- De Amstel, kommandant luit. t/z le kl. J. B. Ever- wijn, is op zijne terugreis naar Nederland, den 27 Nov. te Cowes aangekomen. Aan boord was alles wel. De Schorpioenkommandant de kapt.-luit. t/z. W. K. van Gennep, heeft jl. Vrijdag North-Shields verlaten, met bestemming naar Nederland. De officier van gezondheid 3e kl. M. C. Pannevisber hoord hebbende tot het eseader in Oost-Indie en van daa- teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Benoemd tot havenmeester te Banjoewangie de op verzoek eervol ontslagen luit. t/z. le kl. bij de kon. Ned. marine D. H. Buijs. De begrooting van Justitie is gisteren door de Tweede Kamer met algemeene stemmen aangenomen. Men schrijft ons van Wieringen, 30 Nov. Onlangs werd voor rekening dezer gemeente een brand spuit aangekocht, welke de vorige week aangebragt, bij on derzoek bleek vrij goed te werken, en te Hypolitushoef in de daarvoor bestemde gebouwtje werd geplaatst. Doch deze met de aan den Oever reeds aanwezige spuit en de brand- bluschmiddelen op de quarantaineplaats, zullen ook door het bestaande gebrek aan water in vele gevallen onvoldoende zijn, tenzij door het graven van putten en het verder verbeteren der spuiten, daarin verder wordt voorziet. Wij wenschen het be stuur geluk met deze verbetering en hopen dat het ook ver der zal voortgaan daarvoor te zorgen. De veiligheid van personen en goederen en verlangde assurantiepremiën zullen de daarvoor te maken onkosten ruimschoots vergoeden. Hoewel de laatste jaren op dit eiland slechts weinig ge vallen van brand voorkwamen openbaarde zich nu en dan vooral in de aaneengebouwde kom van het dorp Hypolitus hoef, een begin daarvan, die, waren ze niet door spoedige hulp in de geboorte gestuit, groote onheilen zouden hebben veroorzaakt, grooter welligt dan de brand van 1715, toen een goed deel van het dorp Hypolitushoef een prooi der vlammen werd. De overvloedige aanvoer van haring blijft te Scheve- ningen steeds aanhouden. Als een vangst zonder voorbeeld moet worden aangemerkt die van eene der schuiten van den heer Pieter de Niet, die in eens heeft aangebragt ruim twee maal honderd duizend stuks, waarvan een vierde gedeelte, dat nog versch en ongezouten was, aan den wal is ge kaakt en voor pekelharing is bestemd. Intusschen is, in weerwil van den zoo ongekenden ruimen aanvoer, te dezer dagen nog door een der schuiten van den heer Leendert de Jager aangebragte steurharing van de grootste en beste soort verkocht voor f 24.45 het duizendtal. i Voor een paar dagen werd er gesproken van appel- kruid, dat als surrogaat zou kunnen dienen van de boter, die zoo enorm duur wordt. In Duitschland wordt het al gemeen gebruikt, en is het geen //surrogaat" voor boter, het is toch een zeer goed aan te wenden preparaat om op de boterham te eten. Voor korten tijd is te Utrecht, aan den •steg naar Hommel, eene fabriek opgerigt tot bereiding van dat appelkruid of appelsiroop; uitstekend van bewerking, wordt het grootendeels naar Duitschland uitgevoerd. 't Schijnt wenschelijk, dat het ook hier te lande meer in g'ebruik kome; rerds is het op sommige plaatsen verkrijg baar, naar wij meenen. Bij de Balinesche expeditie zijn den 20 Sept. gesneu veld de navolgende onder-officieren en manschappen Sergeanten: Thijs en de Bruin; korporaal: de Bruijn; fuseliers: Erb, Anias, Lengacher, van Harlingen, Evers, van Striemen, Bakker, Cools, van Staveren, Behr en Rensen, allen Europeanen, en de inlandsche fuselier Pitjoe. Gewond zijn: de sergt.-majoor Holzhausen, de fuselier Krommenhoek, de inlandsche fuseliers Pasman en Wirodjojo en de Europ. kanonnier Nispel. Vrijdag morgen ten 9 ure heeft eene verschrikkelijke ontploffing in eene kolenmijn te Scowcroft, bij Wigan, (En geland) plaats gehad. Men gelooft, dat op het oogenblik der ontploffing zich 350 arbeiders in de mijn bevonden. Vijftig lijken zijn reeds opgehaald. Berigten uit Bombay van 7 Nov. melden60,000 per sonen zijn te Guzerat uit de districten aangekomen, wegens hongersnood en gebrek aan water. Tiouis Blanc heeft aan een zijner politieke vrienden in Spanje een brief gerigt aandringende om geen erfelijk koningschap in het leven te roepen, maar het republikeinsch stelsel in te voeren. //Laat u niet weerhouden - zegt hij daarbij door vrees voor den troon des keizers van Erankrijk. Men zou aan de toekomst van Spanje moeten wanhopen als het in staat was om zich door zulk eene kleingeestige, be- leedigende en onwaardige overweging te laten leiden. Maar bovendien is die vrees ijdel, Napoleon heeft voor zichPrui sen, dat slechts het geschikt oogenblik afwacht; naast zich: Italië, dat vurig verlangt om zich te wrekenachter zich Erankrijk, dat vrij wil zijn; onder zich: de revolutie die hare stem doet hooren. Wat zou hij dan tegen Spanje kun nen uitrigten? Laat de vrees voor spoken over aan kleine kinderen en oude vrouwen. Aan de Russische grenzen is plotseling hwB a aanmerkelijk strenger geworden. Alle ladingen goeaSH^?',^ de gewone bagage der reizigers worden door de streng doorzochtde reizigers moeten zich dikwerf een^^^^ soonlijk onderzoek laten welgevallen, niet zelden is couran ten-papier, al dient het ook slechts tot emballage, in beslag genomen. Bij zoodanige gelegenheid werd door den visite renden politie-kapitein aan den reiziger den raad gegeven, om wanneer hij weder over de Russische grenzen wilde komen, zijne goederen in wit en niet in gedrukt papier te wikkelen waardoor hij vele onaangenaamheden zou vermijden. Uit Warschau wordt gemeld, dat de regering besloten heeft reeds met 1 April van het volgenden jaar de invoering der Russische taal bij de godsdienstoefeningen in de catholieke kerken in de steden van Polen door te drijven op het platte land, waar de geestelijkheid noch de bevolking de Russische taal magtig zijn, zal het tot nader order bij het oude blijven. Te Moskou zijn uit de gemeentekas weder 14,000 roebels verdwenen, en daar, krachtens de Russische wetten regeringsgelden nooit kunnen verloren gaan, moet de stad Moskou het verlies vergoeden, ofschoon, naar men zegt, de bedrijver van den diefstal algemeen bekend is. Te Dublin (Engeland) werd Woensdag avond een student, Miles genaamd, terwijl hij digt bij het standbeeld van Moore in Collegestreet stond, door drie Ieren zoodanig op het achterhoofd geslagen, dat hij spoedig stierf. Een man, die zich in de nabijheid bevond, scheen de moorde naars te kennen en gaf hunne namen op. De Pall Mali zegt: //De bezorgdheid over de gezond heid van keizer Napoleon schijnt wel gegrond te zijn. Hij onthield zich van te paard te stijgen en de honden te volgen bij gelegenheid van de groote jagt te Gompiègne, en in strijd met zijne gewoonte, nam hij hulp aan bij het in- en uitgaan van het rijtnig. Bij gelegenheid van de jagtpartij merkte men op, dat hij zeer moeijelijk ging en zijne beenen, die vrij ver van elkander verwijderd waren, met moeite nasleepte, als waren zij min of meer verlamd, terwijl hij zijne armen uitstrekte om zich op de been te houden, 's Avonds bij de curée zette hij zich in een leu ningstoel, tot dat zij afgeloopen was ofschoon de keizerin en de prins van Wallis stonden. Ook zag men dat hij, een paar avonden geleden, in den schouwburg het hoofd op de borst liet zinken en onbewust scheen van hetgeen ge beurde. Het verhaal uit het Kaapsche Volksblad overnemen de omtrent de gruwelen in Zuid-Afrika op de Kaffers ge pleegd, voegt de Friesche Courant daarbij Misschien zijn onze lezers in de meening, dat dit schandelijk en bloedgierig gedrag van onze stamgenooten aan de Kaap eene uitzondering, eene. betreurenswaardige uitspatting is; wij waarschuwen ze, zich zoo iets niets in te beelden. De hol- landsche boeren aan de Kaap beschouwen de Kaffers vol strekt niet als menschenslavernij strijdt met hunne gloeijend orthodoxe meening, ze noemen dus een Kaffer een schepsel. Wanneer de hollandsche Kaapboeren in onmin zijn met de Kaffers vangen ze zoo veel mogelijk van die bruine men schen; wanneer ze daarop tot een feest zijn verzameld om de victorie te vieren, worden de arme Kaffers gebruikt als schij ven in de schietbaau. Men wedt, »iu hoeveel schoten dat schepsel dood te schieten," of //in één schot dat schepsel een kogel in het hartenz. Kortom, de Zuid-Afrikaansche boeren zijn de negerstammen van Amerika in bloeddorst je gens vijanden niets ten achteren. En dat noemt zich nog wel christenmenschen Ja, er bestaat misschien in geheel Nederland geen zoo regtzinnig orthodox gereformeerd mensch, als de Kaapboeren in den regel zijn. Geen titel of jota mag er vallen van formulier of geloofsartikelde heerén van den Haagschen kerkeraad zijn, bij deze menschen vergeleken, nog maar kinderen in het geloof en, naar wij willen hopen, in de boosheid. Deze geloovige Kaapsche booswichten zijn echter ook soms heel domnaïf. Zeker rondtrekkend predikant gevoelde zich op zekeren tijd opgewekt den Oranje Vrijstaat dieper in te trekken, ten einde ook die boeren een bezoek te brengen, welke geheel geïsoleerd wonen en nooit een do- miné zien. De goede man komt bij een der afgezonderde boeren en openbaart zich als den rondtrekkenden predikant; plompverloren valt de geloovige sul op zijne knieën in de huisdeur neêr, vouwt de handenen zegt het Onze Vader op. Een Engelsche hertogvrijwillig aanvoerder der brandspuiten. De Engelsche bladen spreken dezer dagen veel over de magt en den rijkdom der familie van Sutherland, bij gele genheid van het overlijden der douairière hertogin van dezen naam, grootmeesteres van het huis der koningin even be roemd door hare schoonheid, als door hare zonderlingheden. Haar zoon, de tegenwoordige hertog van Sutherland, is te Londen zeer populair, door de originaliteit van zijne neigin gen, en de grootmoedigheid zijner giften. Immers, hij schonk aan de armste wijk in Londen 106 bunders grond, welke

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2