Te Amsterdam is liet prospectus verschenen voor de leening van f 6,500,000 ten behoeve der kanaalmaatschappij. De leening wordt ingeschreven h 4 pCt.in obligatien van f1000, met onvoorwaardeüjken waarborg van rente en af lossing door den staat der Nederlanden. De inschrijving vindt plaats ten kantore der Amsterdamsche kanaalmaat schappij op 10, 11 en 12 November. De prijs der uit gifte is 87 pCt. Men leest in de 7eendammer Courant Zoo als men weten zal, is aan Douwes Dekker, voor eenigen tijd geleden kwijtschelding van straf verleend. Uit dat feit in verband beschouwd met andere feiten heeft men in Java afgeleid, dat hij zich zelf verraden en verkocht zou hebben aan Rochussen. Br zou alzoo een Koorders meer zijn. Hoewel wij 't moeijelijk kunnen gelooven, moet hij toch veel omgang hebben met Rochusseu en diens partij. Oude koeijen uit den sloot te halen is meestal eene nuttelooze bezigheid. Soms is het echter goed. Wij rigten eene vraag aan de HH. Mrs. Vreede en de Bosch Kemper. ZÜ is dezehoe staat het met het nationaal huldebetoon, te geven aan de ex-ministers v. Zuylen en v. Heemskerk? Is die zaak uit en hebben die heeren begrepen, dat het Nederlandsche volk niet gediend is met een reactionair mi nisterie? of is hun ijver ietwat bekoeld? Qui trop embrasse mal étreint. Het Nederlandsche volk houdt niet van knoeijerij: het was blijde dat de beide vans aftraden, en er plaats kwam voor een ministerie van vooruitgang en zuinigheid. De Lions, Koorderssen, van Zuylens mogen in Barbarije, wegens hun renegatisme, gewild zijn; in Nederland zijn ze het niet en dragen een naam, dien wij niet mogen uitspre ken, om het oor en het oog onzer lezers niet te kwetsen. Op zijn minst genomen hebben Vreede en de Bosch Kem per een mal figuur gemaaktdoch gewoonte is eene tweede natuur. Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat de winner van den le prijs, zijnde eene vette koe, bij de verloting ter gelegenheid van de alg. verg. van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, in het laatst van Sept. te Gorin- chem gehouden, iemand was, die bij de noodlottige veepest 80 rundereu aan die ziekte verloren heeft. Te Zeist heeft voor een paar dagen een verschrikkelijk onheil plaats gehad. Een kind, een oogenblik alleen gelaten, heeft een tlesche met vitriool aan den mond gezet en er uit gedronken, zoodat het, na vreeselijk lijden, van binnen 1 verbrand bezweek. Eeuige dagen geleden geraakte in de gemeente Kam pen een kind van 8 jaar onder de wieken van den molen in het Langeveen. Het werd opgenomen en draaide eenige malen met de wieken rond. Onmiddelijk werd de molen stil gezet, met het gelukkig gevolg, dat het kind er af kwam met eene kleine wond aan het handje. De Oostindische berigten loopen tot 27 Sept., daaraan ontleenen wij het volgende: Bij gelegenheid eener verkenning in de rigting van het oproerige Baudjar, welks bevolking op de hand van Ida Madeh Rahi is, zijn onderzijde vijftien dooden gevallen, waaronder de 1 luit. der infanterie Stegman. Het officiële telegram is gedagteekend van Teboenkoes 22 Sept. Eerst wilde het gerucht, dat de kommandant der expeditie aan de regering had doen weten, dat de te zijner beschikking gestelde krijgsmagt voldoende was, om den opstand te be dwingen. Heden daarentegen verhaalt men, dat het te Ba tavia in gernizoen liggend 1 lc bataljon bevel ontvangen heeft, al het noodige van den overtogt naar Bali in ge reedheid te brengen. Na de aankomst onzer troepen te Boeleleng zijn Z. M. stoomschepen AmsterdamBromo en de Coehoorn met de Marie op sleeptouw beuevens de residentassistent resident en de Radja met al de troepeu naar Teboenkoes gestoomd en is de Cycloop met 300 mariniers te Boeleleng achtergebleven. Een 200tal Balinezen hebben het gouvernement ampon gevraagd, wat hun is loegestean, onder voorwaarde zij de vijandelijke hoofden zouden uitleveren. In den nacht van den 18 op 19 is door den vijand zeiven een kampong in brand gestoken. Heden rukken onze troepen naar Bandjar op en houdt de controleur met 1000 goedgezinde Balinezen den hoofdweg tusschen deze plaats en Boeleleug bezet. Macasser, 16 Sept.. Naar wij vernamen, zouden de hoofd opstandelingen Kraeng Bonto-Bouto en de Matowa Tjam- ba-Tjamba met hunne volgelingen de rotsversterking Toe- roekapaija verlaten en zich vertoond hebben op Kassiek- djala, eene vlakte, gelegen tusschen Maros en Pankadjene, en zon de kampong Pankadjene afgebrand zijn. Gister middag vertrok van hier naar Maros over land het detachement kavallerie met 1 officier en 25 infanteristen ter bedekking der art. stukken en heden morgen over zee naar Pankadjene per stoomboot Suriname de gouverneur met plus minus 100 man infauterie, officiereu en manschappen. De volgelingen van Kraeng Bonto^Bm^M Tjamba-Tjamba moeten met de onzen slaags gH en wel zeer hevigtengevolge waarvan, altijd zo^^B zegt, de vijand circa tweehonderd menschen er bij veBH Hoeveel vau onze zijde gesneuveld ziju, is óns niet bekend. Ook vernamen wij dat de beide genoemde hoofdopstan delingen gewond ziju en dat de brug van Maleleng afge brand is. De Sumalrasc/ie Courant zegt, dat te Padang zekere spanning onder de inlanders heerscht. De regering heeft den Penghoeloe Mara Inda, een Maleijer van minderen rang, tot Toeangko Panglima van Padaug benoemd; naar het schijnt, met voorbijgang van den voor die betrekking aangewezen Toeangko Bandharo, een lid van den hoogen adel, afstammeling in de regte lijn van een eertijds magtig inlandsch vorst, en die een grooten invloed heeft op de be volking. De ontevredenheid had zich nog niet lucht gege ven door daden van geweld, doch uit sommige demonstra- tien had men kunnen afleiden, dat zij geenszins denkbeel dig was. De nieuwe gouverneur van Sumatra's westkust, de heer Arriëns. wordt eerst tegen het einde van September te Padang verwacht. Van particuliere zijde ontvangen wij berigt van de ge beurtenissen op Makasser, die o. a. doen zien, dat er van de zijde des vijauds geen 20, maar slechts 4 dooden vielen en bij ons 1 sneuvelde: Makasser, 18 Sept. Den 13 Sept. is Kraeng Bor.to-Bonto, verbonden met den Matoua van Tjamba-Tjamba, weder op ons grondgebied ver schenen en heeft met eene vrij groote magt de versterking van Pankadjene aangevallen, doch is door de aldaar ach- tergelatene bezetting van p. m. 75 man, onder den le luit. Pemé en den 2e luit. Resner, teruggeslagen met een verlies van 4 man aan dooden, terwijl van onze zijde één man gesneuveld is. Deze tijding is den 14 des avonds te Ma- Jiassar bekend geworden, en den 15 is alles gereed gemaakt om ten derde male troepen te zenden naar Pankadjene. In den namiddag van dien dag embarkeerden p. m. 100 man infanterie, benevens de gouverneur en de majoor-kom- mandaut Veeuhuizen, op Z. M. stoomschip Surinamedat dien nacht ten 12 uur van de reede van Makasser vertrok. Te vens waren in den middag van den 15 de kavallerie onder den le luitenant Roukens en de veld-artillerie (twee stuk ken) onder den le luitenant Schenk over land opgerukt, onder begeleiding van 25 man infanterie. De eerste tijdin gen zijn nu zoo even den 18 des middags ten 4 ure, ge arriveerd met de Surinamedie den gouverneur heeft over- gebragt, om over een paar dagen weder te vertrekkenmet achterlating van een klein gedeelte troepen te Pankadjene, was de land- en marine magt opgerukt, om den 18 hoogst waarschijnlijk een begin te maken met feitelijkheden. Ulr. I)a(jb. In brieven uit Japan wordt gemeld, dat een ver schrikkelijk voorval heeft plaats gehad op een schip, hetwelk, met 42 koelies aan boord, aldaar is aangekomen. Het had 300 koelies en eene talrijke bemanning aan boord, toen het van Macao vertrok, en daar het schip op verscheidene plaatsen met bloed bevlekt was, vermoedt men, dat de koe lies getracht hebben, zich meester te maken van het schip en den kapitein en de bemanning hebben vermoord, nadat in eenen verwoeden strijd zij zeiven zware verliezen hadden geleden. Al de Engelsche dagbladen spreken thans van schok ken van aardbeving, die in den avond van 30 Oct. in het westen van Engeland gevoeld zijn. Ook te Birmingham zijn twee schokken met een tusschenpoos van eeuige minuten waarge nomen, waarvan elk eenige seconden heeft aangehouden. Uit de verschillende plaatsen waar de schokken gevoeld zijn, Warwick, Birmingham, Leamington, zijn zij ten ongeveer kwart voor 11 uur waargenomen. Schade is, voor zoover bekend, nergens aangerigt. De Globe doet opmerken, dat al de bekende aardschokken, die te Birmingham hebben plaats gehad (in 1772, 1795, 1852, 1863 en 1868), voorgevallen zijn in de maanden October en November. Uit Spanje zijn volstrekt geen gewigtige tijdingen mede te deeleu, doch het weinige, dat men van daar weet, getuigt steeds van het beleid van het voorloop!» bewind en van het Spaansche volk. Het trekt de algemeene aandachtdat de ex-koningin Isabella te Parijs zal aankomen den dag, nadat bet hof naar Compiègne zal zijn vertrokken. Men verzekert, dat de ex-koningin dit zelve zoo verlangd heeft, het geen natuurlijk te St.-Cloud meer als eene kwetsende dan als eene opzettelijke beleediging wordt beschouwd, na de bijna van sympathie getuigende wijze, waarop het keizerlijk gouver nement ten laatste het werk der Spaansche revolutie heeft erkend. In een brief uit Madrid aan Daily News vinden wij een staaltje vermeld van de regeerkunst der ministers van Isabella, dat te merkwaardig is om niet te worden medegedeeld en trouwens tevens eene opheldering geeft omtrent de decreten, waarbij een aantal professoren der Spaansche universiteiten in hunne betrekkingen worden hersteld. nl'ienigeu tyd geleden," zoo meldt de schrijver, «kwamen

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2