten verleiden. Wij twijfelen er niet aan dat de liefde tot orde, die hier ter stede steeds heeft geheerscht, reeds rust en kalmte in de gemoederen heeft doen terugkeeren. Van alle zijden hooren wij den meesten lof aan de politie toezwaaijen voor hare kalme en bezadigde houding. De bevolking begrijpe dat de politie strekt tot de beveiliging van allen en dat vooral de goedgezinden haar met kracht behooren te ondersteunen. Die steun moet haar het zedelijk overwigt geven, zonder het welk zij niet in het algemeen belang kan werkzaam zijn. Een ieder vervolge rustig zijne gewone werkzaamheden, en moge de orde, in ons midden teruggekeerd, nimmer weder verstoord worden. Wij moeten toonen, dat wij gebleven zijn, wat wij altijd waren, eene rustige en eene vredelievende burgerij." Bovengenoemde ongeregeldheden schijnen te zijn ontstaan uit eenige vermeende grieven der ingezetenen tegen het ge meentebestuur als lo. Zijn er vele ontevreden schippers, die hunne drijvende woningen door den krachtigen arm buiten de gemeente naar de Rotte zagen vervoeren, ofschoon verschillende pottenschuiten aan Duitschers toebehoorende, in de gemeente blijven, door nu hier dan daar ligplaats te kiezen. 2o. Door de vele processen- verbaal tegen fruitsehippers opgemaakt, die sedert onheugelijke jaren aan do vischmarkt hunne waren mogten uitventen. 8o. Door verschillende verplaatsingen van marktkramers, die zich daardoor zeer benadeeld achten, terwijl de kermisplaatsing velen niet naar deD zin was. 4o. De inrigting der politie, die voor het meerendeel uit niet-Rotterdammers bestaat, kostbaarder is dan voorheen en met eene vroeger ongekende gestrengheid de verordeningen handhaaft. 5o. De hooge lands- en stedelijke belastingen, die door de leening van 6 millioen nog met eene riolen-belasting verzwaard zal worden, waartegen door velen te velde wordt getrokken. 6o. Eene brochure van Jb. de Vletter, waarin verschillende feiten voorkomen, die niet publiek weer sproken zijn, en daarom bij het gepeupel ingang vinden. In de eerste helft der volgeude maand zullen te 's Hage, onder presidium van den luit-generaal Eugelbreoht, de, exa mina aanvangen van onderofficieren der infanterie, kavalle rie en artillerie, dingende naar den rang van 2e luit. bij die wapens, waaraan, naar men verneemt, ongeveer 60 aspiran ten zullen deelnemen. Na den le November a. s..zal de overgang van militairen uit de korpsen van het leger hier te lande, bij1 dat in O. I. worden gestaakt tot in het begin des vol genden jaars. Het gerucht betreffende den dood van den lieer Busken Huet is in den laatsten tijd sterk betwijfeld, wij wenschen hem nog vele jaren levens en gezondheid toe onder het volle genot der lectuur van de vele vleijende artikeltjes die onze bladen in den laatsten tijd over zijn leven en dood hebben verspreid, waaronder ook vooral het onderstaande, voorkomende in de Veendammer Courantkan gerekend worden: //Busken Huët, de geniale criticus, de medestander van Lion en Koorders is niet meer. De cholera heeft hem uit zijne onedele betrekking weggerukt, of juister uitgedrukt, verhinderd aan zijn geweten meerdere verkrachtingen te ple gen. In Huët zijn twee personen te aanschouwen, namelijk de eerlijke predikant en de verrader van eigene principes. Het keerpunt ligt in Huëts optreden als hoofdcompilist voor de Haarlemsc7ie Courantdie zich zelve de opregte noemt. //De mortuis nil nisi bene" gaat, met betrekking tot Huët, niet op. Dat regt heeft hij zelf verwerkt. Een ver rader wekt afschuw; een man als Huët heeft geen aanspraak op eerbiediging, zelf niet na den dood. Wij passen op hem toe, wat hij zelf zegt in nlidewijde //Verkochten wij voor geld of aanzien onze talenten aan eene //verachtelijke staatspartij niets op aarde zou ons //schadeloos kunnen stellen voor het verlies onzer eere". Evenmin als Judas, Lion en Koorders verdedigers zullen vinden, zal Huëts naam anders dan met verachting worden uitgesproken. Zijn sterven is gewin, want den vloek der regtvaardigen behoeft hij nu niet meer te hooren. De heer de Roo v. Alderwerelt, kapt. der iuf. en lid der Tweede Kamer, heeft eene brochure uitgegeven over de waarde der ruiterij. Hij toont aan dat de ruiterij in de laatste oorlogen, de Deensche en Duitsche, bijna geheel tot werkeloosheid was veroordeeld. De veranderde wijze van oorlogen en de verbeteringen in het schietgeweer en geschut aangebragt, hebben de kavalerie op den achtergrond gebragt Geen groote vlakten, maar bedekte terreinen zoekt men voor veldslagen op, of liever, men neemt het terrein zoo men het vindt. Evenzeer als Tromp toen hij ondervond dat de hoo ge kampanjes op de oorlogschepen hinderlijk waren, de prachtige hooge spiegels prijs gaf, evenzoo als men de goede juistheidswapenen door snelladende en verdragende achter laders heeft vervangen, moeten wij ook de prachtige ruite rij, die op de wapenschouwingen zoo heerlijk effekt maakt, voor een deel prijs geven. Voor ons land met sloten en dijken en waar de verdediging door inundatie en rivieren moet gezocht worden, is de kavalerie nog minder te gebrui ken. Zij, (de kavalerie) moet echter alleen nog behouden worden door voorpostendienst, verkenningen, 't onderhouden van gemeenschap tusschen de troepen-afdeeliugen, bij de ontwikkeling der troepen voor 't gevecht, bij een terugtogt en bij vervolging, als het terrein niet al te gevaarlijk is. De ruiterij is geeu hoofd-, maar alleen een hulpwapen meer Professor C. W. Opzoomer, van Utrecht, opende dezer dagen te Deventer, de rij van voorlezingen, welke dezen winter door onderscheidene geleerden zullen gehouden wor den met het bepaalde doel om de nieuwe godsdienstige rig- ting van dezen tijd te bespreken. De hoogleeraar sprak met de hem eigene welsprekenheid over den strijd tusschen oud en nieuw, tusschen geloof en wetenschap, bepaaldelijk zoo als die zich dezer dagen openlijk verklaard heeft door het bisschoppelijk mandement. In de vorige week is te Leeuwarden eene vergade ring van een vijftigtal moderne predikanten uit de provin ciën Groningen en Friesland gehouden, tot bespreking van practische kwestiën betreflende de toekomst der moderne godsdieustige beginselen. In de laatste vergadering van den gemeenteraad van Wageningen werd een zeer scherp oordeel uitgesproken over de niet-officiele verslagen van die zittingen door de Wa- geningsche Courant medegedeeld. Zij werden wartaal en noncens genoemd. Als voorbeeld werd aangevoerd, dat er vermeld was het verleeuen van eene gratificatie aan een hoofd onderwijzer, terwijl er slechts sprake was eene //tegemoet koming" aan dien onderwijzer in de leergelden van leerlin gen boven de 12 jaar. Merkwaardig is het dat in dezelfde gemeenteraads-zitting, waarin die fouten werden gereleveerd en streng gegispt, de voorzitter berigtte, dat er eene ver gissing in de begrooting had plaats gehad ten bedrage van f 2171. Wij kennen de verhoudiug niet tusschen het gemeente bestuur en den uitgever der Wageuingséiè Courant, maar

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2