NIEUWSTIJDINGEN. moge uitkome dat er eene scherpe afscheiding bestaat tus- schen de beide opvolgende dienstjaren. Na eenige discussie wordt goedgevonden tot eene voorloo- pige commissie van oproeping te benoemen, de aanwezige heeren mr. L. J. Bouricius, D. de Lange, T. Mooy, A. Paarl- berg, benevens de aftredende leden der thans ontbonden commissie. Nadat wordt goedgevonden om eene algemeene vergadering uitteschrijven tegen Woensdag a. s.des avonds te 7^ ure, in het Café Bellevue, wordt de vergadering door den heer Bosch Beitz gesloten, waarbij hij den wensch uit dat de op komst zeer talrijk moge zijn en de geleverde gunstige resul taten tot meerdere belangstelling moge opwekken. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 12 Jan. 1869. Naar wij nader vernemen is de equipagie van het verlaten schip Ada(zie ons vorig nommer) met sloepen in een Engelsche haven aangekomen. De kapitein wordt hier morgen verwacht. Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen dat door een groot aantal der heeren medewerkers aan liet Concert, gegeven op 30 Dec. jl.besloten is eene Lieder tafel opterigten onder de benaming van n Helders Man nenkoor" Er is eene commissie benoemd bestaande uit de heeren Dr. Krol, K. Lastdrager en L. A. Laurey, waaraan is opgedragen: de redactie van de reglementaire bepalingen, die in eene volgende vergadering besproken en vastgesteld zullen worden. Waarin tevens een bestuur zal worden ge kozen en de voorloopige werkzaamheden verder zullen worden geregeld. De luit. t/z 2° kl. H. van den Pauvert, dienende op het ramschip de Schorpioenwordt op non-activiteit gebragt «n vervangen door den luit. t/z. 2e H. van der Meer; ter wijl de tot het escader in Oost-Indie behoord hebbende luit. t/z. 2e kl. J. A. Yening, die met particuliere gelegenheid in Nederland is teruggekeerd, mede op non-activiteit is gebragt. Z. M. heeft aan den heer J. Lipjes, ontvanger der directe belastingen, tevens dienstdoende als visiteur, te Vlie land, eervol ontslag verleend, met aanspraak op pensioen. De bevolking der gemeente Zijpe bedroeg den 31 De cember 1867, 6526 zielen, dezelve is gedurende den jare 1868 vermeerderd door geboorten met 311 en door inwoning met 539 zielen, doch daarentegen verminderd door overlij den met 223 en door vertrek naar elders met 468 zielen bedragende de bevolking op 31 December 1868 alzoo 6685 zielen, zich verdeelende in 5232 Ned. Herv., 42 Evangel. Luthersche, 23 Herst. Luth., 277 Doopsgezinden, 59 Christ. Afgesch., 1051 Boomsch Cath. benevens 1 behoorende tot de Bisschoppelijke Clerezie; gedurende den jare 1868 zijn aan gegaan 51 huwelijken. Gedurende den jare 1868 zijn in de gemeente Cal- iantsoog geboren 10 van het mannelijk en 5 van het vrou welijk geslacht, overleden 9 van het mannelijk en 7 van het vrouwelijk geslacht; het aantal personen die de gemeente verlaten hebben bedroeg 55 en die zich in de gemeente gevestigd hebben 30, zoo dat de bevolking is verminderd met 26 personen. De geheele bevolking bestond den 31 December 1868 uit 667 zielen waarvan 354 van het mannelijk en 313 van het vrouwelijk geslacht, zich verder verdeelende als volgt: 565 Ned. Duitsch. Herv., 4 Doopsgez., 98 Boomsch Cath. Het getal huwelijken was 3. In 1868 zijn binnen de gemeente Alkmaar geboren 219 jongens en 200 meisjes, te zamen 419 kinderen, over leden zijn 213 mannen en 211 vrouwen te zamen 424 personen, gehuwd zijn 90 paren. De feitelijke bevolking bedroeg op 31 December 1868 5595 mannen en 6055 vrouwen,totaal 11650 personen. Op 20 April werd herbesteed het jagen van schepen, vaartuigen, vlotten, enz. door het Noord-Hollandsch kanaal, tusschen de schutsluizen Willem 1 en III en de Koopvaar- derssluis alhier, gedurende 6 jaren van 1 Mei 1865 tot 30 April 1871. Deze besteding geschiedde eerst in 2 perceelen en daarna in massa. Daarvoor zijn, als de minste inschrij vers, aannemers geworden de heeren J. Kruijer en J. van Beuzekom te Zijpe, voor f0.70 per paarden per uur. Thans wordt van daar medegedeeld, dat die heeren aan de bevoeg de autoriteit hebben te kennen gegeven, dat zij hunne ver- pligtingen betreffende die jagerij opzeggen, waartoe zij de vrijheid hebben volgens een artikel in de voorwaarden ver meld. Naar men nader verneemt kunnen zij niet volhouden voor de ingeschreven som, naar evenredigheid der kosten, daaraan verbonden. -De Zaandammer Ct. meldt Naar wij vernemen, zijn, op verzoek van den min. van binnenl. zaken, door den kommissaris des konings in de provincie N.-Holland de gemeentebesturen van Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Westzaan, As- eendelft, Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin, Uitgeest, Heems kerk, Krommenie, Wormer, Jisp, Wijde-Wormer, Oostzaan, Landsmeer en Buiksloot, verzocht hun gevoelen mede te deelen over een eventueel in te stellen hoofdkiesdistrikfc Zaandam. Men leest in het Haarlemsch Weekblad In enkele dagbladen is medegedeeld, dat de heer Koor- ders, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Haarlem, dooreen hevige borstongesteldheid belet was aan de discussiën deel te nemen, doch in de laatste weken alleen zijne stem uitbragt. Thans vernemen wij, dat de heer Koorders aan een he- vigen typhus en ziekte der zenuwen lijdende is, die hem alle werkzaamheden onmogelijk maakt, zijn vluggen geest voor het oogenblik geheel heeft uitgedoofd en hem tot vol komen herstel nog geruimen tijd tot werkeloosheid zal verpligten. Begrijpen wij dit berigt wel, dan wordt er in medegedeeld dat de heer Koorders krankzinnig is. De Arnk. Ct. spreekt het volgend streng oordeel uit over de lezing van den heer Douwes Dekker (Multatuli), die in verschillende plaatsen gehouden ook zeer verschillend wordt beoordeeld Die over veel gesteld is, zal veel te verantwoorden heb ben. Douwes Dekker, die ook Vrijdag avond zijue minach ting voor het gewone betuigde, en zich ontegenzeggelijk ver boven het gewone verheft, moet zijn rang ophouden. Van hem vooral mogt men iets beters eischen dan drama tische fragmenten, zoo als hij Vrijdag aan een beschaafd Nederlaudsch publiek voordroeg. Noch de schoonheid noch de strekking begrijpen we van het tweede bedrijf. Het walgt ons een uur lang getuige te zijn van de on beduidende daden eens bekrompen konings en de zotteklap van eenige half beschonken hovelingen. Het hindert ons het koningschap een uur lang te pronk te zien staan in den persoon van een onwaardigen vorst. Zijn er zulke vorsten, dit is geen reden om ze te schilderen. Aesthetisch is het zeker niet. Dat de vorsten er beter door zullen worden is zeer te betwijfelen, en is het nuttig, om het volk te doen beseffen, dat vorsten niets beteekenende menschen kunnen zijn, dan is de vorm slecht gekozen. Enkele trek ken, die een geniaal man als Douwes Dekker sprekend ge noeg had kunnen maken, zouden ons verschoond hebben een nachtelijk tooneel bij te wonen gelijk dat van Vrijdag avond. Het doet ons leed om de vele oorspronkelijke en juiste gedachten, die we ook ditmaal uit den mond van den spre ker hoorden, dat hij geen waardiger onderwerp waardiger behandeld heeft. Uit Ambt Hardenberg wordt van 6 Januarij gemeld Ten bewijze dat de bijgeloovigheid in deze streek nog niet is verdwenen, deelen wij mede, dat eergisteren eenige boeren zoo veel mogelijk hunne goederen hadden gepakt, uit vrees voor een orkaan, waardoor de wereld zou vergaan. Waar zij, ingeval die catastrophe inderdaad plaats zoude hebben, hunne aardsche goederen wenschten te bergen, is nog niet gebleken. Zaturdag heeft de eerste zitting van de conferentie voor het Griekseh-Turksch geschil te Parijs plaats gehad. De gevolmagtigden hebben de conferentie geconstitueerd door den heer Lavalette tot voorzitter te benoemen. Eerst heden zal tot de behandeling der eigenlijke zaak worden overgegaan. Nog altijd wordt verschillend gesproken over de gezindheid van Turkije, welks ultimatum de eenige grondslag voor de conferentie is. De jongste feestdagen en het daaraan verbonden bóven matig gebruik van plumpudding en spirutialien heeft een hoogst ongustigen invloed uitgeoefend op den gezondheidstoestand van Londen. In de week van 24 Dec. tot 2 Januarij stier ven niet minder dan 1629 personen, tegen 1262 menschen in de vorige week. Wel voorgaan doet wel volgen. De goede werking van werkhuizen o. a. te Leiden en Goudaheett den Gemeenteraad van Kampen doen besluiten om ook aldaar een werkhuis opterigten. Het zal een toe- vlugtsoord zijn voor degenen, die tijdelijk zonder werk, en daardoor noodlijdende zijn. Dat werkhuis moet strekken tot wering van b ede 1 arijen tot wering van verkeerd geplaatste en verkeerd werkende liefdadig- h e i dvoorts om ware van voorgewende armoede te onder scheiden en om door onderstand in voedsel en loon voor arbeid te geven, zedelijk op den arme te werken. Het moet boven alles dienenom de energie of veerkracht bij den arme op te wekken, ten einde hem niet aan onder steuning of ledigheid te gewennen. Degene, die er gebruik, van maakt, moet daarom ook vrij blijven en onafhankelijk, om een volgenden dag al dan niet terug te keeren. In het vroegere werkhuis zullen te dien einde behoeftigen, zoowel mannenals vrouwen en kinderendes daags worden opgenomenen hun evenredig aan hunne vermogens en krach ten arbeid worden verschaft tegen genot van voeding en eenig loon. Bestuurders hebben behoefte aan de meest mogelijke zede lijke medewerking der ingezetenen. Geldelijke bijdragen vragen zij niet; door den Baad is voor het Werkhuis eene bepaalde som toegestaan. Aangenaam zal

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2