nog Lrijveuiie, hau cuului ..v- ucwustzijn verloren om den hem toegestoken riem te grijpen en zonk op hetzelfde oogenblik in de diepte weg. Het naderende schip is later gebleken te zijn de Engel- sche brik Fiber kapt. Blakhorn. De bemanning der vlet ^estond uit A. Baak, schipper; J. "Ver'oerne, A. van Enge len en P. Paans, laatstgenoftnde is verongelukthij laat eene weduwe na en twee kinderen in kommervolle omstandigheden. De Nederl. schooner Union kapt. P. Riepma van Amsterdam, geladen met suiker en aardappelenmeel, naar Triest bestemd, gisteren alhier uitgevaren, is door weigering van wenden met het zoos^naamde poepenhoofd (op de hoogte van Kijkduin) zoodanig in aanraking gekomen, dat opvarende op zelfbehoud bedacht waren, alle handen werden aan de poneren geslagen en inmiddels snelden eenige sloeperlieden toe om de equipagie daarin behulpzaam te zijn. Niettegenstaande de pompen met alle krachten werden gaande gehouden, dreigende het vaartuig elk oogenblik te zullen zinken. De kapitein zond een vlet naar de sleepboot de Stad Amsterdam kapt. Bakker, die juist de haven uit kwam stoomen, om een Duitsche bark binnen te slepen. Met den toestand der schooner bekend gemaakt, aarzelde kapt. Bakker geen oogenblik om zijn koers te veranderen en het vaartuig op sleeptouw te nemen tot achter in de haven alwaar het tegen het drooge werd gezet. Men is direct aangevangen met het lossen der lading in ligters. De schepen Martha BowTcer en Pauline Constance Bleonore, die met averij in Engelsche havens waren geloo- pen, de eerste te Portland en de andere te Cowes, zijn door Engelsche booten van daar alhier binnengesleept. Gisteren heeft de hier dagelijks bij goed weder uit zeilende visschers vloot, door een onverwachts opkomende harde wind, groote schade geleden uitgeworpen vischwant, dat men niet in staat wa^^eder intehalen en alzoo moest achterlaten. De schade wordt begroot op om streeks f4000. Twee schuiten werden gisteren avond vermist doch zijn heden morgen binneugeloopen, waarvan één, schipper C. Hoef nagel, met verlies van zwaard en roer. Op den eersten Kersdag a. s. des avonds te 6 ure, zal in de Nieuwe Kerk alhier, eene openbare les worden ge geven aan de kinderen van de Zondagsschool der Hervormde gemeente. Bij de Vrijdag avond jl. plaats gehad hebbende aan besteding van schoolbehoeften ten dienste van de openbare lagere scholen in deze gemeente over 1869, is bevonden de minste inschrijver te zijn de heer W. P. Kooij, voor de som van f795.- De overige inschrijvers waren de heeren L. A. Laurey f 830.Henry Koster te Amsterdam f 848.en J. C. de Buisonjé f 899. De dirigerende offic. vau gez. Ie kl. H. L. Ouden hoven en de offic. van gez. 3e kl. J. Keyser, worden met 1 Jan. a. s. geplaatst bij het hospitaal der marine alhier. De bij genoemd hospitaal dienende offic. van gezondh. 2e kl. C. J. A. de Groot is met den 10 dezer op non activiteit gebragt; terwijl de offic. van gez. 2e kl. J. F. Ma- nikus met den 11 daaraanvolgende geplaatst is op Zr. Ms. wachtschip alhier. Met 1 Januarij a. s. worden geplaatst op Z. M. wachtschip te Willemsoord, de adelborsten der le kl. K. J. Bal en J. C. Hora Siccama, en op Z, M. ramschip de Buffel de adelb. der le kl. M. J. P. Westveer, L. A. H. Lamie en L. C. Koster. Z. M. heeft goedgevonden: lo. met ingang van den 1 Januarij 1869, ter vervanging van de op den 31 De cember e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van de geneeskundige raden, tot leden dier raden te benoemen: Voor Noordholland: dr. J. P. van Hengel, te Hilver sum; dr. P. van Reijsen, te Haarlem; J. Hanou Johzn. heel- en vroedmeester te Barsingerhorn J. Swens, apothe ker te Haarlem; J. Zoutmaat Brugman, apotheker te Am sterdam; mr. A. van Eyk Bijleveld, lid van de arrondisse- ments-regtbank te Amsterdam. 2o. Met ingang van 1 Januarij 1869 te benoemen tot plaatsvervangende leden van de geneeskundige raden: Voor Noordholland: dr. A. van der Boon te Zaandam: dr. A. H. J. de Bordes te Hoorndr. J. Haremaker te Helder; dr. A. H. Tsraëls, te Amsterdam; P. H. Vorstman, heel- en vroedmeester te Amsterdam C. W. Bruinvis, apoth. te Alkmaar; J. Sevenhuijsen, apotheker te Helder; A. H. Walter, apotheker te Amsterdammr. A. de Vries, lid van het prov. geregtshof in Noordholland te Amsterdam. De leden der le kamer zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Maandag den 28 December e. k. Men schrijft ons van Wieringen dd. 18 Dec. Heden morgen brak plotseling brand uit in het huis van C. E. Bakker, staande in het dorp den Oever, die zich eerst vrij dreigend liet aanzien. Door spoedig aangebragte hulp en de goede werking der spuit mogt het evenwel ge lukken een gedeel,te van het brandende gebouw zoomede de belendende gebouwen te bewaren. Men schrijft ons van Op dit eiland heeft zich een dames cc^^B staande uit mevr. van der Veen en de^^H C. C. Wouters, A. Wulp en O. Menno^^ht^B van eene loterij van dameshandwerken - V; pen, ten voordeele der nagelaten betrel^B t manning der loodsrinkelaar No. 4 van .RHIK^B in den nacht van 24 op 25 October jl. in de n^R verongelukt. Men wenscht hartelijk dat deze liefdadige ond^R ook van elders moge worden ondersteund, hetzij inzenden van voorwerpen als het nemen van lot^B 75 cents verkrijgbaar zullen worden gesteld. Men leest in het Bagblad van 's Hage: ^R "Met genoegen vernemen wij dat de meubelmakers-vmSH^ ging hare nieuwe banierten voordeele der ongelukkigen^H Terschelling, a. s. Zaturdag en Zondag in het lokaal gentia zal ten toon stellen. Zou alleen reeds het liefdadig doel een druk bezoek haar moeten verzekeren, nu men tevens ook iets schoons zal kunnen waarnemen, zal wij twijfelen er niet aan de opbrengst dezer eigenaardige expositie onze wakkere werklieden tevreden en Terschelling's weeklagenden gelukkig helpen maken. Aangaande den gelukkigen winner van de 250 mille in de Oostenrijksche loterij wordt nader gemeld, dat het is de heer Simons, oud-militair op de citadel van Ant werpen, ridder der militaire Willemsorde 4e klasse en ge pensioneerd commies, welke betrekking hij 32 jaar vervulde, thans wonende te Amsterdam; hij is gehuwd en heeft van zijn eerste vrouw een zoon, die onderofficier is bij de artil lerie; en van de tweede ook een zoon, die nog jeugdig, geene bestemming heeft. In het volgend jaar zal op Java de aan het gou vernement geleverd wordende 309,000 pikols 'suiker en 50,000 pikols koffij, in het openbaar verkocht worden. Eenigen tijd geleden is door eene Engelsche maat schappij aan den minister van Binnenlaudsche Zaken con cessie gevraagd voor den aanleg van een hoofd in zee aan het strand te Scheveningen, bestemd om te worden inge- rigt tot uitspanningsoord voor het publiek. Er bestaat alle- zins reden voor het vermoeden, dat het verzoek niet zal worden toegestaan en zulks wegens de groote nadeelen, die van het maken van een hoofd in zee vobr de belangen der visscherij worden gevreesd. De stad st. Petersburg is sedert eenigen tijd het loo- neel van veelvuldige branden, die men aan eene bende mis dadigers toeschrijft. Deze verdenking grondt zich op de toezending van de voor korten tijd geschreven brieven, die in grooten getale waren geadresseerd aan rijke en invloed rijke personen, aan ambtenaren, aan assurantie-maatschappijen, enz. Deze geheimzinnige brieven dragen een rood cachet ter grootte van een halven roebel, voerende op de ruimte waar op de muntstukken het jaartal voorkomt, het woord //verbittering" in het Slavoonsch. De inhoud van een dièr brieven is als volgt: //Oorzaak der branden. In de gevangenissen waren en "zijn nog vele veroordeelden zonder wettige redenen. Er "heeft zich eene vereeniging gevormd van individuen, die //door deze veroordeeling zijn geruïneerd. Deze vereeniging //heeft besloten om voor ieder onschuldig gevangene een huis "in brand te steken. Deze maatregel zal het verdrukte volk "doen ontwaken. Het is aan de leden der vereeniging ver oorloofd, zich aan de plundering over te geven, ten einde "de geruïneerde personen schadeloos te stellen en de ver eeniging de middelen tot voldoening harer uitgaven te "verschaffen. Wij brengen dus deze besluiten ter kennisse //van het algemeen." Deze brieven hebben te st. Petersburg de grootste ontroering te weeg gebragt. Het oosten van Europa van waar vroeger de wijs heid kwam opdagen zalnaar het zich laat aanzien, het jaar 1868, eindigen met een groote, een colossale groote dwaasheid: Griekenland verklaart Turkeije den oorlog. Een oorlog die wel eens zou kunnen eindigen met de vernietiging van beide rijken. De hoop is echter nog niet geheel vervlogen dat de groote mogendheden gebiedend tus- schen beide zullen komen, evenals een politie-agent bij twee plukharende schoolknapen. De regtskwestie daargelaten, vraagt men waarmeê Grie kenland nu oorlog wil voeren. Het heeft weinig menschen en geen geld. De ambtenaren hebben sinds vijf, gepensioneerden sinds zeven maanden geen geld gekregen in plaats van in zilver, betaalt de regering, als ze betaalt, in bons, welke men slechts met 30 a 36 pCt. aan den man kan brengenin hare vertwijfeling biedt zij actiën van de Atheensche bank te koop aan, om toch wat klinkende munt te krijgen. Met matige geldmiddelen zou het al dwaas genoeg zijn van Griekenland om zich in een kamp met Turkeije in te laten. Maar een staat, wiens difieit over 1868 de helft der staatsinkomsten bedroegkan zich de weelde van een oorlog toch zeker niet permitteren. Daarom gelooven wij nog altijd dat Griekenland wel zal moeten buigen. Volgens de berigten'uit Madrid van jl. Dingsdag heeft het bewind besloten de nu onderworpen opstandelingen van Ca- dix van alle straf vrij te laten, vooral ook omdat zij zich

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2