Jïieutös- en (flöoerlenfie-öfnö. Achlsle Jaargang. WOENSDAG 18 NOVEMBER. gcbcEÏtc. Vaststelling der 288ste Staats-Loterij. iZ'ict-njfidëeï getaïte. COURANT Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post i, 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Adveutentikn van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Genten. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Het GEMEENTEBESTUUR van DEN HELDER brengt ter openbare kennis, dat bij resolutie van Z. Exc. den Heer Minister van Financiën van den 16 October 11. No. 8S, krachtens de daartoe door den Koning verleen de magtiging, is vastgesteld de 268ste Staats-Loterij, bestaande uit 20,000 loten, 10,000 prijzen cn 2 premien, overeenkomstig het plan aan die re solutie gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn voor be langstellenden aan de Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 14 Nov. 1868. L. VERHEY, Secretarie. POLITIE. Onbeheerd gevonden een SCHAAP, de eigenaar kan zich aanmelden ten burele van den ondergeteekende. Helder7 Nov, 1S6S. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT VAK DEN DAG. De Opinione Nationale wil uit zekere bronnen weten, dat de toestand in Spanje niet meer zoo geheel bevredigend is. De vereeniging der aanhangers van Isabella en Don Carlos is volgens genoemd blad, een fait accompli en de democraten zijn, en dit teregt, tegen het voorloopig bewind ingenomen. Dergelijke berigten deelt ook het Mémorial Diplomatique mede, dat geheel aan de zijde der Carlisten staat. Dit blad zegt het volgende»Daar de voorloopige regering zich omtrent den uitslag van den spoedig uitbrekenden strijd geene iliussies meer kan scheppen, versterkt zij de garnizoenen met alle haar ten dienste staande strijdkrachten; zooals reeds gezegd is, hebben zich de revolutionaire junta's slechts in schijn ont bonden. In de hoofstad even als in de overige steden hebben zich deze junta's tot Ayuntamiento's vervormd, om later de rol te kunnen spelen, die de gemeenteraad van Parijs tijdens de Fransche revolutie heeft vervuld. Daar de maarschalk Serrano met regt vreest dat de armee zich aan de zijde der revolutie zal scharen, zoo heeft hij eene circulaire uit gevaardigd om haar elke deelname aan politieke agitatien te verbieden. De tegenwoordige minister van oorlog echter heeft gedurende zijn geheele loopbaan een te slecht voorbeeld gegeven, dan dat deze circulaire treurige gevolgen zou kun nen beletten. Insubordinatie en muiterij zijn in de armee binnengeslopen; men moet haar geheel ontbinden of haar toe staan hare bevordering door opstand te bespoedigen. Onder de generaals heeft de benoeming van Prim tot maarschalk veel kwaad bloed gezet. Generaal Pier rad, Prim's wapen- genoot in de beide insurrectioneie veldtogten, heeft zich openlijk van hem afgescheiden, om met Escalante, Castelar en de ove rige hoofden der republikeinsche partij gemeene zaak te ma ken. Ongelukkig komt daarbij, dat de fondsen der gemeente besturen, voor de nationale werkplaatsen, binnen weinige da gen zullen zijn uitgeput; men weet niet hoe de regering de hongerige menigte in toom zal weten te houden, die menigte, aan wien men in de provinciën reeds den voorslag heeft ge daan, de goederen der rijken onder haar te verdeelen. Men kan zich dus op zeer ernstige verwikkelingen vooorbereid houden." Het door beide bladen opgehanhen tafereel is zeker verre van schitterend Da de verkiezingen voor de Cortes zal het echter moeten blijken of dat donkere inzigt in den loop der v zaken gewettigd is. De door het voorloopig bewind in Spanje uitgevaardigde kieswet bepaalt, dat geen openbaar ambtenaar verkiesbaar is voor de gemeentelijke, gewestelijke en landsvertegenwoordi- ;ging in de gemeente, het district of de provincie waar hij .zijn ambt uitoefent. Het mandaat van volksvertegenwoordi ging is onvereenigbaar met een openbaar ambt, dat buiten Madrid uitgeoefend wordt. De aanneming van dat mandaat heeft het verlies van het ambt ten gevolge. De Gaulois zegt, dat in de Fransche ministerraad het be sluit is genomen, om krachtig te handelen, aangezien eene uitgebreide zamenzwering zou ontdekt zijn, waarvan de rege ring de bewijzen in handen zou hebben. Het is hier niet te doen om eene openbare inschrijving voor een monument ter eere van Baudin. Dit is slechts een voorwendsel en het wachtwoordmaar er bestaat een wezenlijke zamenzwering, waarvan de hoofdleiders bekend zijn. De wet op de alge- meene veiligheid zou weldra weer in al hare strengheid wor den toegepast en de regering zou alzoo besloten hebben, om de haar vijandige partijen te bewijzen, dat zij sterk is en aan bare aanhangers, dat zij voor de openbare rust waakt. Dit alles dient echter onder voorbehoud te worden aangenomen. De Fransche pers brengt in herinnering dat de revolu tie van 1848 uitgebroken is tengevolge van het verbod om banketten te houden die juist daardoor zulk eene algemeen heid verkregen. Bij de inschrijvingen voor het monument Baudin openbaart zich hetzelfde verschijnsel. Zal ook het gevolg hetzelfde wezen? Uit Athene wordt gemeld, dat de begrooting een deficit aantoont van omstreeks 10 miilioen drachmen, hetwelk waar schijnlijk door eene nieuwe leening zal worden gedekt. De minister van finantien heeft dan ook reeds in de kamer aan gekondigd, dat men uit Engeland aan de regering aanbiedin gen heeft gedaan voor eene leening van 1 miilioen pond sterling a 5 pCt. De koning zal, naar men stellig verzekert, eene reis naar het buitenland doen voor regeringszaken. De wet, waarbij voor dit geval het regentschap aan de koningin zal worden opgedragen, zal eerlang bij de kamer worden inge diend. De inscheping van candiootsche familieu, welke tij dens den opstand naar Griekenland de wijk hebben genomen, duurt voort. De uitgewekenen keeren naar hun land terug, vermits de opstandelingen het spel schijnen op te geven. ÏT"Ï~B IJ S T IJ P IH3B IT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord euz. 13 Nov. 1868. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor alhier den heer G. Deketh, thans commies l6 klasse. Vergadering der Q Willem Frederik Karei, te Helder, op Donderdag 19 November 1868, des avonds ten 7ure. Receptie lste graad. Naar wij vernemen is bij de directie van het loods wezen alhier eene miuistriele aanschrijving ontvangen tot het buitendienst stellen van de nog in gebruik zijnde loods- riukelaars, en die te doen vervangen door vaartuigen van latere constructie. Zaturdag avond arriveerde alhier, per extra boot van Gebr. Zur Miihleu, van Amsterdam, een detachement sup pletie-troepen, sterk 150 man, onder bevel van den ma joor der inf. van het O. I. leger K. R. Schultzedat on- middelijk is geëmbarqueerd aan boord van het fregatschip Plectrakapt. Landweer. Reeds den volgenden morgen vertrok genoemde bodem naar O. Tndie. Met het schip Johanna en Willem, gezagvoerder F. W. van Straten, liggende alhier, zullen tegen 't einde dezer maand de officieren van gezondheid 3e kl. W. de Koning Munting en A. Cannegieter, hunne bestemming naar Java opvolgen. Vrijdag avond jl. werd op het raadhuis alhier aanbe steed het maken en leveren van Uniform-kleeding voor de Artillerie-Schutterij in deze gemeente, en werd aangenomen door Gebr. Domhoff, te Rotterdam, voor f 16.12 per uniform.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1