Achtste Jaargang. 1868. -- en WOENSDAG <ftÖüertentie--öfaÖ. 16 DECEMBER. COUHA Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs roor 3 maanden «r .-.ƒ1.80 Franco per post u. 1.50 Men abonneert sich. bij, alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franto aan den Uitgever S. Giltjes De prijs der Advertentikn van 14 regels is 00 Gentenvoor eiken regel meer 15 Centen. Zegelrcgt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag, il 2 uur gelieve mende Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstcus één dag vroeger. Aan nieuwe abonnenten op~ dit blad, ingaande 1 Januarij a. s.worden de num mers die deze maand nog verschijnen, gratis verstrekt. - <£>jficiceï gcüecïte. POLITIE. Ten burele van den öndergeteèkende ia gedeponeerd een ü'bAGON-én een MANCHETKNOOP. BMtiar? 15 December 1868. De Commissaris van Politie, /«<*:-=. A. C. BOONZAJER. jfèrét-officiËel gebeeïte. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. De Spaansche kwestie is in de vorige week weer op het tapijt gekomen. De ex-koningin Isabella heeft weer meer hoop gekregen, om naar Madrid terug te keeren als koningin moeder, daar de geestelijkheid en de moderados, ijveriger dan ooit, voor de benoeming van den prins van Asturie in de weer zijn, voor wien het hof der Tnilerien reeds daarom sympathie heeft, omdat die combinatie meer speelruimte laat aan den Fransehen invloed, dan de keuze van een volwas sene. Velen meenen, dat dit denkbeeld ook Prim toelacht intusschen, wat er in het hart omgaat van dien eerzuchtige valt moeijelijk te peilen. Ofschoon de officiëele telegrammen uit Madrid van de hand having der rust in het geheele land, met uitzondering van Cadix en omstreken, gewagen, beweren particuliere corres pondenten, dat overal gisting heerscht. Dit zou niet te ver wonderen wezen; bij eene revolutie als onlangs in Spanje uit brak was dit te verwachten. Die gisting echter is grootendeels toe te schrijven aan de reactionaire partij, welke zich slechts van eene bedriegelijke leus bedient, om te doen gelooven, dat zij van anderen uitgaat. Xe Madrid handhaalde Rivero de orde en hield zich aan de verordening dat het loon in de nationale werkplaatsen voortaan een reaal minder zou zijnmen schreeuwde: Abajo Rivero! Viva la Reina'. maar men schikte er zieh in toen Rivero geen aanstalten maakte om toe te geven. Die op standen van het gepeupel hebben dat eigenaardige, dat de re publiek als uithangbord gebruikt wordt, om in eene driftige bui plaats te maken voor de Reina en dat de belhamels, die bij de politie maar al te goed bekend staan, door de regering op eene aan zwakheid grenzende manier worden ontzien. Een correspondent te Madrid zegt, dat de ongeregeldheden te Puerte-de-Santa-Maria slechts strekten om den opstand van. Cadix mogelijk te makenHet was eene te voren over legde zaak, en naauwelijks waren dan ook de troepen uit de stad vertrokken of het volk eischte van den alcalde, dat deze de republikeinsche vlag van het raadhuis zou uitsteken. Aan de Indépendance wordt uit Madrid geschreven dat in de provinciën de vrijheid nog zeer veel te wenschen over laat. De alcaldes houden er huis of zij onverantwoordelijk waren en verbieden de meest vreedzame bijeenkomsten. In verscheidene steden en dorpen worden er straatgevechten ge leverd de kreten: leve de godsdienst! dood aan de libera len! dood aan de vrijheid! worden vaak gehoord. Verder heeft Vrijdag jl. teGerona eene manifestatie plaats gehad van de zijde der clericalen. Een van de rijkste in woners der stad liep, gevolgd door de laatsten en de semi naristen, de stad door, onder den kreet: Leve Isabella II! Leven de kloosters! Weg met de vrijheid van godsdienst en met het algemeen stemregt! Te Puente de la Reina, in Na- varre, bebben de carlisten don Carlos tot koning uitgeroe pen. Tal van arrrestatien hebben plaats gehad. In ver scheidene andere steden, zoo als te Montero, Malaga, Alicante, Badajoz, Sevilla en Burgos is eveneens de rust verstoord. De Gazeta heeft eindelijk het decreet medegedeeld waarbij de Cortes op 11 Februarij a. s. worden bijeengeroepen; de verkiezingen in Spanje en op de Balearische en Kanarische eilanden zullen den 15 Jan. plaats bebben. Dit decreet is door al de leden van het voorloopig bewind onderteekend. 'tls te hopen, dat de besluiten der Cortes aan den onge- lukkigen toestand van het land een einde zullen maken. Te Berlijn merkt men op, dat v. Bismarck niet alleen ge zond is, maar zijne blijgeestigheid heeft herwonnenhij toont zich welwillender jegens de vertegenwoordiging dan vroeger. Toen op de liberale instellingen van Oostenrijk door een lid van de kamer werd gewezen, vroeg hij, of Pruisen ook een leger van 800,000 man met lOjarige dienst verlangde, terwijl Oostenrijk nn eerst verkreeg wat Pruisen reeds 20 jaar be zat, zoodat het scheen, dat het met de liberale instellingen ging als met de dames, dat de jeugdigen het meest worden opgemerkt. ITiaUWSTIJDIlTSHlT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 11 Deo. 1868. Naar wij vernemenbestaat bij het muziek-gezelschap Concördia het voornemen, om in de inaand Januarij a. s. een concert te geven ten voordeele van de armen der ver-, schillende gezindheden in deze gemeente. Wij hopen, dat de meergegoede ingezetenen deze poging krachtig zullen ondersteunen door eene ruime inteekening, op de reeds in circulatie zijnde lijsten. De volksvoorlezing, in het gebouw in de Nienwstad, zal op Vrijdag a. s., des avonds ten half acht ure, gehouden worden door den heer K. Lastdrager, overliet onderwerp: IVat han, wat moet, wat zal er van uwe hinderen worden De netto opbrengst van de tooneelvoorstelling, gegeven door het gezelschap liefde tot Kunst', ten voordeele van de ongelukkige weduwen en weezen te Terschelling, bedraagt f 231.65. Door bet Liefhebberij Tooneelgezelschap Kendragt en Vriendschap te 's Hage, zal aldaar eene voorstelling worden gegeven ten voordeele van de hulpbehoevende weduwen en weezen te Terschelling. Naar men verneemt is het vertrek van Zr. Ms. stoom schip de Amstelliggende te Hellevoetsluis, met bestemming naar de Kust van Guinea, bepaald op 20 dezer. Bij de Herv. gemeente te Oosterland op Wieringen is beroepen de heer M. J. Schröder, kandidaat bij het Provin ciaal kerkbestuur van Zeeland. Men schrijft ons van Terschelling: Op den 6 dezer is met gebroken spil en verlies van an kers en kettingen alhier in de haven binnengebragt het Noorsche galjasschip Elizabeth Maria, kapt. Ch. Rugthvedt, in ballast van Amsterdam naar Porsgrund bestemd. Wij vernemen uit zekere bron, dat aan den oud directeur der openbare werken in Ned. Indie, den heer de Bruijn, thans met verlof hier te lande, en aan den heer J. S. Crawfurd te Batavia, door de regering concessie is verleend voor de ontginning der rijke kopermijnen op liet eiland Timor. De rijkdom dier mijnen is eene van ouds bekende zaak en belooft uitkomsten, die in evenredigheid staan met het reeds gedane aanbod eener Australische kopermijnontgmninij- maatschappij, om namelijk, tegen den prijs van de helft der concessie, het benoodigde bedrijfskapitaal van een mil- lioen guldens te verschaffen. Het zoude echter te wenschen zijn, dat deze ontginning, komt in handen van Nederlandsche kapitalisten. Naar men ons verzekert, zoude spoedig de ter betrekkelijke prospectus in het openbaar verschijnen:

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1