HELDERSCHE 'ïiicutus- en Woensdag <flÖoertentie--6faö. 6 Januarij. Negende Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. M 794. 1869. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post 0 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adyebtentien van 1—4 regels is 60 Centenvoor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelie ve men de Advertentien intczenden Ingezonden stukken minstens één dag,vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. Onder de NIEUWJAARSGROET, voorkomende in ons nommer van 1 Januarij jl., zijn geplaatst 222 namendaar voor is ontvangenƒ111- Gaat af aan onkosten 3.50 ƒ107.50 Even als de beide vorige jarenis ook deze keer weder aan ieder der bedeeld wordende armen 29 Centen toegekend en het meerdere bedrag gegeven aan de Weduwe P. Paans, wier man dezer dagen in de uitoefening van zijn bedrijf is verongelukt. De gelden zijn afgedragen als volgt: Burgelijk Armbestuur voor 122 bedeelden 35.38 Hervormd Roomsch Cath. Israëlitisch Oud-Roomscb Cath. Christ. Afges. Ger, Hersteld Ev. Luth. Doopsgezind Evang. Luth. Wed. jiPaans 120 61 14 13 11 5 7 2 »34.80 17.69 4.06 3.77 3.19 1.45 2.03 0.58 4.55 ƒ107.50 Welke gelden de respective Armbesturen zijn verzocht bij de eerstvolgende bedeeling extra, uit te reiken. (£>jfidëeï gcijcclte. POLITIE. Gevonden een LAPJE WIT KATOEN, een MANCHET KNOOP en een SLEUTELTJE. Helder5 Januarij 1869. He Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. Jgiet-officiM gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 5 Jan. 1868. Gisteren avond omstreeks 10 ure werd deze gemeente verontrust door brandalarm, verschillende klokken werden geluid, het bleek echter dat de brand op zeer verren afstand buiten de gemeente was, en in omvang zeer spoedig ver minderde, zoodat het niet doelmatig werd geoordeeld de spuiten er heen te zenden. Heden morgen vernemen wij dat aan de sluis van 't Zand eene werkmanswoning is verbrand en ter zelfder tijd te Noordscharwoude eene molen. De volksvoorlezing in het bekende gebouw in de Nieawstad zal, Vrijdag avond ten half acht ure, gehouden worden door den heer P. Uurbanus; onderwerp: Gedach ten hij de intrede in een nieuwen jaarkring. Men verzoekt ons te melden, dat niet een agent van politie, maar de rijksveldwachter J. van Campen, de opsporing en arrestatie van J. d. 1. C., dader van den diefstal, onlangs gepleegd in een onbewoond huis, staande op de Loodsgracht alhier, heeft bewerkstelligd. Wij voldoen daaraan gaarne en brengen eere die eere toekomt. «tv- Men berigt ons van Wieringeu van eene geachte zijde dat de schade, veroorzaakt door den storm op Maandag 28 Dec. jl., aan den dijk van den polder Waard-Nieuwland bedraagt hoogstens f1500.en dat niettegenstaande die schade er niet het minste gevaar voor doorbraak bestaat. Men schrijft ons van Terschelling Op den 30 December li. werd alhier met de loodskotter No. 10 aan land gebragt de equipage van het Russische schoonerschip Victoriagezagvoerder S. P. Scholtz, die het schip heeft moeten verlaten, uithoofde het vol water was, doch drijvende op de inhe'obende lading deelen. Het schip was bestemd van Riga naar Dublin. Op een alhier loopend gerucht dat er een schip dreef in zee, in de nabijheid van dit eiland, hebben eenige moedige mannen het gewaagd met een sloep zich uit de haven naar dat schip te begeven, dat bij onderzoek later bleek te ziju het bovengenoemde schoonerschip Victoria. Die mannen heb ben toen alle pogingen in het werk gesteld om het schip naar binnen te brengeu, dat hun eerst heden, na twee nachten daarop in groot gevaar verkeerd te hebben, mogt gelukken, liggende het thans iu ontramponeerden toestand en vol water in deze haven. Men verwacht dat de bergers, die zich in deze zoo moedig hebben getoond, ook ruim beloond zullen worden, daar zonder hunne hulp het bedoelde schip en inhebbende lading deelen, naar alle waarschijnlijkheid, verloren zoude zijn geraakt. Als een bewijs hoe gevaarlijk deze ouderneming geweest is diene nog, dat de bergers, tijdens zij aan boord van het schip waren, last hadden gegeven om 's nachts paarden op strand gereed te houden, ten einde bij eenig onheil of zoo het schip vergaan mogt, eene reddingboot van het dorp te halen, ter hunner redding. Ook berigt men ons van Terschelling, dat het dames comité aldaar, voor de te houden loterij, ontvangen heeft van H. K. H. prinses Prederik der Nederlanden, een fraai gebor duurd canapé-kleed. En verder dat de tooneelvoorstelling, gegeven door de pletterij-vereeniging te 's Hage, netto heeft opgebragt f 392.80 Gedurende het jaar 1868 zijn te Terschelling gehuwd 31 paren, het getal der geborenen was 107 en dat der over ledenen 40 waaronder 6 elders overleden en 1 aangespoeld lijk. De Engelsche regering heeft aan kapitein H. G. Kroon, voerende het Nederlandsche vaartuig JeannevanVeendam, een sexeant als geschenk vereerd, wegens de diensten door dien bevelhebber aan den kapitein en het scheepsvolk van het op zee verbrande Britsc'ne schip Ilenry Moorevan Li- verpool, bewezen. De Staats-Courant bevat eene oproeping van sol licitanten naar de betrekking van tweeden klerk bij het Departement van Koloniënop eene bezoldiging van f300 per jaar. Sollicitanten die op den eersten dag van het examen hun 18e en nog niet hun 22e jaar moeten ziju ingetreden kunnen zich tot op uiterlijk 31 dezer bij ver zoekschrift op zegel bij genoemd departement aanmeldende verdere voorwaarden worden iu de Staats-Courant vermeld. Het vergelijkend examen zal op 25 Pebruarij e. k. en zoo noodig volgende dagen te 's Hage gehouden worden. Het Weekblad v. Isr. deelt als een gerucht, hetwelk wel geloof schijnt te verdienen, mede, dat de constituerende vergadering tot regeling der belangen van de Isr. kerkge nootschappen eerstdaags, uien zegt in de maand Pebruarij e. k., wederom zal worden bijeengeroepen. Bij de redactie van den Noordbrabanter is als vrijwil lige bijdragen voor Z. H. Pius IX en zijne moedige zouaven ontvangen f 66.85. Tn de vorige week is te Groningen voor het station op het emplacement van den spoorweg een ernstig ongeluk gebeurd. De machinist N., iu den loop van eene locomotief springen de, had het oügeluk uitte glijden en met de boenen onder de machine te komen, zoodat zij boven de enkels zijn ver pletterd, tengevolge waarvan men ze heeft moeten amputeren.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1