Een drukfout. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. 268ste STAATS-LOTERIJ. Eerste klasse. Het Staatsblad (Qo. 149) bevat het Koninkl. besluit van den 3den •December 1868, houdende dc invoering van post/egels, hoofdzakelijk strek kende ter frankeering van dagbladen en verdere gedrukte stukkeu. Artikel 1 luidt Er zullen, te rekenen van 1 Januarij 1869, postzegels van een en twee cent, hoofdzakelijk strekkende ter frankeering van dagbla den en verder gedrukte stukken, worden ingevoerd. Art. 2. Zij dragen het rijkswapen en het opschrift Nederland benevens •bde aanduiding der geldswaarde. Elk der beide nieuwe soorten zullgq voorts in verschillende kleuren wor den gedrukt, namelijk zwart, die van een cent oker-geel die van twee cents. Art. 3. Gedrukte stukken; door de afzenders van postzegels voorzien, kunnen door hen of van hunnentwege worden gestoken in de postbussen, die door onzen Minister van Einanciën tot het ontvangen van gefrankeerde drukwerken zullen worden aangewezen, onverminderd het bepaalde bij het volgende artikel. Art. 4. Drukwerken, bij grootere hoeveelheden te gelijker tijd verzonden wordende, of die wegens hun vorm en omvang niet geschikt zijn om in de bij heY vorig artikel ver-melde postbussen te worden gestoken, zullen door of van wege de afzenders, ook al zijn zij van postzegels voorzien, op de kan toren moeten bezorgd en in handen van de ambtenaren der postadministra tie afgegeven worden. Art, 5. Indien de waarde der postzegels, waarmede de drukwerken door- de afzenders zijn voorzien, minder bedraagt dan het verschuldigde frankeer- geld, worden zij aan het gewone briefport ten laste der 'geadresseerden on derworpen. Het gemelde briefport zal mede worden toegepast op drukwerken, die in andere dan de bij artikel 3 dedoelde bussen zijn gestoken, al zijn zij van postzegels tot een voldoend bedrag ter frankeering op den voet van drukwerk voorzien, Als blijk van de Engelsche vrij gevigheid wordt het volgende medegedeeld De Londensche effectenbeurs is in meer dan een op- zigt een ondoordringbaar geheim voor de leeken, daar de priesters van dezen modernen mammontempel, naijverig op hun privileges en mysteriën, den drempel van hun heiligdom bewaken. Wee den oningewijde, die het waagt nit nieuws gierigheid of onbekendheid met de regelen van de Mainmon- ■dienst, het allerheiligte met ongewijde voeten te betreden. Zoodra hij bemerkt wordt, verheft zich de vreeselijke oor- logskreekt «twee honderd een," (het getal der bevoorregte makelaars en beunhazen). Wat dat te beteekeuen heeft, moest dezer dagen een jonge buitenlander ondervinden, die zich door een Engelschen vriend de merkwaardigheden van Lon den wijzen liet, en wiens weetgierigheid op de Stock-Exchange op een zoo gevoelige wijze afgekoeld werd, dat zijn gastheer in de Press bezwaren daartegen inbrengt, en meent, dat men •ook al te knap en ijverig effectenhandelaar kan zijn. Naauwe- lijks was dan ook de oorlogskreet aangeheven, of het on gelukkig slagtoffer zag zich reeds door strijdlustige brokers omringd, en met parapluies, rottingen en vuisten gebeukt. Be hoed werd hem ingeslagen, de rok van het lijf gescheurd, en de iudriuger met schoppen, stooten en slagen buiten de deur gedrongen. Het beurscomité heeft beloofd een onder zoek in te stellen. Maar wat valt hier te onderzoeken? Bat deze barbaarsehe ruwheid, als een onverbrekelijk gebruik wordt geëerd en op een iegelijk toegepast, die het wagen durft in het exclusieve gezelschap van Chapel-Court te drin gen, is zoo algemeen bekend, dat het beloofde onderzoek maar een woord voor de leus is. Be leden der beurs mogen het regt hebben hun ruimte voor ieder oningewijde te slui ten, maar dat zij evenwel niet bevoegd kunnen zijn, hun ■wezenlijk of aangematigd regt opeen zoo smadelijke en laag hartige wijze uit te oefenen, zal wel geen onderzoek behoeven •om Voor ieder fatsoenlijk mensch duidelijk te zijn. Uit Eritzlar in Hessen Kassei wordt nader gemeld: 's morgens tegen kwart over zeven was in de kerk de mis pas aangevangen en de priester had juist het sursum corda gezongen, toen de 98 voet hooge spits van den zuidelijken toren met een gedeelte van het muurwerk instortte. Op verscheidene plaatsen werd het dak van het schip der kerk doorgebroken en een groot gedeelte van de met menschen gevulde kerk met puinhoopen overdekt. Tot nu toe zijn er 25 a 30 lijken en vele gekwetsten te voorschijn gehaald, (een vorig berigt spreekt van 16 dooden) Er is bijna geene familie of zij is door die ramp getroffen. Uit Kassei is ge neeskundige hulp gehaald. Men herinnert zich den diefstal, welke voor eenigen 4ijd te Nizza, in het hotel des Princes, werd gepleegd: Mevr. Nathaniël von Rotschild had een kostbaar horo- logie verloren, en kon het .juweel, met diamanten versierd, en geschat op eene waarde van 10,000 fr., niet terugvinden. Men wilde al de dienstboden aanhouden; doch de Duitsche baron sprak borg voor zijne bedienden en men zette slechts een arm meisje, Louise genaamd, en aan het hotel toebe- hooreude, in de gevangenis. Zij bleef eeue maand in dezelve, •en bij gemis aan bewijzen werd zij losgelaten. Toen zij de gevangenis verliet, wilde haar vroegere meester, de. eigenaar van het hotel haar niet meer innemen. Zij werd als diefegge geschandvlekt. Bezer dagen heeft de Duitsche baron rijnen dief ont dekt: het was eene der kamerjuffers van mevrouw. Men 'heeft het horologie van mevrouw von Rothschild teruggevonden en aan den eigenaar van het hotel des Princes laten weten dat Louisa onschuldig was. Tot eerherstelling hebben mevr. von Rotschild en de baron eene aanzienlijke som geld voor de arme dienstmeid gezonden, welke zoo onschuldig had gevangen gezeteu. Be Times vestigt de aandacht op het progrSM" generaal Sherman tegenover de roodhuiden in Aineriks^M' generaal beweert, dat naarmate de beschaving meer eu^OT® naar het Westen uitbreidt en de jagtgrouden der Indianen worden ontgonnen, het onmogelijker wordt om de roodhui den vrij te laten rondzwerven, en van jagt en roof te laten leven. Het systeem der reservations moet derhalve ontnid- delijk worden toegepast. Peservations noemt men zekere dis- trioten, die afgezonderd worden gehouden voor de Indianen, van welken geen akker aan blanken of negers mag worden •verkocht en binnen welker omtrek de Indianen in de ge legenheid zullen worden gesteld, om zich te gewennen aan •een vreedzaam bedrijvig leven, aan landbouw en nijverheid. Middelerwijl zullen zij in die districten op staatskosten wor den onderhouden. Ongelukkig bekent de generaal dat hij wanhoopt aan de mogelijkheid, om de Indianen ooit met ■zulk eene levenswijze te verzoenen. Men is echter gedwongen Shermans plan te beproeven. Men zal de roodhuiden met geweld binnen de grenzen van hun district houden, want indien men hen laat rondzwerven zal elk jaar een oorlog met de Indianen plaats vinden. De generaal zegt, dat in dien men zijn plan niet onmiddelijk volgt, de roodhuiden als wolven door de nieuwe bewoners zullen worden neder- geschoten. Het is de laatste kans om te verhoeden, dat de oorspronkelijke bewoners van Amerika geheel worden uitgeroeid, maar de kans kon moeijelijk slechter zijn. Be Illustration maakt melding van een drukfout die onlangs in een boek over den waanzin, te Parijs uitgegeven, zou ge slopen zijn. De schrijver, een geleerd doctor, had zijn boek geëindigd met een lang citaat uit een dergelijk werk van een ander, en merkte nn bij het doorzien der pers-revisie dat de gebruikelijke aanhalingsteekens bij dat citaat vergeten waren. Om dat te verhelpen voegt hij nevens zijn nimprimateur" de woorden pour finirtl faut guillemetter tous les aline'as (voorzie ten slotte al de regels van aanhalingsteekens). Men begrijpe echter zijne ontzetting, toen hij, bij de ontvangst zijner pre sent-exemplaren, moest zien, dat de zetter die kantteekening als eene correctie had opgevat, en behalve dat, wat vlugtig lezende, daarvan de woorden pour finir il Jaut guillotiner tous les aliénés (ten slotte moet men al de waanzinnigen guillotineren) had gefabriceerd, met welke aanbeveling het bewuste boek in de wereld .gezonden was. Donderdag 17 dezer vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Marseille. Van 4 II December 1868. ONDERTROUWD "W. J. Adriaansen, scheepstimmerman, 28 jaren en. A. van Dalen, 23 jaren. GEHUWD: Geene. BEVALLEN H. C. Eeg geb. Lambrecbt, Z. G. van Dijk gcb. Meijer, Z. 'C. A. Butter geb. van Hulst, D. Denijs geb. Brouwer,, Z. M. H. Leitsman geb. van Leeuwen, Z. A. Kohnliorst geb. Caljé., D. T. Verberne Z. M.H. J. Jauzen geb. Terwindt, Z. OVERLEDEN: S. Grunwald7 maanden. H. Neef, 5 jaren en 11 maanden. A. Duran, 6 weken. G. Rijkers, 77 jaren. J. A. Köhn, 41 jaren. P. Kamper. 28 jaren. 'WUGMIM SIHII DEK GBIEfflTE TEffL. Vau 3 10 December 1868. ONDERTROUWD Willem Johannes Driessen en Marina Jakoba van der Kloot. Jan Kuijper en Aalje Boon. GETROUWD Geene. GEBORENHendrik, zoon van Leendert Wiegel en Jannetje Wetsteen. Neeltje. dochter van Teunis de Boer en Cornelia Schagen. Cornelis, zoon van IJsbrand Witte en Dieuwertje Kuip. Gertrude Henriette, .doch ter van Johannes Ensing en Handriette Adriana de Geus. OVERLEDEN". Cornelis Jongste, 11 maanden, zoon van Agatus Pieter Jongste en Anna Chrïstina Dronkeis. Pieter Hassiug, 80 jaren. Cor nelis Zutph-eu, 51 jaren, gehuwd met Martje Eelman. M AKKTBERIGTEN. ALKMAAR, 12 Dec. Aangevoerd '12 Paarden f 35 a 120; 7 Koeijeu 75 h 150; 12 Nuchte- ren Kalveren f6 5 16 233 Schapen f6 a 24; 4 Geiten f3 a 4; 35 Magere Varken 14 a -30; 90 Biggen f6 a 10. Boter per kop 62^ a 70 ct. AMSTERDAM, 11 Dec. Tarwe onveranderd. N. bonte Poolsche f355 per 2400 k. Roggein loco, onveranderd. Pet. f2l3.Arch. f211; a eontant zouder korting. Pet. f208. Tag. f210. Galatz f210. Berd. f210. Arch. f206. Op levering hoögcr, Maart f199 200; Mei f 199 a 200. ARNHEM, 11 Dcc. Nieuwe Rogge van f8.25 tot 8.70; Boekweit van f7.75 tot f9; Garst van f6.50 tot 7.20; Haver van f4 tot 5.30. DEVENTER. 11 Dec. Tarwe, o. f 10 a 11; Rogge f8.75 a 9; Boekweit f8.25; Gerst f6.75; Haver f4.75 a 5.25. ZWOLLE, 11 Dec. Tarwe f 10.50 a 11; Rogge f 8.75 a 9.25; Boekweit f 8 a 8.50; Gerst 7.50. GRONINGEN, li Dec. Granen flaauwere stemming. Tarwe, Rogge, Boekweit en Gerst, 20 ct. en Haver 10 ct. lager. Eerste Trekking. No. 12422 en 19756, ieder f1000; No. 10548 f400 No. 10077 f200; No. 6079, 8300, 11506, 16716 en 18810, ieder f 100.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2