Marine, tot leniging der zeeramp op Terschelling, daar ge voelden wij eerst regt die geheimzinnige magt, die de toon kunst op het menschelijk hart kan uitoefenen. Te zwak ons gevoelende om de betooverende indrukken van dat in deze gemeente zoo éénig concert in woorden weer te gevenlasschen wij hier liever de verheven poësie in van den' dichter G. A. Broekhuijs, waar hij zingt in zijn LOF DER TOONKUNST: Kent gij die wonderbare magt, Die steeds met bovenaardsche kracht, Het menschelijk hart kan treffen, En het zij in leed of in de vreugd, Altijd de ziel stemt tot geneugt En haar weet op te heffen Kent gij dien geest die elk bezielt, Waarvoor de vrome nederknielt, Wien zelfs de wilde huldigt, Wiens aanzijn eene woestenij Herschept in eene Maatschappij, En d'orde menigvuldigt Kent gij die Seraf die ons voert, Terwijl zij onze zinnen roert, Van uit dit stofgewemel, En door haar heil'ge tooverij, De ziel in zaal'ge mijmerij Doet wonen in den Hemel. De toonkunst, die Muze alleen heeft de magt Een mensch zoo gevoelig te treffen Zij is eene heilstar in duisteren nacht En leert ons het schoone beseffen, Zij loutert en balsemt en streelt het gemoed, Kan hier reeds ons wezen vereng'len. Terwijl zij de harten in God'lijken gloed, Al heem'lend te zaam weet te streng'len Hoe lieflijk, hoe heerlijk verrukkend en schoon Betoov'rend is 't klanken gewemel Elysiums heil, als 't melodisch getoon Harmonisch ons voert naar den Hemel. Wie ooggetuige is geweest van dit prachtig concert, be seft de waarheid van des dichters lof. Immers werden hier de twee onmisbare factoren (voordragt en uitdrukking) waar het op het teruggeven van een toonstuk aankomt, mees terlijk in acht genomen. Hoe correct, technisch-zeker en door nuances of schakeringen bezield, was deze manier van uitvoering. Welke diepzinnige, gevoelvolle, fantaisierijke en treffend aangrijpende opvatting der vocale- en instrumentale toonstukken, verwekten niet bij ieder hoorder die reproductie van gewaarwordingen, aandoeningen en hartstochten, welke zijn uitgedrukt. Geen enkel noramer van het uitgebreide programma, waaronder de beide solo's van de heeren Janzen en Kleené eene eervolle plaats bekleeden, heeft de adel der kunst gekwetstwel een bewijs dat alle medewerkers zich in verschillende en inzonderheid de heeren directeuren Egbers en Weckesser in alle takken der muziek t'huis gevoelen. Wij spreken hier opentlijk onzen dank uit aan het bestuur, dezer concertvereeniging, voor de betoonde ijverige en loffe lijke bemoeijingen, waarmede het, zoodra de bede om hulp tot ons kwam, zich ten taak stelde, om de in deze gemeente meest ontwikkelde talenten tot de uitvoering van iets grootsch te vereenigen. AVij verheugen ons met allen die op het altaar der liefde hunne stoffelijke bijdragen offerden, over de aangename her innering aan zulk een genotvollen avond verbonden. Eene zaak echter blijft thans nog te weuschen over, dat is: dat uit deze zoo talrijke, tot een liefdadig doel veree- nigde zangers, eene krachtige liedertafel moge geboren worden. Het gepaste oogenblik is thans juist daar, om in dien zin iets goeds tot stand te brengen. Heden is bij het bestuur van het letterminnend ge nootschap Liefde tol Kunstde kwitantie ontvangen van de aan de weduwen en weezen te Terschelling uitgekeerde gelden, als aan: wed. Molenaar, f41.69; wed. Ree, f37.90; wed. Bierman, f30.32; wed. Zeijlemaker, f30.78; wed. Groendijk, f22.74; wed. van Keulen 1895; wed. Nadort f 18.95; wed. de Breed f 15.16; wed. D. Geus f 15.16. Aan het ministerie van marine werd aanbesteedhet bouwen en leveren van drie loodskotters met beschieting en mastgesteldaarvoor waren 4 billetten van inschrijving ingekomende minste inschrijving was die van den heer P. Boelen, te Ridderkerk, voor ƒ46,800. Men schrijft ons van Wieringen 29 Dcc. Het stormachtige weer heeft hier de laatste dagen be langrijke schade veroorzaakt. De kleine watermolen in den polder Nieuwland, is omver gewaaidde groote bijna in brand geraakt. Vele huizen zijn gehavendeen boerenhuis is geheel, een ander gedeeltelijk ingestort. Aan het Wes- terlander hoofd geraakten 4 schuiten en een tjalk driftig, doch werden met veel inspanning behouden, en velen be kwamen averij, een paar schuiten zijn omgeslagen en on- tramponeerdeen oud man die aan boord verblijf hield is daarbij verdronken. Ook de schade aan de zeeweringen is aanzienlijk, gehecle stukken wierdijk zijn weggeslagende dijk langs het Nieuw land is deerlijk gehavend en dreigde intebreken, ten gevolge waarvan de bewoners begonnen de polder te ontruimen. De steenglooijing is plat geslagen. Al het beschikbare werk volk is thans daaraan bezig om de grootste gaten te stoppen. De schade aan die dijk bedraagt vele duizenden. Het is te hopen dat de storm zich niet herhaalt, anders is de in braak onvermijdelijk. De opbrengst der Zondag avond door de Pletterij- Vereeniging uEendragt en Vriendschapte 's Hage ten voor deeleder weduwen en weezen van de. verongelukte bemanning van den Terschellinger loodsrinkelaar no. 4 gegeven voor stelling heeft, na aftrek der onkosten, f 392.08 bedragen. Bij de herstemming in het hoofdkisdistrict Gorinchem heeft de heer mr. J. Heemskerk Az. 1157 en en de heer van Loon 948 van de 2161 uitgebragte geldige stemmen op zich vereenigdterwijl 8 stemmen van onwaarde zijn verklaard en 48 stemmen in blanco. Alzoo is mr. J. Heems kerk Az. tot tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal gekozen. Een grooten toevloed van nieuwsgierigen lokte te Harlin- gen de aankomst van eene vreemde sloep uit zee, bemand met vijf personen, één stuurman en vier matrozen. Het bleek dat zij behoorden tot de equipage van het Nederlandsch Stoomschip Stoomvaartdat in het Oude Vlieop reis van Amsterdam naar Hamburg, aau den grond is geraakt. Kort daarna zijn zij met de sleepboot »MagneF ter adsi- stentie terug gekeerd. Ook is gisteren de stoomboot Archimedes, kapt. de Liefde, met hetzelfde doel uit de haven het Nieuwediep daar heen ver trokken, doch heden morgen teruggekeerd zonder dienst te hebben gepresteerd, daar de Stoomvaart door het lossen in liglers en met behulp der stoomboot Magnet reeds vlot was geraakt, en is thans door laatstgenoemde boot in de haven van Harlingen binnen gesleept. Maandag jl. was te Harlingen groote beweging onder de uitoefenaars van den kleinhandel. Zondag was een schuit, bemand met twee hunner, benevens een paar kooplieden uit Overijssel, de zee ingestoken met bestemming naar Terschelling, waar eene partij gestrande goederen zou verkocht worden; onder die goederen was ook boomwol, vandaar de aan wezigheid der Overijsselaars. Algemeen werd de moed be wonderd der mannen welke zich bij het stormweder van Zondag in een broos vaartuig (en dit was het inderdaad) op de golven waagden, maar zoo waar is het wat de dichter 'Zegt //Spoort menschenmin tot eed'leumoed, //De winzucht soms hetzelfde doet." Men had Maandag morgen taal noch teeken van de schuit tvernomengearriveerd was ze niet, want dan had men een telegram van Terschelling gezonden. Eindelijk komt tegen den middag een telegram van Leeuwarden, meldende dat de boot had gestooteu en daarna voor wind en zee tot op de hoogte van Hol werd was voortgestormd en daar gestrand washet geld was behouden en de menscben ook. Giste ren namiddag arriveerde dan ook een en ander per spoortrein van Leeuwarden. Yoor eenige dagen las men in de bladen het berigt, dat op een rerschen trein uit een der wagons een schot gelost was, waarschijnlijk aangelegd op den machinist van een voorbijkomenden trein. Men meende hier weer met een Eenian te doen te hebben, doch thans schrijft in de Dublin Evening Mail iemand, dat hij zich herinnert juist op dien trein een schooljongen gezien te hebben, die een kinder-percussie-geweertje had afgeschotenen die het voor komen had van met de kers-vacautie naar huis te gaan. De officieuse Corresp. Italienne bevat het volgende //Sedert verscheidene dagen kent de buiCenlandsche pers aan onze Regering een aandeel in de Spaansche zaken toe, die het volstrekt niet heeft. De zonderlingste geruchten zijn in omloop gebragt. Men beweert zelfs dat de Prins van Carignan naar Spanje zou vertrokken zijn of op 't punt zou staan daar heen te gaan. Wij moeten het publiek waarschu wen tegen soortgelijke tijdingen die op geen anderen grond rusten dan op de behoefte die zekere bladen gevoelen om de wereld met tijdingen die op 't effect werken, te vervul len. Wij meenen te weten dat de Prins van Carignan er niet aan gedacht heeft zijn winterverblijf te verlaten dat, naar men weet, te Turijn gevestigd is". De oorsprong der enveloppen, blijkt van oudere dag- teekening dan het begin dezer eeuw, zoo als wij dezer dagen op gezag van een Engelsch blad mededeelden. In een Eranseh post-tarief van 11 April 1676, leest men //Sera payé cinq sols de la simple lettre, six sols pour la lettre avec enveloppe, sept sols pour la doublé lettre, et quinze sols pour Tonce des paquets" enz. Wanneer zij zijn ontstaan Ziedaar een vraag, die hare lopossing wel nimmer zal vinden.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3