NIEUWS TIJDING EX. draagzaamheid waarmede roomsch en onroomsch zamenwoonde, had reeds lang genoeg de onverdraagzaamheid van vroegere tijden vervangen, om voor dezen liberalen maatregel terug te deinsenmaar toch een protestant is niet zoo onverschil lig voor zijn geloof als het soms wel schijnt. En toen nu ■de conservatieven de zaak voorstelden, alsof Thorbecke het land verkoopen wilde aan den paus; alsof de bisschoppen nis voorheen weer met wetgevend gezag in ons land zouden wederkeerontoen ontstond die beruchte Aprilbeweging, die zooveel onheil stichtte en tot niets leidde, dan tot de aftre ding van het ministeriehet beoogde doel der aristocraten. Immers na al dat misbaar had men nu van hen, die Thor becke opvolgden, de schorsing dezer organisatie mogen ver wachten. "Welnu niets daarvan is gebeurd. De Roomsch-Katho- lieken kregen hunne bisschoppen geheel op de wijze als door 'Thorbecke was bedoeld. Intusschen waren de Protestanten gebruikt om de aristo- ■craten op het kussen te helpen. Langzamerhand is op die wijze de schijn geboren, alsof de orthodoxie werkelijk bij de conservatieven te huis be hoorden. Niets is minder waar; èn hierop moeten wij de aandacht vestigen. Het Is daarom niet waar le. Omdat er tusschen beiden een hemelbreed verschil bestaat in doel. 2e. Omdat de feiten zich geheel tegen deze opvatting verzetten. le. Verschil in doelverovering van gezag als zoodanig aan de zijde der conservatieven of aristocratieaanspraak op geregtigheid aan de andere zijde ook voor de nederige eischen van het gemoedsleven 2. De feiten. Oordeelt zelve telkens wanneer het op han delen aankomt. Worden de orthodoxen ooit opregt geholpen door de conservatieven zoo als deze door de orthodoxen wanneer in eenïg distriet toevallig door de orthodoxen een ■eigen kandidaat wordt gesteld? Het gebeurde te Gorin- chem ligt ieder nog versch in 't geheugen. Men oordeele zelf. De liberalen stemden voor de generaal Knoop. De conservatieven voor den oud-minister Heemskerk. De orthodoxen voor jonkheer van Loon. De uitslag was herstemming tusschen de twee laatsten en eindelijk de verkiezing van den 'kamerontbinder Heemskerk. Is er gi'ooter bewijs noodig dat hier wel degelijk twee rig- tingen streden Waar was hier blijkdat de ortho doxen geholpen werden door de conservatieven. Voor het .geval dat zij geen kans gezien hadden er zelf een kandidaat door te krijgen, zouden zij op van Loon gestemd hebben. Natuurlijk tegen het onmogelijke niet bestand zijnde, zouden zij nog zooveel mogelijk te vriend gemaakt hebben wat zij ■konden. Maar ook daartegenover hebben eindelijk de ortho doxen ook eens schitterend aangetoond, dat zij niet op eene lijn wenschen gesteld te worden met de conservatieven of aristocraten. Maar er is een nog veel sterker sprekend voorbeeld, hoe weinig ernst het den conservatieven is, om de orthodoxen ter wille te zijn. Het laatste conservatieve ministerie mag wel •beschouwd worden als de hoogste 'uitdrukking van een aris tocraten bewind. Welnu dat ministerie dacht het noodig, een hervormer op 'slands kosten naar Oostindie te zenden ter bekeering eener, zoo heete 'het, bandelooze drukpers. Welnu! wie werd daarvoor gekozen? Een van die gemoedelijke mannen onder de orthodoxen niet zeldzaam, voor wie dit eene als van zelf sprekende taak zoude geweest zijn? of al thans een van die overgangspersonen met wie iedereen vrede konde hebben. Neen mijne lezers Neen. Diezelfde con servatieven die zeggen het zoo goed te meenen met de or thodoxen, vaardigden daarvoor af den heer Cd. Huet, gewe zen oppermodern-predikanteen van die mannen van wie het gebleken is, dat zy een ernstig doel niet wisten na te jagen zonder tweedragt te brengen in de gemeente en verdeeldheid in de door het Evangelie bevolene broederschap. ïs er groo- ter kaakslag voor de orthodoxen denkbaar? In minder groven vorm was het nu inderdaad vroeger steeds hetzelfde. De schillen vallen dan ook de orthodoxen meer en meer van de oogen, van dergelijke ruwe bejegening is hunne cor- date houding in Gorinchem het natuurlijk gevolg. Van der gelijk stelselmatig bedrog was dan ook het gevolgdie vermaarde motio Keuchenius, waarmede deze orthodoxe staatsman het sein gaf tot eene afscheiding van zulke arg listige en bedriegelijke bondgenooten, een afval waarin hij •nog te weinig gevolgd wordt door zijne eigene geloofsgenoo- ten en waartoe hij opwekt in deze woorden »De houding der zich thans noemende Christelijk-historische «partij zal moeten beslissen, gelijk het kwaad zelf toeneemt, "naarmate zij, genoeg reeds gewaarschuwd, er te langer deel »aan heeft. Het antwoord zal moeten af hangen van de vraag, «of zij wilt voortgaan, het talent van den heer Groen van «Prinsterer te gebruiken tot bereiking van heerzuchtige oog- merken enter bevrediging van aristocratische sympathiën en »aspiratiën, maar in gemakzucht, vreesachtigheid, oogendienst »eri gunstbejag yerachting te brengen over het beginsel, dat »hij vertegenwoordigt. De toekomst van Nederland en Indie «wordt hoofdzakelijk beheerscht door de kracht, die zij be- «toonen zal om zich te ontworstelen aan de vernederende «rol van dienares, speelbal en werktuig der conservatieve partij «en zich te verheffen tot eene zelfstandige partij waarbij uit «iedere, naar verversching en vernieuwing hunkerende partij, «van welke benaming ook, zich aansluit al wie eerbied heeft «voor waarheid en godsdienstzin, en in verband daarmede «rvoor vrijheid en xegt." POLITIEK OVEKZIGT VAN DEN DAG. Omtrent de conferentie meldt het Journal Officiel, dat zij Zaturdagjl. haar 5e zitting heeft gehouden, en daar de leden geheimhouding blijven in acht nemen, is dit ook wel het eenige wat met zekerheid te berigten is. De Constitutionnel deelt echter eenige bijzonderheden mede, die, zoo zij juist zijn, doen zien, dat de conferentie tot eenig resultaat heeft geleid. De gevolmagtigden zouden het nl. eens zijn geworden omtrent het geven van een verklaring tot herinnering aan de begin selen van internationaal regt, die in het Turksch-Grieksche geschil betrokken zijn, en deze verklaring zou, zoodra zij van alle onderteekeningen voorzien was, ter kennis gebragt worden van het Grieksehe gouvernement. Daar welligt nog eenige formaliteiten te vervullen zijn, zou, volgens dat blad, een laatste zitting, zoo die daartoe noodig ware, Zondag avond gehouden worden. Het gewigt van zoodanige verklaring kan natuurlijk alleen gelegen zijn, in de meerdere of mindere eenstemmigheid der mogendheden, om daaraan des noods op een of andere wijze kracht bij te zetten.Daar Turkije aan de conferentie heeft deelgenomen, is van dat land waarschijnlijk geen tegenwer king te duchten, en Griekenland zal zich wel moeten on derwerpen zoo het voor een tegenovergestelde gedragslijn geen steun erlangt van eenige groote mogendheid. Die steun zou van Rusland moeten komen, en alle berigten omtrent de houding en gezindheden van dat rijk geven aanleiding om te verwachten, dat het niet op die wijzede conferen tie zal doen te loorgaan. De Public schijnt onzeker of de conferentie ontbonden zal worden dan of men Griekenland tot het aannemen van den wil der mogendheden zal dwingen. «Als de conferentie ont bonden wordt, zegt het blad van Rouher, dan is een gewapend conflict onvermijdelijk, waardoor de vrede van Europa ieder oogenblik in de waagschaal kan gesteld worden. Men moet stekeblind zijn, omniet in te zien, dat onmiddelijk een opstand zou uitbreken aan den Donau en in de overige christelijke provinciën van Turkije, waar thans een zeer groote gisting heerscht. Lord Palmerston's woord zal zich verwezenlijken; »De candiotische kwestie is de lont, die Europa in vuur en vlam zal zetten." Hoe is het mogelyk dat de Grieksehe regering die gevaren niet inziet? Zal zy de verantwoordelijkheid van een zoodanig conflict op zich willen laden Wij willen er nog aan twijfelen. Europa's rust kan niet van eene gril van Griekenland afhankelijk gemaakt worden. Eene gewelddadige oplossing der oostersche kwestie kan Europa niet opgedrongen worden op het oogenblik dat degenen, van wie gewoonlijk oorlog en vrede afhangt, diplomatisch met elkander confereren. Te Madrid zijn dezer dagen in de kazernen opruyende proclamatien verspreid. Daarin wordt aan de soldaten, zoo zij in opstand tegen het voorloopig gouvernement komen, plundering der hoofdstad en verder definitief ontslag uit de krijgsdienst beloofd. Dit is een van de middelen waarmede de reactie de gemoederen in ongerustheid houdt. Dat alles heeft ten gevolge dat vele personen uit het land wijken, ongerekend de vijftig of zestig duizend ingezetenen van Madrid, die sedert de September revolutie de hoofdstad hebben verlaten. Te Toledo, worden op de straten door de kanunniken van de domkerk predikatiën tegen de volksvrijheid gehouden, en allen die hunne stemmen aan de liberale kandidaten zouden willen geven met Gods toorn en straffen bedreigd. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 19 Jan. 1869. In de Vrijdag jl. gehouden vergadering zan de afdee- ling Helder der Maatschappij van Landbouw, is besloten, op nader te bepalen tijd in deze gemeente eene tentoonstelling te houden. Het bestuur der afdeeling rekent op eene krach tige medewerking van de leden, van het gemeentebestuur en van andere belangstellenden, tot het uitloven van prijzen en premiën, waarvan de uitvoering en het welgelukken van dit voornemen voor een groot deel afhankelijk is gesteld. Wij kunnen hier echter bijvoegen dat niet alleeu staaudo de vergadering maar ook daarna door eenige leden reeds flink is voorgegaan. Wij 'hopen dat dit voorbeeld nog door velen gevolgd zal worden. Indien de aanbiedingen daartoe voldoende geacht worden bestaat ook het voornemen tot het houden eener harddraverij en andere volksvermakelijkheden. In de vergadering van heeren zangers van het con cert op 30 December 11., gisteren avond in het lokaal Tivoli alhier gehouden, zijn de statuten besproken en goed gekeurd voor eene liedertafel, die onder den naam van Helders Mannenkoor is opgerigt, terwijl de directie is op gedragen aan den plaatselijken muziekmeester, den heer 11. A. Egbers. Op de eerste repetitie, die Zaturdag a. s. zal plaats heb ben, zal een bestuur worden gekozen. Tn de reglementaire bepalingen is opgenomen, dat de liedertafel ook op zekere tijden concerten zal geven, ten voordeele van behoeftige», uitsluitend van de plaats onzer inwoning. Op Donderdag 28 dezer zal in het lokaal Tivoli eene tooneelvoorstelling worden gegeven door eenige leerlingen van de scholen van mejufvrouw van der Burgh en den lieer

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2