BURGERLIJKE STASI) DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPB, ADVERTENTIE N. het komt ons voor dat gemeld collegie niet genoeg erkent de moeijelijkkeden verbonden aan verslagen van zittingen van ligchamen als gemeenteraden, in wier beraadslaging zoo dikwijls de officieele toon plaats maakt voor den gezellig - familiaren. Uit Harlingen wordt geschreven: Als een loffelijk voorbeeld ter navolging vermelden wij het volgende. Den 25 October geraakte, ten gevolge van het noodweer de kof Elsje, van Pekela, kapitein A. K. Tap, in ballast van Newport naar Noorwegen, in zinkenden staat, op 53° 501 noorderbreedte en 3° 10' oosterlengte. Het schip scheen reddeloos verloren. Het vaartuig Robecq, van Londen, gezagvoerder Brochelsbey, ter vischvangst uit zijnde, merkt het onheil, komt dadelijk ter hulp en brengt de kof door de gaten van het Vlie te Harlingen behouden binnen. Toen aau Brochelsbey gevraagd werd hoeveel hij voor zijne hulp eischte, was het antwoord//Niets, de christenen moe ten elkander helpen 1" Hij was zelf niet te bewegen, iets aan te nemen voor zijne mer.schlievende hulp. Onvermeld mag tevens niet blijven, dat Brochelsbey eene lading oesters aan boord had, die door zijne verandering van koers vrij wat in waarde verloren heeft. Deze zelfde edele man heeft eenigen tijd geleden nog eene equipage gered, en het was niet mogelijk hem iets anders te doen aannemen dan een eenvondigen ring, dien hij altijd draagt als een herinne- ringteeken van zijne belanglooze daad. Wij nemen gaarne de vertaling van den volgenden brief uit de Gibraltar L'ronicle op, gerigt, aau kapt. II, G. Kroon, Nederl. kofschip Jeanne, van Veendam «Gibralter 21 Sept. 1868. Mijnheer! Ik mag niet toelaten dat gij uwe reis vervolgt naar Triest, alvorens de gevoelens van dank uitte- drukken van mij en mijn scheepsvolk, jegens u, uw gezin en bemanning voor de edelmoedige en vriendelijke behandeling aan boord uw schip ondervonden. Onze hartelijkste en opregste dank brengen wij u bovenal voor uw menschlievend gedrag toe, door dadelijk op ons af- tehouden, (schoon op grooteu afstand) bij het bemerken dat ons schip in brand stond en het redden van ons in spijt des gevaars van een waarschijnlijk graf in de golven. Voorts dat gij ons met alle bereidvaardigheid aan boord van uw klein en diepgeladen schip naar deze haven bragt, weige rende om schadeloos te worden gesteld voor de kosten van onderhoud van znlk eene groote bemanning (28 man). Uw gedrag zal steeds in ons geheugen geprent zijn en, terwijl ik u allen zegen en voorspoed wensch, ben ik uw onderdanigen dienaar, (Set F- Scale, gewezen gezagvoerder op het Britsch schip, vllenry Moore" van Liverpool. De Oost-Indische berigten loopen tot 19 Sept. Aau het algemeen overzigt van den Java-Bode ontleenen wij o. a. het volgende: Van de buitenbezittingen valt niets te melden. Op Ce- lebes is, na de aan den Kraëng Bonto Bonto toegediende tuchtiging, de rust niet weder verstoord. Naar men verneemt is de leiding der politieke Ba- lische aangelegenheden opgedragen aan den resident van Banjoewangi, den heer Mispelblom Beijer, en is de majoor Meijer chef dier expeditie. De geneeskundige dienst zal waargenomen worden door den offic. van gez. 2e kl. H. Greve en die der 3e kl. W. F. Berghuis van Woortman, terwijl de artillerie, gekom- mandeerd door den le luit. S. van Kakum, uit 30 man met 2 mortieren en 2 houwitsers bestaat met bijvoeging van den 2. luit.- kwartiermeester C. R. W. J. Menthen. Z. M. raderstoomschepen l8 en 2e klasse Amsterdam en Bromo zijn bestemd om met de te Soerabaya aanwezige stoomschepen Cycloop en Coehoorn, eenige kruisbooten en het koopvaardijschip Marie, de expeditiounaire troepen naar Bali over te brengen. Als kommaudant der maritime middelen is benoemd de kapt.-luit. ter zee H. P. Boueval Paure, wien als adjudant is toegevoegd de luit. ter zee der l.kl.jhr. C. C. Six. De marine zal desgevorderd over eene landingsdivisie van 300 man kunnen beschikken, waartoe behooren een vijftigtal met achterlaadgeweren gewapende mariniers, onlangs met Z. M. korvet van Speyk uit Nederland aldaar aangekomen. Van den uitslag der wetenschappelijke waarneming van de zou-eklips op 18 Aug. jl. door den hoofdingenieur voor de geografische dienst valt nog niets mede te deelen. Sedert 22 Junij is van dien hoofdambtenaar evenmin tijding ont vangen als van Zr. Ms. stoomschip Sumatra, dat voor de waarneming was bestemd geworden, Bij het marine-departement baart dit niet weinig ongerustheid. Men schrijft uit Rome dd. 24 Oct. Van daag voor een jaar werden de inwoners van Rome gesommeerd om hunne wapens af te geven en den volgenden dag verklaarde eene militaire commissie stad en omstreken in staat van beleg. Sinds dien tijd is deze niet opgeheven -integendeel men arbeidde onafgebroken om de pauselijke stad door allerlei verdediugsmiddeleu binnen en buiten tegen een vijandigen aanval te beveiligen, zoodat, volgens de opmerking van een vreemd officier, alle studiën, die bij loopgraven en op de wallen der Fransclie vestingen te pas komen, hier op kleinere schaal herhaaldelijk toegepast worden. Hoe onaan genaam de indruk van dezen exceptionelen toestand ook was, ontstond daardoor toch, en nog moer door de parmanente bezetting van Civita-Vecchia door Fransehe troepen, weer een zekere gerustheid in het openbaar verkeer. Sinds giste ren circuleertmet name in kerkelijke kringen, het gerucht, dat binnen kort het occupatiekorps zich zal inschepen. De oorlogs-aviso Phenix, uit 0£oulon Dingsdag teruggekomen, heeft, naar raen zegt, eene voorloopige mededeeling overge- bragt. Keizer Napoleon schijnt de portée van de bescher ming door hem aan den heiligen stoel verleend nader over wogen te hebben en tot de overtuiging te zijn gekomen, dat die bescherming door een noodlottigen zamenloop koren op den molen is der hier meer en meer aangroeijende legitimis ten, zijne ergste vijanden, hetgeen hij voor de belangen zijner dynastie alles behalve wenschelijk acht. Het Memorial Diplomatique deelt een brief mede van Don Carlos, waarin hij, na te hebben vermeld dat zijn vader af stand heeft gedaan van den spaanschen troon o. a. het vol gende zegt: «Indien God en de gebeurtenissen mij den Spaanschen troon doen beklimmen, zal ik op eerlijke wijze de nuttige instellingen, overeenkomstig met den geest des tijds, trachten in te voeren, met behoud van de voor Spanje nood zakelijke instellingen die gegrondvest zijn in 's lands voor- voormaligen toestand." Hij heeft reeds in alle provinciën kommandanten benoemd: do Bourbons beginnen altijd met benoemingen. De prinsen van Orleans hebben in een familieraad besloten, dat de hertog van Montpensier den Spaanschen troon niet moest weigerendoch hem werd teven3 aanbevolen tot aan de verkiezingen werkeloos te blijven. Dat de hertog werkelijk kans heeft, wordt trouwens ook bij het ministerie van bui- tenlandsche zaken te Parijs erkend. Serrano is op zijne hand en ook de clericale partij moet voor den hertog werken. De uit Spanje verdreven jezuiten hebben in Normandio goederen aangekocht. Koningin Isabella zal met Allerheiligen Pau voor goed verlaten. Eene nota der Spaansche regering heeft hare verwijdering van de Spaansche grenzen geëischt. Van *23 30 October 1868. ONDERTROUWD: K. de Haas, machinist, 27 jaren en J. Hopman, 23 jareu. L. Weermeier, matroos bij de marine, bijna 24 jaren en N. Ko ning, 17 jaren. GEHUWD J„ S. van Juchem en G. Rakker. J. Bontes en A. P. Stelleman. B. F. Hceinan en C. J. Dienst. J. Heesters en E. Weet niet. J. B. Kiessewetter en P. Klaassen. D. Oltmans en T. Jager. BEVALLEN W. C. Kaan geb. Noot, Z. A. Pater gek. Kraakman, D. H. C. Vermeulen geb. Lehman, D. S. Bakker geb. Bakker D. M. Leijer, geb. Uurbanus D. G. Bakker geb. Vliek Z. A. Val kenburg geb. Schoonbergen D. C. L. Giebels geb. Krijnberg D. H. E. Serfaas geb. Meute D. OVERLEDEN H. van der Laan, circa 5 maanden. P. Peereboom Voller, 61 jaren. D. Fooij, 7 weken. J. Riemera, 3 jaren. Ambtshalve ingeschreven 3. Van 15 —-31 Oct. 1868. ONDERTROUWD W. Keppel en L. van Rijswijk. G. F. Vasbinder en D Kuijlmau. GETROUWD G. Speets, weduwnaar en A. Sclioen, weduwe. GEBOREN Neeltje, dochter van K. Sclmijt en T. Bregman. Adrianus, zoon van J". Los en M. -Zwart. Aagje, dochter van P. Smit en A. Ruij- ter. Gerrit, zoon van J. Kooijmau en N. Sluis. Jan, zoon van H. Hagen en T. Bakker. Gerardus Authonius, zoon van G. van Eekhoud en G. de Vries. Jantje, dochter van W. Honsheek en J. Kossen. Cornelis, zoon van M. Wiggers en H. L. van Zandwijk. Ottolina, dochter van F. H. Leis en A. Schenk. Grietje, dochter van Schotvanger en A. Tates. Klaas, zoon van C. Nobel en T. Nieuwland, Trijntje, dochter yan K. Schouten en M. Twisker. OVERLEDENAaltje, 5 maanden, dochter van A. Kranenburg en M. Pranger. Aart, 14 maanden, zoon van J. Kuiper en N. Klos. Joh. Lour.de Vries, 46 jaren, weduwnaar van W. M. Hamer.Jan Spaarman, 23 jaren. Lambertus Klaas, 4 meenden, zoon van C. Vriendjes en P. Munter. Johanües Franciscus, 8 maanden, zoon van E. Pot en A. Mek ken. Hendericus, 23 maanden, zoon van J. Hopman en M. Veuger. IJda Glas, 66 jaren, weduwe J. Constant. Levenloos aangegeven I. MARKTBERIGTEN. ALKMAAR, 31 Oct. Aangevoerd 4 Paarden f 60 a 130. 2 Koeijen f 170 4 Nuchteren Kal veren f9 a 14. 234 Schapen f9 a 25. 4 Geiten f4 a 6. 30 Magere Varkens f 10 a 20. 302 Biggen f4 a 7. Boter per kop 87-? a 92| ct. HOORN, 29 Oct. Kleine Kaas f35.50; commissie dito f39aangevoerd 147 stapels, wegende 32884 N.P. AMSTERDAM, 2 Nov. Prijzen der Aardappelen. Zandaardappelen f 2.50 a 5, Zeeuwsche Jam men fl.50 a f3 Frieschc dito f2.70 a 2.90; dito Munstersche fl.60 a 1.90; Geldersche Stoelematters f2.10 a 2.50; dito ronde Wolkammers fl.50 of 2.70; Pruisische f2.30; Groningers f2.10, flaauwe gandel. ROTTERDAM, 31 Oct. Rogge: 121/2 Taganrog f222, 122/3 f§ Odessa f223 a 225 Nieu we Brabandscbe Boekweit f 280. Donderdag 5 November vertrekt van bier de Oost-Indisebe landmail via Marseille. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER, MARTA ELISABETH ANTONIA BONSEN Echfgenoote van P. Jos. F. BRUGMAN, Amsterdam, 30 October 186S. Algemeetie Jcennisgevirty.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3