ELDERSCHE COURANT. Jtieutos- en Woensdag <aöoertentie--öfaÖ. 27 Januarij. M 800. Negende Jaargang 1809. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post nu n 1.50 Meu abonneert zich bij alle Boekhandelaren, en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adveetentien van 1—4 regels is CO Centenvoor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Diugsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentieu intezenden Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. Helcler, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 26 Jan. 1869. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli door het gezelschap '/Ernst en Scherts"'' eene buitengewone vergadering gehouden bij die gelegènheid werd opgevoerd //De Schuld bekentenis of de Brieventaseh van kapitein Winsumf too- neelspel in 5 bedrijven, en, //Men kent den vogel aan het gevederte of de Dansmeester Hoogheidblijspel in 3 be drijven tusscher. beiden voordragt van een der gedichten van van Zeggelen, getiteld: Oom en Neef De drie nommers van het programma zijn met buitenge woon succes afgewerkt, de luide betuigingen vau goedkeu ring en tevredenheid der talrijk opgekomen kunstlievende leden en hunne dames gaven daarvan ondubbelzinnige blijken. Bijzonder voldeed, bij het ophalen van de gordijn, liet tooneel, het achter dek van den Ceres voorstellendede fik- sche houding der zeelieden en gepaste costumes, verwierven algemec-ne tevredenheid. De toepasselijke slot-coupletten door een der werkende leden gezongen, aan liet einde^ der 2e afdeeling, verwekten een algemeencn bijval. De avond werd besloten met een zeer geanimeerd bal, dat tot laat in den nacht aanhield. De volksvoorlezing in het bekende gebouw in de Nieuwstad alhier, zal Vrijdag avond, ten half acht ure, ge houden worden door cl3. Bron. Naar wij vernemen zal Zr. Ms. stoomschip 1° klasse Leeuwardenop reis van Indie naar Nederland, alhier binnen vallen en is Zr. Ms. stoomschip Watergeusmede op reis van Jndie naar Nederland, bestemd om te Hcllevoetsluis binnen te loopen. Zijn de berigten van elders, betreffende de onheilen door- het ijs veroorzaakt, ontelbaar, ook te dezer plaatse zijn ver scheidene personen op verschillende plaatsen door liet ijs gezakt, doch gelukkig allen gered, sommigen "met zeer veel inspanning; onder anderen geraakte gisteren namiddag op de hoofdgracht van het fort Erfprinsop eene onbetrouwbare en eenzame plaats eene vrouw van ongeveer 60 jaren en twee mannen, op schaatsen zijnde, door liet ijs. Slechts een enkel persoon bevond zich in hunne nabijheid, die de zwakte van het ijs bespeurende, het niet raadzaam oordeelde, om zich op deze afgelegen plaats verder te- wagen. Hij wist zich een stuk hout meester te maken en wierp dat de dren kelingen toewaarop hij zich op een der batterijen spoedde en met al de kracht zijner longen de hulp van elders inriep en niet met ongunstig gevolg, van verschillende zijden stroomde een massa helpersneen nieuwsgierigen toe, men begroot het aautal op honderd. De meesten hielden zich op eenen eerbiedigen afstand. Intusschen hadden de beide mannen, waarvan een, zoo als uit zijn geroep om hulp bleek, de zoon was van de zich in groot gevaar bevindende vrouw, met groote inspanning, en nadat het ijs herhaaldelijk door de zwaarte van hun ligchaam was afgebroken zich weten te redden, de vrouw dreef daar echter in het steeds grooter wordende wak, gelukkig eene groote mate van tegenwoor digheid van geest behoudende, en zich steeds vastklemmende aan het haar toegeworpen hout en daardoor zooveel mogelijk het hoofd boven water houdende. Verschillende plannen tot redding werden beraamd, doch niet uitgevoerd wegens gebrek aan eenheid tot handelen. Onder anderen verdient hier bijzondere vermelding, de 2e lui tenant der infanterie de Man, die zich aanbood, om in liggende houding op het zwakke ijs tot aan het wak voort te kruipen, mits hij door auderen gevolgd werd en men elkander aan de beenen vast hield; dit plan werd in praktijk gebragt, de luitenant was reeds zoo ver geavanceerd dat hij de hand naar de vrouw uitstak, toen het ijs geweldig be gon te kraken en de menschen keten in een oogenblik werd verbroken, daar allen terugtrokken, terwijl de luitenant op het steeds ziukende ijs geheel in het water bleef liggen. Door zijne hulp en het toewerpen van touwen, is het eindelijk gelukt de drenkelinge van een anders wissen dood te redden. De moed, het beleid, de bedaardheid en vastberadenheid van dezen jeugdigen officier, werd door al de aanwezigen bewonderd. Donderdag middag jl. zijn reeds te Meppel een 20tal schaatsenrijders door 't ijs gevallen, die allen gered zijn, een paar vrouwen niet clftn met veel moeite. Dien zelfden dag is de sergeant de Bart en de fourier Petit van de te Groningen in garnizoen liggende artillerie, die zich op te zwak ijs hadden gewaagd om schaatsen te rijden, ondanks de spoedig aangewende pogingen tot redding, verdronken. Een derde persoon, die met de twee militairen door het ijs was gezakt, is gered geworden. Een löjarige jongeling, die zich reeds Zaturdag morgen aan den Noordwal te 't Hage, met schaatsenrijden vermaakte,- gleed uit en brak door den val een der beenen. Een ander ODgeluk had op die zelfde morgen op het veldijs buiten dé stad aldaar plaats, waar twee jongens van 11 cn 14 jaar zich met schaatsenrijden te ver waagden en in een open wak of bijt vielen, waaruit ze niet zonder moeite werden gered. Het damescomité te Terschelling heeft van H. M. de Koningin ontvangen twee prachtige lampen, als prijzen voor de aldaar te houden loterij, ten voordeele van de ongeluk kige weduwen en weezen. Men meldt ons van Enkhuizen dd. 21 Jan. het volgende: In de op 18 dezer gehouden vergadering van het Enk- huizer departement der maatschappij tot Nut van 't Alge meen, werd door den heer Pannebakker, als voorzitter der spaarbank, het 51c jaarverslag dier instelling uitgebragt, waar uit bleek, dat door 282 deelhebbers aan kapitaal en rente 4°/0» op ultimo December jl., bij genoemde bank was uitstaande f 19,211.08, en dat aan reserve aanwezig was circa f 5000. "Verder dat in het jaar 1868 is ingebragt f7791.78-*- en daarentegen opgevraagd f 6990.68*-, dat het ingebragte loopt over 419 posten, verdeeld als volgt: IS boven de f100. 12 van f50.tot f100, 41 van f25.tot f50.12 van f20.tot f25.30 van 15.tot f20.37 van f10.tot f15.80 van f5.tot f 10. en 189 van f 5.en daar beneden; dat het cijfer van posten en kapitaal in de vorige jaren nimmer die hoogte heeft bereikt. Hoezeer deze meerdere deelname commissarissen zeer verblijdt, werden door den voorzitter de leden in het algemeen opgewekt, om ieder in zijnen kring, dienstboden, ongehuwden en onderge- geschikten aan te sporen, om al is het nog zoo gering, daar meu minstens met f 1.zijne deelneming kan beginnen en iedere f 5.reeds 4 pCt. rente geeft van het hunne tot inbreng af te zonderen; zijnde het commissarissen meermalen voorgekomen, 'dat als genoemde personen een aanvang hebben gemaakt met iets aftezonderen, zij later niet alleen daarmede voortgaan, maar zelfs dankbaar zijn dat zij daartoe zijn aangespoord en opmerkzaam gemaakt. Naar men ons mededeelt zou de Tweede Kamer der Staten-Generaal tegen den 16n Pebruarij bijeenkomen, om hare werkzaamheden te hervatten. Tengevolge der benoeming van mr. J. II. Geertsema Cz. tot lid van den raad van State, zal de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in 't hoofdkiesdistrict Groningen den 16 Peb. plaats hebben en, zoo noodig-, herstemming den 2 Maart.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1